چرایی و چگونگی عاشق شدن انسان

برای عاشق شدن چند مرحله وجود دارد و البته عواملی دیگری مانند شباهت، ظاهر متقارن، زل زدن به چشم یکدیگر و... در دوست داشتن و عاشق شدن نقش ویژه ای دارند.
کد خبر : 46840
تاریخ انتشار : جمعه 23 خرداد 1399 - 22:30
چرایی و چگونگی عاشق شدن انسان

دلایل دوست داشتن و عاشق شدن از نظر علمی

آیا به عشق در نگاه اول اعتقاد دارید؟ چگونه به نظر می رسد؟ برای دانستن این موضوع و علم مربوط به عاشق شدن ادامه مطلب را ازدست ندهید. عشق از دیرباز موضوعی برای فلاسفه و شاعران بوده است اما برای دوست داشتن ،علمی واقعی وجود دارد. هنگام عاشق شدن گویی که عجله داشته باشیم یا ضربه ای خورده باشیم هستیم :شدید، پر تحرک و سریع که می تواند نوعی قضا و قدر نیز باشد. با گذشت زمان این احساس اولیه غالبا فروکش خواهد کرد اما آیا پشت این احساسات دلیل بیولوژیکی وجود دارد؟ به چه علت عاشق فردی می شوید؟

دلایل عاشق شدن

دوست داشتن و عاشق شدن انسان

لازم است قبل از وارد شدن به مبحث علمی عاشق شدن کمی به تشریح فعالیت مغز بپردازیم:

بسیاری از قسمت های مغز، به ویژه قسمت های مرتبط با پاداش و انگیزه، توسط فکرکردن یا حضور یک فرد فعال می شوند. این مناطق شامل هیپوکامپوس، هیپوتالاموس و قشر کینگزلاسیون قدامی است. فعال شدن این قسمت ها ممکن است هنگام مهار رفتارهای دفاعی، کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس در شخص باشد. علاوه بر این، مناطقی مانند آمیگدال و قشر فرونتال در پاسخ به عشق عاشقانه غیرفعال می شوند. فرآیندی که ممکن است برای کاهش احتمال احساسات منفی یا قضاوت شریک عملکرد داشته باشد.

از این رو به نظر می رسد فعال سازی مناطق مغزی در پاسخ به شریک عشقی، تعامل اجتماعی را پاداش می دهد و مانع پاسخ های منفی می شود. میزان فعال شدن مغز در مراحل اولیه یک رابطه عاشقانه در رفاه حال ما و میزان موفقیت رابطه یا شکست تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، خوشبختی، تعهد به شریک زندگی و رضایت از رابطه هر یک به شدت فعال شدن مناطق مغزی مربوط می شود.

نفوذ هورمونی :

اکسی توسین و وازوپرسین، دو هورمونی هستند که با نزدیک شدن به شریک عشقی مرتبط می شوند. آن ها توسط هیپوتالاموس تولید شده و توسط غده هیپوفیز آزاد می شوند. در حالی که زنان و مردان هر دو تحت تأثیر اکسی توسین و وازوپرسین قرار می گیرند، زنان نسبت به اکسی توسین حساس تر و مردان نسبت به وازوپرسین حساس تر می باشند. غلظت اکسی توسین و وازوپرسین در مراحل شدید عشق افزایش می یابد.

علت عاشق شدن

عاشق شدن چند مرحله دارد ؟

حال به سه مرحله از عاشق شدن می پردازیم :به گفته یک انسان شناس مشهور در عاشق شدن سه مرحله مجزا وجود دارد.

_اولین مرحله شهوت می باشد که توسط هورمون تستوسترون ( مردان ) و استروژن ( زنان ) در بدن هدایت می شود. این موضوع در تمامی پستانداران کره زمین یکسان است.

_دومین مرحله جذابیت است. احساس سر خوشی که هنگام عاشق شدن تجربه می شود نتیجه آزاد شدن دوپامین ( لذت و حس خوشبختی )، آدرنالین ( احساس پرواز ) و سروتونین ( هوشیاری ) می باشد، بدین صورت هنگام عاشق شدن عجله اعتیاد آوری خواهید داشت. آدرنالین سبب گرگرفتگی و عرق کردن کف دستان هنگام ملاقات با شریک عشقی می شود. در مراحل اولیه آشنایی دوپامین سبب می شود تا حتی با دیدن تصویر شریک عشقی احساس لذت داشته باشید.

هراز از رودهن تا آمل یک طرفه شد

_سومین مرحله دلبستگی می باشد. در این مرحله هورمون دوپامین و سروتونین با هورمون اکسی توسین و وازوپرسین جایگزین می شود. جالب است که بدانید هورمون اکسی توسین به عنوان هورمون نوازش معروف است. این اتفاق درست زمانی است که احساس نزدیکی با شریک عشقی خود خواهید داشت درهمین حال است که باور دارید به یکدیگر وفادار نیز خواهید بود.

عوامل عاشق شدن

عواملی که در عاشق شدن نقش دارند

در حالی که ۳ مرحله برای عاشق شدن وجود دارد که ممکن است ساده بنظر برسند اما عوامل دیگری نیز در عاشق شدن وجود دارند مانند :

بو :

آیا میدانید که هر شخص بوی خاص خود را ترشح می کند؟ بو نیز همانند هورمون های شیمیایی می باشد اما با این تفاوت که آن ها خارج از بدن هستند. علم نشان می دهد که این عامل ناخودآگاه سبب جذب اولیه می شود. چنان چه خانم باشید این عامل می تواند سبب ایجاد ارتباط نزدیکی بین شما و فرزندتان شود. به طور کلی زنان عطر و بوی مردانی را که مشخصات ژن مقاوم در برابر بیماری دارند را ترجیح می دهند، زیرا همه ما به دنبال افرادی هستیم که به ما در تولید فرزند سالم، قوی و مقاوم در برابر بیماری کمک کنند.

عاشق شدن

شباهت :

مطالعه ای برروی ۱۵۲۳ زوج که شباهت های شخصی و رفتارهای شخصیتی دارند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته شد، نتیجه گیری بدان صورت بود که شخصیت زوج های شاد در ۸۶ درصد اوقات همگام با یکدیگر بود و این امر فقط به ویژگی های شخصیتی محدود نمی شد بلکه ارزش ها و باور ها نیز مورد توجه قرار می گیرند.

شباهت با خانواده:

دانستن این موضوع که پدر و مادر نیز نقش مهمی در عاشق شدن دارند بسیار جالب است. به نظر محققان مردانی که از مادران زیر ۳۰ سال متولد شده اند، تمایل بیشتری به دختران جوان دارند و بالعکس. این موضوع در مورد خانمها نیز صحت دارد. خانمهایی که هنگام تولد، پدر آنها مسن بود، عاشق مردان با سن بالا هستند و خانمهایی که پدر انی جوان داشتند، عاشق مردان جوان می شوند. البته باید گفت که این مسئله برای رابطه های بلند مدت وجود دارد.

ظاهر متقارن :

زیبایی یک فرد فقط به چشم فرد عاشق دیده می شود اما هنوز روش هایی وجود دارد که تاثیر ناخودآگاهی بر ظاهر شما دارد. به عنوان مثال داشتن چهره ای متقارن بطور کلی یک ویژگی منحصر به فرد محسوب می شود. براساس مطالعات داشتن چهره ای متقارن به معنای وجود یک ژن خوب می باشد. این امر در حالی است که انگشت حلقه طولانی تر از انگشت شاخص (اشاره) در مردان می باشد. بدان معنا که تستوسترون آن ها بیشتر بوده، دارای تعداد اسپرم بیشتری هستند، باروری بیشتر دارند و قلب سالمی دارند.

عکسی عجیب و غریب از تهران در پنج فروردین

دلیل عاشق شدن

ظاهر جذاب:

در تحقیقی که در سال ۱۹۹۶ انجام شد، محققان با شناسایی میزان جذابیت افراد در ابتدا، آنها را به قرار ملاقاتی با جنس مخالف فرستادند. نتیجه این تحقیق نشان داد که افراد با جذابیت ظاهری زیاد، سخت گیری بیشتری در انتخاب خود داشتند. البته این موضوع در مورد افرادی صحت دارد که زیبایی ظاهری آنها بی انتها است. افراد معمولی جذب افرادی می شوند که جذابیت ظاهری آنها با فرد مقابل تقریبا برابر باشد.

زل زدن به چشم یکدیگر:

محققان از تعدادی زن و مرد خواستند که بیش از دو دقیقه به چشمان همدیگر نگاه کنند. در پایان از آنها خواسته شد تا احساسات خود را توضیح دهند. آنها نیز گفتند که حسی از دوست داشتن و عشق را تجربه کردند. این مطالعه اثبات کرد که زل زدن طولانی مدت، می تواند باعث ایجاد عشق در دو طرف شود. حتی اگر در اولین برخورد این تماس چشمی برقرار شود.

شباهت با عشق سابق:

خانمها اغلب جذب مردانی می شوند که به عشق قبلی آنها شباهت دارد. گرچه این موضوع در مورد مردان نیز صدق می کند اما نسبت آن در زنان بیشتر است.

نحوه عاشق شدن

شاخص توده بدنی :

طبق یک مطالعه داشتن شاخص توده بدنی سالم در مجذوب شدن نقش مهمی دارد. ظاهرا مردانی با شاخص توده بدنی ۱۸-۲۰ جذاب ترین هستند زیرا نشان دهنده سلامتی و قدرت باروری آن ها می باشد. با این وجود زنان بطور ناخودآگاه به دنبال مردی هستند که چربی بدن آن ها حدود ۱۲ درصد می باشد. بدان علت که چربی بیش از حد بدن با طیفی از عوارض منفی از جمله بیماری های قلبی، دیابت و کاهش باروری در ارتباط است.

حالات دست :

اگر می خواهید شخصی را مجذوب خود کنید، از دستان خود در هنگام صحبت، بیشتر استفاده کنید. مطالعه ای در سال ۲۰۱۶، از دو گروه زن و مرد درخواست کردند که با جنس مخالف خود قرار بگذارند. نتیجه این مطالعه اثبات کردافرادی که حین صحبت، دستان خود را بیشتر حرکت می دادند، بیشتر مورد توجه قرار گرفتند به طور که جنس مخالف آنها مایل به داشتن قرار بعدی بود.

خندیدن :

خندیدن خانمها همیشه موجب جذابیت آنها می شود، اما این موضوع در مورد مردان صدق نمی کند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ روی ۱۰۰۰ نفر، اثبات این موضوع را نشان داد. در این مطالعه، به افراد، عکس جنس مخالف را دادند و از آنها خواستند تا چهره های جذاب را جدا کنند. نتیجه نشان داد که خانمهایی که صورت شادی داشتند، در فهرست جذاب ترین ها قرار گرفتند و آنها که به جای خنده، در چهر خود غرور داشند، ز کمترین آرا برخوردار شدند. از سوی دیگر زنان، تصویر مردانی انتخاب کردند که مغرور بوده و نمی خندیدند.

 

منبع : نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست