سومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آیین گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و بزرگداشت سردار سپهبد قاسم سلیمانی صبح امروز ۲۶ دی‌ماه با حضور شخصیت‌های سیاسی، کشوری و سفرای کشورهای مختلف و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. جهانگیری: دی ماه امسال با دلهره شنیدن خبرهای ناراحت‌کننده گذشت/ اگر یادبود آیت‌الله هاشمی و سردار سلیمانی نبود، همچنان سکوت

کد خبر : 28791
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 دی 1398 - 17:22
سومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

آیین گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و بزرگداشت سردار سپهبد قاسم سلیمانی صبح امروز ۲۶ دی‌ماه با حضور شخصیت‌های سیاسی، کشوری و سفرای کشورهای مختلف و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

جهانگیری: دی ماه امسال با دلهره شنیدن خبرهای ناراحت‌کننده گذشت/ اگر یادبود آیت‌الله هاشمی و سردار سلیمانی نبود، همچنان سکوت می‌کردم

معاون اول رییس‌جمهور گفت: دی ماه امسال برای همه ایرانیانی که در گوشه گوشه این سرزمین یا در بیرون آن زندگی می‌کنند در دلهره شنیدن خبرهای ناراحت کننده گذشت.

اسحاق جهانگیری در سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مراسم امسال با شرایط خاص در حال برگزاری است امسال در شرایط غم‌باری هستیم سخن در زبان من هم مانند هر ایرانی دیگر به راحتی جاری نمی‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر حکم وظیفه اخلاق و ادب در قبال یادبود دو شخصیت مهم کشور یعنی آیت الله هاشمی و سردار سلیمانی نبود، در برابر حوادث و اتفاق‌هایی که این دو هفته افتاده است و مردم ایران را اندوهگین کرده است همچنان سکوت می‌کردم و به درون خود پناه می‌بردم و تنها با خدای خود در خلوت صحبت می‌کردم.

وی افزود: دی ماه امسال برای همه ایرانیانی که در گوشه گوشه این سرزمین یا در بیرون آن زندگی می‌کنند در دلهره شنیدن خبرهای ناراحت کننده گذشت به طوریکه در ۱۳ دی ماه خبر شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که فرمانده‌ای شجاع، بزرگ و استراتژیت بود موجبات ناراحتی و تالم را فراهم آورد و پس از آن جان باختن ۶۹ نفر از هموطنانمان را داشتیم که در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی جان خودشان را از دست دادند.

جهانگیری ادامه داد: در مدیریت بحران اشتباه بزرگی رخ داد لذا باید جزئیات سانحه هواپیمای اوکراینی بررسی و اطلاع‌رسانی شود.

محمد هاشمی: عاشقان خدمت شویم نه شیفتگان قدرت

محمد هاشمی گفت: آیت‌الله هاشمی قطب‌نمایی از جنس وحدت که قلب‌ها را به قبله‌گاه اتحاد و دست‌ها را به دریای وحدت گره می‌زد

محمد هاشمی در مراسم گرامیداشت سومین سال درگذشت آیت الله هاشمی گفت: در سومین سال از دیماه پر خطر، پرخاطره و خروش به یاد رکن رکین انقلاب گرد هم آمدیم تا پیمانی تازه کنیم و تحقق ببخشیم اهداف و آمال این رادمرد تاریخ را و برای حفظ نظام و ارزش‌های آن که با خون شهیدان تثبیت شده است، تلاش کنیم .

عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درباره مردی از دیار قم رفسنجان ایران حرف می‌زنیم که اعتدال و میانه‌روی، وحدت و دوری از افراط و تفریط دغدغه همیشگی‌اش بود او تنش‌زدایی را بر تنش‌زایی و منافع ملی را بر منافع گروهی همواره مقدم‌ می‌دانست. مردی که آفتاب بهاری در پیشانی داشت و قطب‌نمایی از جنس وحدت که قلب‌ها را به قبله‌گاه اتحاد و دست‌ها را به دریای وحدت گره می‌زد او چهره‌ای ممتاز بود. بد خواهان بدانند هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.

شکایت خانواده امینی از عاملان دستگیری «مهسا»

هاشمی گفت: پروردگارا قلب‌مان را آرامش عنایت کن. خداوندا حالمان را چنان کن که با انصاف و مهربانی بندگانت را که آنچنان که باید شایسته اکرام بدانیم خداوندا در این حوادث خونین دیماه قلب ما را به آرامش لاخوف علیهم و لا تحزنون قرار بده تا در فراغ سلیمانی، همچون مردم کرمان عاشقان خدمت شویم نه شیفتگان قدرت.

به گزارش شفقنا، در این مراسم همچنین فاطمه هاشمی، طبیه سیاوشی، فاطمه سعیدی، فریده اولاد قباد، محمد هاشمی، اشرف بروجردی، عفت مرعشی، علیرضا رحیمی، حجت‌الاسلام موسوی لاری، حسینعلی امیری، حجت‌الاسلام احمد مازنی محمدرضا باهنر دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین، هادی غفاری کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس، مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار، حمیدمیرزاده رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی، مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور، آیت الله محمد موسوی بجنوردی، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، پروانه مافی نماینده مجلس، جاسبی و جمعی از سفرا و مقام‌های بلند پایه حضور دارند.

پیام آیت‌الله العظمی جوادی آملی: مرحوم هاشمی رفسنجانی عمری را در خدمت فقه گذراند

به گزارش ایرنا، حضرت آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی روز پنجشنبه در پیامی به مراسم سالگرد حضرت آیت االله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت:‌ در گرامیداشت مقام قرآنی و فقهی زنده یاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(رضوان االله تعالی علیه) دو نکته را نباید فراموش کرد: اول اینکه از میراث‌های علمی این سیاستمدار نام‌آور این است که قرآن کتاب جهانی است و از آغاز ورود آن جهانی بودن را اعلام کرد و با جهان کار دارد و حوزه اسلامی یا ایمانی اعم از مسلمین و کلیمی‌ها و مانند آن، گوشه‌ای از برنامه‌های جهانی قرآن کریم است.

وی افزود: مرحوم هاشمی سالیان متمادی فقه را در مشهد و محضر اساتید نام‌آوری مثل امام(رضوان االله علیه) فرا گرفت. قرآن را تا آنجا که مقدور بود از مکتب علامه طباطبایی آموخت و سایر مسایل دینی را از محضر آیت االله العظمی بروجردی(رضوان الله تعالی علیه) و بزرگان دیگر همچنان امام راحل فرا گرفت از نظر فقهی صاحبنظر شد و علاقه او نسبت به فقه این بود که حکومت دینی تشکیل شود قانون آن دینی، افراد هم قانونمدار و محصول آن هم فتواهای دینی و گرایش‌های روایی باشد. فقیه نام‌آوری هم در رأس این سیاست و حکومت قرار بگیرد تا از راهنمایی آن فقیه جامع، جامعه اسلامی طرفی ببندد.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: بنابراین آنچه در زندان مرقوم فرمودند از مطالب عمیق قرآنی، کاملاً نافع و امیدبخش است. آنچه که در بحث‌های فقهی مرقوم فرمودند خواه به صورت تقریر درس یا به صورت جزوه‌نویسی آزاد، آن هم برکات این حوزه است که حکومت را دینی می‌کند، مسئولین را متدین می‌کند، هدف والای شریعت را تشریح می‌کند و محصول حکومت را هم حفظ یک نظامی که بتواند به پیشگاه ولیّعصر(ارواحنا فداه) تقدیم شود.

نحوه رسیدگی به پرونده‌های حوادث اخیر ابلاغ شد

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که در جامعیت مرحوم آیت االله هاشمی رفسنجانی از نظر فقهی و قرآنی که محصول تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و خالصانه و محققانه این دانشمند نام‌آور سیاسی است این است که در سوره مبارکه «آل عمران» قرآن کریم همان طوری که نظام ارباب و رعیتی مادی و اقتصادی را کلاً محکوم میداند، نظام ارباب و رعیتی فقهی و فرهنگی را هم محکوم می‌داند؛

آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: لذا مرحوم هاشمی رفسنجانی شورای فقهی را پیشنهاد می‌داد که مبادا تکرأی بودن، یک نظر خاص داشتن بر جامعه حاکم باشد و مردم ناچار باشند از یک رأی پیروی کنند؛ البته شورای فقهی به نظر واحد می‌رسد و از آن نظر واحد جامعه پیروی می‌کند.

وی اضافه کرد: غرض آن است که عمری را در خدمت فقه گذراند فقیه شد، عمری را در مشهد و محضر قرآن گذراند چه در زندان چه در خارج زندان مفسر شد و نتیجه آن فقه و تفسیر این شد که اگر تحلیلاتی در نماز جمعه و غیر نماز جمعه داشت واقعاً محققانه بود و اگر فرصتی بیشتر می‌داشت هم بر فقاهت خود میافزود هم بر مفسر بودن خود.

آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: امیدواریم ذات أقدس الهی روح او را با روح شهدا و صلحا و صدیقین محشور کند و بازماندگان معظم و مکرمشان را صبر جزیل و أجر جمیل مرحمت کند و آثاری که وی در حمایت از رهبری داشتند آن آثار را همگان حفظ کنند و در محضر رهبر و در خدمت رهبر هیچ کوتاهی نکنند که نظام، یک نظام الهی است و با حفظ وحدت رهبری و حمایت از رهبر و حمایت از دولت و ملت و حمایت از اقتصاد سالم، امنیت سالم، امانت سالم، آسایش سالم کشور به مقصد والایش می‌رسد.

سومین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، پنجشنبه صبح با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهوری، رضا  اردکانیان وزیر نیرو، پیروز حناچی شهردار تهران، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره)، اعضای خانواده، شخصیت های دولتی، مذهبی، سیاسی، دیپلمات های خارجی و جمعی از علاقه‌مندان در محل اجلاس سران برگزار شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عبدالله مومن چهارشنبه , 18 تیر 1399 - 8:30

بهتر بود این گونه گفته می شد .
ایشان چهل سال فقه را در خدمت خودشان برای حکومت گرفته بود.
هههههههههههههههههه

هاست