مجموعه‌های فرهنگی در حال سوزاندن سرمایه‌های شهر !

📌مجموعه‌های فرهنگی در حال سوزاندن سرمایه‌های شهر ! 🖋ابوالفضل قناعتی_کارشناس امور شهری و عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران ▫️مجموعه‌های فرهنگی زیادی در شهر فعالیت دارند و هزینه‌های زیادی برای انجام فعالیت‌های آن‌ها صرف می‌شود؛ در صورتی که اگر این پازل‌ها به یکدیگر متصل می‌شدند و در مجموعه بزرگتری هدف‌گذاری و ریل‌گذاری می‌شد، هزینه‌ها کاهش

کد خبر : 104147
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 فروردین 1400 - 21:03
مجموعه‌های فرهنگی در حال سوزاندن سرمایه‌های شهر !

📌مجموعه‌های فرهنگی در حال سوزاندن سرمایه‌های شهر !

🖋ابوالفضل قناعتی_کارشناس امور شهری و عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران

▫️مجموعه‌های فرهنگی زیادی در شهر فعالیت دارند و هزینه‌های زیادی برای انجام فعالیت‌های آن‌ها صرف می‌شود؛ در صورتی که اگر این پازل‌ها به یکدیگر متصل می‌شدند و در مجموعه بزرگتری هدف‌گذاری و ریل‌گذاری می‌شد، هزینه‌ها کاهش و بازخورد افزایش می‌یافت. به‌همین دلیل نیازمند مدیریت یکپارچه شهری هستیم.

▫️مسئولان مدیریت شهری، باید برای مجموعه‌های فرهنگی هدف، قوانین و شرح وظایف مشخص تعریف کنند تا سلیقه‌ای عمل نشود؛ چراکه در وضعیت حاضر بودجه به‌طور سلیقه‌ای هزینه می‌شود.

▫️در حال حضر شاهدیم که در بخش‌های مختلف فرهنگی شهرداری تهران و حتی برخی از مساجدی که زیر مجموعه شهرداری هستند، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات فرهنگی متفاوتی انجام می‌شود. اگر برنامه‌ها با هدف‌گذاری و یکپارچه انجام شود، به‌خوبی فرهنگ‌سازی انجام می‌شود، در صورتی که در حال حاضر چنین اتفاقی نمی‌افتد.

▫️یکی از اقداماتی که این روزها لازمه‌ی جامعه است برگذاری برنامه‌هایی با محوریت امید به زندگی و شادی در لوای ایرانی اسلامی ست. چندین سال است که مقام معظم رهبری، بحث تهاجم فرهنگی را مطرح می‌کنند و با اینکه بزرگان فرهنگی کشور برای مقابله با این تهاجم، راهکاری‌هایی را هم پیشنهاد داده‌اند، ولی اتفاق خاصی در این خصوص رخ نداده است.

▫️متاسفانه جای خالی برنامه‌ریزی مشخص در مدیریت فرهنگی شهرداری، باعث شده است با تغییر مدیران برنامه‌ها، اهداف و حتی زیر ساخت‌های آماده شده، نادیده گرفته شود. روزی مدیران ملاحظات خاصی را در مورد فرهنگسراها و سراهای محلات دارند و وقتی مدیریت شهری تغییر می‌کنند، این اهداف و عملکرد که اتفاقا بلند مدت هم هستند، به‌کلی به‌طور سلیقه‌ای تغییر می‌کند.

اولین واکنش روحانی به اعتراض مردم خوزستان

▫️زمانیکه قانونی در مجلس شورای اسلامی مصوب می‌شود، در شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد تا عیار آن براساس هدف اصلی سنجیده شود، ولی در شورای شهر اینگونه نیست و گاها قوانینی مصوب می‌شود که عملا کارایی درازمدت ندارند و فقط باعث هدررفت بودجه می‌شوند.
بودجه‌های شهری در هر دوره برای شکل دادن یک نوع تفکر هزینه می‌شود و در دوره بعدی برای عوض شدن این جریان فکری، هزینه‌های دیگری صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که شاهد رشدی در عرصه فرهنگی نیستیم.

▫️اگر برای مسائل فرهنگی، هدف‌گذاری مشخصی صورت گیرد و در ادامه تمامی مدیران شهری طبق این هدف‌گذاری برنامه‌ریزی.های جدید را انجام دهند، به‌طور قطع مشکلات بسیار کمتری در راستای فرهنگسازی خواهیم داشت. البته که در این موضوع صرفا شهرداری تهران مسئول نیست؛ بلکه کل مجموعه‌های فرهنگی از سازمان تبلیغات اسلامی‌ گرفته تا معاونت‌های فرهنگی ادارات و وزارتخانه‌ها، باید در یک ریل‌گذاری حرکت کنند تا به آرمان‌های تعیین شده دست پیدا کنیم.

@abolfazl_ghenaati

بازدیدها: 0

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست