پرداخت پول به مالکان غیرواقعی و فاقد سند در بزرگراه امام علی(ع)/ ضرورت شناسایی مالکان برای عدم تکرار این وقایع

معاون رییس کل دادگستری تهران و سرپرست مجتمع قضایی شهید باهنر در دیدار با مدیران حقوقی شهرداری تهران در منطقه چهار گفت: توافق شهرداری تهران با مالکان غیر واقعی و متصرفین املاک واقع در طرح بزرگراه امام علی(ع) هم اکنون هزینه هنگفتى را به شهرداری تحمیل کرده است. به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار

کد خبر : 15686
تاریخ انتشار : شنبه 4 اسفند 1397 - 18:53
پرداخت پول به مالکان غیرواقعی و فاقد سند در بزرگراه امام علی(ع)/ ضرورت شناسایی مالکان برای عدم تکرار این وقایع
معاون رییس کل دادگستری تهران و سرپرست مجتمع قضایی شهید باهنر در دیدار با مدیران حقوقی شهرداری تهران در منطقه چهار گفت: توافق شهرداری تهران با مالکان غیر واقعی و متصرفین املاک واقع در طرح بزرگراه امام علی(ع) هم اکنون هزینه هنگفتى را به شهرداری تحمیل کرده است.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار تهران، “هادی شوشتری” با بیان این مطلب در نشست ادواری مدیران حقوقی مناطق ۲۲گانه شهرداری در منطقه چهار اظهار داشت: متاسفانه در بزرگراه امام علی(ع) به ویژه در محدوده مناطق ۱۵ و ۱۴ املاک توسط شهرداری تصرف شد و به مردمی که صرفاً متصرف بودند و سند نداشتند، در آن دوره پول یا معوض پرداخت شد و بعد از آن مالکان رسمى املاک مراجعه می کردند و دوباره از شهرداری طلب پول می کردند.
شوشتری اضافه کرد: کاری که شهرداری تهران در آن دوره ابتدا باید انجام می داد شناسایی مالکان اصلی و تامین بودجه مورد نیاز بود که متاسفانه به دلیل اهمال و عدم دقت و توجه مدیریت شهرداری تهران هم اکنون با افزایش قیمت املاک شاهد از بین رفتن بیت المال و ایجاد حق و حقوق برای شهروندان هستیم.
سرپرست مجتمع قضایی شهید باهنر تصریح کرد: اگر این تملک ها در گذشته به نحو مطلوب اجرا می شد هم اکنون شاهد افزایش پرونده های قضایی و تحمیل هزینه های هنگفت به شهرداری تهران نبودیم.
وی با بیان اینکه عدم رعایت قوانین ماهوی و شکلی در تملک املاک مشکلاتی را برای شهرداری تهران در زمان دفاع و مراجع قضایی را در صدور حکم ایجاد کرده است، افزود: شهرداران مناطق باید در تملک املاک قبل از اینکه ماده ۹ را اعمال کنند ابتدا بودجه آن طرح را کنار بگذارند، سپس کار را اجرا کنند .
معاون رییس کل دادگستری تهران در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات شهردار منطقه چهار به خاطر تلاش های شبانه روزی و خدمت خالصانه به مردم در خصوص موضوعات حقوقی افزود: تصمیمات و قضاوت ها باید با دقت رعایت و در نمایندگی هاى قضایى حق دفاع و تجدید نظرخواهى تصریح شود.
وی خاطر نشان کرد: قانون منع توقیف اموال شهرداری مصوبه ۱۳۶۲ برای حل مشکلات و حمایت از شهرداری است نه ایجاد مشکل برای آن و مدیران شهری باید توجه ویژه ای به این قانون داشته باشند.

امامزادگان(ع) کانون های نورانی و قطب فرهنگی - مذهبی محلات هستند

• شفاف سازی پرونده های حقوقی شهرداری تهران با راه اندازی سامانه جامع هوشمند
کامران فاخری مدیر کل حقوقی شهرداری تهران نیز از راه اندازی سامانه جامع هوشمند پرونده های حقوقی خبر داد و گفت: با راه اندازی این سامانه، مسیر بررسی پرونده های حقوقی کوتاه تر شده است.
وی افزود : بخشنامه هایی که به مناطق صادر می شود باید عیناً به آن ها عمل شود و در پرونده های مهم بایستی نمایندگان حقوقی شخصا حضور پیدا کنند.
وی با اشاره به سامانه جامع هوشمند حقوقی افزود: در بحث سامانه جامع هوشمند که برای شفاف سازی پرونده ها و روند بررسی راه اندازی شده است باید به صورت جدی پیگیری شود زیرا سیستمی شدن پرونده ها مسیر بررسی را خیلی آسان کرده است. همچنین نیروهای شهربان و حریم بان باید در کلاس های آموزشی شرکت کنند تا در هنگام اعمال قانون مرتکب جرم نشوند.
مدیر کل حقوقی شهرداری تهران تصریح کرد: در بزرگراه امام علی(ع) بالغ بر هزار و سیصد میلیارد هزینه شده است که متاسفانه تاکنون ۲۰ درصد از اسناد به نام شهرداری شده است و مناطق درگیر این طرح باید نسبت به توافقات صورت گرفته وارد عمل شوند و با همکاری اداره املاک و مستغلات مناطق هرچه زودتر این سندها تعیین و تکلیف شوند.
وی اضافه کرد: نمایندگان حضوری باید اطلاعات به روز، کامل و جامعی از پرونده های مورد نظر داشته باشند. 

• قوانین شهرداری تهران نیاز به بازنگری جدی دارد
در ادامه این نشست سید علیرضا حسینی شهردار منطقه چهار تهران نیز با اشاره به ضوابط و قوانین موجود شهرداری تهران گفت: برخی از ضوابط و قوانین شهرداری تهران مربوط به فعالیت مطب ها و دفاتر ازدواج و طلاق در مجتمع های مسکونی و .. قدیمی است و نیاز به بازنگری و رسیدگی مجدد دارد.
وی یکی از مشکلات شهروندان و شهرداری تهران را برچسب ها تبلیغاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه هیچگونه خسارتی به شهرداری تهران در خصوص برچسب ها که دارای پیگیری قانونی است پرداخت نمی شود و با توجه به هزینه های آن تنها به مالکان خسارت پرداخت می شود و این موضوع نیاز به نگاه جدی تری دارد.
حسینی در خصوص نحوه صدور دستورهای موقت افزود: برخی پرونده ها سال ها حکم دستور موقت خورده است که باید رسیدگی شود و شهرداری حق دخالت در آن ها را ندارد و متخلف همچنان به تخلف در آن ادامه می دهد.
شهرداری منطقه چهار گفت: ساخت و سازهای خلاف و بام فروشی ها یکی از مشکلات اصلی این منطقه و برخی از نقاط کلانشهر تهران است که متاسفانه نبود قانون مناسب فضای تخلف را برای متخلفان ایجاد کرده است و  تا دستور قضایی و قوانین رعایت شود متخلف ساختمان را ساخته و ما  هنوز درگیر ضوابط هستیم .

ببینید چه بلایی سر این خودرو‌های لوکس آمد

 

بازدیدها: 4

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست