مشکل یاسمن فرمانی رنگ (لِگ) بود یا حجاب؟

خبر ممانعت از حضور یاسمن در این دیدار، آن‌هم به دلیل داشتن حجاب، در صورتی تبدیل به یکی از پربازدیدترین اخبار شد که او پیش‌از‌این بار‌ها با حجاب برای تیم فوتبال زنان شارلروا به میدان رفته بود و کسی به حجابش گیر نداده بود؛ ولی در دیدار برابر «وایت‌استار» این بازیکن نتوانست به میدان برود.
کد خبر : 108808
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400 - 11:26
مشکل یاسمن فرمانی رنگ (لِگ) بود یا حجاب؟

 

فارغ از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا و داستان «پسر آبی»، فوتبال ایران در هفته ای که گذشت با یک خبر غیر منتظره دیگر هم روبه رو شد. خبر از این حکایت می کرد که از بازی یاسمن فرمانی، بازیکن تیم زنان فوتبال شارلروا، در لیگ بلژیک ممانعت شده است. آن طور که در رسانه های ایرانی این خبر بازتاب داشت، دلیلش را داشتن حجاب از سوی این بازیکن عنوان کرده بودند.

خبر ممانعت از حضور یاسمن در این دیدار، آن هم به دلیل داشتن حجاب، در صورتی تبدیل به یکی از پربازدیدترین اخبار شد که او پیش از این بار ها با حجاب برای تیم فوتبال زنان شارلروا به میدان رفته بود و کسی به حجابش گیر نداده بود؛ ولی در دیدار برابر «وایت استار» این بازیکن نتوانست به میدان برود.

بعد از ممانعت از حضور یاسمن فرمانی در این دیدار، باشگاه بلژیکی شارلروا که رئیسش ایرانی و فرد بسیار پرنفوذی در فوتبال بلژیک است، نسبت به این تصمیم اعتراض کرد و از «تبعیض» صورت گرفته شکایت کرد. خبرش در بلژیک هم پربازدید شد و این موضوع که داور به دلیل داشتن حجاب مانع از حضور این بازیکن زن ایرانی در ترکیب شده، سروصدای زیادی به پا کرد.

یاسمن، همسر علی قلی زاده، ملی پوش ایرانی باشگاه فوتبال مردان شارلروا، هم در یکی، دو روز بعد از انتشار آن خبر واکنش چندانی به این موضوع نداشت و اجازه داد تا پیگیری های مدیریت باشگاه در این زمینه به انجام برسد؛ اما حالا به تازگی یکی از سایت های بلژیکی به این موضوع پرداخته و زوایای بیشتری از دلیل بازی نکردن یاسمن فرمانی را روشن کرده است.

سایت «ست سور ست» که یکی از معروف ترین سایت های بلژیکی است، به سراغ پی یر ایو اندریک، مدیر ورزشی شارلروا رفته و ابتدا اصل داستان را از زبان او روایت کرده است. مدیر ورزشی شارلروا در این زمینه می گوید: «داور مسابقه، جانا فان لائر، اجازه نداد تا یاسمن بازی کند. او اعتقاد داشت که یاسمن نمی تواند با پیراهن آستین بلند و لِگ وارد زمین شود. ما هم به این موضوع اعتراض کردیم و از دپارتمان داوری فوتبال بلژیک خواستیم تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهد».

او در ادامه اشاره ای هم به موضع باشگاه کرد و گفت: «وضعیتی که یاسمن دارد، جایی مشخص برایش در قانون دیده شده است. نمی شود در چنین مواردی تبعیض قائل شد؛ حالا چه این تبعیض به دلیل نا آگاهی از قانون باشد، چه حاصل یک سوءتفاهم. ما بی صبرانه منتظر واکنش فدراسیون فوتبال بلژیک در این زمینه هستیم».

چرا کارنامه برخی داوطلبان کنکور منتشر نمی‌شود؟

 

بعد از صحبت های اولیه مدیر ورزشی شارلروا، اما نوبت به پی یر کورنز، مدیر روابط عمومی باشگاه شارلروا رسید تا با جزئیات بیشتری درباره مشکلی که برای یاسمن فرمانی به وجود آمده، صحبت کند. او در این باره گفت: «مشکلی که در این میان، داور روی آن دست گذاشته بود، مربوط به لباس هایی بود که یاسمن زیر لباس ورزشی اش پوشیده بود: استرچ و لِگی که او پوشیده بود. داستان از این قرار است که بازیکن باید لباسی زیر لباس ورزشی اش بپوشد که هم رنگ لباس اصلی تیم باشد. یاسمن لگ مشکی رنگ پوشیده بود؛ در حالی که شورت ورزشی تیم شارلروا سفید رنگ است. خب وقتی چنین موضوعی مطرح می شود، دیگر نمی شود مباحثی مثل تبعیض و این نوع مسائل را مطرح کرد. این قانونی است که از طریق فیفا به فدارسیون فوتبال بلژیک دیکته شده است. اگر از این زاویه به موضوع نگاه شود، داوران کار غیرقانونی ای انجام نداده اند».

از قرار معلوم پیش از شروع مسابقه، داور بازی این موضوع را برای یاسمن فرمانی و کادر فنی شارلروا توضیح می دهد و از آن ها می خواهد این مشکل را حل کنند. مشکلی که فقط با پوشیدن یک لِگ سفید رنگ، حل وفصل می شده است. با این حال و با توجه به توضیحات داور، یاسمن فرصت بازی کردن را به دست نمی آورد و در ترکیب اصلی که هیچ، حتی اسمش در فهرست بازیکنان برای دیدار با وایت استار هم قرار نمی گیرد.

 

 

این سایت بلژیکی در ادامه اشاره ای هم به بند قانونی فیفا در این زمینه می کند و می نویسد «قانون در این زمینه توضیح مشخصی دارد و می گوید یک بازیکن نمی تواند تیمش را همراهی کند اگر: یکی از اعضای تیم اصلی، تیم ذخیره یا تیم زیر ۲۳ سال، رنگ لباسی که زیر لباس ورزشی اش می پوشد، با رنگ پیراهن یا شورت ورزشی تیم مغایرت داشته باشد». در این زمینه، تینا تیتکا، یکی از داوران سطح بالا هم نظرش را اعلام کرده و در پاسخ به این سؤال که آیا پیش تر هم با چنین مشکلی مواجه شده اید یا خیر، می گوید: «تا دل تان بخواهد! راستش اگر من هم بودم تصمیم مشابهی می گرفتم و به بازیکن اجازه بازی کردن نمی دادم. بازیکن باید از قانون مطلع باشد. اگر من هم بودم، از بازیکن می خواستم لگ یا لباسی را که زیر پیراهن اصلی پوشیده و هم رنگ با لباس اصلی تیم نیست، در بیاورد».

کرونا به محسن رضایی رسید

او در ادامه از تصمیمی که جانا فان لائر درباره یاسمن فرمانی گرفته هم دفاع می کند و می گوید: «ببینید شرایط مشابه با زمانی است که یک بازیکن فراموش می کند کفشش را برای مسابقه بیاورد. این دیگر مسئولیتش بر عهده داور مسابقه نیست و خود بازیکن مسئول اتفاقی است که رخ داده است».

اما دراین بین اتفاق دیگری هم رخ داده است. در واقع بخشی که سؤال زیادی را در ذهن باقی می گذارد، این است که چرا در مواجهه با یاسمن فرمانی به شیوه ای متفاوت عمل شده است. او پیش تر، چه زمانی که تیمش لباس صورتی به تن داشته و چه زمانی که با لباس سفید به میدان رفته، همین لگ مشکی را پوشیده و از سوی داوران مشکلی برای بازی کردن نداشته است. پس چه شده که یک باره حرف قانون به میان آمده است و مانع از بازی او در دیدار برابر وایت استار شده اند؟ پی یر ایو، مدیر ورزشی شارلروا، در پاسخ به این تناقض می گوید: «این طور نیست که برای اولین بار باشد که به لباس یاسمن گیر داده باشند. ما پیش تر هم با ناظران مسابقه چنین اختلاف نظری را داشته ایم؛ ولی با صحبت کردن این موضوع را حل وفصل کرده ایم و کسی مانع از بازی کردن او نشده بود». این موضوعی است که خود یاسمن هم به آن اشاره و به نوعی تأییدش می کند: «قبل از این در ۸، ۹ مسابقه هم داورانی بودند که اجازه بازی نمی دادند؛ اما با آن ها صحبت می کردم و می گفتند اشکالی ندارد. چون یک نفر بودم، قبول می کردند. در بازی داور تصمیم می گیرد و شما هیچ گاه نمی توانی چیزی را که به نفع تیم است، به داور تحمیل کنی. مربی و باشگاه هم تا الان از من خیلی حمایت کرده و می کنند؛ اما داور تصمیم گیرنده نهایی است».

حالا با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، به نظر می رسد در فوتبال بلژیک نه حجاب یاسمن فرمانی بلکه رنگ لباسی که او به تن کرده، مسئله ساز شده که این موضوع اگر واقعا همان چیزی باشد که مسئولان فدراسیون و دپارتمان داوری بلژیک به آن اشاره کرده اند، می تواند به سادگی حل وفصل شود. شاید او فقط نیاز دارد رنگ لگ هایی را که برای مسابقه رسمی به تن می کند، تغییر دهد.

 

منبع : فرارو

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست