فواید آغوز برای نوزاد که شگفت زده تان می کند

فواید آغوز برای نوزاد و نکاتی در مورد این بخش از شیر پرخاصیت مادر آغوز چیست؟ شاید شما تا به حال اسم آغوز را نشنیده باشید، یا شاید کاملاً ممطمئن ندانید که چه چیزی است. آغوز همان فوایدی که شیر مادر دارد را ندارد، اما واقعاً باید باشد اما واقعاً چیزی فراتر از اینهاست! آغوز زرد یا بعضی اوقات

کد خبر : 33539
تاریخ انتشار : شنبه 3 اسفند 1398 - 11:48
فواید آغوز برای نوزاد که شگفت زده تان می کند

فواید آغوز برای نوزاد و نکاتی در مورد این بخش از شیر پرخاصیت مادر

آغوز چیست؟

شاید شما تا به حال اسم آغوز را نشنیده باشید، یا شاید کاملاً ممطمئن ندانید که چه چیزی است. آغوز همان فوایدی که شیر مادر دارد را ندارد، اما واقعاً باید باشد اما واقعاً چیزی فراتر از اینهاست! آغوز زرد یا بعضی اوقات رنگ روشنی دارد و مایعی غلیظ و خامه ای است. آغوز سرشار از ویژگی های شگفت انگیزی است که کودک را در اولین روزهای زندگی اش پرورش می دهد و تغذیه می کند!

آغوز

چنانچه در این بخش  می خوانید آغوز غنی از ترکیبات ایمونولوژیک (مربوط به سیستم ایمنی و مصونیت) است، مانند ترشحات IgA، لاکتوفرین، لکوسیت ها (گلبول سفید) و نیز فاکتورهای رشدی مانند عامل رشد اپیدرمال.

آغوز هم چنین شامل غلظت نسبتاً کمی از لاکتوز است و نشان دهنده عملکرد اولیه آن به عنوان سیستم ایمنی و تروفیک به جای مواد مغذی است. سطوح سدیم، کلرید و منیزیم بیشتر از میزان پتاسیم و کلسیم آغوز نسبت به شیر معمولی است. آغوز به قدری خاص است که به شکل مکمل برای بزرگسالان فروخته می شود.

آغوز شیر

آغوز چه ارزشی دارد؟

پاسخ به چند سوال در مورد آغوز

چه زمانی شروع به تولید آغوز می کنم؟

زن با زن فرق می کند ، برخی مادران آغوز را در طول سه ماهه اول خود شروع می کنند اما به طور معمول، زنان در سه ماهه سوم شروع به تولید آن می کنند.

اگر در اواخر دوران بارداری خود هستید، می توانید پستانتان را فشار دهید و این مایع طلایی را ببینید اما نگران نباشید اگر هنوز هیچ مایعی ندیدید. تا بعد از اینکه جفت خارم شود، تغییرات هورمونی در پستان شیر تولید می کنند و آغوز تولید می شود.

فایده آغوز

از خواص آغوز چه می دانید؟

تا چه مدتی آغوز را تولید خواهم کرد؟

۲ تا ۵ روز پس از تولد، بدن شما تنها آغوز تولید خواهد کرد و سپس به شیر دهی منظم پستان تبدیل خواهد شد. اما بدن هر زن متفاوت است.مرحله بعدی “شیر انتقالی” نامیده می شود و این به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد.شیر سنتی ترکیبی از آغوز و شیر سینه است که در نهایت با شیر معمولی (و رقیق تر) جایگزین خواهد شد.

من احساس نمی کنم که به اندازه کافی به فرزندم شیر داده باشم!

پستان های شما برای اولین تغذیه نوزاد خیلی پر، احساس نمی شود و ممکن است به نظر برسد که برای نوزادتان کافی نیست.از آنجایی که شکم بچه درست بعد از تولد به اندازه یک تیله است، او واقعاً نیازی ندارد که شکمش را پر کند و نیازهای غذایی او را برآورده کنیدبه علاوه، بسیار غلیظ است و کمی طول می کشد تا هضم شود.

به خاطر داشته باشید که بیشتر مادران تنها در ۲۴ ساعت اول تنها در حدود یک اونس شیر تولید می کنند. این دقیقاً مقدار درستی است، چون نوزاد فقط به ۱ تا ۱٫۵ قاشق چای خوری از این طلای مایع در هر بار نیاز دارد.

آغوز مادر

موارد دانستنی در مورد آغوز

آغوز و نکات آن

آیا من باید مکمل مصرف کنم؟

خیر، مگر اینکه واقعاً مجبور شوید و به جای تمرکز بر روی این که کودکتان سریع شیر می خورد و یا چه میزان شیر در سینه تان حس می کنید، بر روی پوشک بچه و وضعیت کلی او نظارت کنید.

اگر کودک روزانه ۶ پوشک خیس کند و به نظر می رسد که سیر شده است، پس خوب عمل می کنید.البته اگر نگران هستید، همیشه با ماما یا پزشک اطفال خود چک کنید.

ایجاد یک چفت آسان:

همیشه کمی انحراف شیردهی برای مادر و نوزاد در چند روز اول وجود دارد.اما با مرور زمان بهتر می شود .از آنجایی که بدن شما مقدار زیادی از آغوز تولید نمی کند، پستان در چند روز اول خیلی پر نمی شود و این باعث می شود که کودکتان بلافاصله بعد از زایمان چفت شدن با سینه را انجام دهد و آماده شیر خوردن شود .

عبدالله گنجی: اظهارات علم‌الهدی را به سخره نگیرید

شیر نوزاد

همه چیز درباره آغوز و شیر مادر

آغوز چه فرقی با شیر معمولی مادر دارد؟

آغوز غنی تر از شیر مادر است و دارای یک پروفایل غذایی متفاوت است.در رابطه با ترکیب بندی، آغوز در واقع بیشتر با خون مشابه است تا شیر مادر، چون پر از سلول های سفید خونی و خواص تقویت کننده ایمنی است.

این طلای مایع هم پروتیین زیاد و شکر و چربی کم دارد، بنابراین هضم غذا برای اولین بار به آسانی انجام می شود.شیر مادر برای سلامتی نوزادتان طراحی شده است، سیستم ایمنی را می سازد و به توسعه بلندمدت آن کمک می کند.مطالعه ای نشان داد که آغوز مقدار بسیار بالاتری از آنتی اکسیدان ها را به نسبت شیر معمول دارد.

فرق آغوز با شیر

فرق اصلی شیر مادر و آغوز

آغوز برای نوزاد ؛ آیا آغوز برای فرزند من خوب است؟

خیر، آغوز برای نوزادتان خوب نیست – واقعاً برای نوزادتان عالی است!این غذا شامل اجزای مغذی ضروری است که واقعاً به فرزندتان کمک می کند تا یک زندگی سالم داشته باشد.واقعاً یک ماده منحصر به فردی است، با خواصی که هیچ غذای دیگری ندارد.

به آغوز اولویت دهید :

خوب است که کودکتان می تواند آغوز شما را بنوشد، حتی اگر نمی خواهید شیر دهی از سینه را انجام دهید. اگر مواد مخدر یا دارو در هنگام زایمان و در خود زایمان مصرف میکنید، حتما پزشکتان را مطلع کنید.اگر کودک نمی تواند به هر دلیلی الان از شیر شما بخورد، همیشه می توانید با دست و انگشت نوزادتان این را بیان کنید.

آغوز برای نوزادان

آغوز چه فایده ای بری نوزاد دارد؟

خواص و فواید شگفت انگیز آغوز برای نوزاد

۱٫ مهروموم کردن روده:

نوزادان با آستر شکمی نفوذپذیر متولد می شوند که آن ها را نسبت به عفونت و امراض، بدون مراقبت مناسب، آسیب پذیرتر می سازند. آغوز از طریق این لایه وارد جریان خون می شود و سپس به وصل کردن سوراخ های روده کمک می کند و راه را برای شیر مادر هموار می کند تا کار را تمام کند.

این فرآیند به جلوگیری از آلرژی های غذایی و سایر مسائل شکمی که بعداً ممکن است رخ دهد، مانند آسم، آلرژی، ADD، اگزما کمک می کند.

مزایای آغوز

مزایای شگفت انگیز آغوز

تاثیرات خارق العاده آغوز بر روی نوزاد

۲٫ دستگاه گوارش را پاک می کند:

اولین حرکت روده که نوزادتان دارد مکانیوم نام دارد، ماده ای ضخیم و سبز رنگ است. فرمول غوز به بیرون ریختن مواد اضافی از دستگاه گوارش کمک می کند و مکانیوم را بیرون می ریزد. این کار هم چنین از یرقان جلوگیری می کند، زیرا آغوز بیلی روبین اضافی را دفع می کند که باعث ایجاد این شرایط می شود.

۳٫ خواص ایمنی:

آغوز حاوی سلول های خونی سفید، آنتی بادی و ایمونوگلوبولین ها است که سیستم ایمنی کودک شما را در بر می گیرد. یکی از اینها، ایمونوگلوبولین A است، نوعی آنتی بادی که در برابر عفونت گلو، ریه ها و روده ها از بدن محافظت می کند.

آغوز برای بدن

خاصیت آغوز برای کودک تازه متولد شده

بهبود عملکرد بدن با آغوز

۴٫ تنظیم عملکرد بدن:

به مدت ۹ ماه، نوزاد شما در داخل یک پیله محافظ در رحم بوده است، که از دنیای خارج محافظت شده بود. زمانی که متولد شد، مدتی طول کشید تا بدن او بتواند خود را به طور کامل با این دنیا تنظیم کند.آغوز به نوزاد کمک می کند دمای بدن، سیستم عروقی، متابولیسم گلوکز و عملکرد ریه خود را تطبیق دهد و به حفظ تعادل مایع هوموتازیست کمک کند.

اعتراض باشگاه پرسپولیس به اشتباهات داوری

این باعث می شود که این شیردهی برای کودکان بسیار مهم باشد و هنگامی که اولین شیر دهی با تماس پوست به پوست انجام می شود، سینه شما دمای بدن کودک و ضربان قلب نوزادتان را منظم می کند.

خواص شیردهی

تنظیم دمای بدن نوزاد با آغوز

فایده بینظیر آغوز برای نوزاد

۵٫ ترمیم بدن:

آغوز تنها منبع طبیعی شناخته شده برای دو عامل رشد مهم، آلفا و بتا و عوامل رشد انسولین ۱ و ۲ است.این مواد منحصر به فرد نه تنها به بدن کوچک کودک کمک می کنند تا به درستی رشد کند، بلکه به ترمیم آن در زمان فشار یا آسیب دیدگی هم کمک می کند.

۶٫ ایمن سازی طبیعی:

از آنجا که آغوز شروع به پوشاندن و درست کردن آستر روده برای آماده سازی برای ورود شیر مادر و غذاهای جامد می کند، به عنوان یک ایمن سازی طبیعی عمل می کند.

این، باعث می شود که میکروب ها و دیگر مواد ناخواسته ای که وارد جریان خون می شوند و ایجاد بیماری می کنند، نتوانند روی این نوزادان تاثیری بگذارند.

ایمنی نوزاد

ایمن سازی نوزاد با آغوز

آغوز مزایای زیاد دیگری برای نوزادتان دارد:

به کودک در ساخت یک سیستم ایمنی قوی (حاوی آنتی بادی و گلبول های سفید خون) کمک می کند.

یک پوشش محکم بر روی معده و روده کودک ایجاد می کند تا در مقابل میکروب های بیماری زا مقابله کنند.

مانند ملین عمل می کند، به کودک کمک می کند تا مکانیوم اش را دفع کند (اولین مدفوع).

به کودک کمک می کند تا از یرقان جلوگیری شود و از شر مواد زائد مضر خلاص شود.

با ارایه ترکیبات مناسبی از مواد مغذی، مغز، چشم ها و قلب کودک را محافظت می کند، و باعث رشد درست و مناسب آنها می شود.

خاصیت آغوز

کمک آغوز به بدن نوزاد

آغوز برای تقویت بدن نوزاد

شامل میزان بالایی از پروتئین، نمک، چربی و ویتامین برای تغذیه کامل است.

مواد مغذی کاملی که معده نوزادتان به راحتی هضم می کند را فراهم می کند.

این بهترین غذایی است که کودک تازه متولد شده میتواند استفاده کند.

کمک به جلوگیری از قند خون پایین در نوزادان.

غذای نوزاد

جلوگیری از بیمار شدن نوزاد با آغوز

چه میزان کافی است؟

طبیعی است که تنها ۱ – ۴ قاشق چای خوری آغوز را در روز تولید کنیم.شکم کودک شما ممکن است تنها اندازه یک تیله باشد، اگر چه هر روز افزایش می یابد.

مقدار آغوزی که تهیه می کنید، درست برای نوزادتان مناسب است. حتما هر زمان که نوزادتان شیر خواست به او شیر برسانید.

چه زمانی تولید آغوز در بدن من ( مادر شیرده) متوقف می شود؟

بدن شما آغوز را به مدت ۲ تا ۵ روز پس از تولد تولید خواهد کرد و بعد از این، “شیر انتقالی” تولید می شود این ترکیبی از آغوز و شیر معمول است.در زمانی که شیر انتقالی تولید می شود، معده نوزاد شما شروع به کش آمدن می کند و الان می تواند شیر بیشتری را در یک زمان بنوشد.

آغوز در شیردهی

زمانی که دیگر آغوز ندارید

آیا رژیم غذایی بر آغوز تاثیر می گذارد؟

ما همان چیزی هستیم که می خوریم، بنابراین انتخاب های غذایی نیز بر ترکیبات آغوز تاثیر می گذارند.برنامه غذایی مادر برای تغییر چربی های سالم و مقدار ویتامین در آغوز نشان داده شده است.

مطالعه ای تغییرات ترکیب اسیدهای چرب را در آغوز و شیر سینه دنبال کرد، و نشان داد مادرانی که مقادیر زیادی از ویتامین A را مصرفمی کردند در واقع بیش از ۱۶ درصد میزان ویتامین E شان کاهش داشته است.

منبع : نمناک

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست