نان کوپنی می‌شود!

 معاون بازرگانی اداره کل غله استان زنجان از احتمال سهمیه‌بندی نان در قالب «کارت نان» در چند استان کشور خبر داد.
کد خبر : 142971
تاریخ انتشار : جمعه 19 فروردین 1401 - 19:12
نان کوپنی می‌شود!

معاون بازرگانی اداره کل غله استان زنجان از احتمال سهمیه‌بندی نان در قالب «کارت نان» در چند استان کشور خبر داد.

ستار رحمنی:

*  روش جدید عرضه نان در زنجان و چند استان پایلوت کشور قرار است در ماه‌های آینده به‌صورت پایلوت در سطح کشور اجرایی شود که تغییری در قیمت نان نخواهد داشت اما یارانه‌ای که در گذشته به آرد اختصاص می‌یافت با اجرای این طرح به‌صورت مستقیم به نان تخصیص می‌یابد.

* با اجرای این طرح قرار است یارانه نان، هدفمندتر از گذشته شود.

* (با بیان اینکه کارتی به نام «کارت نان» برای شهروندان تعریف می‌شود): یارانه مربوط به نان به کارت مذکور واریز می‌شود و مشتری، نان را به همان قیمت معمولی (یارانه‌ای) می‌خرد اما یارانه نان از حساب، کسر شده و به نانوا پرداخت می‌شود.

* (با بیان اینکه اجرای این طرح، جلوی بسیاری از سوءاستفاده‌ها و تخلفات را می‌گیرد): جزئیات طرح هنوز به‌طور کامل مشخص نشده که در آینده مشخص می‌شود و که در آن صورت، راحت‌تر می‌توان شفاف‌سازی کرد.

* (با بیان اینکه اجرای طرح ارائه نان با کارات، مدتی زمان می‌برد): نان به هیچ وجه سهمیه‌بندی نمی‌شود ضمن اینکه این طرح به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود تا نقاط ضعف و قوت، بررسی شود.

* خروجی طرح اینطور است که از نظر مالی برای خریدار نان (مصرف‌کننده)، هزینه آنچنانی تعلق نمی‌گیرد و مصرف‌کننده همان هزینه‌های قبلی را پرداخت می‌کند و در واقع نان برای مردم گران نمی‌شود.

* با اجرای طرح مذکور، یارانه به نان تعلق می‌گیرد یعنی کارخانه‌های آرد، گندم را به نرخ آزاد می‌خرند و نانوایان نیز آرد را به نرخ آزاد از کارخانه خریداری می‌کنند اما نانی که مشتری می‌خرد، هزینه یارانه‌ای را خود مشتری پرداخت می‌کند و مابه‌التفاوت آن توسط کارت پرداخت می‌شود.

اخبار عجیب از اعتراضات کامیون‌داران و نرخ غیررسمی گازوئیل

* در واقع هر نانوایی بر اساس میزان فروش نان، یارانه دریافت می‌کند و چرخه فساد در این روش به حداقل می‌رسد.

* (با بیان اینکه ارائه نان با کارت یارانه، طرح خوبی است که امیدواریم اجرایی شود): در این صورت، آردهایی که به‌صورت یارانه‌ای توسط نانوایان خریداری شده و به نرخ آزاد فروخته می‌شد، خودبه‌خود حذف می‌شود و جلوی فساد گرفته می‌شود.

* در چنین شرایطی خودشان هم آمده و طرح جدید عرضه نان را اعلام کرده‌اند که بنده با موجی از تماس‌ها و انتقادات مردمی مواجه خواهم شد؛ خب من در این شرایط چه کار کنم؟!

منبع: ایلنا

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست