فعالیت ها حیاتی هنگام وقوع بهمن

باید بدانید قبل و بعد از وقوع بهمن که از خطرناک ترین اتفاقات جوی است چه کنید که کمترین آسیب را ببینید.
کد خبر : 102726
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1399 - 13:51
فعالیت ها حیاتی هنگام وقوع بهمن

وقوع بهمن از جمله حوادث طبیعی است که هر ساله در کشور با گرم شدن هوا اتفاق می افتد و باید برای در امان ماندن از آن، نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

بهمن یکی از حوادثی است که هر ساله در کشور با گرم شدن هوا و آب شدن ناگهانی برف ها با آن رو به رو می شویم، بنابراین برای حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

بهمن، توده های برفی است که ناگهان به حرکت در می آید و به خاطر سنگینی و نیروی جاذبه زمین از بالا به پایین سرازیر می شود و به تدریج با افزایش سرعت و توده برف، ناآرام و متلاطم می شود. بهمن تهدیدی جدی برای ساختمان های واقع در پهنه های کوهستانی، اسکی بازان، کوهنوردان و روستانشینان محسوب می شود و خسارت زیادی به ساختمان ها وارد کرده و جاده ها را مسدود می کند. شناخت بهمن و راه های پیشگیری، مقابله و احیاناً گریز از آن، به خصوص برای ساکنان مناطق کوهستانی و کوهنوردان ضروری است.

بهمن با نوسان ها (موج های زلزله) یا صدای خودروها، هواپیما ها و بالگرد ها به پایین رها می شود و توان کافی برای تخریب و انهدام ساختمان های غیرمقاوم را داراست.

عوامل افزایش خطر بهمن

شیب از عوامل اصلی سقوط بهمن است. روی شیب های تند (۵۰ درجه یا بیشتر)، چون برف قبل از انباشتگی به طور طبیعی به پایین سرازیر می شود، خطر سقوط بهمن معمولاً زیاد نیست. روی شیب های خیلی ملایم (کمتر از ۲۵ درجه) نیز خطر بهمن معمولاً زیاد نیست. بر پایه تحقیقات، عمدتاً بیشترین بهمن ها در شیب های ۳۵ تا ۴۰ درجه اتفاق می افتند، لذا با تند شدن شیب، ثبات لایه فوقانی برف کاهش یافته، خطر بهمن افزایش می یابد.

پوشش طبیعی خاک به لحاظ جلوگیری از بهمن، دارای اهمیت است. زمین های صاف یا بدون پستی و بلندی بهمن خیز هستند. یکنواختی شیب نیز عامل خطرناکی است.

وزش باد های تند، مهمترین عامل سقوط بهمن است. باد عامل بسیار مهمی در افزایش خطر سقوط بهمن است، به ویژه اگر در طی چند روز متوالی به شدت بوزد.

سقوط بهمن پس از بارش برف به مقدار بارش، وزن برف و در نهایت میزان شیب کوه بستگی دارد. با گذشت زمان، احتمال زنده ماندن شخص مدفون در زیر یک متر برف، به سرعت کاهش می یابد.

برای مواجهه با سقوط بهمن، تمام حواستان را به کار بگیرید. با شنیدن کوچکترین صدایی که حکایت از سقوط بهمن دارد، منطقه را ترک کنید.

نشانه‌ها و علائم اوتیسم در کودکان

در منطقه ای که حتی یک بار بهمن در آن به وقوع پیوسته، همیشه احتمال سقوط دوباره وجود دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای نجات کسی که زیر بهمن مدفون شده است، فقط ۳۰ دقیقه فرصت دارید. پس وقت را از دست ندهید. پس از ۳۰ دقیقه از دفن شدن در زیر برف تنها می توان امیدوار بود که فقط ۵۰ درصد از آسیب دیدگان، زنده بمانند.

درخت ها و درختچه ها، سنگ ها و دره های کم شیب و باز از جمله مهم ترین عوامل بازدارنده وقوع بهمن هستند، متأسفانه این روز ها به دلیل نابودی پوشش گیاهی و ساخت و ساز های غیر اصولی تعداد زیادی از این عوامل نابود شدند.

اقدامات قبل از وقوع بهمن

از تردد در جاده های بهمن خیز خودداری کنید. به هنگام عبور از مناطق کوهستانی پر از برف باید سکوت کرد، بوق زدن یا بلند کردن صدای پخش صوت ماشین در این مسیر ها می تواند موجب ریزش بهمن شود.

قبل از صعود به کوه باید حتماً برنامه داشته باشید و سرپرست مجرب، مسیر و منطقه صعود، ظرفیت و توان افراد از قبل تعیین شده باشد و دیگران را در جریان برنامه صعود و کوهنوردی خود قرار دهید.

وسایل ارتباطی (بی سیم، تلفن همراه وو …) باید حتماً موجود باشد. افردی که قرار است از بهمن عبور کنند با فشار دادن دکمه دستگاه، باید آن را در وضعیت فرستنده و دیگران در وضعیت گیرنده قرار دهند.

صعود، تمرین و کار در مناطق کوهستانی و برف گیر حتماً باید با وسایل، لوازم و ابزار کوهنوردی اعم از لوازم فنی، پوشاک، تغذیه، وسایل امدادی و … همراه باشد.

در هنگام عبور ساکت باشید تا ارتعاشات صدا باعث ریزش بهمن نشود. ارتعاش یکی از عوامل مهم ریزش بهمن است. بنابراین، در جا هایی که خطر ریزش بهمن وجود دارد باید از فریاد پرهیز کنید. در واقع سکوت موجب می شود که بهتر متوجه ریزش برف شوید و به موقع اقدام کنید.

بهتر است اعضای گروه در شیب های خطرناک در فاصله حداقل ۳۰-۲۰ متری یکدیگر حرکت کنند تا همگی گرفتار بهمن نشوند و بتوانند همدیگر را نجات بدهند.

از یک شیب برفی باید خیلی نرم و سبک قدم بردارید تا فشار و ضربه به برف مسیر وارد نشود و باعث شکست برف و جریان بهمن نشود. از ریسمان یا طناب مخصوص کوهنوردی استفاده کنید. در روی برف به صورت زیگزاگ راه نروید و تا حد امکان به صورت یک خط مستقیم روی برف بالا بروید. بهترین راه عبور از بهمن این است که بهمن را به طرف بالا صعود کنیم نه عرضی.

نسرین ستوده به مرخصی آمد

برای عبور از بهمن، نباید فرد را با طناب یا وسیله دیگری حمایت کرد، چرا که ممکن است بهمن، فرد را تکه تکه کند. در هنگام عبور از بهمن، باید تک تک و بدون عجله و با فاصله زیاد از محل عبور کرد. همچنین کوله پشتی را به سمت شیب قرار می دهیم و فقط یک بند آن را روی شانه می اندازیم تا در صورت سقوط بهمن بتوان به راحتی کوله را رها کرد، اگر جا پای نفر قبلی خیلی عمیق است برای پر کردن جای پا از برف های همان قسمت استفاده کنید.

از مسیر های شناخته شده عبور کنید و تا حد امکان باید از بالای محدوده بهمن (نزدیک به تاج بهمن) عبور کنیم تا حجم برف کمتری بالای سرمان باشد. با شنیدن کوچکترین صدایی که حکایت از نشست و ریزش و سقوط بهمن دارد، منطقه را ترک کنید.

اقدامات حین وقوع بهمن

همه تجهیزات مخصوصاً اشیای فلزی و برّنده را از خود دور کنید. به محل های امن فرار کنید. یعنی به صورت شنا خود را روی بهمن بیاورید و به طرف بالا و سمت چپ یا راست فرار کنید.

به سمت عوامل بازدارنده (مثل سنگ ها، درختچه ها و…) حرکت کنید. اگر مقدور بود قبل از فرو رفتن در زیر برف، وسایلی از خود را به بالا پرتاب کنید تا جستجوگران بتوانند با یافتن آن ها مسیر شما را تشخیص دهند.

اگر در بهمن فرو رفته اید سعی کنید با کمک دست ها، یک پاکت یا یک کیسه نایلونی را مقابل صورتتان قرار دهید. بیشتر مرگ و میر ناشی از بهمن به خاطر خفگی است، لذا ایجاد فضایی برای ورود هوا و نفس کشیدن مهم ترین کاری است که می توانید انجام دهید.

با هر وسیله ای مقابل دهان و بینی خود را بپوشانید، نفس را در سینه حبس کنید، چرا که این کار از ورود ذرات برف و یخ زدگی ریه ها و خفگی جلوگیری می کند. خونسردی خود را حفظ کنید، زیرا در صورت حفظ آرامش، بدنتان قادر به نگهداری انرژی خود خواهد بود و در نتیجه بهتر می توانید برای نجات خود تصمیم بگیرید.

یادتان باشد هر قدر کمتر در زیر برف ناشی از ریزش بهمن فرو روید، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارید. باید در بهمن مثل زمانی که در آب هستید، شنا کنید تا خود را به روی سطحی بهمن برسانید.

منبع : رکنا

بازدیدها: 2

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست