هسته خرما آسیاب کردیم و پولدار شدیم!

هسته خرما آسیاب کردیم و پولدار شدیم! در ادامه این مطلب همراه با ما باشید تا شما را با محصولات تولید شده از هسته خرما آشنا کنیم.     محصولات هسته خرما تا به امروز چند خرما به دهان گذاشتید و بعد از خوردن، هسته ی بی نوایش را پرت کرده اید توی زباله ها؟

کد خبر : 30507
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 بهمن 1398 - 0:27
هسته خرما آسیاب کردیم و پولدار شدیم!
هسته خرما

هسته خرما آسیاب کردیم و پولدار شدیم!

در ادامه این مطلب همراه با ما باشید تا شما را با محصولات تولید شده از هسته خرما آشنا کنیم.

 

 

محصولات هسته خرما

تا به امروز چند خرما به دهان گذاشتید و بعد از خوردن، هسته ی بی نوایش را پرت کرده اید توی زباله ها؟ تقریبا همه ی ایرانی ها در عمرشان به وفور خرما خورده اند، اما کمتر کسی از خواص و ارزش هسته خرما با خبر است. بله همان هسته ی کوچک و سفتی که جزء ضایعات محسوب می شود اما ضایعات نیست. اولین بار وقتی گروه «فلاوینا» تصمیم گرفتند از هسته خرما روغن بگیرند کسی باور نمی کرد موفق شوند، اما امروز فلاوینا خوش درخشیده است. داستان پولدار شدن گروه فلاوینا در بازار اجتماعی باسلام را با هم می خوانیم.

تصمیم گرفتیم از هسته خرما، روغن بگیریم

جوان بودند و سرشان پر بود از ایده. دوست نداشتند کارمند باشند می خواستند کاری برای خود دست و پا کنند، کاری که از صفر تا صدش را انجام دهند و با به ثمر نشستنش ذوق زده شوند. آقای حیدری یکی از افراد گروه فلاوینا می گوید:

« سال نود و پنج دونفر از دوستان قدیمی ام، که حالا با هم همکار هستیم، به خانه ما آمدند و از ایده تازه ای که به ذهنشان رسیده بود برایم گفتند. ایده آنها این بود که از هسته خرما که جزء مهمترین ضایعات محصولات کشاورزی است، روغن خوراکی استخراج کنیم. ایده خوبی بود اما موانع زیادی داشت. وقتی خواستیم کار را شروع کنیم این ایده را تغییر دادیم و تصمیم گرفتیم از هسته خرما محصولات دیگری تهیه کنیم.

از یکی از دوستان شنیده بودیم که در جنوب، وقتی روزگار به مردم تنگ می گرفت و غذایی برای خوردن نبود، مردم محلی هسته خرما را با مشقت آرد می کردند و نوعی نان از آن تهیه می کردند. در مسیرمان، راجع به فواید و خواص هسته خرما مطالب زیادی خواندیم و شنیدیم، که فکر و اراده ما را تقویت کرد و اینکه می شنیدیم این میوه نوعی احساس خوب مذهبی به همراه دارد و میوه ای بهشتی است که همه اجزای آن مفید است، به ویژه دور انداختن هسته خرما کراهت دارد، ما را سر ذوق می آورد که در کار خود جدیت و تلاش بیشتری داشته باشیم.»

نمی دانستیم چطور هسته خرما را آسیاب کنیم

اولین بار کارشان با یک جعبه خرما شروع شد، جعبه ی خرمایی که هسته هایش را جمع کردند و هاج و واج ایستادند به تماشا، که چطور هسته هایش را پودر کنند. آقای حیدری در این باره می گوید:

« در ابتدای کار ما خیلی ساده، با خریدن یک جعبه خرما تلاش عملی خود را آغاز کردیم و فهمیدیم مشکل اساسی در این است که باید آسیاب مخصوصی تهیه کنیم که بشود این ماده مفید اما سرسخت را با آن آسیاب کرد! چند دستگاه را آزمودیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که می بایست دستگاهی توانمند و منحصر به فرد بسازیم. این جا بود که مهندس امامی که تخصص شان مکانیک ماشین آلات کشاورزی است به میدان آمدند و این مشکل با تلاش ایشان حل شد.»

نامه‌ای از زن ۵۰ساله ایرانی که بغضی‌تان می‌کند

البته باید به این توجه کرد، که حلقه ی اولیه گروه فلاوینا، از افراد تحصیل کرده تشکیل شده بود. سید حمید نوربخش دکتری صنایع غذایی با نگاه جامع نگر خود، علیرضا حیدری دکتری انرژی های تجدید پذیر با هنر متقاعد کردن آدم ها برای خرید محصول، سید حسن امامی کارشناسی ارشد مهندسی بیوسیستم با روحیه انعطاف پذیر و قدرت مدیریت بالا دست به دست هم دادند و مسیر را برای ساختن رویایشان هموار کردند.

فلاوینا؛ یعنی سالم زندگی کنید!

فلاوینا فقط یک برند نیست. یک طرز تفکر است، افراد گروه فلاوینا معتقدند همه ی آدم ها می توانند «از فردا سالم زندگی کنند» شاید همین عقیده باعث شده تا به امروز از پا ننشیند و برای بهتر شدن کیفیت محصولاتشان تلاش کنند. آقای حیدری در این باره می گوید:«در این سال ها به طور مستمر در حال یادگیری بودیم، دوره آموزشی که شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می کرد رفتیم و به طور مرتب از مشاوره های تخصصی مشاوران متخصص استفاده کردیم. در کل ما همیشه در حال یادگیری و مشورت هستیم. بعضی وقتا فکر می کنیم زیادی مشورت می کنیم.»

فلاوینا تا به امروز توانسته موفقیت های زیادی کسب کند

« این میزان پیشرفت واقعا خودمان را هم شگفت زده کرده است . فروش محصولاتمان در کمتر از یک سال بیش از ده برابر شده و در حال گسترش است. اکثر اوقات بدون اینکه ما برای بازاریابی سراغ کسی برویم، مشتریان دنبال محصولات ما آمده اند که باعث خوشحالی ماست. از طرفی ما ایده مان را در جشنواره کارآفرینی شیخ بهایی شرکت دادیم و جزء طرح های برتر شدیم.»

از قهوه ی هسته خرما تا نان هسته خرما

شاید برایتان جالب باشد با محصولات تولید شده از هسته خرما بیشتر آشنا شوید، محصولاتی مفید و سرشار از سلامتی . فلاوینا تا به امروز سه دسته محصول تولید کرده است. دسته اول محصولاتی که مواد اولیه کارخانجات محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی هستند مثل انواع فیبر خوراکی – پایدار کننده ها و انواع روغن های درمانی.

دسته دوم محصولاتی که مصرف کننده عمومی دارن که بیشتر فلاوینا رو به آن ها می شناسند. محصولاتی مثل دمنوش هسته خرما ( قهوه خرما) که اولین و تنها دارنده سیب سلامت برای این محصول در کشور برای فلاویناست.

نوشیدن یک فنجان قهوه ی هسته ی خرما و لذت بردن ار طعم خوبش با اطمینن از فوایدش، ارزش یکبار امتحان بی ضرر را دارد. از نان پخته شده با آرد هسته خرما که میل کنید،می توانید یک خرما کنارش بگذارید و فکر کنید یک درخت کوچک خرما در حد یک بند انگشت خورده اید.

کنایه سنگین به رئیسی با کلید واژه «حلواحلوا »

با هسته خرما درآمدزایی کردیم

بدون شک فلاوینا تا به امروز با مشکلات زیادی جنگیده و موانع زیادی را از جلوی پا خود برداشته است، آقای حیدری وقتی در مورد مشکلاتشان حرف می زند با لبخند می گوید:

« راه ما برای رسیدن به اینجا خیلی سخت بوده و قطعا در ادامه سخت تر هم خواهد شد. اول از همه در ابتدای راه سرمایه کافی نداشتیم و دوم  در شناخت بازار کم تجربه بودیم  ( البته کمک مشاوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خیلی خیلی راهگشا بوده) اما مهمترین مشکل ما کسب مجوزها بود، به خصوص مجوزهای بهداشتی که بسیار طاقت فرسا بودند و ما را خیلی اذیت کردند تا جایی که بعضی وقت ها واقعا ناامید می شدیم، اما خداوند کمک کرد و بالاخره شد. از طرفی مهم ترین موانع کسب کار در کشور ما همان نهادهایی هستن که برای تسهیل کسب و کار تاسیس شده اند. اگر این نهادها سنگ جلوی پای ایده های نو نیندازند و ایده های خلاقانه را مورد تمسخر قرار ندهند، برای ما کافیست و به کمکشان نیازی نداریم.»

مردمانِ جنوب به وقت فقر و تنگ دستی، هسته خرما را آرد می کردند تا نان بپزند، حالا فلاوینا توانسته از همان هسته خرما برای خیلی ها درآمد زایی کند. آقای حیدری معتقد است:

«محصولات فلاوینا، برای ارتقا سلامت مصرف کنندگان تولید میشوند.  ما محصولات را با قلبمان و انرژی مثبت و عشق تولید می کنیم،. محصولاتی که از علم روز استفاده می کنند، ولی نگاهشان محصولات سنتی ایران است. موادی  در گذشته مفید می دانستند، مصرف می کردند و سالم بودند را  با علم روز صنایع غذایی تلفیق کرده ایم. وقتی می شنویم که مشتریان با مصرف این فرآورده ها حال خوبی دارند و سلامت هستند برایمان از هر درآمدی با ارزش تر است.»

دوست دارید محصولات تهیه شده از هسته خرما را مزه مزه کنید؟

حالا تیم سه نفره ی فلاوینا، به پانزده نفر تبدیل شده و از تولید محصولات شان برای ۱۵ نفر شغل ایجاد کرده اند. با اینکه هنوز محصولات تولیدی شان آنطور که باید به دیگران معرفی نشده اما امید و آرزوی شان به موفیقت ستودنی است. اگر شما هم دوست دارید محصولات هسته ی خرما فلاوینا را امتحان کنید و در موفقیت این گروه جوان و خلاق سهیم باشید می توانید به غرفه ی فلاوینا در سایت باسلام سری بزنید. باسلام بازار آنلاین کسب وکارهای محلی و خانگی است. ایده هایی مثل فلاوینا و هزاران غرفه ی دیگر در باسلام فعال هستند و درآمدزایی می کنند.

منبع : نمناک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست