قشم | Qeshm

جزیره قشم که به جزیره عجایب هفتگانه معروف است، جزئی از استان هرمزگان بوده و با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع، بزرگترین جزیره خلیج فارس محسوب می شود و بنادر تجاری مهمی دارد. این جزیره طبیعت شگفت انگیزی دارد و به همین دلیل طبیعت این جزیره را از عجایب هفتگانه می دانند. جزیره ای پر از آب و آفتاب که خاکش

کد خبر : 62005
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 شهریور 1399 - 15:21
قشم | Qeshm

جزیره قشم که به جزیره عجایب هفتگانه معروف است، جزئی از استان هرمزگان بوده و با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع، بزرگترین جزیره خلیج فارس محسوب می شود و بنادر تجاری مهمی دارد. این جزیره طبیعت شگفت انگیزی دارد و به همین دلیل طبیعت این جزیره را از عجایب هفتگانه می دانند. جزیره ای پر از آب و آفتاب که خاکش مانند رنگین کمان پر از رنگ است. این شهر پر از مکان های دیدنی است که شاید با یک سفر به آن فرصت بازدید از همه مکان های دیدنی اش را نداشته باشید. این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می شود. قشم دارای جاذبه های تفریحی و طبیعی و مذهبی و تاریخی است. خود مردم شهر و همچنین غذاهای محلی و آداب و رسوم این منطقه هرسال میلیون ها توریست و مسافر را جذب می کند. آب و هوای متغیر این شهر در طول سال، بسیار بر گردشگری این شهر تأثیرگذار است زیرا باعث جاذبه های طبیعی این مکان شده است. یکی از مهم ترین مکان های دیدنی قشم، جزایر موجود در آن خطه است مانند جزایر بسیار زیبا و شگفت انگیز ناز. جزایر ناز دارای وسعتی حدود سه هکتار و دیوار های به شکل صخره است. از مهم ترین ویژگی های این جزیره، قابلیت ورود به داخل جزیره با استفاده از وسیله نقلیه یا به صورت پیاده تا فاصله یک کیلومتری درون آب های آن است که البته به خاطر شرایط جزر امکان پذیر است و همین مورد است که آن را یکی از جذاب ترین مناطق دیدنی قشم به حساب می آورد.

تاریخچه جزیره قشم

قشم بزرگترین جزیره غیرمستقل دنیا است، که سال ها دستخوش تصرف پرتغال ها و هجوم ستاره های خیالی مردم بومی قرار گرفت و کلی دره های مرموز دارد که نقش فسیل ها و طاق ها و دهلیزهای آن از آبادی ها و شهرهای هزاران سال پیش صحبت می کند. این جزیره که در دوره ساسانیان «ابرکاوان» نام داشت، امروزه یکی از مقاصد اصلی توریستی ایران محسوب می شود. این شهر هم پیش از اسلام و هم پس از آن دارای اعتبار و رونق تجاری و دریانوردی بسیار زیاد بوده است. رونق این شهر و جزیره ها و بندرهای اطراف آن بیشتر به زمان های دیالمه و آل بویه بر می گردد که در آن زمان ها رفت و آمد کشتی های تجاری از آن مکان به ساحل دریاهای هند و چین و نواحی آفریقا ادامه داشته است.

موقعیت و امکانات جزیره قشم

بندر عباس در ساحل اصلی کشور نزدیک ترین بندر به ساحل جزیره قشم است که فاصله آن تا سربندر قشم ۲۰ کیلومتر است. نزدیک ترین فاصله از جزیره قشم به ساحل اصلی کشور، درست در دماغه شمالی از جزیره و در بندر لافت تا آبادی پل، مرکز دهستان خمیر که فاصله آن حدودا ۱۸۰۰ متر بوده و قرار است که بعد ها محل احداث پل خلیج فارس باشد. جزیره قشم در قسمت شمالی خود دارای دماغه های قشم، باسعیدو و لافت و از قسمت جنوبی دارای دماغه دیرستان است. حدود ۳۰۰ کیلومتر از این جزیره را به منطقه آزاد اختصاص داده شده است. این منطقه برای ترانزیت، ذخیره سازی کالا و حمل و نقلی مجدد به قفقاز و آسیای میانه به وسیله راه آهن و راه شوسه مناسب است.

پایان تلخ شیرین‌ترین قهرمانی آقای مربی

گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری در قشم آنقدر زیاد است که برای بازدید از همه آن ها باید چند روز کامل را وقت بگذارید تا حسابی کیف این جاذبه های گردشگری را ببرید. مکان های دیدنی قشم بسیار در بین گردشگران و توریست ها محبوبیت دارد و هرساله گردشگران بسیاری را به این منطقه از کشور می کشاند. بسیاری از گردشگران حرفه ای یک عالمه راه را می کوبند تا به قشم برسند و از غار نمکدان این جزیره بازدید کنند. بنابراین غار نمک قشم را می توان مهم ترین جاذبه گردشگری قشم دانست. این غار از زیباترین جاذبه های گردشگری در قشم است که ویژگی های منحصر به فردی که دارد آن را از سایر جاهای دیدنی قشم متمایز می کند. رگه های نمکی سفید رنگ به زیبایی هر چه تمام تر از دور قابل مشاهده است. از دیگر جاذبه های گردشگری قشم می توان به موارد زیر اشاره کرد.
اگر از آن دست افراد علاقه مند به بازدید از جاذبه های طبیعی هستید این جاذبه ها را از دست ندهید.
دره ستارگان رازهای عجیبی از ارواح و ستاره های سقوط کرده را در خود جای داده است. سنگ هایی که در دره ستارگان قرار دارد مربوط می شود به ۲ میلیون سال پیش یعنی در دوران سنوزوئیک زمین شناسی.
جنگل های حرا با درختان عجیب و گیاهانی که بدون نیاز به آب شیرین به روییدن خود ادامه می دهند از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری در جزیره قشم است. درخت های تنومند این جنگل در همه روزهای سال سبز رنگ هستند و در مدت این چند میلیون سال به طرز عجیبی با آب شور سازگاری پیدا کرده اند. سازگاری این درختان با آب شور به شکلی است که حتی از این آب تغذیه کرده و نمک های آن را دفع کرده و به شیرین کردن آب کمک بسیار زیادی می کنند.
دره تندیس های قشم شباهت بسیاری به دره ستارگان در قشم دارد. این دره درواقع یک مجموعه از صخره و کوه است. فرسایش این دره در طول زمان به دست عناصر طبیعی رخ داده است. صدف هایی در این دره وجود دارد که در اولین نگاه برای گردشگران حیرت برانگیز است و در این باره باید به شما بگویم که این دره زمانی در دل دریا بوده و این صدف ها که در این دره نشسته اند و شما امروزه آن ها را مشاهده می کنید یک اتفاق عادی است با توجه به گذشته زیرآبی این مکان شگفت انگیز.
دره سکوت مکانی است که توسط چندین صخره محاصره شده است و وجود این دره ها از ورود صدا به قسمت داخلی محافظت می کند و به همین دلیل است که به این مکان دره سکوت می گویند. دره ای که آرامش زیبایی را برایتان به وجود می آورد.
دره مجسمه ها از صخره های فرسایش یافته ای تشکیل شده است که اشکال عجیب و غریبی به خود گرفته اند و با کمی تخیل می توانید چیزهای جالبی در این صخره های متفاوت ببینید.
جزایر ناز از زیباترین جاذبه های طبیعی در قشم است. سه صخره در میان آب ها که وقتی آب دریا ها پایین است راه زمینی رسیدن به این سه صخره باز خواهد شد ولی هنگام بالا آمدن آب این سه صخره از همه طرف با آب های نیلگون محاصره شده اند.
اگر در سفر به قشم علاقه به بازدید از جاذبه های تاریخی را دارید بدانید که با این بناهای تاریخی در دل قشم شگفت زده خواهید شد.
قلعه و غارهای تاریخی خربس سال ها پیش محل عبور کشتی بانان بود و الان گورستان برکه های ساکت شده است. روستای خربس این روزها ویرانه ای است که تاریخ آن به دوران ساسانی ها می رسد. در زمان ساسانیان این روستا از آبادترین روستاها بود.
تنگه چاه کوه با حفره ها و بریدگی های عجیب و بی نظم در دیوارها و لایه های سنگی خود، ذهن گردشگران را حسابی به خود مشغول می کند. وقتی که پا به این تنگه می گذارید انگار که به دنیای خیال و توهم پا گذاشته اید، یک فضای عریض با دیوارهای بلند، که بازدید از ن حسابی برای شما خاطره انگیز خواهد بود. این دره سرشار از چاه های کم عمق با قدمت های باستانی است.
چاه های لافت از دیگر جاذبه های گردشگری در قشم است. چاه های تل آب یا طلا با قدمت های بسیار طولانی خود در لافت قرار دارند. این چاه ها برای ذخیره آب باران حفر شده بودند و از تکنولوژه پارسیان در زمان هخامنشی ها هم به حساب می آیند.
قلعه پرتغالی ها از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری در جزیره قشم است. این قلعه را در ضلع شمالی این جزیره می توانید پیدا کنید. قسمت های بیش تری از این قلعه به انبارهای اسلحه، زندان، اتاق های سربازخانه و … اختصاص یافته است.

مجمع عمومی امسال سازمان ملل زیر سایه محدودیت ها و تبعیض های کرونایی

سافاری قشم برای کسانی که به دنبال تفریح و هیجان در بزرگ ترین پیست سافاری کشور هستند. در این سافاری می توانید حسابی خوش بگذرانید.

 

 

 

 

 

منبع:همگردی

بازدیدها: 12

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست