کارهایی که زمان قطعی برق نباید انجام داد

این چند کار را هنگام قطعی برق انجام ندهید قطع برق ممکن است یک تجربه وحشتناک باشد زیرا در عرض چند ثانیه که در حال تماشای تلویزیون و یا شام خوردن بوده اید، ناگهان کل خانه تاریک می شود و همه چیز در سکوت مطلق فرو می رود. اگر چه می توانید اقدامات مختلفی را قبل از

کد خبر : 90782
تاریخ انتشار : پنجشنبه 9 بهمن 1399 - 14:41
کارهایی که زمان قطعی برق نباید انجام داد

این چند کار را هنگام قطعی برق انجام ندهید

قطع برق ممکن است یک تجربه وحشتناک باشد زیرا در عرض چند ثانیه که در حال تماشای تلویزیون و یا شام خوردن بوده اید، ناگهان کل خانه تاریک می شود و همه چیز در سکوت مطلق فرو می رود. اگر چه می توانید اقدامات مختلفی را قبل از قطع برق انجام دهید اما قطعاً در همان وهله ی اول ابتدا کمی شوک می شوید. متاسفانه هنوز به ما آموزش نداده اند که قطع برق در چنین شرایطی می تواند خطرناک هم باشد.

قطعی برق

زمانی که برق خانه یا محل کارتان قطع می شود طبق عادت یک سری اقدامات را انجام می دهید در حالیکه از سوی بسیاری از کارشناسان رد شده هستند چرا که به عقیده ی آنها یک عمل اشتباه، زندگی شما را به خطر می اندازد پس ؛ از انجام برخی کارها که در این قسمت چندین مورد از آن ها را معرفی خواهیم کرد خودداری کنید.

روشن کردن شمع

خوشبختانه قرار نیست ما به سبک زندگی قرن ۱۹ برگردیم، زمانی که برق قطع میشود، میتوانید شمع روشن کنید”شمع ها عالی هستند ولی خیلی زود تمام میشوند و گاهی موجب آتش سوزی میشوند از طرفی نور بسیار قوی هم ندارند پس بهتر است که از روشن کردن شمع اجتناب کنید. موقع قطع برق نیازی نیست روشنایی زیادی ایجاد کنید، میتوانید از یک فانوس روشن استفاده کنید.

روش کردن شمع

تمام کردن شارژ موبایل

وقتی نمیتوانید تلوزیون نگاه کنید، یا نور کافی برای مطالعه وجود ندارد، تنها فکری که به سرتان خطور میکند بازی با گوشی و آی پد است اما بهتر است که برای ذخیره باتری آن را کنار بگذارید و فقط برای کار های مهم از آن استفاده کنید زیرا اگر باتری موبایل خود را تمام کنید، دیگر دسترسی به جایی ندارد. وقتی قطعی برق برای چند روز طول بکشد، در موارد اضطراری به گوشی خود نیاز خواهید داشت” اگر نمیتوانید در برابر بازی نکردن با گوشی مقاومت کنید، حداقل از یک پاور بانک استفاده کنید، تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

از برق نکشیدن سیم ها و شارژر ها از داخل پریز برق

حتماً باید قبل از هر اتفاقی این سیم ها را از برق بکشید زیرا ممکن است زمانی که برق بیاید، یک جرقه ایجاد شود و مشکل بزرگی را به بار بیاورد و به دستگاه شما آسیب وارد کند. پس سعی کنید آن ها را از برق بیرون بکشید و مراقبت کافی را به انجام برسانید. اگر قطع برق طولانی شد حتما وسایل را از برق بکشید تا هنگام وصل شدن برق وسایل آسییب نبینند. “میتوانید وسایل را از برق بکشید یا از روش های پیشگیری استفاده کنید” طبق گفته ی کارشناس برق. از یک محافظ در پنل الکتریکی خود استفاده کنید، یا وسایل الکتریکی حساس را به کابل محافظت شده متصل کنید.

هراز برفی شد/ رانندگان از یخ شکن استفاده کنند

خاموش کردن کل لامپ ها

یادتان باشد که همه لامپ ها را خاموش نکنید. حتما باید یک لامپ در قسمتی از خانه روشن باشد تا هر وقت برق آمد، متوجه شوید.

خاموش کردن لامپ

باز کردن بی دلیل در یخچال

وقتی در یخچال یا فریزر را باز میکنید، هوای خنک از آن خارج میشود و تا زمانی که برق وصل نشود ،هوای درون یخچال خنک نمیشود، در واقع هوای سرد داخل یخچال را به هدر می دهید و تا زمانی که برق نیاید و مدت زمانی نگذرد، یخچال و فریزر نمی توانند خنکی خود را تامین کنند. بهتر است در یخچال را تا حد امکان به غیر از موارد اضطراری باز نکنید تا مواد غذایی حداقل ۴ ساعت در یخچال باقی بمانند پس به غیر از موارد ضروری، در یخچال را باز نکنید.

در فریزر را باز گذاشتن

مواد غذایی تمام انجماد، نزدیک به ۴۸ ساعت در فریزر می مانند، اگر کامل منجمد نشده باشند، این زمان به ۲۴ ساعت کاهش می یابد اینطور فکر کنید که مواد غذایی شما مثل بسته های یخ هستند. کل فریزر را عایق بندی کنید تا فضای خالی در دستگاه، برای خنک کردن باقی نماند برای طوفان آماده باشید، اگر فریزر شما خالی است، از شیشه های آب برای پر کردن آن استفاده کنید؛ میتوانید از کیسه های فریزر گالونی استفاده کنید، آنها را پر از آب کنید و در فریزر قرار دهید تا همه فضای فریزر پر شود.

نادیده گرفتن قوانین ترافیک

رانندگان معمولاً در چنین مواقعی به دلیل روشن نشدن چراغ راهنما گیج می شوند و بنابراین باید دقت خود را افزایش دهید و قوانین ترافیک را رعایت کنید تا از خاطرات جلوگیری کنید. معمولا در زمان قطع برق، افراد از تقاطعات عبور میکنند، از روش توقف در چهار راه استفاده کنید و اجازه بدهید افراد در مسیر خود حرکت کنند.

رعایت نکردن قوانین

قرار دادن ژنراتور برق داخل گاراژ

خوشبختانه شما می دانید که ژنراتور ممکن است کربن مونوکسید سمی را بیرون بدهد بنابراین باید راهی در منزل برای هوای آزاد باز باشد اما حتی اگر در گاراژ را هم باز بگذارید، هوا به اندازه کافی وارد آن نمی شود. پس بهتر است که این کشنده ی خاموش را از گاراژ دور کنید، زیرا گاز سمی کربن مونوکسید، یک گاز بدون رنگ و بدون بو است و کم کم شما را مسموم می کند؛ بدون این که خودتان بفهمید.

ساخت جایی بسیار کوچک برای ژنراتور

خوشبختانه همه افراد میدانند که ژنراتور، کربن منو اکسید سمی تولید میکند، پس بهتر است آن را در یک فضای باز نگه داری کنید چرا که یک کشنده ی بی صداست و یک گاز بی رنگ و بو تولید میکند. از آن جایی که شما نمی توانید ژنراتور را داخل گاراژ قرار دهید، باید یک قسمتی برای امنیت و خشک نگهداشتن محیط استفاده کنید؛ مخصوصاً زمانی که باد و برف سنگین در راه است. بهترین حالت این است یک پناهگاه سقفی چوبی بسازید تا تماس مستقیم با آن وجود نداشته باشد اما مراقب باشید که این پناهگاه بیش از حد کوچک نباشد زیرا ممکن است ژنراتور پلاستیک کناره های خود را ذوب کند.

رمزارز یا هوش مصنوعی، کدام ارزشمندتر است؟

استفاده از چراغ قوه ای که سال ها به آن دست نزده اید

وقتی باطری چراغ قوه و رادیو شما زمانی که به آن نیاز دارید کار نکند، شاید فکر می کنید باطری تمام کرده ولی مشکل عمیق تر است؛ به مرور زمان، باطری، اسیدی از خود تولید و آن را وارد دستگاه میکند و موجب خرابی دستگاه میشود. بهتر است از لوازم شارژی مثل چراغ قوه LED دار استفاده کنید؛ باطری وسایل را زمانی که لازم ندارید از دستگاه خارج کنید.

از طرفی جای تعجب نیست که بعد از مدت زمان طولانی ببینید که چراغ قوه روشن نمی شود زیرا باتری آن دیگر مرده است و حتی ممکن است یک مشکل عمیق تر از این حرف ها هم داشته باشد پس حتما چند وقت یکبار چراغ قوه خود را چک کنید و هنگام قطعی برق به چراغ قوه ای که سال ها از آن استفاده نکرده اید، اطمینان نکنید.

چراغ قوه قدیمی

ذخیره نکردن آب

از آن جایی که ممکن است قطع برق و آب با یکدیگر مرتبط باشد، بنابراین نباید فراموش کنید که حتماً آب ذخیره داشته باشید زیرا شما نمی دانید که قرار است چند وقت برق نداشته باشید. به همین دلیل بهتر است که برای هر فرد حداقل یه گالن آب کنار گذاشته باشید.

نزدیک شدن به ایستگاه گاز و پمپ بنزین

در زمان قطع برق با رفتن به نزدیک ترین پمپ بنزین، هیچ سوختی نصیب شما نمیشود چون افراد دیگر نزدیک منطقه زندگی شما بنزین را تمام میکنند. بهتر است یک مایل به سمت بزرگراه فرعی حرکت کنید، تا سوخت مورد نظر را بدست آورید. به ایستگاه های گاز هم تا حد امکان نزدیک شوید چراکه بسیار خطرناک هستند پس بهتر است که قبل از قطع برق از همه لحاظ خودتان را آماده کرده باشید.

نظر قطعی دادن در مورد قطعی برق

قبل از این که بخواهید حدس و گمان های مختلف بزنید، اول باید فیوز منزل را چک کنید تا ببینید که فقط برق شما قطع شده یا برای اطرافیان شما هم این گونه است. پس حتما از دوستان و همسایگان پرس و جو کنید تا مشکل را متوجه شوید.

موقع قطعی برق

پختن غذاهای کبابی داخل خانه

شاید وسوسه شوید که از این تایمی که دارید، استفاده کنید و یک غذای کبابی در خانه بپزید اما انجام این کار واقعا خطرناک است زیرا دود زغال و گاز در این شرایط به خوبی تهویه نمی شود و عامل ایجاد مسمومیت کربن مونوکسید خواهد بود و حتی ممکن است منجر به مرگ افراد شود.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست