مراقبت عوارض داروی آتوموکستین باشید !

داروی آتوموکستین چیست و برای چه مشکلی تجویر می شود؟ آتوموکستین برای درمان بیش فعالی به عنوان بخشی از برنامه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل درمان های مربوط به روانشناسی و اجتماعی است. این دارو توانایی توجه، و تمرکز را افزایش می دهد و از حواس پرتی جلوگیری می کند و همچنین

کد خبر : 58642
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 شهریور 1399 - 1:38
مراقبت عوارض داروی آتوموکستین باشید !

داروی آتوموکستین چیست و برای چه مشکلی تجویر می شود؟

آتوموکستین برای درمان بیش فعالی به عنوان بخشی از برنامه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل درمان های مربوط به روانشناسی و اجتماعی است.

داروی آتوموکستین

این دارو توانایی توجه، و تمرکز را افزایش می دهد و از حواس پرتی جلوگیری می کند و همچنین تعادل بین مواد شیمیایی طبیعی را در مغز بازیابی خواهد کرد. بنا به درخواست شما کاربران از بخش سلامت و اطلاعات دارویی این بخش در این بخش به داروی آتوموکستین پرداخته ایم.

درمان بیش فعالی

نحوه مصرف کپسول آتوموکستین و عوارض رایج و شایع این دارو

اول از همه باید اطلاعات روی دارو را مطالعه کنید و بعد شروع به استفاده از این دارو کنید. اگر هر سوالی دارید، از پزشک داروخانه یا پزشک خودتان بپرسید.

این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

یک الی دو بار در روز از آن استفاده کنید. اولین دوز این دارو معمولاً بعد از بیدار شدن از خواب استفاده می شود و اگر دوز دوم برای شما تجویز شده بود، باید آن را طبق تجویز پزشک استفاده کنید که معمولاً هنگام عصر استفاده از این دارو در اواخر روز باعث بی خوابی می شود.

کل کپسول را به یکباره ببلعید، آن را له نکنید، نجوید یا کپسول را باز نکنید که اگر کپسول تصادفاً باز یا شکسته شده بود، هرگز به پودر آن دست نزنید و هرگونه پودر بیرون ریخته از کپسول را سریعا با آب شستشو دهید. اگر پودر وارد چشم شد، حتماً چشمتان را شستشو دهید و به پزشک مراجعه کنید.

دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان و دیگر داروهایی که مصرف می کنید، متفاوت می باشد. پس حتماً به پزشک خود یا پزشک داروخانه تمام داروهای مصرفی با نسخه، بدون نسخه و داروهای گیاهی را اطلاع رسانی کنید و هرگز طبق میل خودتان مصرف دارو را کم و زیاد نکنید.

آتوموکستین

از این دارو به طور منظم برای بیشترین بهره وری استفاده کنید.

هر روز سر ساعت یکسان آن را مصرف کنید. اگر احساس کردید که شرایط بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، حتما به پزشک اطلاع رسانی کنید.

دل درد، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، خستگی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن، خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، مشکلات خواب، کاهش میل جنسی، بعد از مصرف این دارو اتفاق خواهد افتاد.

دل دردهای مربوط به قاعدگی یا به هم ریختگی پریود نیز بین خانم ها رایج خواهد بود. اگر هر کدام از این اثرات باقی ماندند و یا بدتر شدند، سریع به پزشک مراجعه کنید.

برای کاهش سرگیجه آرام بلند شوید و آرام بنشینید و به یاد داشته باشید که پزشک زمانی این دارو را به شما تجویز می کند که فواید آن بیش از مضرات و عوارض جانبی اش باشد.

پایان باشکوه هفته دوم لیگ ملت‌ها برای ایران

البته بسیاری از افراد عوارض جانبی آن را جدی نمی گیرند. پس باید هرگونه اتفاق غیر معمول را به پزشک گزارش دهید و حتی ممکن است این دارو فشار خون را افزایش دهد. پس فشار خون خود را به طور منظم بررسی کنید و در صورت بالا بودن، به پزشک اطلاع رسانی کنید و اگر هر گونه عوارض جانبی جدی مثل ادرار سخت و ضربان قلب نامنظم و یا تپش قلب، سرگیجه، بی حسی را احساس کردید، با پزشکتان در میان بگذارید.

افزایش فشار خون

اتوموکستین ممکن است در موارد نادری عاملی برای ایجاد بیماری کبدی جدی و حتی مرگ شود. اگر هر کدام از علائم اسیب دیدگی کبد، مثل تیرگی ادرار، حالت تهوع زیاد، استفراغ، از دست دادن اشتها، دل درد، زرد شدن پوست و چشم ها را داشتید، به پزشک بگویید.

این دارو ممکن است در موارد نادری عاملی برای ایجاد حمله قلبی و یا سکته باشد. پس اگر هر کدام از علائم مثل درد ناحیه قفسه سینه یا بازوی چپ، تنگی نفس، عرق غیر معمول، ضعف یک طرف از بدن، سردرگمی، کلام بریده بریده، لکنت زبان یا تغییراتی در بینایی را به صورت ناگهانی داشتید، به پزشک اطلاع رسانی کنید.

بعضی از آقایان و پسرهای جوان در موارد نادری ممکن است دچار نعوظ دردناک شوند بنابراین اگر فرزند پسر کوچک دارید، مراقب این علائم باشید. اگر چنین مشکلی برای فرزندتان پیش امد، مصرف این دارو را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید تا بتواند جایگزین مناسبی را به شما معرفی کند.

واکنش های بسیار جدی نسبت به این دارو در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد اما در هر حال ممکن است علائمی مثل مشکلات جدی مثل خارش و ورم، حساسیت مغز در ناحیه صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید یا مشکلات تنفسی رخ بدهد.

تنگی نفس

نکات مهم مصرف و احتیاطات داروی آتوموکستین

 • قبل از مصرف داروی آتوموکستین، اگر به این دارو آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع رسانی کنید. حتی اگر هر گونه آلرژی دیگری هم دارید، به او بگویید. ممکن است این دارو دارای مواد غیر فعال باشد که با آلرژی شما واکنش نشان دهد.
 • جزئیات را به طور دقیق بررسی کنید.
 • اگر هرگونه سابقه بیماری مخصوصاً مشکلات مربوط به غده درون ریز، مشکلات پروستات یا مثانه، گلوکوما، مشکلات قلبی، نارسایی قلب، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی، مشکلات مربوط به ساختار قلب، سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات قلبی مثل مشکلات دریچه قلب، ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا، بیماری کبدی، سابقه خانوادگی ابتلا به اختلالات ذهنی مانند اختلال دوقطبی، افسردگی، افکار مربوط به خودکشی و سکته را داشتید حتما به پزشک بگویید.

نحوه مصرف آتوموکستین

 • ممکن است این دارو باعث سرگیجه و خواب آلودگی می شود. اگر افراد همراه با این دارو الکل مصرف کرده باشند، وضعیت آن ها بسیار حاد خواهد شد.
 • هنگام مصرف این دارو نباید رانندگی کنید و از دستگاه های مهم که نیاز به دقت و هوشیاری دارند، استفاده نکنید.
 • قبل از جراحی، به پزشک و دندان پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، اعم از این دارو اطلاع رسانی کنید.
 • اگر مدت زیادی است که از این دارو استفاده می کنید، ممکن است بر روی سرعت رشد کودک و وزن و قد و تاثیرگذار باشد.
 • برای کاهش خطرات ممکن است به شما پیشنهاد دهند که مدت کوتاهی آن را قطع کنید و وزن و قد کودک را به طور منظم اندازه گیری کنید.
 • در دوران بارداری این دارو باید فقط زمانی استفاده شود که نیاز است. پس حتما خطرات و فواید آن را از پزشک سوال کنید.
 • هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از شیر مادر عبور می کند یا خیر. پس قبل از آن حتما با پزشک مشورت کنید.
فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر تغییر کرد

atomoxetine

مصرف بیش از حد آتوموکستین

اگر فردی بر اثر مصرف این دارو اوردوز کند، علائمی مثل بیهوشی، از حال رفتن، مشکلات تنفسی برای او به وجود خواهد آمد. پس حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.

ضربان قلب، تپش قلب شدید و سردرد شدید نیست جزء علائم اوردوز است.

ممکن است قبل از مصرف این دارو، انجام تست های پزشکی مثل ضربان قلب و فشار خون، عملکرد کبد صورت بگیرد تا عوارض جانبی احتمالی توسط پزشک بررسی شود. اگر مشکلات قلبی دارید، احتمالاً پزشک تست های خاصی از قلب مثل الکتروکاردیوگرام را قبل از تجویز این دارو برای شما انجام دهد.

فراموش کردن مصرف داروی آتوموکستین

اگر مصرف یک وعده دارو را فراموش کردید، در سریع ترین زمان ممکن که برایتان یادآوری شد، آن را استفاده کنید اما اگر روز بعد برایتان یاداوری شد، هرگز دو برابر مصرف نکنید.

قرص آتوموکستین

تداخل دارویی داروی آتوموکستین

تداخل دارویی ممکن است نوع عملکرد دارو را تغییر دهد یا این که خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. پس بهتر است از داروهایی که در گذشته مصرف می کردید حتی داروهای گیاهی و بدون نسخه و مسکن را نیز به پزشک اطلاع رسانی کنید.

استفاده از داروهای مسدود کننده MAO همراه با اتوموکستین ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی حتی مرگ افراد شود و همچنین دو هفته قبل و بعد از مصرف آتوموکستین نباید از این داروها استفاده کرد.

پس، از پزشک خود سوال کنید که مصرف کدام دارو را چه زمانی شروع و چه زمانی قطع کنید.

بعضی از تداخلات با این دارو ممکن است عاملی برای افزایش شدید فشار خون باشد.

تداخل کپسول آتوموکستین

نحوه نگهداری از اتوموکستین

 • این دارو را در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را داخل حمام یا دستشویی نگهداری نکنید.
 • این دارو را دور از دسترس کودکان نگهدارید.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست