روشی برای یافتن گروه دوستی مجازی و سالم برای فرزندان

یک روانشناس با اشاره به اهمیت ایجاد ارتباط و تعامل نوجوانان با گروه هم‌سالان به ویژه در دوران پاندمی کووید ۱۹، گفت:در دوران پاندمی کووید ۱۹ برای نوجوانان داشتن گروهی در فضای مجازی به جهت معاشرت با سایر نوجوانان لازم است.
کد خبر : 100270
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 اسفند 1399 - 10:32
روشی برای یافتن گروه دوستی مجازی و سالم برای فرزندان

شبنم طلوعی درباره نگرانی والدین نسبت به عضویت نوجوانشان در گروه‌های مختلف اظهار کرد: اگر نوجوان در هیچ گروهی عضو نباشد طبیعی نیست و جای تامل دارد. والد وظیفه دارد نوجوان خود را در بستری برای عضویت در گروه‌های سالم قرار دهد و این بستر می‌تواند با ثبت نام در کلاسهای آموزشی، ورزشی و… فراهم شود.

این روانشناس افزود: نوجوانان شرکت کننده در این کلاسها قطعا هدفی دارند  و والدین می‌توانند از این طریق غیر مستقیما به نوجوان خود کمک کنند تا در گروهی که آنها نسبت به آن شناخت دارند عضو شود و اوقات فراغت خود را پر کند.

وی با بیان اینکه سنین نوجوانی در ایران از انتهای ۱۱ سالگی تا ۱۸ سالگی و در دنیا تا ۲۲ سالگی تعریف می‌شود، ادامه داد: دوران نوجوانی سنین بحرانی و دوران جدایی از خانواده و پیوستن به گروه هم‌سالان محسوب می‌شود، از این رو اگر دوستان و افرادی که نوجوان در بیرون از خانه با آنها دوستی می‌کند افرادی پرخاشگر و زورگو باشند احتمال پرخاشگر شدن نوجوان نیز افزایش می‌یابد.

به گفته طلوعی، نوجوان مجبور است برای پذیرفته شدن در گروع دوستان، ارزشها و قوانین آنها را بپذیرد و مشابه آنها رفتار کند. نوجوان تحت تاثیر دوستانش در گروه است و والدین باید بپذیرند که فرزندشان با گذر از کودکی به نوجوانی تمایل پیوستن به گروه را دارد و این مساله‌ای طبیعی است.

این روانشناس با بیان اینکه نوجوانان به شدت نیازمند امنیت روانی هستند، گفت: نوجوانان نیازمندند تا از محبت و عشق والدین نسبت به خود مطمئن شوند. آنها به این محبت بی‌قید و شرط احتیاج دارند تا اعتماد به نفس خود را پرورش دهند. نوجوانی که امنیت خاطر دارد، می‌داند در هنگام گرفتاری کسانی هستند که بتواند به آغوش آنها پناه ببرد و نیازی نمی‌بیند برای فرار از مشکلات به امنیت زودگذری نظیر اعتیاد پناه ببرد.

لباس پرسپولیس بر تن بلاگر معروف آمریکایی

وی معتقد است که والدین باید بدانند صرف دوست داشتن فرزند کافی نیست و آنها باید محبت خود به نوجوان ابراز کنند تا نوجوان این محبت را احساس کند، از این رو والدین باید نوجوان خود را در آغوش بگیرند، او را ببوسند، به او محبت کنند و با او همدل و همراه باشند.

طلوعی همچنین این را هم گفت که احترام والدین به نوجوان به اندازه دوست داشتن او اهمیت دارد و اگر والدین می‌خواهند سخن آنها بر نوجوان تاثیر بگذارد باید به او احترام بگذارند و برایش ارزش و حریم قائل شوند.

این روانشناس با بیان اینکه هر خطایی می‌تواند فرصتی برای ایجاد انگیزه در نوجوان باشد، تاکید کرد: والدین باید روحیه امید و نشاط را به نوجوان ببخشند تا حس گناه ناشی از اشتباهاتش مانع کارکرد وی برای جبران و رسیدن به هدف زندگی نشود. این باور باید در نوجوان شکل گیرد که وجود او بد نیست بلکه رفتار و کار اشتباه او خطا بوده است و می‌تواند رفتار خود را بهبود ببخشد.اینگونه مسئولیت پذیری نوجوان نیز افزایش می‌یاید.

به گفته این روانشناس والدین باید زمینه جبران اشتباهات را برای نوجوان فراهم کنند و به او فرصت تجربه کردن بدهند به گونه‌ای که او احساس کند فرصت جبران اشتباهات خود را دارد.

طلوعی تصریح کرد: بهترین نحوه برخورد والدین با نوجوان این است که در امور مربوط به خودش به او مسئولیت بدهند و نظارت غیر مستقیم بر انجام امور و رفت‌وآمد او داشته باشند. از جملات دستوری و آمرانه بپرهیزند و اموری که می خواهند به نوجوان محول کنند را به صورت پیشنهادی همراه با دلیل مطرح کنند. اینگونه نوجوان قانع می‌شود و از این مرحله حساس با هویت یابی مطلوب برای پذیرش نقش‌های آینده آماده می‌شود و اعتماد به نفس خود را حفظ می‌کند.

کرونا به محسن رضایی رسید

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست