سیستم سانترال چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم سانترال یکی از اساسی‌ترین بخش‌های هر مجموعه کاری به شمار می‌رود.
کد خبر : 94752
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 بهمن 1399 - 9:12
سیستم سانترال چیست و چگونه کار میکند؟

بدون این سیستم، ارتباطات تلفنی با مشتریان، دچار مشکلات زیادی شده و حتی می توان گفت که تقریبا مختل می شوند. سانترال مانند یک شبکه مخابرات محلی عمل کرده و به خطوط تلفن مجموعه، نظم می دهد. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که سیستم سانترال چیست ؟ حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سانترال از بخش های مختلفی تشکیل شده است. ما امروز علاوه بر بررسی کامل و کلی سیستم سانترال، به معرفی اجزای تشکیل دهنده آن نیز خواهیم پرداخت.

در میان کاربران ایرانی، نام سانترال با پاناسونیک عجین شده است؛ به گونه ای که بسیاری از افراد، این مراکز را بدون نام Panasonic به رسمیت نمی شناسند. بدون شک پیشنهاد اول و آخر ما به شما، برای راه اندازی یک مرکز سانترال، استفاده از محصولات با کیفیت و با دوام شرکت پاناسونیک خواهد بود.

سیستم سانترال چیست؟

سانترال یا همان مرکز تلفن، به مجموعه ای از تجهیزات مخابراتی گفته می شود که در کنار هم و در یک مجموعه کاری ( شرکت، اداره یا سازمان) نصب می شوند. وظیفه اصلی این مرکز، دریافت خطوط شهری و تبدیل آن ها به داخلی های مورد نیاز است.

همانطور که می‎دانید هر مجموعه ای، دارای تعداد محدودی از خطوط شهری مخابرات است و طبیعتا این خط ها، کفاف تمام کارمندان و بخش ها را نمی دهند. دقیقا به همین دلیل است که می گوییم بدون سیستم سانترال، ارتباطات تلفنی مجموعه های کاری، تقریبا مختل می شوند.

علاوه بر دریافت خطوط شهری و اختصاص خطوط داخلی، یک سیستم سانترال می تواند امکانات و قابلیت های زیر را نیز در اختیار کاربران قرار دهد:

 • مدیریت آسان و منظم تماس های ورودی و خروجی
 • سهولت در کنترل استفاده کارمندان از خطوط شهری
 • کاهش هزینه ها با رایگان کردن تماس های داخلی
 • نظارت بهتر بر مکالمات کارمندان با مشتریان
 • امکان تنظیم اپراتور گویا

برای راه اندازی یک سیستم سانترال، قبل از هر چیز شما احتیاج به دریافت مشاوره های لازم و آگاهی از نیازهایتان دارید. با توجه به تنوع و گستردگی محصولات مخابراتی در بازار، در صورت عدم برخورداری از دانش لازم، ممکن است نتوانید مرکز تلفن مورد نیاز خود را به درستی راه اندازی کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، بهترین انتخاب برای راه اندازی یک سیستم سانترال، استفاده از محصولات پاناسونیک است. حال قصد داریم به اجزای یک سیستم سانترال بپردازیم و به این نتیجه برسیم که برای استفاده از یک مرکز تلفن، به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

دستگاه سانترال

هسته اصلی هر مرکز تلفن، دستگاه یا باکس سانترال است. این دستگاه خطوط شهری مجموعه را دریافت کرده و از سوی مقابل، داخلی های مختلف را در اختیار کاربران قرار می دهد. سانترال های پاناسونیک را با نام PBX نیز می شناسند.

علاوه بر این، کلیه تنظیمات مرکز تلفن مانند تنظیم و فعال سازی اپراتور گویا، کالری آیدی، دسترسی کارمندان به خطوط شهری و …. در دستگاه سانترال انجام می شوند. دقیقا به همین دلیل است که می گوییم دستگاه سانترال، قلب تپنده یک مرکز تلفن محسوب می شود.

 

 

برای انتخاب یک دستگاه سانترال باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید. قبل از هرچیزی باید نیازها و ظرفیت مجموعه کاری خود را به درستی بشناسید. منظور از ظرفیت، تعداد خطوط شهری، تعداد کارمندان و خطوط داخلی مورد نیاز است. تنها با دانستن این اطلاعات است که می توانید یک دستگاه سانترال مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

تقریبا تردیدی وجود ندارد که بهترین برند در زمینه ساخت و طراحی دستگاه های سانترال، پاناسونیک است. بنابراین شما در این زمینه کار راحتی پیش رو دارید؛ چون به خوبی می دانید که انتخاب شما، Panasonic خواهد بود.

دستگاه های سانترال پاناسونیک در دو مدل کم ظرفیت و پرظرفیت تولید و روانه بازار می شوند. اینجاست که آگاهی از نیازهای مجموعه برای انتخاب باکس سانترال از اهمیت زیادی برخوردار می شود:

سانترال کم ظرفیت پاناسونیک

در صورتی که یک شرکت کوچک یا متوسط را مدیریت می ‎کنید و تعداد کارمندان محدودی دارید، بهترین انتخاب برای شما، دستگاه سانترال کم ظرفیت پاناسونیک است. معروف ترین و در عین حال بهترین مدل از سانترال کم ظرفیت پاناسونیک، دستگاه KX-TES824 است. در ادامه شما را به صورت مختصر با این مدل آشنا می کنیم:

دستگاه KX-TES824 که به اختصار TES824 نیز نامیده می‎شود به صورت پیش فرض دارای ظرفیت ۳ خط شهری و تخصیص ۸ داخلی است اما شما می توانید با خرید کارت های توسعه مورد نیاز، ظرفیت این مدل را به ۸ خط شهری و ۲۴ داخلی افزایش دهید.

TES824 دارای دو خروجی آنالوگ و هایبرید است (در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد). این سانترال از یک کارت دیزا نیز برخوردار است که می توانید با استفاده از آن، به فعال سازی اپراتور گویای مجموعه خود بپردازید.

نکته: همه ما حداقل یکبار تجربه استفاده از خدمات اپراتور گویا را داشته ایم. زمانی که با یک مجموعه کاری تماس می گیرید معمولا یک صدای از قبل ضبط شده، از شما می خواهد که منتظر بمانید یا داخلی مورد نظر خود را وارد کنید. این دقیقا همان اپراتور گویا است! منشی تلفنی یا اپراتور گویا به مشتریان کمک می کند تا در مدت زمان کمتری به بخش مورد نظر خود متصل شوند و از سویی دیگر، به مجموعه کاری نیز کمک می کند تا هیچ تماسی را از دست ندهد؛ ولو اینکه تمام خطوط، مشغول باشند.

سانترال پرظرفیت پاناسونیک

ادارات، سازمان ها و شرکت های بزرگ برای راه اندازی مرکز تلفن، راهی به جز خرید سانترال های پرظرفیت ندارند. این دستگاه ها می توانند تعداد زیادی از خطوط شهری را دریافت کرده و در طرف دیگر، داخلی های متعددی را نیز در اختیار کارکنان و بخش های مختلف قرار دهند.

تنوع دستگاه های سانترال پرظرفیت پاناسونیک، بسیار بیشتر از مدل های کم ظرفیت است. طبیعی است که انتخاب یکی از این باکس ها نیز، مقداری سخت تر است. از معروف ترین سانترال های پرظرفیت پاناسونیک می توان به مدل های زیر اشاره کرد:

 • KX-TDE600
 • KX-TDE620
 • KX-TDA100
 • KX-TDE200
 • KX-NS1000
 • KX-NS520
 • KX-TDA200
 • KX-TDE100

سانترال های پرظرفیت به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم بندی می شوند:

سانترال پرظرفیت آنالوگ: این دستگاه ها به صورت مستقیم به خطوط شهری آنالوگ یا سنتی مخابرات وصل می شوند و کلیه اتصالات آن ها با استفاده از سیم و کابل مخابرات انجام می شود. دقیقا به همین خاطر است که به این سانترال ها، باکس های سخت افزاری نیز گفته می شود. تمام مدل های سری TDA در دسته سانترال های آنالوگ قرار می گیرند.

نکته: تمام سانترال های کم ظرفیت پاناسونیک نیز در دسته دستگاه های آنالوگ یا سخت افزاری تقسیم بندی می شوند.

سانترال پرظرفیت تحت شبکه: این دستگاه ها نوع جدیدی از مرکز تلفن را پایه گذاری کرده اند که بر اساس شبکه های کامپیوتری و در راس آن ها، اینترنت کار می کنند. یک سانترال تحت شبکه به جای استفاده از خطوط سنتی مخابرات، با خط های جدیدی به نام سیپ ترانک کار می کند و تمام اتصالات آن از طریق کابل شبکه و آی پی انجام می شود. دقیقا به همین خاطر است که به این دستگاه ها، سانترال نرم افزاری نیز گفته می شود.

تمام مدل های سری TDE و همچنین NS در دسته سانترال های تحت شبکه پاناسونیک قرار می ‎گیرند. با توجه به قابلیت های بیشتر این مراکز تلفن، استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش است.

نکته: در سانترال و مرکز تلفن تحت شبکه، برای انتقال صدا از تکنولوژی ویپ (انتقال صدا در بستر اینترنت استفاده می شود)

اکنون که به شناخت بیشتری از دستگاه های سانترال دست یافته اید، می توانید با دیدی بهتر و اطلاعات کامل تر، نسبت به خرید یکی از انواع مدل های سانترال پاناسونیک اقدام کنید.

نصب و راه اندازی دستگاه سانترال

بعد از خرید دستگاه سانترال و برای راه اندازی مرکز تلفن، باید این دستگاه را در مکانی مناسب نصب کرده و تنظیمات مربوط به راه اندازی آن را انجام دهید. این مرحله را می توان مهم ترین قدم برای ایجاد یک سیستم سانترال دانست.

نصب دستگاه سانترال معمولا باید توسط تکنیسین های فنی و متخصص انجام شود. اولین قدم در این زمینه، یافتن مناسب ترین مکان برای قرار دادن دستگاه است. باکس سانترال باید در مکانی نصب شود که در بهترین فاصله ممکن از بخش ها و کارمندان مختلف قرار داشته باشد؛ این کار باعث می‎شود هزینه های سیم کشی و کابل کشی شما، به شکل قابل توجهی کاهش یابند.

علاوه بر این، معمولا توصیه می شود که دستگاه سانترال را روی دیوار و بالاتر از سطح زمین نصب کنید؛ زیرا در این صورت، از آسیب های فیزیکی مانند نفوذ آب یا گرد و غبار به داخل آن، تا حد زیادی جلوگیری می شود.

مرحله بعدی، راه اندازی دستگاه سانترال است که یک کار کاملا تخصصی محسوب می شود. شما اکنون باکس را در مکانی مناسب قرار داده اید و نوبت به ورود خطوط شهری و تخصیص داخلی ها رسیده است. خطوط شهری با استفاده از کابل های مخابرات وارد دستگاه سانترال می شوند و از سوی دیگر، خطوط داخلی نیز به وسیله سیم تلفن، تا مکان های مورد نظر (معمولا میزهای کارمندان) کشیده می شوند.

نکته: بدون داشتن دانش کافی، هرگز اقدام به راه اندازی یک دستگاه سانترال ننمایید؛ زیرا علاوه بر ایجاد هزینه های اضافی، ممکن است از نظر نرم افزاری نیز به دستگاه آسیب برسانید.

بعد از اتصال خطوط شهری به دستگاه سانترال، نوبت به برنامه ریزی یا همان راه اندازی آن می رسد. برنامه ریزی یک دستگاه سانترال معمولا به دو روش انجام می شود:

از طریق دستگاه تلفن: در این روش یک تلفن مخصوص، بسته به مدل دستگاه سانترال، به یکی از خروجی های باکس (معمولا جک ۰۱) وصل شده و تنظیمات سانترال از طریق آن، انجام می شوند. معمولا دستگاه ها سانترال کم ظرفیت را با استفاده از دستگاه تلفن مدیریتی (مانند KX-T7730) برنامه ریزی می کنند.

از طریق کامپیوتر: در این روش، سانترال را از طریق کابل USB (در سانترال های تحت شبکه از کابل LAN استفاده می شود) به یک کامپیوتر یا لپ تاپ وصل می کنند و تنظیمات را از طریق یک نرم افزار ویژه (UPCMC) انجام می دهند. دستگاه های سانترال پرظرفیت پاناسونیک را معمولا با استفاده از کامپیوتر برنامه ریزی می کنند.

اما سوال اینجاست که در مرحله راه اندازی دستگاه سانترال چه تنظیماتی اعمال می شوند؟ می توان هر آنچه که از یک مرکز تلفن و سیستم سانترال انتظار دارید، در این مرحله و از طریق کدهای مخصوص، تنظیم می شود. موارد زیر، تنها بخشی از کارهایی هستند که در مرحله راه اندازی دستگاه سانترال انجام می شوند:

 • تخصیص داخلی ها به بخش‎ها و کارمندان مختلف
 • ایجاد سطح دسترسی به خطوط شهری برای کارمندان
 • فعال سازی اپراتور گویا
 • راه اندازی کالر آیدی
 • تعیین زنگ خور داخلی ها در زمان های مختلف از شبانه روز
 • تنظیم ساعت و تاریخ
 • ایجاد شیفت شب و روز

این ها تنها بخش بسیار کوچکی از تنظیمات دستگاه سانترال محسوب می شوند. طبیعی است که شما انتظارات بسیار بیشتری از یک سیستم سانترال دارید و باید بدانید که تمامی این انتظارها، در همین مرحله روی دستگاه سانترال و مرکز تلفن، اعمال می شوند.

برای هرکدام از تنظیمات مختلف دستگاه سانترال پاناسونیک، یک کد سه رقمی تعریف شده است. این کدها از ۰۰۰ شروع شده و به ۹۹۹ ختم می شوند. طبیعی است که توضیح تمامی این کدها، هرگز در یک مقاله نمی گنجد و برای این کار، نیاز به نوشتن یک کتاب داریم.

تفاوتی نمی کند که دستگاه سانترال را با چه روشی برنامه ریزی کنید؛ شما از طریق این کدها دستورات مختلف را به سانترال می دهید و تنظیمات را اعمال می کنید.

این مرحله را هرگز شخصا انجام ندهید. برنامه ریزی یک دستگاه سانترال نیازمند سال ها تجربه است و طبیعتا نمی توانید حتی با دانستن تمامی کدها و کاربرد آن ها، اقدام به این کار نمایید.

تلفن سانترال

اکنون که دستگاه سانترال را با موفقیت راه اندازی کرده اید، نوبت به استفاده از خطوط داخلی می رسد. طبیعی است که هدف اصلی شما از راه اندازی سیستم سانترال، دسترسی تمام کارمندان به خطوط شهری تلفن است. در این مرحله، به هر کارمند یا بخش، یک خط داخلی اختصاص داده می شود که برای استفاده از آن، نیاز به خرید بهترین قیمت تلفن سانترال دارید.

تلفن سانترال یکی از انواع دستگاه های تلفن ثابت است که هم از نظر ظاهری و هم از حیث کاربرد، کاملا با تلفن های آنالوگ و معمولی، متفاوت است. مهم ترین نکته در ارتباط با این دستگاه ‎ها به اتصالشان به دستگاه سانترال باز می گردد.

 

سیستم سانترال چیست و چگونه کار میکند؟

 

در واقع، تلفن سانترال به جای اینکه مستقیما به خط تلفن شهری وصل شود، به یکی از خروجی های دستگاه سانترال متصل می شود. هر دستگاه سانترال پاناسونیک، دارای یک یا چند مورد از خروجی های زیر است:

 • خروجی آنالوگ
 • خروجی هایبرید
 • خروجی دیجیتال

هر تلفن سانترال بسته به مدل آن، به یکی از این خروجی ها متصل می شود. با توجه به این توضیحات، بدیهی است که سه نوع تلفن سانترال در دسترس کاربران قرار دارند:

 • تلفن سانترال آنالوگ
 • تلفن سانترال هایبرید
 • تلفن سانترال دیجیتال

تلفن سانترال آنالوگ: ممکن است کمی تعجب کرده باشید که مگر می‎شوید یک تلفن هم سانترال باشد هم آنالوگ؟ بله امکان دارد! در واقع این تلفن ها، همان دستگاه های آنالوگی هستند که در منازل، از آن ها استفاده می کنیم. برخی از سانترال های پاناسونیک، دارای خروجی آنالوگ هستند؛ بنابراین می توانید تلفن های معمولی را نیز به آن ها متصل کرد.

نکته: خروجی آنالوگ، تنها در دستگاه های سانترال کم ظرفیت پاناسونیک موجود است و دستگاه های پرظرفیت، این خروجی را ندارند .

تلفن سانترال هایبرید: این تلفن ها از نظر ظاهری و کاربردی با تلفن های آنالوگ کاملا متفاوت هستند. یک تلفن هایبرید با استفاده از دو رشته سیم، (یکی برای دیتا و یکی برای صدا) به دستگاه سانترال وصل می شود. هم دستگاه های کم ظرفیت و هم پرظرفیت، از خروجی هایبری برخوردار هستند.

تلفن سانترال دیجیتال: این تلفن ها شباهت بسیار زیادی به تلفن های هایبرید دارند. (هم از نظر کاربری هم از نظر ظاهری) شاید تنها تفاوت این دو دستگاه، در نحوه اتصال آن ها به دستگاه سانترال باشد. تلفن دیجیتال از طریق یک رشته سیم به باکس سانترال متصل می شوند؛ در حالی که همانطور که گفته شد، تلفن های هایبرید، با دو رشته سیم به سانترال وصل می شوند.

البته نوع دیگری از تلفن های اداری نیز در دسترس کاربران قرار دارد که به تلفن تحت شبکه معروف است. این تلفن ها تنها در کنار سانترال های تحت شبکه کار می کنند و نمی توانید در سایر مراکز تلفن، از آن ها استفاده کنید. تلفن تحت شبکه از نظر کاربرد کاملا با سایر انواع تلفن های ثابت متفاوت است. مهم ترین نکته در ارتباط با این تلفن ها، این است که صدا را به صورت داده های دیجیتال (صفر و یک) و از طریق تکنولوژی ویپ منتقل می کنند.

برای خرید تلفن های سانترال، قبل از هرچیز باید به مدل دستگاه سانترال خود توجه داشته باشید. مطمئنا بدون داشتن اطلاعات کافی در زمینه دستگاه سانترال، نمی توانید انتخاب مناسبی برای خرید تلفن های سانترال داشته باشید.

سیم کشی های سیستم سانترال

آخرین مرحله از راه اندازی یک سیستم سانترال، به سیم کشی های مختلف اختصاص دارد. در این مرحله، خطوط شهری وارد دستگاه سانترال می شوند و در طرف مقابل، خطوط داخلی نیز از دستگاه تا میز هر کارمند، کشیده می شوند.

سیم کشی مرکز تلفن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود. زیرا در صورت انتخاب مسیرهای اشتباه، ممکن است متحمل هزینه های سنگین و اضافی شوید.

اکنون می توان ادعا کرد که سیستم سانترال شما آماده شده و می توانید از آن استفاده کنید. مطمئن باشید که این سیستم، ارزش تمام هزینه ای که برای آن پرداخت کرده اید را دارد؛ زیرا در مدت زمان کوتاهی می تواند کسب و کار شما را متحول کند.

پشتیبانی سیستم سانترال

بعد از اینکه سیستم سانترال را با موفقیت راه اندازی کردید، باید در مراحل استفاده از آن نیز مراقبت های لازم را در نظر داشته باشید. دستگاه های سانترال پاناسونیک از نظر سخت افزاری معمولا به ندرت دچار خرابی های ناگهانی می شوند. اما ممکن است به یکی از دلایل زیر، نیاز به تعمیر آن داشته باشید:

 • خرابی پاور
 • نفوذ آب به داخل دستگاه
 • از کار افتادن یکی از کارت های شهری یا داخلی

رایج ترین اشکال در زمینه خرابی دستگاه سانترال، مربوط به پاور می شود. ممکن است با گذشت زمان یا استفاده مداوم، پاور یا منبع تغذیه دستگاه سانترال شما دچار اختلال شده و نتواند به درستی برق مورد نیاز اجزای آن را تامین کند.

علاوه بر این، ورود آب به داخل دستگاه نیز یکی دیگر از اتفاقاتی است که ممکن است عملکرد سانترال را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت بروز این اتفاق، سریعا دستگاه را خاموش کرده و با یک مرکز تعمیرات مجاز پاناسونیک تماس بگیرید.

اختلالات نرم افزاری معمولا رایج تر از خرابی های سخت افزاری هستند. ممکن است به دلایل مختلفی، یکی یا چند قابلیت دستگاه سانترال دچار اختلال شوند و در نتیجه مرکز تلفن شما، به درستی کار نکند. این موارد را باید بلافاصله با مرکز تعمیرات مجاز پاناسونیک در میان بگذارید تا تکنسین های این مراکز، دستگاه سانترال را بررسی کرده و ایراد به وجود آمده را رفع کنند.

تلفن های سانترال نیز ممکن است دچار خرابی شوند که البته این اتفاق، بسیار رایج تر از خرابی دستگاه سانترال است. یک تلفن سانترال ممکن است به دلایل زیر، دچار اختلال یا سوختگی شوند:

 • برق خوردگی
 • آب خوردگی
 • خرابی کیپد
 • سوختن یا خرابی صفحه نمایش
 • اختلالات صدا

همه موارد بالا، از ایرادات رایج تلفن های سانترال پاناسونیک محسوب می شوند. البته جای نگرانی نیست؛ زیرا تمامی آن ها در مراکز مجاز تعمیرات پاناسونیک، به راحتی قابل رفع و تعمیر هستند.

کلام پایانی

سیستم سانترال یکی از مهم ترین بخش های هر مجموعه کاری محسوب می شود. مدیران کسب و کار باید به صورت کامل با این سیستم و اجزای مختلف آن، آشنا باشند و در زمان مناسب، نسبت به راه اندازی یک مرکز تلفن اقدام کنند.

مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا به یک دید کلی و جامع نسبت به سیستم های سانترال دست پیدا کنید. علاوه بر این، اکنون با انواع دستگاه سانترال و راه اندازی آن ها، مدل های مختلف تلفن سانترال، نحوه سیم کشی بخش های مختلف مرکز تلفن و انواع اختلالات آن بیشتر آشنا شده اید.

در پایان یک توصیه مهم برای شما عزیزان داریم: برای خرید انواع دستگاه های سانترال و راه اندازی مرکز تلفن، تنها به مراکز مجاز و نمایندگی های معتبر پاناسونیک اعتماد کنید. زیرا با توجه به محبوبیت محصولات مخابراتی پاناسونیک در ایران، نمونه های فیک و تقلبی این تجهیزات نیز در بازار به شدت زیاده شده اند.

در صورتی که می خواهید از اورجینال بودن محصولات مخابراتی پاناسونیک مطمئن شوید، خرید خود را تنها از مراکز مجاز انجام دهید.

 

منبع : رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست