مینو محرز: فقط واکسن یک شرکت ایرانی به مرحله انسانی رسیده است / واکسن کرونا اسفندماه به بازار می‌آید

این روزها واکسن کرونا نه تنها بحث مباحث پزشکی شده، بلکه نقل محافل مردم است برای برگشت به زندگی عادی.
کد خبر : 83369
تاریخ انتشار : جمعه 28 آذر 1399 - 11:29
مینو محرز: فقط واکسن یک شرکت ایرانی به مرحله انسانی رسیده است / واکسن کرونا اسفندماه به بازار می‌آید

با آن که فعالان محیط زیستی می گویند: “آه محیط زیست دامن مردم را گرفته است!” محققان در سراسر دنیا به دنبال یک واکسن هستند تا بشریت را نجات دهند. محققان ایرانی هم از این غافله عقب نماندند و به ساخت واکسن اقدام کردند. در حال حاضر واکسن ایرانی کرونا مراحل حیوانی خود را با موفقیت پشت سرگذاشته و به مرحله انسانی رسیده است. از سوی دیگر ورود واکسن به ایران نیز محل بحث شده است. برخی می گویند تجهیزات هواپیمایی ما برای واردات واکسن کافی نیست ولی هواپیمایی آمادگی خود را برای ورود واکسن کرونا اعلام کرده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، درباره واردات واکسن کرونا به ایران تاکید کرد: حمل واکسن MRNA متعلق به شرکت فایزر یخچال منفی ۷۰درجه نیاز دارد. اگر این واکسن را به ایران وارد شود باید فقط مراکز تحقیقاتی که یخچال منفی ۷۰ دارد نگهداری شود. هواپیما و یخچال حمل واکسن مخصوص است.

واکسن‌های تأیید شده دنیا کدامند؟

وی افزود: اما واکسن غیریخچالی را می توانیم وارد کنیم. ضمن آن که مشخص نیست با خرید واکسن کرونا از کشورهای دیگر چه زمانی واکسن ها به ایران برسد. واکسن ایرانی اگر مراحل انسانی را رد کند، قدرت تولید انبوه آن در ایران وجود دارد.FDA (سـازمان دارو و غـذای آمریکـا) واکسن آکسفورد را تایید کرده و سازمان بهداشت جهانی واکسن کرونای شرکت فایزر (که یخچال منفی ۷۰ نیاز دارد) را تایید کرده است.

هواپیمایی مجهز به یخچال مخصوص واکسن نداریم

به گفته مینو محرز؛ قرار است واکسن شرکت فایزر از آمریکا به اروپا برود و آلمان یکی از هواپیماهای لوفت هانزا را تجهیز به یخچال مخصوص مجهز شده است. میلیون ها دوز واکسن قرار است به کشورها وارد شود بنابراین تجهیز کردن یک هواپیما در ایران برای واردات این واکسن سخت است. نقل و انتقال این واکسن مهم است. شرکت فایزر در آمریکاست و مردم آمریکا می توانند از این واکسن استفاده کنند و احتمالا یکی دو کشور اروپایی که به امکانات انتقال واکسن مجهز هستند. اگر بخواهند واکسنی وارد کنند واکسن آکسفورد را می توانیم وارد کنیم که یخچال منفی ۷۰ درجه ندارد. نقل و انتقال سخت است. رئیس CBC در زمان ریاست جمهوری اوباما اعلام کرد هر نوع واکسنی در کشورها وجود دارد، تزریق دهد تا مصونیت در جهان اتفاق بیفتد.

هشدار جدی هواشناسی به مسافران نوروزی

وی در پاسخ به این سوال که نباید عوارضی که برای این واکسن های کرونا اعلام شده را در نظر گرفت؟ تاکید کرد: واکسن فایزر نوع آوری در واکسن ها بود. این واکسن سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس فعال می کند. در نتیجه افرادی که آلرژی دارند نباید این واکسن را استفاده کنند. فقط دو مورد تایید شده در انگلیس بوده که زمینه آلرژی داشتند. اما در فضای مجازی خبرهایی وجود دارد که مورد تایید علمی نیست. کسانی که آلرژی دارند نباید این واکسن را تزریق کنند.

شرکتی که واکسن کرونا را در ایران می سازد

این عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که چند شرکت ایرانی روی واکسن کرونا کار می کنند و کدام شرکت ها تایید شده اند؟ گفت: چند واکسن کرونا در ایران تهیه شده اما تاکنون یکی از این واکسن ها توانسته تاییدیه کمیته اخلاق را دریافت کند و آماده کارآزمایی بالینی است و اگر این کارآزمایی خوب پیش برود تا اسفندماه واکسن را تولید کند. تنها واکسن کرونای شرکت داروسازی ستاد اجرایی فرمان امام (ره ) به کارآزمایی بالینی رسیده است. این شرکت در ساخت کیت کرونا نیز پیشرو بود و تکنولوژی ساخت واکسن کرونا را داشته و امکان ساخت میلیونها دوز واکسن کرونا را دارد. حتی پس از تامین نیاز داخلی این واکسن قابلیت صادرات هم خواهد داشت. این واکسن نیازی به یخچال مخصوص نداشته و واکسن بی خطری است و قدرت بالای تولید آنتی بادی را دارد. واکسن ایرانی در حیوانات نتیجه خوبی را در پی داشته است. اگر این واکسن تولید شود دیگر محتاج کشورهای دیگر نیستیم. دو سال است که برای واکسن آنفلوآنزا دچار مشکل هستیم و امیدوارم بتوانیم واکسن آنفلوآنزا را هم به تولید برسانیم.

پست احساسی و غم‌انگیز کارگردان «برادران لیلا»

برای بازگشت به زندگی عادی واکسن بزنید

متدهایی مانند هومیوپاتی از تزریق نکردن واکسن کرونا را در دستور کار خود قرار داده اند. عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به این متدهایی که به چند سالی است در ایران شروع به کار کرده اند، افزود: چه کسی می گوید که افرادی که در این متدها هستند به کووید-۱۹ مبتلا نمی شوند؟ مشکل بزرگی این است که طب های آلترناتیو (جایگزین) باعث شده بسیاری از بیماران با مشکل روبرو شوند. من بیماری داشتم که باید برای چشمش تحت درمان کورتون قرار می گرفت اما هومیوپاتی گفته بود باید داروهایت را قطع کنی و بیمار کور شد. این حرف هیچ دارو یا واکسنی استفاده نکنید اشتباه است. دنیا گرفتار ویروس کرونا و راه آن پیشگیری بوده و واکسن آن هم در راه است. همه مردم دنیا باید واکسن بزنند تا بتوانند به زندگی عادی بازگردند.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست