عضو ستاد کرونای جهاد دانشگاهی: تعلل در کنترل پیک ششم کرونا بحران جدی در پی دارد

یک متخصص ویروس شناسی پزشکی با انتقاد از برگزاری جشنواره فیلم فجر با کم توجهی به پروتکل‌های پیشگیری از کرونا و تعلل ستاد ملی کرونا و مسئولان مربوطه در کنترل پیک ششم کرونا نسبت به خطر بروز بحرانی جدی در خیز جدید کرونا هشدار داد.
کد خبر : 140182
تاریخ انتشار : جمعه 15 بهمن 1400 - 18:13
عضو ستاد کرونای جهاد دانشگاهی: تعلل در کنترل پیک ششم کرونا بحران جدی در پی دارد

یک متخصص ویروس شناسی پزشکی با انتقاد از برگزاری جشنواره فیلم فجر با کم توجهی به پروتکل‌های پیشگیری از کرونا و تعلل ستاد ملی کرونا و مسئولان مربوطه در کنترل پیک ششم کرونا نسبت به خطر بروز بحرانی جدی در خیز جدید کرونا هشدار داد.

به گزارش ایسنا، دکتر رامین صرامی فروشانی، عضو ستاد کرونای جهاد دانشگاهی تصریح کرد: با وجود اخطارهای قبلی و تحقق پیش‌بینی متخصصان مبنی بر وقوع پیک ششم کرونا و  مشاهدات عینی مبنی بر خیز مجدد بیماری که به نظر سهمگین‌تر از پیک‌های قبلی هم خواهد بود، متاسفانه اقدامی جدی جهت کنترل خیز جدید همه‌گیری صورت نپذیرفته و حتی با تغییر وضعیت پایتخت به قرمز هیچ‌گونه محدودیتی به انجام نرسیده است.

رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی با ذکر برگزاری جشنواره فیلم‌ فجر به عنوان نمونه‌ای از این بی‌توجهی‌ها افزود: در این باب صد افسوس که برگزاری جشنواره فیلم فجر به سلامت شهروندان مقدم‌ دانسته شد و سینماها شاهد حضور خیل هنردوستان بی‌اعتنا به سلامت خود و جامعه بودند!

وی ادامه داد: عجیب‌تر از آن تاخیر ستاد ملی کرونا در ابلاغ دستورات لازم بود که به روز شنبه موکول شد، در حالی که متخصصان می‌دانند که در یک همه‌گیری، کنترل سریع در مراحل اولیه شروع آن – که زمان طلایی مقابله با آن تلقی می‌شود – می‌تواند چاره ساز باشد و بعد از آن چندان موثر نیست.

عضو اتاق فکر ویروس‌شناسی سازمان نظام پزشکی افزود: امیدوارم این تعلل مسوولین تنها به علت مشغله و رسیدگی به امورات مهم‌تر باشد چرا که اگر خدای ناکرده با تصور کم‌خطر بودن سویه اُمیکرون، بنا بر این باشد تا با عدم کنترل عمدی و رهاسازی ویروس در جامعه و انتشار سریع ویروس به ایمنی گله‌ای دست یابیم، یقینا کشور با مخاطره جدی روبرو خواهد شد.

شرایط امنیتی شهرهای غربی کشور آرام است/ همه خسارات توسط اغتشاشگران وارد شده است

این متخصص ویروس‌شناسی با تبیین ویژگی‌های همه‌گیری در موج ششم گوشزد کرد، اگرچه به نظر می‌رسد سویه‌های در گردش فعلی از جمله اُمیکرون بیماریزایی کمتری دارند، ولی باید دقت کرد که بیماری‌زایی این سویه‌ها تنها در افراد سه دوز واکسینه کمتر بوده و هیچ تضمینی برای عدم بروز عوارض جدی و بیماری شدید در افراد واکسینه‌ نشده نیست. این در حالی است که هنوز درصد زیادی از قشر فعال جامعه خصوصاً جوانان یا سه دوز واکسینه‌نشده و یا مایل به دریافت واکسن نیستند.

صرامی خاطرنشان کرد: سویه‌های فعلی کرونا قدرت بسیار بسیار بالای انتشار دارند که حتی مشاهدات عینی حکایت از قابلیت انتقال و انتشار بیش از داده‌های قبلی دارد و از همه مهم‌تر کودکان و نوجوانان را با احتمال بیشتری آلوده می‌کند. از همه‌ مهم‌تر اطلاعات و مشاهدات متاسفانه نشان می‌دهد که حتی افراد سه دوز واکسینه به راحتی هم خود آلوده شده و هم ویروس را به دیگران انتقال می‌دهند.

رییس پژوهشکده سرطان‌معتمد جهاد دانشگاهی در پایان نتیجه‌گیری کرد که با توجه به ویژگی‌های مذکور در صورت عدم‌چاره اندیشی جدی و سریع خصوصا انجام‌غربالگری هوشمند بعید نیست که در نهایت افراد غیرواکسینه حتی از طریق افراد واکسینه – که بعضاً یا ناقل بی‌علامت هستند و یا عوارض خفیفی بروز می‌دهند – به ویروس آلوده شوند که در این صورت مجددا شاهد سر ریز شدن تخت‌های آی‌سی‌یو خواهیم بود.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست