طرز تهیه کباب کوبیده مخصوص با رموز سرآشپزهای حرفه ای

برای تهیه کباب کوبیده مخصوص بایستی از مخلوط گوشت قلوه گاه گوسفند و مغز ران گوساله استفاده کنید. گوشت کباب بایستی در یخچال بیات شود تا کبابی باکیفیت داشته باشید.
کد خبر : 47512
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 خرداد 1399 - 23:17
طرز تهیه کباب کوبیده مخصوص با رموز سرآشپزهای حرفه ای
کباب کوبیده از انواع کباب ایرانی و محبوب‌ترین غذای گوشتی ایرانی است که جایگاه ویژه‌ای در میهمانی‌ها و دورهمی‌ها دارد. اگر می‌خواهید در خانه کباب کوبیده مخصوص تهیه کنید، نگران نباشید! تمامی راز و رمز‌های تهیه کباب کوبیده مجلسی را برایتان بازگو کرده ایم.


در این مطلب می خوانید:


مواد لازم کباب کوبیده مخصوص برای دو نفر

برای تهیه کباب کوبیده مخصوص در نظر داشته باشید که از گوشت تازه استفاده نکنید. بهتر است گوشت ۲ تا ۳ روز در یخچال بماند تا بیات شود.
مواد لازم  مقدار
پیاز متوسط  ۲ عدد (۲۸۰ گرم)
قلوه گاه گوسفند (پاک شده و شسته شده) ۲۰۰ گرم
گوشت مغز ران گوساله  ۴۰۰ گرم
نمک و فلفل سیاه (کوبیده شده) به میزان لازم
ادویه کاری  ۱ قاشق سوپ خوری (۶ گرم)
گوجه فرنگی ۸ عدد
ادویه کاری شامل: دارچین (۱ قاشق سوپ خوری) + زرد چوبه (۲ قاشق سوپ خوری) + هل (۱ قاشق سوپ خوری) + زیره (۱ قاشق سوپ خوری) + تخم گشنیز (۲ قاشق سوپ خوری) + پودر سیر (۱ قاشق سوپ خوری) است که با هم مخلوط و آسیاب می‌شوند.

وسایل مورد نیاز

رنده، تنظیف، کاسه بزرگ، سیخ کبابی پهن فلزی (مخصوص کوبیده)، منقل کباب پز یا باربیکیو
چلوکباب کوبیده مخصوص

طرز تهیه کباب کوبیده مخصوص

 1. پیاز‌ها را رنده کنید، سپس در پارچه تنظیف ریخته و با فشار دست، آب آن را کاملا خارج کنید.
 2. گوشت قلوه گاه گوسفند و ران گوساله را ۲ بار چرخ کنید. سپس نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و کاملا ورز دهید. ادویه کاری و پیاز را اضافه کنید و به ورز دادن ادامه دهید تا حالت چسبندگی پیدا کند. هرچه مخلوط گوشت را بیشتر ورز بدهید، پیوستگی و چسبندگی آن بیشتر می‌شود و به سیخ بهتر می‌چسبد و در نهایت هنگام پخت از روی سیخ نمی‌ریزد.
 3. یک کاسه کوچک آب سرد کنار دستتان قرار دهید. کف دستتان را با آب مرطوب کنید. مخلوط گوشتی را به ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر قسمت به اندازه یک نارنگی متوسط باشد. هر تکه را به شکل مخروطی در بیاورید و روی سیخ مخصوص کباب کوبیده (سیخ پهن) بزنید و پهن کنید. با فشار همزمان ۲ انگشت (شست و اشاره یا اشاره و وسطی) از زیر و روی سیخ، به کباب فرم بدهید. سر و ته سیخ را کمی بیشتر فشار بدهید تا به خوبی شکل بگیرد. سیخ‌های دیگر را نیز به همین ترتیب آماده کنید و در یک سینی لبه دار، با فاصله از بچینید.
 4. سیخ‌های آماده را به مدت ۲ تا ۷ ساعت در یخچال قرار دهید.
 5. منقل کباب پز را آماده کنید. اجازه دهید که تمامی نقاط منقل داغ و هم دما شود. سیخ‌های کباب را به صورت ردیفی و با فاصله روی منقل بگذارید. سیخ‌ها را مرتبا پشت و رو کنید تا هر دو طرف آن به خوبی پخته شود. هنگامی که گوشت خودش را گرفت، حرارت منقل را کمتر کنید تا کباب کاملا مغزپخت شود.
 6. در فاصله پختن کباب ها، گوجه‌ها را سیخ کنید. برای پخت سریع تر گوجه فرنگی، با چاقو چند برش روی پوست آن ایجاد کنید. سپس روی گوجه‌ها نمک بپاشید. سیخ‌های گوجه فرنگی را روی منقل قرار دهید و کباب کنید.
 7. کباب کوبیده را در کنار نان، سبزی، گوجه فرنگی و سماق سرو کنید. نوش جان!
مردم آذربایجان غربی منتظر یخبندان در تعطیلات پیش رو باشند

کباب کوبیده مخصوص

 

نکات طلایی برای پخت کباب کوبیده مخصوص

 • گرفتن آب پیاز برای جلوگیری از وانرفتن گوشت بسیار مهم است. به همین دلیل آب پیاز را کاملا بگیرید.
 • ورز دادن گوشت با نمک موجب چسبندگی بیشتر گوشت می‌شود و از وارفتن آن جلوگیری می‌کند.
 • ادویه کاری به کباب کوبیده عطر و طعم خاص و دلپذیری می‌دهد.
 • ایجاد فرورفتگی روی کباب کوبیده به هنگام سیخ کردن، به چسبندگی بیشتر و پخت بهتر آن کمک می‌کند.
 • گذاشتن سیخ‌های آماده در یخچال به مدت ۲ تا ۷ ساعت، موجب می‌شود گوشت کاملا سرد شود و هنگام پخت از روی سیخ نریزد.
 • در ابتدای پخت، دمای منقل باید زیاد باشد تا گوشت خودش را جمع کند. پس از آن کمتر کردن حرارت منقل موجب مغز پخت شدن کباب می‌شود.

کباب کوبیده

 

دستور تهیه کباب کوبیده زعفرانی

برای تهیه کباب کوبیده زعفرانی، کافی است یک قاشق سوپ خوری زعفران دم کشیده به همراه ادویه‌ها به گوشت اضافه کنید.

 

طرز تهیه کباب کوبیده مرغ

کباب کوبیده مرغ مانند کوبیده گوشت تهیه می‌شود. با این تفاوت که به جای قلوه گاه گوسفند و مغز ران گوساله از ۱۲۰۰ گرم ران مرغ به همراه زعفران استفاده می‌شود.

 

 

کباب کوبیده مرغ

دستور تهیه کباب دورو

برای تهیه کباب دورو، بایستی مخلوط کبابی مرغ و گوشت را جداگانه تهیه کنید. هنگام به سیخ کشیدن، مقداری از مخلوط مرغ بردارید و به یک سمت سیخ بکشید و طرف دیگر را با مخلوط گوشت بپوشانید.

 

دستور تهیه کباب لقمه

کباب لقمه نیز همانند کباب کوبیده تهیه می‌شود. فقط بایستی به همراه ادویه‌ها ۳۰ گرم ترخون خرد شده به مخلوط گوشتی اضافه کنید. سپس مقداری از مخلوط گوشتی را به شکل استوانه‌ای فرم داده و به سیخ بکشید. لا به لای مواد در هنگام سیخ کشیدن، یک پیاز کوچک، یک برش فلفل دلمه‌ای و یک برگ بو قرار دهید.

خبر خوش برای طرفداران گوشی آیفون در ایران

طرز تهیه کباب لقمه مخصوص

 

طرز تهیه کباب کوبیده سماقی

کباب کوبیده سماقی نیز مانند کباب کوبیده تهیه می‌شود. تقاوت آن این است که در هنگام افزودن ادویه‌ها یک قاشق سوپ خوری سماق خرد شده به مخلوط اضافه می‌شود.

 

دستور تهیه کباب نگینی

کباب نگینی نیز مانند کباب کوبیده تهیه می‌شود. با این تفاوت که ۱۰۰ گرم سینه مرغ نگینی خرد شده، هنگام سیخ کردن کباب کوبیده روی گوشت با فاصله چیده می‌شود. سپس سیخ‌ها به مدت یک ساعت در یخچال گذاشته می‌شوند و بعد از آن پخته می‌شوند.

 

کباب نگینی

 

دستور تهیه کباب بناب اصل

کباب بناب نیز مانند کباب کوبیده تهیه می‌شود. تنها تفاوت آن این است که سیخ کباب بناب، پهن‌تر از کباب کوبیده است. عرض این کباب در حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر است. اگر می‌خواهید کباب بناب را روی سیخ کباب کوبیده بزنید، بهتر است از توری فلزی استفاده کنید تا کباب از روی سیخ نریزد.

 

سخن آخر

کباب کوبیده یکی از لذیذترین غذا‌های ایرانی است که همنشینی در کنار خانواده و دوستان و پختن کباب لذت آن را دو چندان می‌کند. اگر اولین بار است که می‌خواهید کباب کوبیده تهیه کنید،بهتر است زمانی را به تمرین سیخ کردن کباب اختصاص دهید. با تمرین بیشتر می‌توانید کباب کوبیده‌ای حرفه‌ای در منزلتان تهیه کنید.

 

منبع : ستاره

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست