سخنرانی سید حسن نصرالله؛

کشور با خطرهای واقعی روبه روست/ دو خطر لبنان را تهدید می کند/ با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفیم

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه «مقام سیده خوله» به سخنرانی پرداخت و به مسائل منطقه‌ای و همچنین تحولات اخیر در لبنان اشاره کرد. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه «مقام سیده خوله»

کد خبر : 24600
تاریخ انتشار : شنبه 27 مهر 1398 - 18:58
کشور با خطرهای واقعی روبه روست/ دو خطر لبنان را تهدید می کند/ با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفیم

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه «مقام سیده خوله» به سخنرانی پرداخت و به مسائل منطقه‌ای و همچنین تحولات اخیر در لبنان اشاره کرد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه «مقام سیده خوله» به سخنرانی پرداخت و به مسائل منطقه‌ای و همچنین تحولات اخیر در لبنان اشاره کرد.

به گزارش میهن نوین به نقل از«تابناک»؛ او در ابتدای سخنان خود به ماجرای عبور کاروان اسرای کربلا از این منطقه اشاره کرده و گفت که در مکانی قرار گرفته‌ایم که کاروان حضرت زینب (س) از آن عبور کرده‌ است.

وی افزود: از همه ـ کوچک و بزرگ ـ تشکر می کنم که از روستاهای مختلف بقاع برای حضور در این گردهمایی بزرگ در شهر بعلبک آمدند‎.

دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی امروز خود را به اربعین حسینی(ع) و تحولات داخلی لبنان اختصاص داد و گفت: در سخنرانی امروز به مناسبت اربعین حسینی (ع) و آخرین تحولات عرصه لبنان خواهم پرداخت.

نصرالله افزود: امروز اربعین حضرت امام حسین (ع) را در شهر بعلبک گرامی می‌داریم. موکب حسینیِ زینبی در شهر بعبلک به حرکت درآمد و پیوندی تاریخی درخصوص این حادثه تاریخی به بعلبک عطا کرد.‎ اهل بعلبک فریبکاری سلطه اموی را برملا کردند. اهالی بعلبک بعد از این قرن ها ثابت می کنند که همچنان به امام حسین (ع) و مکتب ایشان وفادارند و از آن دست نکشیده اند. اهالی بعلبک با فریاد “لبیک یا زینب” به پیمان خود صادق بودند.‎

وی با اشاره به گردهمایی میلیونی جهان اسلام در شهر کربلای معلی آن را در تاریخ بی نظیر خواند و گفت: گردهمایی میلیونی در شهر کربلای معلی حضرت امام حسین (ع) را بار دیگر به تمامی جهان معرفی می کند تا ایشان را بشناسند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به نگرانی آمریکا و صهیونیست ها از راهپیمایی اربعین حسینی (ع) گفت: آمریکا و صهیونیست ها و مستکبران و ستمگران با دیدن راهپیمایی‌های میلیونی حسینی نگران می شوند.‎

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه “روزهای حضرت امام حسین (ع) روزهای مسئولیت پذیری صادقانه و شجاعانه است” تصریح کرد: جهان شاهد میلیون ها نفری است که از سراسر کشورها صدها کیلومتر پای پیاده به شهر کربلای معلی می آیند‎ .‎

بیروت و شهرهای مختلف لبنان به ویژه شهر بعلبک در دشت بقاع، واقع در قلب این کشور از صبح امروز شاهد برگزاری آیین های مختلف سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است.

عزاداران راهپیمایی اربعین را از مناطق مختلف بقاع به سمت شهر بعلبک آغاز کرده اند و میعادگاه همه عزاداران در مرقد سیده خوله دختر سه‌ساله حضرت امام حسین(ع) واقع در شهر بعلبک است. کاروان های سوگواری از ساعت ۹ صبح امروز از ورودی جنوبی بعلبک حرکت خود را آغاز کرده اند و اولین گروه از عزاداران امروز وارد مرقد سید خوله دختر سه ‌ساله حضرت امام حسین(ع) شدند تا به دیگر کاروان ها که شب گذشته را در کنار مرقد گذرانده اند، ملحق شوند.

تحولات داخلی

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی امروز خود به تحولات داخلی این کشور نیز اشاره کرد و گفت: همگان در لبنان اعم از کسانی که در قدرت هستند یا خارج از آن باید در قبال این وضعیت خطرناک پیش روی کشور مسئولیت پذیر باشند‎.

وی افزود: برخی رهبران و نیروهای سیاسی در لبنان روی تپه ایستاده و تماشاگرند و از هرگونه مسئولیتی در قبال گذشته و حال حاضر شانه خالی می کنند و پیامدها را به گردن دیگران می اندازند.‎

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به آتش سوزی های اخیر در لبنان گفت: در بحران آتش سوزی در لبنان، همگان حکومت را محکوم کردند اما چه کسی، چه کسی را محکوم می کند؟ هرکس دیگری را مسئول می داند و هیچ نتیجه‌ ای به دست نمی آید.‎

‎نصرالله تأکید کرد: برخی سیاستمداران و نیروهای سیاسی در لبنان از مسئولیت پذیری شانه خالی می کنند و بار پیامدها را به گردن دیگران می اندازند. این رفتار بیانگر نبود روحیه ملی و اخلاقی و انسانی در برخورد با سرنوشت مردم و کشور و مسائل عمومی است. ساده ترین کار انداختن بار مسئولیت به گردن دیگران است.‎ بسیار ساده است که کسی بایستد و از مسئولیت ها شانه خالی کند و پیامدها را به گردن دیگران بیندازد و از دولت و مسئولیت پذیری کناره بکشد و استعفا دهد و بر موج سوار شود یا آن طور که برخی انجام می دهند، روی تپه بایستند و صرفا تماشاگر باشد.‎

شهدای مدافع حرم از امنیت و اقتدار کشور دفاع کردند

‎دبیرکل حزب الله لبنان مشکلات اقتصادی کشور را مربوط به دوره فعلی ندانست و گفت: باید صادق باشیم. وضعیت مالی و اقتصادی زاییده امروز و امسال و این دوره سیاسی یا دولت کنونی نیست، بلکه ماحصل انباشت مشکلات در طول تقریبا ۳۰ سال است.‎ شرم آور است که کسی از بار مسئولیت در قبال آنچه روی داده است، شانه خالی کند، به ویژه همه کسانی که در دولت های گذشته در سی سال مشارکت داشته اند.

‎سید حسن نصرالله از همه مسئولان این کشور خواست که مسئولیت پذیر باشند و خطاب به مقامات این کشور گفت: همگان باید مسئولیت پذیر بوده و سهم خود را از اوضاع کنونی قبول کند. همه باید برای حل و فصل اوضاع مسئولیت پذیر بوده و به دنبال تسویه حساب های شخصی با کسی نباشند، زیرا این امر به یک سرنوشت نامعلوم امنیتی و سیاسی منتهی خواهد شد. خطر مردمی درباره انفجار اوضاع هشدار می دهد‎. وقتی مالیات بیشتری بر قشرهای فقیر اعمال می کنید، با این کار کشور را در معرض خطر انفجار قرار می دهید.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: کشور با خطرهای واقعی روبه روست. خطر اول فروپاشی مالی و اقتصادی و خطر دوم وقوع انفجار مردمی در نتیجه راهکارهای اشتباه است. کسی که به دنبال یافتن راهکار است، آن را فقط در اعمال مالیات بر فقرا و افراد کم درآمد می بیند. بحث من درباره همه مالیات ها نیست، بلکه مالیات بر فقراست.‎ ما لبنانی ها می توانیم جلوی فروپاشی اقتصادی و مالی را بگیریم و این کار نیاز به اراده و عزم و ایثار و اخلاص دارد‎.

سید حسن نصرالله پیام اعتراض های دو روز اخیر در این کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت: مهمترین نتیجه ای که باید از جنبش مردمی گرفته شود، این است که مسئولان متقاعد شوند مردم نمی توانند مالیات های جدیدی را تحمل کنند، به ویژه قشرهای فقیر و کم درآمد. پیام دو روز گذشته مهم بود و تأکید می کند که مردم تاب تحمل مالیات های جدید ندارد و به خیابانها خواهند آمد و نیروهای امنیتی ناتوان از کنترل مردم خواهند بود.

وی افزود: برخی اصرار می کننند که اصلاحات از طریق TVA و مالیات های جدید و تعدیل در حقوق شهروندان باشد و اگر اصلاحاتی جز این نباشد، این بدان معناست که کشور به سمت بحرانی واقعی حرکت می کند اما باید گفت که وضعیت اینطور نیست.

دبیرکل حزب الله لبنان با اعلام اینکه تا این لحظه در دولت تصمیمی درباره مالیات ها گرفته نشده است، گفت: حل و فصل وضعیت مالی از طریق اعمال مالیات ها باعث انفجاری مردمی می شود. برخی در قدرت تصور می کنند که مشکلی در اعمال مالیات ها نیست.‎ برخی پافشاری می کنند که اصلاحات به معنای اعمال مالیات است؛ اما این اقدامات باعث انفجار اوضاع و بحرانی واقعی می شود.

‎وی با تأکید بر اینکه “ما کشوری ورشکسته نیستیم و این درست نیست که دولت راهی جز گزینه اعمال تحریم ندارد بلکه گزینه های زیادی وجود دارد” تصریح کرد: ما می توانیم کشور و ملت و اقتصاد خودمان را نجات دهیم‎. عموم مردم باید راضی باشند. مشکل در سبک و روش است.‎ باید اقداماتی انجام دهیم که همگان در قالب آن ایثار کنند؛ نه فقط قشرههای فقیر. مشکل این نیست که دولت کیست بلکه در سبک و روش است. به سمت طرحی بروید که همگان از غنی و فقیر گرفته تا سران و بانک ها ایثار کنند.

‎دبیرکل حزب الله لبنان خبرسازی ها برای برگزاری تظاهرات ضد دولتی را رد کرد و گفت: ما برای هیچ گونه تظاهراتی برنامه ریزی نکرده ایم‎. گفته ها درخصوص اینکه حزب الله برای تظاهراتی علیه بانک ها برنامه ریزی می کند، درست نیست. ما برای آن هرگز برنامه ریزی نکرده ایم. اما برخی این موضوع را نقل کرده اند؛ با وجود اینکه بارها این موضوع تکذیب شده است.‎

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه “بحران اعتماد بسیار عمیقی بین مردم و حکومت وجود دارد” ‎از دولت فعلی این کشور خواست که اعتمادسازی را در پیش بگیرد و تأکید کرد: وقتی دولت اقداماتی را در راستای اعتمادسازی اتخاذ کند، مردم لبنان خواهند پذیرفت.‎ مردم به مقاومت اعتماد و اطمینان دارند و می دانند اگر پولی به مقاومت بدهند، حیف و میل و چپاول نمی شود.‎ با وجود همه تحریم ها چرا مردم از مقاومت حمایت می کنند؟ به این خاطر است که به مقاومت اعتماد دارند و اموال و پولی که برای مقاومت می آید، هدر نمی رود بلکه صرف نبرد دفاع از آبرو و کرامت می شود.‎

کرونا به محسن رضایی رسید

دبیرکل حزب الله لبنان از تداوم کار دولت فعلی حمایت کرد و گفت: ما استعفای دولت کنونی را تأیید نمی‌کنیم‎ اگر دولت استعفا دهد، این بدان معنا خواهند بود که دولتی در کار نخواهد بود و تشکیل آن ممکن است دو سال زمان ببرد.‎ نیروهای سیاسی بعد از استعفای دولت همان ها باقی خواهند ماند و تغییر برخی اسامی چیزی را تغییر نمی دهد.‎

نصرالله “طرح برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام و یک دولت جدید یا دولت تکنوکرات هدر دادن وقت” دانست و تأکید کرد،‎ این دولت ادامه دهد اما با روش و سبک جدیدی.

وی خواستار عبرت گرفتن از تحولات دو روز اخیر در لبنان شد و گفت: یافتن دولتی جدید که بتواند اوضاع را حل و فصل کند، دشوار است.‎

دبیرکل حزب الله لبنان خطاب به تظاهرات کنندگان گفت: پیام شما به همه مسئولان رسید.‎ اهمیت جنبش مردمی شما این بود که خودجوش و صادقانه بود.‎ هیچ کسی در پس پرده تظاهرات مردمی نبود؛ نه احزاب و نه سفارتخانه ها.‎ جنبش مردمی شما فراتر از طوایف و مذاهب بود.‎ قدرت جنبش مردمی این بود که جدا از احزاب سیاسی بود. به تظاهرات کنندگان می گوییم که ما گزینه شما را محترم می دانیم و به فریاد شما و تظاهرات و اعتراض شما ارج می نهیم و بی شک پیام شما به همه مسئولان با قدرت رسید.‎

وی در توصیه ای به معترضین از آنها خواست در صورت تداوم اعتراضات خط خود را از سیاسیون که به دنبال موج سواری از تحولات جاری در این کشور هستند جدا کنند و تأکید کرد: اگر می خواهید ادامه دهید، لازم است که جنبش خود را از احزاب سیاسی که خواهان موج سواری (اعتراض شما) هستند، جدا کنید.‎ دستاورد شما در دو روز گذشته بسیار مهم بود.‎ نیروهای امنیتی نباید مورد حمله و تعدی قرار گیرند‎.

به گزارش تسنیم، سید حسن نصرالله بر خواسته های برحق معترضان تأکید کرد و گفت: وقتی مقابله با مالیات ها نیازمند آمدن به خیابانهاست، خواهیم آمد.‎ اگر حزب الله به خیابان بیاید، تنها با تحقق خواسته ها خواهد توانست بازگردد.‎ به وزیران خود در دولت ابلاغ کرده ایم که همه مالیات ها بر قشرهای فقیر را رد کنند.

نصرالله افزود: وضع مالیات ها در بودجه سال ۲۰۱۹ را رد کردیم‎. معترضان باید درک کنند که جنبش ما ساده نبوده و آمدن ما به خیابان یک جنبش ساده نیست.‎ ما خواهان همکاری بین ارکان دولت و همبستگی و فرار نکردن از مسئولیت ها هستیم.‎ هرکس از مسئولیت فرار کند، باید محاکمه شود؛ خصوصا آنهایی که کشور را به این وضعیت دشوار رساندند.‎

دبیرکل حزب الله لبنان بر حمایت از کشور و ملت لبنان تأکید کرد و گفت: ما در حزب الله از کشور و حمایت از ملت خودمان دست برنخواهیم داشت و اجازه نخواهیم داد که کشور غرق شود یا به سمت نابودی سوق داده شود. افق های گسترده و گام های بزرگی است که می تواند کشور را از بحران خارج کند.‎ اگر به سمت اقداماتی صادقانه و واقعی حرکت کنیم، ما همگی از این اقدامات دفاع خواهیم کرد؛ حتی اگر سخت باشد. از اصلاحات دفاع خواهیم کرد؛ حتی اگر دشوار باشد. امروز نیاز به کار و جدیت داریم.‎

سیدحسن نصرالله در پایان سخنانش بر تداوم راه امام حسین (ع) تأکید کرد و گفت: ‎ما بار دیگر پایبندی و تعهد خود را به همه مسائل برحق در فلسطین و یمن و بحرین و سوریه ابراز می داریم.‎ ما مردمی هستیم که امام حسین (ع) را تنها نمی گذاریم و به ندای یاری ایشان لبیک می گوییم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست