قیمت سکه و ارز ثابت ماند/ واکنش جدید بورس به اخبار انتخابات

در اولین هفته خرداد ۱۴۰۰ قیمت ارز و سکه اندکی افزایش یافت، اما نمودار شاخص بورس و ارزش ارز دیجیتال تحت تاثیر عواملی روند نزولی داشت.
کد خبر : 112348
تاریخ انتشار : جمعه 7 خرداد 1400 - 13:29
قیمت سکه و ارز ثابت ماند/ واکنش جدید بورس به اخبار انتخابات

بازار ارز و سکه در اولین هفته خرداد 1400 از نوسان کمی برخوردار بود و به طور کلی روند افزایشی را در پیش گرفته بود، که البته ارزش ارز دیجیتال  و بازار سرمایه نیز برخلاف دیگر بازارهای مالی روند نزولی داشتند  و بورس تحت تاثیر  عواملی همچون اتفافات رخ داده در صورت حساب ماهانه بانک ملت و پالایشگاه بندر  عباس  سبب شد که بازار در این هفته رنگ قرمز به تن کند.

در این هفته شاخص بورس از کانال یک میلیون و 133 هزار واحدی به پله یک میلیون و 109 هزار واحدی کاهش یافت و نمودار شاخص  حدود 24 واحد  روند نزولی  را طی کرده است.

نمودار زیر روند شاخص بورس را در این هفته نشان می دهد.

 

دلار 300 تومان گران شد

نرخ دلار نیز حدود 3/4 درصد افزایش یافت و از قیمت 22 هزار و 349 تومان به مبلغ 22 هزار و 652 تومان رسید و یورو نیز رشد 5/5 درصدی داشت به طوری که در ابتدای هفته نرخ آن 27 هزار و 382 تومان بود اما در اخرین معاملات هفته با قیمت 27 هزار 724 تومان معامله شد.

نمودار زیر بیانگر تغییران نرخ دلار در اولین هفته خرداد است.

سکه  در پله 10 میلیون و 300 هزار تومانی ایستاد

نرخ طلا و سکه همانند قیمت ارز روند افزایشی داشت و هر قطعه سکه طرح جدید از قیمت 9 میلیون و 989 هزار تومان به مبلغ 10 میلیون و 300 هزار تومان رسید و هر گرم طلای 18 عیار در ابتدای هفته با نرخ یک میلیون و 20 هزار تومان داد و ستد می شد که در آخرین روز معاملات به  نرخ یک میلیون و 46 هزار معا مله شد.

ارزش بیت کوین در این هفته 1/51 درصد  کاهش یافت

بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۷۲۴.۴۴ میلیارد دلار، در رتبه ۱ بازار قرار داشته و سهم ۴۱.۱۰ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. در اوایل روز هفته (یکم  خرداد) ارزش بیت کوین به 37 هزارو 304 دلار و 69 سنت معادل 891 میلیون و 582 هزار و 107  تومان  بود که هر واحد از بیت کوین در این لحظه که گزارش تهیه می شود  با قیمت ۳۸ هزار و ۶۹۸ دلار، معادل ۹۳۱ میلیون وو ۴۰۴ هزار و ۴۲۷ تومان تومان معامله می‌شود.

 

در ادامه این گزارش  علت تغییرات نرخ طلا ، سکه و شاخص بورس را از کارشناس و فعال این عرصه جویا شده ایم.

 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر ،درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در اولین هفته خرداد ۱۴۰۰ گفت: در 4 روز اول این هفته قیمت اونس جهانی از  ثبات نسبی برخوردار بود ولی از روز چهارشنبه  نرخ آن با افزایش  قابل توجهی مواجه می شود و تا یک هزار 908 دلار پیش می رود و به طور متوسط حدود 17 دلار نرخ اونس جهانی افزایش می یابد.

مددی در استقلال ماندنی شد

کشتی آرای بیان کرد: افزایش اونس جهانی و افزایش نرخ دلار سبب شد قیمت سکه طرح قدیم 250 هزار تومان افزایش یابد و به مبلغ 10 میلیون و 250 هزار تومان رسید همچنین هر قطعه سکه طرح جدید با افزایش 350 هزار تومانی همراه بود.

او افزود: نیم سکه و ربع سکه   نیز حدود 50 هزار تومان در این هفته گران شدند و  سکه های یک گرمی نیز 50 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کردند از  طرف دیگر هر مثقال طلای آب شده به قیمت 4 میلیون و 534 تومان معامله شد و گرم طلای 18 عیار نیز 10 هزار تومان به ارزش آن افزوده شد.

کشتی آرای تصریح کرد: حباب سکه در این هفته بین 50 هزار تومان تا 120 هزار تومان متغییر بود و نسبت به هفته های گذشته کاهش داشته است به طور کلی در این هفته عرضه و تقاضا از شرایط خوبی برخوردار بوده است و  داد و ستد ها روال عادی خود را طی کرد.

او گفت: در این هفته شاهد کاهش سرمایه گذاری در  بخش طلا بوده ایم  به بیان دیگر سرمایه ها به سمت خرید طلا سوق پیدا نکرده است و  اگر داد و ستدی  باشد برای مصنوعات طلا است که به صورت معمول بوده است.

کشتی آرای  اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری بر بازار طلا و سکه تاثیر چندانی ندارد اما مذاکرات وین می تواند بر نرخ ارز تاثیر گذار باشد که با تغییر آن قیمت طلا و سکه تحت تاثیر این تغییر نرخ قرار  خواهد گرفت.

اتفاقات رخ داده در صورت مالی بانک ملت و پالایشگاه بندرعباس سبب افت بازار سرمایه شد

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه، درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در اولین هفته خرداد   ۱۴۰۰ گفت:یکی اصلی ترین دلابلی که در این هفته سبب شد شاخص بازار سرمایه با افت مواجه شود اتفاقاتی بود که در صورت مالی بانک ملت و پالایشگاه بندرعباس رخ داد که در 2 هفته انتشار گذشته شاهد گزارشات صورت مالی 12 ماهه 1399 بوده ایم  و از طرف دیگر گزارش ماهانه اردیبهشت 1400  در دست انتشار  است و اکثر شرکت ها گزارهای  مثبت است ولی  2 شرکت شاخص گرازشهای  نسبتا منفی  به بازار ارئه داده اند که اولین آن بانک ملت بود که  اختلاف نظر بین دلار تسعیری از طرف اداره مالیات و دلاری که در صورت های مالی  تسعیری از طرف بانک مرکزی  وجود دارد.

او افزود: حدود 13  هزار میلیارد تومان مالیات بر درآمدهای ناشی از تسعیر ارز  در بانک ملت شناسایی شد که این ریسک در  صنعت بانکداری  از اهمیت زیادی برخوردار است  و حدود 7 تا 8 درصد بازار سرمایه را صنعت بانکداری تشکیل می هد که انتظار می رود ار نرخ معقولی برخودار باشد و اگر بنا باشد سودی به سهامداران تعلق نگیرد نباید مالیاتی هم برای آن شناسایی شود.

دلبری تصریح کرد: صورت های مالی پالایشگاه بندر عباس با نرخ  های پاییز 1399 تهیه شده بود علارغم اینکه در زمستان  سال گذشته شرایط قیمتی خیلی بهتری فراورده ههای نفتی داشته ایم ولی گزارش  خیلی ضعیفی را  به بازار ارائه داد و معتقدم 2 شرکت بانک ملت و پالایشگاه بندر عباس سبب تحت الشعاع قرار گرفتن بازار سرمایه شدند.

تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت

رشد فروش سهام ها تا 74  درصد

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: از طرف دیگر آمار تولید و فروش در اردیبهشت امسال بسیار خوب بود و نسبت به آمار فصلی زمستان سال گذشته به لحاظ فروش تقریبا 70  تا 74 رشد فروش را شاهد بوده ایم و همچین از لحاظ سود خالص حدود 91 درصد رشد داشته ایم و در کل شرایط گزارش ها مساعد است ولی 2 شرکت که اطلاعات نامناسبی را به بازار ارئه می دهند بر بازار تاثیر می گذارد.

دلبری اظهار کرد: در بحث سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال عدد دقیقی  در دسترس نیست که چند درصد از سهامداران به این بازار  ورود کرده اند ولی حدود 9 ماه است که شاهد  روند خروج  افراد حقیقی  از بازار سرمایه بوده ایم و برخی از این منابع به سمت بازار ارز دیجیتال رفته است ولی به دلیل اینکه ایران تحریم است و ریسک کلاهبرداری در این زمینه وجود دارد معتقدم میزان سرمایه استفاده شده در آن رقم بزرگی نخواهد بود.به طوری کلی ترس  از کاهش بازار موجب می شود خروج حجم زیادی پول در بورس داشته باشیم که برای افراد مهم نیست که مقصد آن  کجا خواهد بود.

وعده های داده شده  در دولت جدید قابلیت اجرایی داشته باشد

این کارشناس بازار سرمایه گفت: معتقدم امسال جو انتخابات ریاست جمهوری آرام خواهد بود و نکته اصلی این است که  باید دید تیم فرد منتخب و برنامه های اقتصادی آن به چه صورت خواهد بود و قطعا امسال سهام عدالت و نگاه دولت به  بازار سرمایه  از مسائل اصلی خواهد بود که از کاندیدهای ریاست جمهوری مطالبه خواهد شد و امیدواریم  که وعده های داده شده  قابلیت اجرایی داشته باشد.

دلبری افزود: پیش بینی می شود بازار سرمایه  در روزهای پیش رو احتمالا از شرایط بهتری برخوردار باشد چرا که  با وجود وضعیت قیمت های جهانی  و  فروش خوب شرکت ها دور از انتظار است که بازار در این بازه قیمتی بایستد البته بیش از نیمی ازنمادها که در صف فروش هستند باید اصلاح قیمت بین 20 تا 30 درصدی داشته باشند اما بقیه نمادها شرایط خوبی دارند و نگرانی  وجود ندارد.

سخن پایانی

بسیاری از فعالان بازار مالی معتقدند با توجه به اینکه به روز انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم روند قیمت ارز و سکه از تغییرات زیادی برخوردار نباشد اما فعالان بازار بورس امیدوارند نگاه دولت به این بازار تغییر کند و برنامه ایی را برای آن تبیین کنند که قابلیت اجرایی داشته باشد و وضعیت آن را تغییر دهند تا دوباره جذابیت خود  را به دست بیاورد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان،

بازدیدها: 8

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست