عکاسی انتزاعی از طبیعت | مفاهیم و تکنیکها

عکاسی، به‌ویژه عکاسی از طبیعت، هنر ثبت صحنه هایی از محیط  زندگی ماست. ما با  اینکار بخشی از واقعیت زندگی را به نمایش در میاوریم. اما گاهی هدف عکاس چیزی متفاوت است. از همان ابتدا در تاریخ هنر، عکاسان با امکانات و محدودیت‌های تکنیکی برای خلق هنر انتزاعی تلاش کرده‌اند. عکاسی انتزاعی هنری است که هدفش دقیق نبودن است و به تخیل اجازه می دهد اثری متفاوت از انچه در واقعیت هست خلق کند.
کد خبر : 144123
تاریخ انتشار : شنبه 10 اردیبهشت 1401 - 17:35

abstract macro photo

عکاسی، به‌ویژه عکاسی از طبیعت، هنر ثبت صحنه هایی از محیط  زندگی ماست. ما با  اینکار بخشی از واقعیت زندگی را به نمایش در میاوریم. اما گاهی هدف عکاس چیزی متفاوت است. از همان ابتدا در تاریخ هنر، عکاسان با امکانات و محدودیت‌های تکنیکی برای خلق هنر انتزاعی تلاش کرده‌اند. عکاسی انتزاعی هنری است که هدفش دقیق نبودن است و به تخیل اجازه می دهد اثری متفاوت از انچه در واقعیت هست خلق کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع سبکهای عکاسی می توانید به Babak Siminzar Photography Tutorials And Ideas  مراجعه کنید

عکاسی انتزاعی چیست؟

خود این کلمه از لاتین abstractus گرفته شده است که به معنای دور یا جدا شده است. از نظر هنر، انتزاع موضوعی برای تأثیر و تخیل، در مرزهای مبهم است. این بدان معنا نیست که عکاسی انتزاعی تار و مبهم است بلکه می تواند روشن و واضح  باشد. هدف آن نمایش عمومی و ملموس جهان نیست که ما به آن عادت کرده ایم. و دقیقا به همین دلیل است که عکاسی انتزاعی از طبیعت بسیار جذاب است.

مفاهیم انتزاعی با ایجاد فاصله ای از سایر انواع عکاسی، فضایی را برای کشف تداعی ها، احساسات و واکنش ها باز می کند. و از آنجایی که تفسیرمشخصی به شما نمی دهند،امکانی برای تداعی نا محدود ایجاد میکند عکس های انتزاعی از بینندگان می خواهند که معما را حل کنند و آنها را عمیق تر با تصویر درگیرمی کنند.

ذهن چیز جذابی است. یکی از موضوعات پرچالش وقتی عکس‌هایمان را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم این است که بیننده چگونه پاسخ می‌دهد. هنگامی که هنرمندی  یک نوردهی ایجاد می کند و سپس آن را برای ارائه ویرایش می کند، موضوع جدیدی آغاز می شود. هر یک از ما ذهن خود را که  پر از تاریخچه شخصی و سلیقه ای است در فرآیند مشاهده به کار می گیریم.

هنگامی که یک عکس منظره را تماشا می کنیم، می دانیم که آسمان کجاست و اجزا تصویر چه چیزهایی هستند. اما در سوی دیگر طیف، وقتی عکس‌های انتزاعی از طبیعت می گیریم، سؤالاتی درباره جهت‌گیری یا مقیاس یا موضوع بلافاصله به ذهن بیننده  خطور می‌کند.

همانطور که در طول سال ها این تصاویر را نشان داده ام، از واکنش مردم لذت برده ام. اولین غریزه آنها تعریف محتوا است. “اون چیه؟” گویی دانستن محتوا برای قدردانی از تلاش هنرمند لازم است. «آه، پس گل است. خب پس قشنگه در ابتدا نمی دانستم چه چیزی است.» اگر فوراً به بیننده نگویم موضوع چیست، تخیل او فعال می شود. ذهن برای حل معما کار می کند و در این فرآیند بیننده بیشتر با ترکیب بندی درگیر می شود.

بی شک عاملان حمله اصفهان پشیمان خواهند شد

بخش جالب این است که مردم چگونه یک عکس انتزاعی را متفاوت می بینند. “من یک چهره می بینم.” من پارچه ابریشمی را می بینم. “من یک فیل می بینم!” اگر به سؤالات سریع پاسخ داده شود، بیننده تمایل دارد زودتر از آن جدا شود.

فرهنگ لغت دانشگاهی Merriam-Webster کلمه انتزاعی مرتبط با هنر را اینگونه تعریف می کند: «فقط دارای فرم ذاتی با تلاش اندک یا بدون تلاش برای بازنمایی تصویری یا یک محتوا است». انتزاعات عکاسی از طبیعت مبتنی بر واقعیت هستند.با یک عکس انتزاعی، می دانیم که موضوع واقعی است. اما ذهن هنوز پاسخ می خواهد!

abstract flower photography

عکاسی انتزاعی در خانه

با هر نوع چیزی که در منزل یافت می شود می توان به این سبک پرداخت. مثلا پرچمهای یک گل از یک گلدان یا باغچه خانه. یا اشیا نی بی جان از یک ساعت کهنه گرفته تا کلید ها و قفلی فرسوده، فقط زاویه و کادربندی نباید بگونه ای باشد که مشاهده کننده فورا به ماهیت سوژه پی ببرد.

ثبت طبیعت با عکاسی انتزاعی

در عکاسی از طبیعت، بیشتر عکاسها سعی می کنند به وضوح یک شی، یک صحنه یا یک فرآیند را ثبت کنند – تا جایی که ممکن است عکاسی از هنری به علمی تبدیل شود. هنر  انتزاعی از این جهت متفاوت است که سعی در نمایش واقعیت فیزیکی ندارد. پتانسیل آن ایجاد مفهومی فکری از چیزی معمولی، یافتن چیزی منحصر به فرد در یک امر پیش پا افتاده است.

برای خلق عکس‌های انتزاعی از طبیعت ، باید فراتر از چیزهای واضح قدم بردارید و سعی کنید یک حس، یک حالت، یک حرکت را ثبت کنید – چیزهایی که ممکن است بخشی از واقعیت فیزیکی نباشند، اما به همان اندازه برای هنرمند و بیننده واقعی هستند

تکنینهای عکاسی انتزاعی

برای ایجاد چیزی انتزاعی، باید از چیزی ملموس شروع کنید. امکانات دوربین و تخیل شما تنها محدودیت در نحوه خلق هنر انتزاعی هستند. در زیر چند ایده آسان را برای شروع آزمایش فهرست می کنم، زیرا امیدوارم تا به حال به اندازه کافی مجذوب شده باشید که خودتان را در عکاسی از طبیعت انتزاعی امتحان کنید. همه این نکات برای هنر انتزاعی که هیچ ارتباطی با عکاسی از طبیعت ندارد، کار می کند، اما من در آنها بر روی هنر انتزاعی که ریشه در عکاسی طبیعت دارد تمرکز کردم.

فاصله

نزدیک شدن به چیزی یا دور شدن از آن راه های عالی برای ایجاد انتزاع است. ما اغلب در زندگی روزمره خود چنین دیدگاهی را نمی‌بینیم، اگر از سوژه از فاصله خیلی نزدیک یا بیش از حد دور عکسبرداری کنید کار بیننده را در تشخیص انچه به ان نگاه می کند را مشکل می کنید.

واکنش رئیس صداوسیما به سخنان جنجالی طالبی

در اینجا یک مثال از حوزه عکاسی ماکرو آورده شده است:

abstract ideas

فوکوس

فقط به این دلیل که چیزی انتزاعی است به این معنی نیست که باید تار یا بدون تمرکز باشد، اما بازی با فوکوس مطمئناً یکی از راه‌های انتزاعی کردن یک صحنه است. برای این کار باید از فوکوس دستی استفاده کنید.

با فوکوس یا عدم فوکوس می توانید در ذهن خود تصور کنید که چگونه صحنه ممکن است به عنوان یک تصویر بدون فوکوس به نظر برسد. از آن برای پیدا کردن یک صحنه جالب استفاده کنید – فقط به این دلیل که چیزی خارج از فوکوس است، به این معنی نیست که جالب است! تلاش کنید، و همچنین سعی کنید آن را با حرکت ترکیب کنید (به نکته بعدی مراجعه کنید)

زمان

زمانی که صحبت از عکاسی به میان می آید، زمان همیشه مهم است و عکاسی انتزاعی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با ترکیب یک زمان نوردهی انتخابی با مقداری حرکت، می توانید یک هنر انتزاعی واقعاً جالب ایجاد کنید. زمان نوردهی شما می تواند هر چیزی از کسری کوچک از ثانیه تا چند دقیقه باشد، و حرکت، می تواند از حرکت سوژه ، یا از حرکت عمدی دوربین ایجد شود.

امتیازی برای عکاسان پیشرفته (و جسور)

تلاش‌های اولیه عکاسی برای هنر انتزاعی بر اساس روشهای قدیمی بود: صفحات فلزی یا شیشه‌ای یا کاغذ حساس در ترکیب با مواد شیمیایی لازم برای ایجاد عکس‌ها و شعاع های نور (بدون لنز). این نوع آزمایش افراطی، بازگشت به روشهای اولیه با دوربین دیجیتال نیز امکان پذیر است.

به عنوان مثال عکاسی بدون لنز، که در آن یک حسگر برهنه در معرض نور منعکس شده از یک جسم انکساری مانند منشور قرار می گیرد. این روش هم فراتر از محدوده این مقاله و هم تجربه عکاسی من است، بنابراین بیشتر در مورد آن صحبت نمی‌کنم،ولی فکر کردم ارزش ذکر کردن را دارد. اما یک هشدار: برداشتن لنز از دوربین همیشه سنسور را در معرض گرد و غبار قرار می دهد، بنابراین انجام عکاسی بدون لنز برای سنسور شما بدیهی است که بدون خطر نیست.

abstract

نتیجه

برای مبتدیان عکاسی، تلاش در عکاسی انتزاعی راهی عالی برای شناخت امکانات دوربین خود و امتحان کردن تکنیک های مختلف عکاسی است: استفاده از فوکوس دستی، حرکت و  نور، حرکت عمدی دوربین و موارد دیگر. برای عکاسان پیشرفته تر، این یک راه سرگرم کننده برای کشف و گسترش هنر شما و امتحان کردن چیزهای جدید است.

منابع

https://www.bsiminzar.com/ideas-for-abstract-photos-of-nature/  Abstract flower photos and abstract landscape images

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست