شیگلوز ؛ بیماری که کوچک و بزرگ نمی شناسد

با بیماری مرموز شیگلوز آشنا شوید شیگلوز یک نوع عفونت از روده های کوچک و بزرگ است که توسط باکتری هایی به نام شیگلا ایجاد می شود . علامت اصلی این عفونت ، اسهال است که اغلب خونی می باشد . شیگلا بسیار مسری است و افراد در تماس با مقادیر کمی از مدفوع شخصی که به

کد خبر : 78612
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آذر 1399 - 12:11
شیگلوز ؛ بیماری که کوچک و بزرگ نمی شناسد

با بیماری مرموز شیگلوز آشنا شوید

شیگلوز یک نوع عفونت از روده های کوچک و بزرگ است که توسط باکتری هایی به نام شیگلا ایجاد می شود . علامت اصلی این عفونت ، اسهال است که اغلب خونی می باشد . شیگلا بسیار مسری است و افراد در تماس با مقادیر کمی از مدفوع شخصی که به شیگلوز مبتلا شده است آلوده می شوند . به عنوان مثال، این امر می تواند در زمان تعویض پوشک نوزاد یا بزرگسال یا آموزش توالت به کودک منتقل شود ؛ بنابراین لازم است دستان خود را به خوبی بشویید .

بیماری شیگلوز

باکتری شیگلا همچنین می تواند از غذای آلوده یا با نوشیدن یا شنا در آب کثیف منقل شود . احتمال ابتلا شدن کودکان زیر ۵ سال به عفونت شیگلا بیشتر است اما ممکن است این اتفاق در هر سنی نیز رخ دهد . نوع خفیف این بیماری معمولا طی یک هفته خود به خود برطرف می شود . در صورت نیاز به درمان نیز پزشکان معمولا انتی بیوتیک تجویز می کنند .

بیماری شیگلوز

علائم بیماری شیگلوز

علائم و نشانه های عفونت شیگلا معمولا ۱-۲ روز پس از تماس با آن آغاز می شود اما ممکن است پیشرفت آن یک هفته طول بکشد . چنانچه در بخش بهداشت و سلامت میخوانید برخی از علائم و نشانه های آن عبارتند از:

 • اسهال (غالبا حاوی خون یا مخاط)
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد یا گرفتگی شکم

علائم به طور کلی حدود ۵-۷ روز ادامه دارد و در برخی موارد ممکن است طولانی باشد . برخی از افراد پس از آلوده شدن به شیگلا هیچ علائمی ندارند با این حال ممکن است مدفوع آن ها تا چند هفته هنوز آلوده باشد و احتمال سرایت وجود داشته باشد .

استفراغ

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

اگر اسهال یا اسهال خونی شدیدی دارید که باعث لاغری و کمبود آب بدن تان شده است باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و به مراقبت های فوری بپردازید . همچنین اگر دچار اسهال و تب ۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر شدید به پزشک مراجعه کنید .

علل بیماری شیگلوز

عفونت زمانی رخ می دهد که به طور تصادفی باکتری شیگلا را ببلعید . این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که شما:

اگر دهان خود را لمس کنید

انتقال مستقیم فرد به فرد، رایج ترین راه شیوع بیماری است. به عنوان مثال، اگر پس از تعویض پوشک فردی که به عفونت شیگلا مبتلا است ، دستان خود را به خوبی نشویید ممکن است خودتان نیز آلوده شوید .

پوشاک کردن بچه

اگر غذای آلوده بخورید

افراد مبتلا که غذایی را تهیه و تدارک می بینند ممکن داست باکتری را به افرادی که غذا می خورند منتقل کنند . همچنین اگر مواد غذایی در مزرعه ای حاوی فاضلاب رشد کنند ، ممکن است که به باکتری شیگلا آلوده شوند .

اگر آب آلوده بنوشید

آب لوله کشی باید کلرزنی شود و اگر از آب های در معرض آلودگی مانند فاضلاب به عنوان منابع آب آشامیدنی استفاده می کنید ممکن است در معرض باکتری شیگلا قرار بگیرید .

نوشیدن آب

عوامل خطر بیماری شیگلوز

کودکان زیر ۵ سال

احتمال ابتلای این کودکان به عفونت شیگلا زیاد است اما این عفونت می تواند در هر سنی نیز رخ دهد.

زندگی دسته جمعی یا شرکت در فعالیت های گروهی

شیوع شیگلا در مراکز مراقبت از کودکان ، استخر های روباز، خانه های سالمندان ، زندان و پادگان های نظامی بیشتر دیده می شود .

مهد کودک

زندگی یا مسافرت در مناطقی که فاقد سیستم تخلیه فاضلاب وغیر بهداشتی هستند

افرادی که در چنین مناطقی زندگی می کنند یا به آن جا سفر می کنند ، بیشتر درمعرض ابتلا به عفونت شیگلا هستند .

عوارض و خطرات بیماری شیگلوز

بیماری شیگلوز معمولا بدون عارضه برطرف می شود اما ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا عادات اجابت مزاج به حالت طبیعی برگردد . چنانچه در ادامه ی این بخش خواهید خواند عوارض عفونت شیگلا عبارتند از:

آقای گل لیگ برتر با پرسپولیس به توافق رسید

کمبود آب بدن

اسهال مداوم می تواند باعث کم آبی بدن شود که علائم و نشانه های آن عبارتند از:حواس پرتی ، سرگیجه ، کمبود اشک در کودکان ، گود افتادگی چشم و خشکی پوشک . کم آبی شدید می تواند منجر به شوک و حتی مرگ شود .

سر درد

تشنج

برخی از کودکان مبتلا به عفونت شیگلا تشنج دارند و در کودکانی که تب شدید دارند بیشتر دیده می شود اما در کودکانی که تب بالا ندارند نیز ممکن است رخ دهد . هنوز مشخص نیست که تشنج در اثر تب رخ می دهد یا عفونت شیگلا اما اگر کودک شما تشنج کرد سریعا به پزشک مراجعه کنید .

افتادگی راست روده

درشرایطی که فرد به اسهال مبتلاست ، کشیدگی هنگام حرکات روده یا التهاب روده بزرگ ممکن است باعث حرکت و بیرون زدگی غشای مخاطی یا راست روده از مقعد شود .

افتادگی راست روده

سندروم همولیتیک اورمیک

این عارضه نادر بیشتر به دلیل باکتری ای.کلای ایجاد می شود تا باکتری شیگلا، و می تواند منجر به کم شدن تعداد گلبول های قرمز خون (کم خونی همولیتیک)؛ تعداد پایین پلاکت ها (ترومبوسیتوپنی) و نارسایی حاد کلیه ها شود .

مگاکولون سمی

این عارضه نادر زمانی رخ می دهد که روده بزرگ شما به شدت گسترش یافته یا پر شده است که از دفع گاز یا اجابت مزاج پیشگیری می کند . علائم و نشانه های آن شامل درد و تورم معده ، تب و ضعف می باشد. اگر تحت درمان مگاکولون سمی قرار نگرفته اید، ممکن است روده بزرگ شما پاره شود و باعث پریتونیت (عفونتی تهدید کننده برای زندگی که نیاز به جراحی اضطراری دارد) شود .

تب کودکان

آرتریت راکتیو یا واکنشی

این مشکل در پاسخ به عفونت ایجاد می شود . علائم و نشانه ها شامل درد و التهاب مفصل، معمولا در مچ پا، زانو و لگن، قرمزی، خارش، ترشحات در یک یا هر دو چشم (ورم ملتحمه) و ادرار دردناک می شود.

عفونت های جریان خون (باکتریمی)

عفونت شیگلا می تواند به مخاط روده آسیب برساند . در موارد نادر، باکتری های شیگلا ممکن است از طریق پوشش روده آسیب دیده وارد جریان خون شده و باعث بروز باکتریمی شوند .

پیشگیری از ابتلا به بیماری شیگلوز

اگر چه محققان برای تولید واکسن شیگلا در تلاش هستند اما هنوز چیزی در دسترس نیست . به منظور پیشگیری از شیوع شیگلوز باید:

 • دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • به شستشوی دستان فرزند خود نظارت داشته باشید .
 • پوشک های آلوده را به درستی دور بریزید .
 • مناطق تعویض پوشک را بعد از استفاده ضدعفونی کنید .
 • در صورتی که اسهال دارید برای دیگران غذایی تدارک نبینید .
 • از کودکان مبتلا به اسهال در برابر دیگرکودکان در مدرسه یا خانه مراقبت کنید.
 • از بلعیدن آب استخر، دریاچه یا استخر های تصفیه نشده خودداری کنید .
 • تا زمان بهبودی کامل ، برای شنا اقدام نکنید .

شستن دست با صابون

تشخیص و درمان بیماری شیگلوز

اسهال و اسهال خونی می توانند نتیجه تعدادی از بیماری ها باشند . تشخیص عفونت شیگلا نیازمند نمونه برداری از مدفوع و آزمایش در لابراتور است تا وجود باکتری شیگلا یا سموم دیگر را تایید کند .

درمان های رایج بیماری شیگلوز در طب مدرن

شیگلوز معمولا طی ۵-۷ روز روند خود را طی می کند. مصرف مایعات کافی برای جایگزین کردن آب از دست رفته دراسهال ممکن است تمام درمان های مورد نیاز شما باشد به خصوص اگر سلامت عمومی تان خوب است و عفونت شیگلا خفیف باشد .

استوری معنادار وریا غفوری پس از حواشی اخیر

مصرف مایعات

دارو های بدون نسخه

قبل از مصرف دارو های بدون نسخه برای درمان اسهال با پزشک خود مشورت کنید زیرا اسهال می تواند ناشی از بیماری های مختلفی باشد که مصرف خودسرانه دارو ممکن است شرایط را بدتر کند.

اگر نمونه آزمایشگاهی ابتلا به شیگلا را تایید کند، داروی بدون نسخه حاوی بیسموت ساب سالسیلات ممکن است به شما در کاهش دفعات مدفوع و کوتاه شدن دوره بیماری کمک کند با این حال،این دارو برای کودکان، زنان باردار یا افرادی که به آسپرین حساسیت دارند توصیه نمی شود.

از مصرف داروهای بدون نسخه مانند لوپرامید (ایمودیم) و داروهای حاوی ترکیب دیفنوکسیلات و آتروپین (لوموتیل) خودداری کنید زیرا برای عفونت شیگلا توصیه نمی شوند و می توانند توانایی بدن شما را در پاکسازی باکتری ها کاهش داده و وضعیت تان را بدتر کنند .

مصرف قرص

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها می توانند طول دوره عفونت شدید شیگلا را کوتاه کنند. با این حال، برخی از باکتری های شیگلا نسبت به دارو مقاوم شده اند. بنابراین پزشک ممکن است آنتی بیوتیکی توصیه نکند مگر اینکه عفونت شیگلا شدید باشد.

مصرف آنتی بیوتیک ها ممکن است برای نوزادان، افراد مسن و افرادی که مبتلا به عفونت اچ.آی.وی هستند و یا در صورتی که خطر گسترش بیماری زیاد است نیز لازم باشد .

جایگزینی مایعات و نمک

به طور کلی برای بزرگسالان سالم نوشیدن آب برای خنثی کردن اثرات کم آبی ناشی از اسهال کافی است . در صورت ابتلا به شیگلوز باید مرتبا آب بنوشید . حداقل نوشیدن ۱۰-۱۲ لیوان در روز توصیه می شود. کودکان ممکن است از یک محلول آبرسانی مانند پدیالیت بهره مند شوند .

کودکان و بزرگسالانی که دچار کم آبی شدید هستند، نیاز به درمان اورژانسی و سرم دارند زیرا آبرسانی وریدی خیلی سریع تر از محلول های خوراکی ؛ آب و مواد مغذی ضروری بدن را تامین می کند.

سرم

درمان خانگی بیماری شیگلوز با دارو های طبیعی

با استفاده از بسیاری دارو های طبیعی می توان از شیگلوز یا شیگلا پیشگیری کرد. این موارد شامل مصرف نعناع فلفلی، موز و زنجبیل می باشد.

موز

موز جزء بهترین میوه ها برای سلامت دستگاه گوارش است زیرا نه تنها غنی از فیبر می باشد بلکه سرشار از مواد مغذی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از سلامت روده کمک کند. موز سرشار از پتاسیم و سایر الکترولیت های اصلی است که بدن برای تعادل مایعات و انتقال بافت سلول به آن ها نیاز دارد. اسهال بیش از حد موجب کم آبی بدن می شود اما موز می تواند به سرعت این مشکل را برطرف کند .

نعناع فلفلی

مصرف نعناع فلفلی نیز برای اطمینان از سلامت دستگاه گوارش ضروری است زیرا خاصیت ضدالتهابی و ضد عفونی کنندگی دارد که می تواند به خنثی سازی باکتری ها کمک کند. چای نعناع فلفلی روشی محبوب برای بهره مندی از این گیاه است اما می توانید برگ های آن را مستقیما بجوید.

چای نعناع فلفلی

 زنجبیل

زنجبیل نیز دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است که می تواند سلامت معده را متعادل کرده و عملکرد هضم را بهبود بخشد. با مصرف زنجبیل می توانید سلامت سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده وعلائم شیگلوز یعنی اسهال و فشار معده را تسکین دهید .

استراحت کردن

اگر مبتلا به شیگلوز شده اید، ذخایر انرژی بدن شما به شدت تخلیه می شود. اگر مواد مغذی کافی دریافت نکنید و اسهال نیز داشته باشید، بدن شما برای عملکرد طبیعی خود تلاش بسیاری می کند. در مدت زمانی که بیمار هستید، لازم است به اندازه کافی استراحت کنید زیرا بیشتر مراحل بهبودی در هنگام خواب اتفاق می افتند.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست