نکات طلایی قبل از سخنرانی عمومی

افرادی که به سخنرانی عمومی می پردازند با انجام این کارها بر ترس خود غلبه کنند.
کد خبر : 109124
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 - 10:26
نکات طلایی قبل از سخنرانی عمومی

 

یکی از اولین کار هایی که باید قبل از هر سخنرانی انجام شود، مطالعه و شناخت مخاطبان است. این برای تعیین حالت و میزان تحویل سخنرانی شما مهم است.

آیا فکر این که برای سخنرانی یا سخنرانی روی صحنه بروید، شما را می ترساند؟ آیا هر زمان با شما تماس گرفته می شود تا در حضور تماشاگران ظاهر شوید، عصبی هستید؟ بیش از حد فکر نکنید بسیاری از مردم نیز همین احساس را دارند.

اگر به عنوان سخنران عمومی امرار معاش نمی کنید، برای اولین بار روی صحنه رفتن برای سخنرانی می تواند یک تمرین چالش برانگیز باشد.

بسیاری از مردم ترس از سخنرانی در جمع دارند که به اصطلاح گلوسوفوبیا نیز معروف است و هر چقدر اعتماد به نفس داشته باشند می تواند بر آن ها تأثیر بگذارد. اما، شما نمی توانید برای همیشه از مشاغل مربوط به صحبت کردن فرار کنید.

با نکات و تکنیک های مناسب می توانید بر هر گونه تردید غلبه کنید و در سخنرانی در جمع استاد شوید. تسلط بر این هفت قانون و اصول اصلی کلید توسعه رویکرد صحیح در زمینه مشارکت سخنرانی و سخنرانی است.

۱. بدانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید

آیا تا به حال درگیر مشاجره ای شده اید که ایده یا ایده کمی درباره آنچه بحث می کنید، داشته باشید؟

امکان ایجاد زمینه فروش متقاعد کننده تر، داشتن دانش کافی در مورد محصول است. این یک سخنرانی مشابه در سخنرانی های عمومی است. یک جمله معمول می گوید: “اعتماد به نفس با دانش همراه است. “با داشتن دانش عالی در مورد موضوع، صحبت خواهید کرد که صحبت در جمع را یک تمرین یکپارچه می کند. تحقیقات دقیق و مطالعه مناسب در مورد موضوع قبل از سخنرانی، اعتماد به نفس شما را در سخنرانی بهبود می بخشد.

اطمینان حاصل کنید که تمام اصول اولیه پوشش داده شده است و مخاطبان شما نیازی به پرسیدن سوال ندارند، اما همچنان لیستی از سوالات احتمالی را تهیه کنید تا بتوانید از قبل به آن ها پاسخ دهید.

غالباً، سوالات پس از سخنرانی شما پرسیده می شوند. اگر قادر به پاسخگویی به سوالات نیستید، از اعتبار شما در برابر مخاطبان کاسته می شود، بنابراین برای اینکه این احساس خوب را حفظ کنید، باید آماده باشید.

از متخصصان این حوزه سوال کنید و از یک دوست یا همکار بخواهید که بر اساس ارائه شما سوالات احتمالی را از شما بپرسد. همچنین، در واژگان مبحث خود کاملاً منطبق باشید.

به عنوان مثال:

اگر می خواهید در مورد “فواید رسانه های اجتماعی” سخنرانی کنید، شناخت کافی از همه کانال های مد روز رسانه های اجتماعی، روندها، اصطلاحات و … به اندازه کافی عاقلانه خواهد بود. داشتن یک جریان خوب با ذکر اصطلاحات رایج در آن مبحث باعث بهبود پذیرش مخاطب می شود و همین امر باعث می شود شما بسیار واجد شرایط تر به نظر برسید.

۲. ارتباط عاطفی با مخاطبان خود ایجاد کنید / مخاطبان خود را بشناسید

یکی از اولین کار هایی که باید قبل از هر سخنرانی انجام شود، مطالعه و شناخت مخاطبان است. این برای تعیین حالت و میزان تحویل سخنرانی شما مهم است. سخنرانی شما باید متناسب با نوع مخاطب شما باشد.

به عنوان مثال:

سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه باید متفاوت از سخنرانی برای متخصصان بهداشت باشد، حتی اگر موضوع مشابه باشد. گفتن داستان های قابل گفتن برای مخاطبان خود ارتباط بسیار خوبی ایجاد می کند. یک سخنران عمومی خوب باید مخاطبان خود را به طور کامل درک کند، داستان ها و نمونه ها باید با مخاطبان شما قابل گفتن باشد. هنگام صحبت با ذهن جوان، داستان هایی در مورد روند فعلی در رسانه های اجتماعی و ورزش کمک زیادی به جذب مخاطب می کند.

هنگام صحبت با مخاطب مسن تر، جوک های سیاسی ممکن است مفید باشند. تکه هایی از داستان هایی که در یک نقطه متفاوت قرار دارند، سخنرانی را جالب و جذاب می کنند. با این حال، سعی کنید از حد فراتر نروید و با داستان ها بیش از حد شخصی باشید.

برخی از جلسات سخنرانی عمومی می تواند تعاملی باشد، جایی که شما میزان دانش مخاطب خود را در مورد موضوع اندازه گیری می کنید. همچنین ممکن است اعضای مخاطبان سوالاتی را بپرسند و به آن ها پاسخ دهند تا مشارکت مخاطبان شما بهتر شود.

در تولید محتوای خود، سعی کنید در سطح شخصی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. در صورت امکان، باید حالت چهره ای شاد داشته باشید و در عین حال ارتباط چشمی خود را با اعضای مخاطبان خود حفظ کنید.

نگاه در چشم مخاطبان به شما احساس کنترل می دهد، که به نوبه ی خود اعتماد به نفس را بهبود می بخشد. از پایین نگه داشتن صورت خودداری کنید، زیرا این یک رفتار نامطمئن را به تصویر می کشد.

۳. ارائه محتوای با ارزش و جذاب

سخنرانی شما باید تأثیر مثبتی بر مخاطبان بگذارد. پس از سخنرانی باید درس هایی گرفته شود. فراتر از الهام یا انگیزه، گفتار شما باید با وقایع زندگی واقعی قابل تطبیق باشد و متقاعد کننده باشد.

ارائه سخنرانی شما مهم است، اما شما باید محتوای ارزشمندی ارائه دهید، یا همه این حرکات پوچ است.

در ارسال پیام خود صریح و واضح باشید؛ از به کار بردن کلمات بزرگی که درک آن ها برای مخاطبان دشوار است خودداری کنید. همچنین، ریختن داده های زیادی که پردازش مخاطبان برای شما دشوار باشد در حالی که گوش دادن ممکن است حواس شما را پرت کند.

فقط اطلاعات و مثال های مربوط به موضوع خود را ارائه دهید. خارج شدن از داستان یا خارج از مسیر، مخاطب خود را از دست می دهد. با این وجود، اطلاعات لازم را در زمینه ی سخنرانی خود ارائه دهید. هرگز تصور نکنید مخاطبان شما اطلاعاتی دارند.

در اسلاید های ارائه یا هنگام صحبت از واحد های اندازه گیری آشنا استفاده کنید.

به عنوان مثال:

اگر مخاطب شما آمریکایی است و شما باید مثالی از نظر پولی بیان کنید، باید این کار را به دلار انجام دهید نه به پوند. مخاطبان خود را در ذهن داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که آن ها را هرگز از دست نخواهید داد.

به خاطر داشته باشید که تحویل شما در دریافت اطلاعات شما توسط مخاطبان نیز نقش دارد. اطمینان حاصل کنید که با نحوه سخنرانی خود محترم و مودب هستید. هیچ یک از مخاطبان را مسخره نکنید.

ممکن است مورد توجه شما قرار بگیرد، اما در نوع خود خوب نخواهد بود. چارلی کافمن گفت: “صحبت مداوم لزوماً ارتباطی نیست”، ایجاد مکث در میان سخنرانی خود مهم است تا به مخاطب خود اجازه دهید نظرات شما را جذب کند.

۴- از خود شک داشتن خلاص شوید

آیا می توانید چیزی را که به آن اعتقاد ندارید بفروشید؟ سخنرانی عمومی را می توان به عنوان یک سخنرانی در زمینه فروش در نظر گرفت. مخاطبان شما مشتریان شما هستند. شما باید به گفتار خود ایمان داشته باشید.

تمرین منظم و گرفتن بازخورد از دیگران در مورد عملکرد شما از ارائه های قبلی، به تعیین مناطق قدرت و مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند کمک می کند.

زبان بدن، لحن، صدای شما باید اعتماد به نفس و اشتیاق را در شما نشاط دهد. استفاده مکرر از کلمات پرکننده مانند “ah” و “um” گفتار شما را غیر رسمی می کند و عدم تسلط بر خط را به تصویر می کشد. فروشنده کامل هرگز یک فرصت مهم را از دست نمی دهد.

از “چه اتفاقی می افتد” که قبل از ارائه در ذهن شما باقی مانده است استفاده کنید.

“اگر مخاطب من با نظرات من مخالفت کند”، “اگر من نکات اصلی خود را فراموش کنم چه می شود” این تردید ها معمولاً سطح اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و تأثیر کمتر رضایت بخشی را برای مخاطبان شما ایجاد می کند.

به یاد داشته باشید، یک فروشنده کامل قبل از زمین خود پیروزی را می بیند. نگرشی مانند این را حفظ کنید.

اظهاراتی مانند: ” فقط دو روز قبل در مورد این سخنرانی به من گفتند”، “من در بهترین وضعیت برای سخنرانی نیستم”، معذرت خواهی و بهانه است، شما باید از آن ها اجتناب کنید.

۵. یک برداشت خوب ایجاد کنید

قانون ۷/۱۱ توضیح می دهد که افراد در ۷ ثانیه اول تماس ۱۱ تصمیم می گیرند. تحقیقات نشان می دهد که برای ایجاد اولین برداشت خوب حداقل به ۷ ثانیه زمان نیاز دارید.

با افزودن، چند ثانیه اول ارائه شما معنای زیادی دارد. مخاطبان شما به احتمال زیاد در ادامه کار ارزیابی سمعی و بصری از شما انجام می دهند، که ممکن است بر میزان استقبال از گفتار شما تأثیر بگذارد. خوب به نظر برسد که قابل ارائه باشد. مرتب و محترمانه لباس بپوشید.

باز هم، بسته به مخاطب، متناسب با مخاطب خود لباس بپوشید، برای یک ارائه حرفه ای، باید یک پیراهن کاملا اتو خورده، کت و شلوار با کفش های صیقلی بپوشید.

در مقابل، برای ارائه غیررسمی، لباس علیت ممکن است خوب باشد. گرفتن یک دوست برای کمک به ارزیابی آنچه می پوشید می تواند به شما کمک کند.

صدای شما باید قابل شنیدن باشد، نه خیلی بلند و نه کم. در حین صحبت جریان مداوم داشته باشید. نه خیلی سریع باشید و نه خیلی کند. تنفس خود را کنترل کنید. از تار و پود یا هر اقدامی که اعتماد به نفس کمتری نشان دهد خودداری کنید.

حرکات دست خود را به حداقل برسانید، به طور حتم اعتماد به نفس خود را بیرون دهید و اقناع کنید. دیر رسیدن به محل برگزاری یا در دسترس نبودن در هنگام دعوت شدن به صحنه، احساس بدی است. ارائه خود را در زمان تعیین شده به پایان برسانید.

۶. سازمان یافته باشید

سخنرانی شما باید به خوبی سازماندهی شود، مانند اینکه شما یک داستان را تعریف می کنید. از محتوای خود تصویری ذهنی داشته باشید، تقسیم شده به:

مقدمه / یخ شکن:

این می تواند یک گفته یا داستان آشنایی باشد که به موضوع شما مربوط می شود. مقدمه باید توجه مخاطبان شما را جلب کند و تعلیق ایجاد کند.

بدن:

این به شما امتیاز می دهد، از داستان می آموزد و محتوای شما را به درستی ارائه می دهد. یک بدن بسیار دقیق باید حاوی حقایق، آمار، مقایسه ها و اطلاعات دقیق در مورد موضوع شما باشد. اینجاست که به مخاطبان خود می دانید که شما به اندازه کافی آماده شده اید.

نتیجه گیری:

این باید نکات شما را خلاصه کند، مناطق خاکستری بخواهد و در قالب سوال ها به دنبال بازخورد باشد. همچنین می توانید داستان ابتدایی خود را به نتیجه گیری خود متصل کنید.

منظم و خلاصه نگه داشتن مطالب به تعیین جریان و نتیجه صحبت شما کمک می کند.

بسته به مخاطب خود، می توانید یک قطعه کاغذ با نکات اصلی خود در آن نگه دارید تا به شما در ارائه یک سخنرانی سازمان یافته کمک کند. دانش شما در مورد استفاده از ابزار های ارائه مانند پاورپوینت باید کاملاً واضح باشد.

ارائه پاورپوینت به سازماندهی و تحویل بسیار کمک می کند. با این حال، اسلاید های ارائه شده شما نباید بسیار شفاف باشند و سعی کنید مستقیماً از اسلاید های خود بخوانید. داشتن ۱۰ تا ۱۵ اسلاید همراه با اینفوگرافیک ارتباط را تا حد زیادی تسهیل می کند.

در حین سخنرانی، حتی الامکان از حرکات حواس پرتی مانند حرکت بیش از حد دستان، قرار دادن دست در جیب، اشاره انگشت به سمت حضار جلوگیری شود. قرار گرفتن در یک موقعیت و گام زدن در طول مرحله به منزله مدیریت ضعیف مرحله است. مخاطبان شما باید بتوانند روی شما و آنچه می گویید تمرکز کنند و نه حرکات شما.

۷. تمرین کنید

بیشتر سخنرانان عمومی قبل از زایمان چندین بار تمرین سخنرانی شما در مقابل آینه را تجویز می کنند. در حضور همکاران یا دوست خود تمرین کنید و آن ها را وادار کنید تا از شما سوال کنند و تحویل، لحن و هر چیز دیگری را که هنگام تمرین مهم هستید ارزیابی کنند. بلندگو های باتجربه را تماشا و گوش کنید تا بتوانید از آن ها یاد بگیرید.

یک جنبه از تمرین شامل بازخورد گرفتن از عملکرد خود از دوست یا همکار خود در بین مخاطبان یا حتی بهتر از آن، درخواست ضبط ویدیوی ارائه و امتیازدهی به عملکرد شما است.

اگر این عمل به طور منظم انجام شود، در ارائه های خود بهبود چشمگیری خواهید داشت. در دریافت بازخورد ذهن باز داشته باشید، مهم نیست که چقدر بی اهمیت به نظر برسد. بازخورد ممکن است مربوط به داده های نادرست، شوخی های نامناسب، لحن پایین هنگام سخنرانی و وضعیت بد بدن باشد.

علاوه بر تسلط بر متن خود، خوب است که در مورد اندازه اتاق و تنظیم مکان، به ویژه مرحله ای که از آن صحبت می کنید، اطلاعات خوبی داشته باشید.

نفس عمیق بکشید درست قبل از ارائه این امر به آرامش اعصاب و کاهش ترس در مرحله کمک می کند. با تمرین کافی، شما روی صحنه آنقدر عصبی نخواهید بود.

نوشتن سخنرانی کامل خود

سخنرانی کامل نوعی هنر است که باید از قبل بررسی شود.

بسیار آسان است که بتوانید روی صحنه بروید و یا هنگام تلاش برای سخنرانی خود منجمد شوید، یا سخنرانی کمتر از حد متوسط داشته باشید.

تمرین های زیادی در ساختن مهارت و ارائه سخنرانی صحیح انجام می شود و برخی از نکات مفید می تواند به شما در انجام سریع این کار کمک کند.

اولین کاری که باید انجام دهید تهیه سخنرانی کامل است. با یک سخنرانی عالی، شانس بیشتری برای انجام کار خوب دارید

ابتدا یاد بگیرید که مخاطبان شما چه کسی هستند و گفتار خود را متناسب با مشخصات جمعیتی آن ها تنظیم کنید.

به عنوان مثال:

اگر سخنرانی شما خطاب به متخصصان بهداشت باشد، به شما کمک می کند نه تنها در مورد اصطلاحات صحیح تحقیق کنید، بلکه در مورد چگونگی کار در آن جامعه نیز دریابید. همچنین سن، جنسیت، مذهب و حتی علایق سیاسی آن ها می تواند بر نحوه گفتار شما تأثیر بگذارد.

اطمینان حاصل کنید که از نظر سیاسی درست هستید تا از آزار دادن و خسته کننده کردن آن ها جلوگیری کنید.

آغاز سخنرانی شما مقدمه ای برای استقبال مخاطبان از سخنرانی شما خواهد بود، بنابراین برای ایجاد تأثیرات شدید به آن نیاز دارید.

اما این بدان معنا نیست که شما باید از بقیه سخنرانی غافل شوید. شما باید در همان طول سخنرانی خود انرژی یکسانی را حفظ کنید و با یک جمله پایانی کاملاً قوی پایان دهید. سعی کنید سخنرانی خود را با جلسه پرسش و پاسخ خاتمه ندهید. نه اینکه در انتها جایی برای سوال ایجاد کنید و با یک جمله قوی خاتمه دهید.

همیشه هدف از سخنرانی خود را در ذهن داشته باشید تا از انحراف در وسط سخنرانی جلوگیری کنید. می خواهید چه اطلاعاتی را به مخاطبان خود منتقل کنید؟ دوست دارید بعد از شنیدن سخنان شما چه احساسی داشته باشند؟ هنگام نوشتن سخنرانی، همه این ها باید در راس ذهن شما باشد و شما می توانید برای انجام هرگونه تنظیم، چندین بار کار تمام شده را طی کنید.

لحن صحبت شما نیز قسمت بسیار مهمی از سخنرانی است و این تعیین می کند که مخاطب شما تأثیر خوبی بر سخنرانی شما دارد. هنگام صحبت با گروهی از افراد، باید از روش های انگیزشی خوبی استفاده کنید.

بهترین شکل انگیزه و اقناع آسیب شناسی است که از احساسات برای اقناع مردم استفاده می کند. اگر سخنرانی شما لحنی قوی و اصیل داشته باشد، مردم بیشتر گوش می دهند و می فهمند. می توانید لحن خود را با زبان، اصطلاحات و صدا کنترل کنید.

هنگام نوشتن سخنرانی خود از زمان مراقب باشید. اگر ۱۰ دقیقه برای سخنرانی خود وقت دارید، حداقل ۳۰ ثانیه زودتر به پایان برسید.

اگر زمان اختصاص داده شده شما طولانی تر باشد، سخنرانی شما باید چند دقیقه قبل به پایان برسد تا وقت خود را برای سوالات اختصاص دهید. می توانید سخنرانی را تمرین کنید تا زمانی که بتوانید آن را در زمان ضبط انجام دهید.

گاهی اوقات، به ویژه هنگام سخنرانی طولانی، ممکن است به یادآوری برخی نکات کلیدی در سخنرانی خود نیاز به کمک داشته باشید.

رفتن به صحنه با طرح کلی از سخنرانی خود ایده خوبی است. به شرطی که در کل آن را نخوانید. رئوس مطالب شما می تواند شامل برخی از خطوط کوتاه باشد که شما را در مسیر حرکت قرار داده و به شما کمک می کند تا به خاطر بسپارید.

ده سخن برای اجتناب از سخنرانی

۱. به هردلیل با مخاطب خود شوخی نکنید.

۲. از در دست داشتن در جیب خودداری کنید.

۳. مستقیماً از اسلایدهایتان مطالعه نکنید. این نشانه این است که شما نمی دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید. می توانید هر از چندگاهی از آن ها نگاهی بیندازید، اما وقت زیادی را صرف آن ها نکنید.

۴. از تماس چشمی با مخاطبان خود اجتناب نکنید. هنگام سخنرانی به کف یا بالای سر آن ها نگاه نکنید.

۵. هرگز بی صبرانه رفتار نکنید و بیش از حد عجولانه رفتار نکنید.

۶. دور صحنه، پشت و جلو نروید

۷. سعی نکنید با استفاده از کلماتی که درک آن ها دشوار است تحت تأثیر قرار دهید.

۸. در گفتار خود عجله نکنید. در این بین از مکث استفاده کنید تا درک آن آسان تر شود.

۹. برای هرچه تصور می کنید عیب از شماست بهانه نگیرید.

۱۰. یکنواخت صحبت نکنید مقداری اشتیاق به صدای خود تزریق کنید.

جمع بندی

سخنرانی در جمع مهارت مهمی است، به ویژه هنگامی که حرفه یا تجارت شما آن را بخواهد. این نیز یک روش موثر برای بازاریابی خود و برند شما است، صرف نظر از اینکه چه کاری انجام می دهید.

همچنین وقتی در صحبت در جمع مهارت دارید، افزایش اعتماد به نفس پیدا می کنید که می تواند در سایر جنبه های زندگی شما منعکس شود.

منبع : رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست