چه زمانی باید آزمایش کم خونی انجام شود؟

آزمایش کم خونی برای تشخیص کم خونی در منزل
کد خبر : 146761
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 مرداد 1401 - 14:59

کم خونی یا آنمی، یکی از بیماری‌هایی است که به دلیل کاهش میزان هموگلوبین در خون رخ می‌دهد. افراد مبتلا به کم خونی، با علائم گوناگونی از جمله ضعف، خستگی، سردرد، رنگ پریدگی و سرگیجه روبرو می‌شوند. آزمایش کم خونی، با بررسی میزان هموگلوبین و سایر فاکتورهای خونی مرتبط با این بیماری، در تشخیص و درمان آن، نقش بسیار مهمی دارد. در این مقاله، علاوه بر معرفی این آزمایش، به بررسی مسائلی مانند تفسیر این آزمایش، تست‌های مرتبط با آن، دلایل درخواست انجام تست کم خونی از سوی پزشک و همچنین علل ایجاد کم خونی نیز، خواهیم پرداخت.

آزمایش کم خونی

کم خونی چه زمانی به سراغ شما می‌آید؟

عوامل متعددی مانند از دست دادن مقادیر زیاد خون، شرایط خاص مانند پریود یا زایمان، عوامل ژنتیکی، مصرف مواد غذایی ناسالم مانند نوشابه، فست فود و… و همچنین برخی از عوامل ژنتیکی، می‌توانند باعث بروز کم خونی در یک فرد شود. این بیماری به صورت علائم مختلفی مانند خستگی، ضعف، کبودی‌های غیر قابل توضیح یا زردی و رنگ پریدگی پوست، سرگیجه، سردردهایی که به تازگی ایجاد شده‌اند و مواردی از این قبیل، خود را نشان می‌دهد و در نهایت کم خونی در آزمایش خون نشان داده خواهد شد.

آزمایش کم خونی چیست؟

برای رد بیماری‌های مرتبط با علائم کم خونی در آزمایش خون، پزشک درخواست آزمایش کم خونی را خواهد کرد. در این آزمایش، تمامی سلول‌های خونی شامل گلبول سفید، گلبول قرمز و پلاکت شمارش خواهند شد؛ علاوه بر این مورد، حدود ۱۱ فاکتور مختلف شامل آهن، فولیک اسید، هموگلوبین، فریتین و… نیز، در این آزمایش مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

دلایل انجام آزمایش کم خونی

تست کم خونی، یکی از آزمایش‌های رایجی است که پزشکان برای بررسی سلامت تمامی سلول‌های خونی از نظر تعداد، اندازه و همچنین اندازه گیری تعداد و قابلیت اکسیژن رسانی هموگلوبین در خون، درخواست می‌کنند. این آزمایش، در هنگامی که فرد با علائم مرتبط با کم خونی یا سایر اختلالات مرتبط با خون مانند سرطان خون، بیماری‌های داخلی مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد، مشکلات معده و روده، عفونت‌های مکرر، بزرگی طحال، مشکلات قلبی و عروقی، نارسایی‌های تنفسی، مشکلات مغزی و… روبرو می‌شود، توسط پزشک برای رد هر یک از تشخیص‌های احتمالی درخواست خواهد شد.

ارزانی که با خودش رکود را به بازار قلاویز دستی آورد!

همچنین در مواردی که بیمار با یکی از داروهای شیمی درمانی یا هر یک از داروهای سرکوب گر یا کنترل کننده سیستم ایمنی تحت درمان است، لازم است تا آزمایش کم خونی نیز، برای بررسی تاثیر این داروها بر بدن و جلوگیری از ایجاد اختلال در خون رسانی، با نظر پزشک انجام شود.

تشخیص کم خونی با آزمایش

تفسیر آزمایش کم خونی

از آنجایی که در آزمایش‌های تشخیصی برای بیماری کم خونی، فاکتورهای متعددی سنجیده می‌شود، لازم است تا تفسیر نتایج حاصل از تست کم خونی آنلاین یا حضوری، صرفا توسط پزشک معالج و با در نظر گرفتن تمامی موارد مورد نظر اعم از سایر تست‌های انجام شده برای بیمار و همچنین علائم بالینی وی، انجام شود. در جدول زیر، مقادیر نرمال برخی از فاکتورهای اندازه گیری شده در آزمایش کم خونی، ذکر شده‌اند.

نوع فاکتور خونی

سطح  نرمال

گلبول‌های سفید

۴۵۰۰-۱۱۰۰۰ عدد در هر میکرولیتر

گلبول‌های قرمز

برای مردان:  ۵.۹ – ۴.۵ میلیون در هر میلی لیتر

برای زنان: ۵.۱-۴.۱ میلیون در هر میلی لیتر

پلاکت

۴۵۰۰۰۰-۱۵۰۰۰۰ عدد در میلی لیتر

هموگلوبین

برای مردان: ۱۷.۵ – ۱۴ گرم در هر دسی لیتر

برای زنان: ۱۵.۳ – ۱۲.۳ گرم در هر دسی لیتر

هماتوکریت

برای مردان: ۵۰.۴ – ۱۴.۵

برای زنان: ۳۵.۹ – ۴۴.۶

MCH

۳۱-۲۷

MCHC

۳۵-۳۱

RWD

۵.۱۱ – ۵.۱۴ درصد

MCV

در مردان: بین ۸۲- ۱۰۲

در زنان: بین ۷۸- ۱۰۱

تست‌های مربوط به آزمایش کم خونی

تست مربوط به کم خونی، از چندین آزمایش مختلف تشکیل شده است که بررسی نتایج تمامی این آزمایشات، برای تایید یا رد بیماری کم خونی در فرد، ضروری است. این تست‌ها عبارتند از:

 • آزمایش MCV (بررسی سطح گلبول‌های قرمز کامل در خون)
 • تست هماتوکریت (بررسی سطح و درصد گلبول‌های قرمز در خون)
 • آزمایش RBC (شمارش گلبول‌های قرمز)
 • تست اندازه گیری هموگلوبین (شمارش کل هموگلوبین‌های موجود در خون)
 • آزمایش RDW (بررسی گلبول‌های قرمز از نظر حجم و ابعاد)
 • تست اندازه گیری سطح آهن در خون یا آزمایش Iron
 • آزمایش PBS (بررسی گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها در خون)
 • آزمایش ESR و تست CRP (بررسی احتمال وجود عفونت در بدن)
 • آزمایش TIBC (بررسی عملکرد و میزان پروتئین ترانسفرین در خون)
 • تست Ferritin (اندازه گیری میزان پروتئین فریتین یا پروتئین ذخیره کننده آهن در خون)
 • آزمایش G6PD (تست تشخیصی بیماری فاویسم)
 • آزمایش vitamin B12 (بررسی سطح ویتامین B12 در خون)
 • تست reticulocyte count (بررسی درجات کم خونی و احتمال وجود نارسایی در مغز استخوان)
 • آزمایش LDH (اندازه گیری سطح آنزیم لاکتات دهیدروژناز در خون)
خرید فالوور اینستاگرام خوب است یا بد؟

در یک آزمایش کم خونی روتین، نیازی به انجام تمامی این تست‌ها نخواهد بود و پزشک معالج شما، با در نظر گرفتن علائم بالینی و همچنین سایر فاکتورهای مورد نیاز برای تشخیص بیماری‌ها یا اختلالات احتمالی، ممکن است صرفا چند نمونه از این تست‌ها را برای شما درخواست کند.

تست کم خونی

هومکا و انجام آزمایش کم خونی در منزل

تست کم خونی، یکی از تست‌های رایج برای بررسی کم خونی یا سایر اختلالات مرتبط با خون است. در این آزمایش، بیش از ۱۱ فاکتور مختلف مورد بررسی و اندازه گیری قرار می‌گیرند. در مجموعه هومکا، امکان انجام تست کم خونی آنلاین برای ساکنان استان تهران و سایر شهرهای کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، رشت، اهواز، قزوین و تبریز وجود دارد. در صورتی که در یکی از این شهرها هستید و تمایل به استفاده از خدمات آزمایش در منزل دارید، می‌توانید از طریق تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ یا مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، با کارشناسان مجموعه هومکا ارتباط برقرار کنید. پس از دریافت راهنمایی‌های مورد نیاز و در صورت قطعی شدن درخواست شما برای انجام این آزمایش، پرسنل متخصص و مجرب هومکا، در زمان مورد نظر و محل تعیین شده برای نمونه گیری حاضر خواهند شد. آزمایش کم خونی، مانند بسیاری از آزمایشات مجموعه هومکا، تحت پوشش خدمات بیمه پایه و تکمیلی است و شما می‌توانید در صورت بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای، این آزمایش را با تعرفه بیمه و هزینه بسیار مناسب، انجام دهید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست