فواید کرم همه کاره ای به نام زینک اکساید

کرم زینک اکساید چیست و چه کاربردی دارد ؟ زینک یک ماده معدنی است. زینک اکساید موضعی (برای پوست) برای درمان سوختگی های خفیف، قرمزی، سوزش پوست، یا دیگر حساسیت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. زینک اکساید معمولا برای مشکلاتی مثل خارش، سوزش و دیگر ناراحتی های مقعد نیز که بر اثر بواسیر یا مشکلات روده به وجود آمده است، نیز

کد خبر : 47432
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 خرداد 1399 - 16:30
فواید کرم همه کاره ای به نام زینک اکساید

کرم زینک اکساید چیست و چه کاربردی دارد ؟

زینک یک ماده معدنی است. زینک اکساید موضعی (برای پوست) برای درمان سوختگی های خفیف، قرمزی، سوزش پوست، یا دیگر حساسیت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. زینک اکساید معمولا برای مشکلاتی مثل خارش، سوزش و دیگر ناراحتی های مقعد نیز که بر اثر بواسیر یا مشکلات روده به وجود آمده است، نیز استفاده می شود. بسیاری از فرم ها و برند های زینک اکساید نیز در دسترس می باشند. زینک اکساید موضعی همچنین برای اهداف مختلف دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کرم زینک اکساید

برخی اطلاعات مهم

حتما دستورالعمل های روی بسته را مطالعه کنید. هرگونه وضعیتی مثل آلرژی یا مصرف داروهای مختلف را به پزشک اطلاع دهید.

کرم زینک

فواید پماد زینک اکسید

زینک اسکاید برای درمان و پیشگیری از جوش صورت :

خواص ضدباکتریایی کرم زینک اکسید سبب درمان جوش صورت می شود زیرا خواص ضدباکتریایی زینک باعث کشتن باکتری ها می شود و خواص ضد التهابی آن ها التهاب پوست را کاهش می دهد. این کرم سبب جذب چربی های بیش از حد سطح پوست می شود که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند.

زینک اسکاید برای حفاظت از آفتاب :

اشعه ماوراء بنفش خورشید اثر مخربی بر سطح پوست می گذارد و تابش بیش از حد آفتاب بر روی پوست، سبب آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و… می شود.

این کرم جذب پوست نمی گردد، بلکه بر روی سطح پوست به شکل یک سد محافظتی عمل کرده و مانع از نفوذ اشعه ی ماوراء بنفش آفتاب به پوست می شود.

درمان آسیب های پوستی:

زینک اکسید با دارابودن اثرات درمانی سبب بهبود زخم در افراد دچار کمبود روی، کاهش مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و بهبود خشکی پوست می شود. مالیدن پماد زینک اکسید روی محل زخم باعث ترمیم سلول های پوستی می شود.

اثرات قابض روی پوست:

پماد زینک اکسید از تشکیل چربی اضافی روی پوست جلوگیری نموده و سبب سفت شدن پوست ، درمان آکنه (جوش) و کاهش لکه های پوستی، التهاب پوست می شود.

بهبود التهاب پوستی:

برای درمان ادرار سوختگی در کودکان ، اگزما، بریدگی و سوختگی می توانید از پماد زینک اکسید استفاده نمایید.

التهاب پوستی

زینک اسکاید برای زیربغل:

سوالات متعددی در این زمینه از بخش سلامت شده بود که آیا استفاده از کرم زینک اکساید برای رفع بوی بد عرق زیربغل مفید است یا خیر. در پاسخ باید بگوییم هیچ مطلب علمی برای تایید و رد این مسئله منتشر نشده است و بهتر است پیش از استفاده حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

اقدامات قبل از استفاده از دارو

  •  اگر به زینک، دیمتیکون، لانولین ، روغن کود، وازلین ، پارابن ها، مواد معدنی یا وکس آلرژی دارید، از زینک اکساید موضعی استفاده نکنید.
  •  زینک اکساید موضعی برای درمان عفونت های قارچی و ویروسی استفاده نمی شود. اگر هرگونه علائمی مثل قرمزی یا داغی پوست را بعد از استفاده از زینک اکساید مشاهده کردید، حتما به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.
  •  در صورت بارداری یا شیردهی نیز به پزشک خود اطلاع دهید.
شکستِ صداوسیما از فضای مجازی در خبررسانی

چگونه از زینک اکساید موضعی استفاده کنم ؟

دقیقا طبق دستورالعمل های روی دارو یا تجویز پزشک، پیش بروید.

این دارو خوردنی نیست و فقط برای اعمال روی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مناسب برای مقعد را نیز نباید به هیچ وجه به پوست زد.

این داروی موضعی را به اندازه کافی به محل مورد نظر روی پوست خود بزنید. زینک اکساید اغلب یک لایه نازک سفید روی پوست شما ایجاد می کند.

برای درمان سوزش، زخم، سوختگی یا هر وضعیت پوستی دیگر ، اغلب استفاده از این دارو توصیه می گردد. یک لایه نازک از این کرم را روی نایحه مورد نظر و به آرامی آن را روی پوست خود بمالید.

اگر برای حساسیت از پوشک از این دارو استفاده می کنید، باید هربار که قصد تعویض داشتید، از آن استفاده کنید. همچنین می توانید هنگام خواب نیز از آن استفاده کنید. هرگز اجازه ندهید که پوشک خیس با بدن شما تماس داشته باشد و سریعا آن را عوض کنید.

زمانی که می خواهید از داروی موضعی زینک اکساید استفاده کنید، کمی پودر را به آرامی به ناحیه موردنظر بزنید. اجازه ندهید که بطری پودر دست کودک باشد. بعد از استفاده در پودر را محکم ببندید.

قبل و بعد از استفاده از زینک اکساید مخصوص مقعد، حتما دستان خود را بشویید.

این دارو را بیش از حد داخل دستتان نگه ندارید که از حرارت دست ذوب شوند. به اندازه دو سانت آن را داخل مقعد کنید. چند دقیه دراز بکشید تا این دارو ذوب شود. نباید برای انجام این کار سختی به شما وارد شود. حداقل تا یک ساعت نیز حمام نکنید.

اگر تا ۷ روز بعد از درمان، علائم بهبود پیدا نکردند، حتما علائم خود را به پزشک اطلاع دهید.

زینک اکساید را در دمای اتاق، به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. زمانی که از آن استفاده نمی کنید، در آن را محکم ببندید.

می توانید زینک اکساید مخصوص مقعد را برای جلوگیری از آب شدن داخل یخچال نگه داری کنید.

اگر مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کردم، چه کنم؟

از آن جایی که این دارو را هر زمان که نیاز داشتند، استفاده می کنند، پس برنامه خاصی نخواهید داشت. اگز استفاده از یک وعده را فراموش کردید، نباید دو دوز دارو را همزمان استفاده کنید.

علی پروین دوباره پای «کشک» را وسط آورد

اووردوز کردن با زینک اکساید خطرناک نیست اما در هر حال بهتر است که با اورژانس تماس بگیرید.

هنگام استفاده از زینک اکساید باید از چه اقداماتی پرهیز کنیم ؟

زینک اکساید را برای زخم های عمیق یا سوختگی های شدید استفاده نکنید.

هرگز خودتان بدون اجازه پزشک از این دارو استفاده نکنید.

اگر این دارو به داخل چشمتان رفت، سریعا آن را شستشو دهید.

اگر علائم آلرژی مثل تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان یا گلو را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر مقعد شما بعد از استفاده از زینک اکساید خونریزی کرد یا درد مداوم داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کرم صورت

اطلاعاتی مربوط به دوز داروی زینک اکساید

دوز برای پوست نوجوانان :

هرچقدر که نیاز دارید ، روی ناحیه مورد نظر بزنید.

برای حساسیت پوشک :

زینک اکساید از ۱۰%, ۱۱٫۳%, ۱۳%, ۱۶%, ۲۰%, ۲۲%, ۳۰٫۶% and 40% کرم و ۱۶ و ۲۰ درصد پماد تشکیل شده است. ۱۲٫۸ و ۴۰ درصد آن خمیر ، ۱۵ درصد پودر و ۲۵ درصد اسپری است.

هرچقدر که برای این ناحیه نیاز داشتید، استفاده کنید.

عوارض پماد زینک اکسید

استفاده از پماد زینک اکسید ممکن است افراد حساس را دچار عوارض زیر نماید، این عوارض عبارتند از آنچه در ادامه ی این بخش از سلامت خواهید خواند:

استفاده از زینک اکساید بدون عطر برای بهبود سوختگی پای کودک در پوشک توصیه می شود زیرا برخی از کرم های حاوی زینک اکسید به علت ماده معطر حساسیت زا هستند.

زینک اکساید با چه داروهای دیگری تداخل دارد ؟

داروهای موضعی پوست معمولا با داروهای دیگر تداخل ایجاد نمی کنند اما بسیاری از داروها هستند که حساسیت ایجاد می کنند. بنابراین مصرف هرگونه دارو را اعم از داروهای گیاهی، ویتامین ها، مسکن و داروهای بدون نسخه را به پزشک اطلاع رسانی کنید.

کرم زینک اکساید چیست

سایر اطلاعات اضافه

این دارو را هرگز در دسترس کودکان قرار ندهید.

آن را برای دیگران تجویز نکنید.

در صورت حساسیت به مواد موجود در پماد زینک اکسید، از آن استفاده نکنید.

اگر بعد از مصرف این پماد دچار عارضه ای شدید، به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

در صورت استفاده از این پماد به عنوان یک ضد آفتاب آن را دور چشم ها نمالید.

نکته:

هنگام استفاده از این دارو باید کاملا مراقب باشید که هیچ برخوردی با داخل بدن شما مثل دهان یا چشم نداشته باشد. این دارو صرفا استفاده خارجی دارد.

منبع:نمناک

بازدیدها: 521

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست