کرونا و گسل های آن در نظم و نظام جهانی!

کرونا و گسل های آن در نظم و نظام جهانی! هرچند که پاشنه نظم و نظام جهانی براصول و قاعده عدل و نظم سیتمیک و رعایت حقوق بشر نمی چرخد و در سایه سکوت و بی تفاوتی مجامع حقوقی، همچنان اهرم ها وابزارهای زور و قدرت بر گفتمان منطق و عقلانیت سایه افکنده و ظلم

کد خبر : 37526
تاریخ انتشار : پنجشنبه 7 فروردین 1399 - 11:55
کرونا و گسل های آن در نظم و نظام جهانی!

کرونا و گسل های آن در نظم و نظام جهانی!

هرچند که پاشنه نظم و نظام جهانی براصول و قاعده عدل و نظم سیتمیک و رعایت حقوق بشر نمی چرخد و در سایه سکوت و بی تفاوتی مجامع حقوقی، همچنان اهرم ها وابزارهای زور و قدرت بر گفتمان منطق و عقلانیت سایه افکنده و ظلم و ستم بر ملت ها و دولت های ضعیف همچنان از سیاهه های مجامع حقوق بشری و صاحبان قدرت های ظالم و بزرگ جهانی است اما کرونا با ظرفیت ها و بحران های حواشی خود می تواند این اندک نظم حاکم بر جهان را از قاعده فعلی خود خارج نماید و عرصه های امنیتی، سیاسی، اقتصادی ، نظامی و ژئوپولیتک آن را دچار تحولات و رخدادهای ناگوار بی نظمی کند و عصر پسا کرونا به سر آغاز وزن کِشی قدرت ها و جنگ های منطقه ای و فجایع هولناک جهانی بیانجامد!

✅ امروز نظام نامناسب حاکم‌ بر سیاست و روابط بین الملل، با افزوده شدن کلاف در هم تنیده و شکننده بحران کرونا بی شباهت با رخدادها و وقایع سال های ماقبل جنگ جهانی دوم نیست!

✅ بین سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳ “رکود بزرگ جهانی” موقعی اتفاق افتاد‌ که ورشکستگی اقتصادی در آمریکا به بحران شکننده و فلج کننده ای تبدیل شد و به دنبال آسیب هولناک به چرخه اقتصاد و تجارت جهانی؛ بحران اقتصادی مرزهای دنیا را در نوردید و البته اروپا را بیشتر از سایر کشورهای دنیا آبستن حادثه کرد! و از دل رکود، بیکاری،فقر، تبعیض، فقدان عدالت، و از حواشی بی نظمی های اجتماعی و آنارشی های سیاسی و اقتصادی، دو قدرت نازیسم و فاشیسم در اروپا متولد و با قدرت نمایی آدولف هیتلر از آلمان و بنیتو آندره آ موسولینی از ایتالیا شعله های خانمانسوز جنگ‌جهانی دوم با رهبری خاموش و مرموز ایالات متحده آمریکا با هدف تضمین نجات و عبور از بحران و رکود اقتصادی بزرگ؛ برافروخته شد! ومیلیونها انسان بی گناه را در کام مرگ فرو برد!

✅ شواهد و قرائن مبرهن نشان از آن دارد که در ربع قرن هزاره سوم، پدیده شوم کرونا در صورت تداوم شیوع آن می تواند “بزرگترین رکود” و چالش بعد از جنگ جهانی دوم باشد! زیرا چالش ها و بحران های کرونا صرفاً معطوف و مربوط به آسیب های حوزه بهداشت و درمان و مرگ و میر ناشی از آن نیست! بحران کرونا می تواند به یک فاجعه انسانی و غمبار جهانی تبدیل شود! می تواند آسیب های سنگین و بلایای خُوفناکی در عرصه های گوناگون به ویژه در حوزه اقتصاد جهانی باشد! با تعطیلی و آسیب به صنعت تولید، انرژی، کار، تجارت، سرمایه گذاری، صنعت گردشگری، بانکداری و چرخه تجارت جهانی با از دست رفتن میلیونها شغل، این ظرفیت و استعداد را دارد که زمینه های سوء مدیریت و آنارشی و هرج ومرج همه جانبه را در جهان فراهم نماید! در سایه تنگدستی و فشار فقر، حتی می تواند به روابط و به رعایت اخلاق و حقوق شهروندان همنوع آسیب برساند! رکود و به هم خوردن نظم و بی ثباتی در چرخه و در بازار اقتصاد جهانی می تواند خمیر مایه تحولات جدید امنیتی، سیاسی، و حتی ژئواستراتژیک و ژئوپولتیک در سطح دنیا باشد و به ویژه معادله قدرت و مفاهیم و تعاریف سیاست قدرت و استفاده از ابزارهای آن را دچار رفرم، تغییر و دگر دیسی های خطرناک کند واز دل آن چند قطبیت های جهانی را پدید آورد! چه این که دنیای صلح ِنه چندان با ثبات امروز با جریانها و پدیده های نوظهور افراطی و خطرناکی همچون آپارتاید، پوپولیسم،تروریسم، تکفیریسم و راستگراهای افراطی صهیونیسم و جنگ طلبان کاخ سفید دسته و پنجه نرم می کند و توفیق و دست یازی این جریانها برای شرارت و اعمال جنگ های خونین و خلق دیکتاتوری و تکرار حوادث شبیه جنگ جهانی دوم و خروج از قاعده نظم فعلی در سایه بی ثباتی های همه جانبه ی ناشی از بحران کرونا می تواند باشد!

✅ کرونای پاندمیک در صورتی که با خرد ورزی پاندمی و در کوتاه ترین زمان مهار نشود می تواند سمت و سوی بی ثباتی و جنگ پاندمیک جهانی را با سرعت و شتاب بیشتری هموار نماید!

t.me/solhesorkh

صلح سرخ | حسین حاجی
تحلیلگر سیاست بین الملل

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi