کفش‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت پاها دارند

حتما بارها این جمله را شنیده اید که پاها قلب دوم ما انسان هاست
کد خبر : 143060
تاریخ انتشار : شنبه 20 فروردین 1401 - 15:07
کفش‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت پاها دارند

حتما بارها این جمله را شنیده اید که پاها قلب دوم ما انسان هاست و بهتر است، همان گونه که سلامت قلب مان برایمان مهم است به سلامت پاهایمان هم فکر کنیم. به همین مناسبت در مورد سلامت پاها گفت وگویی داشته ایم با آقای دکتر فراهینی، متخصص ارتوپدی.

کفش مناسب چه نوع کفشی است؟
کفش ها نقش بسیار مهمی در سلامت پاها دارد. به طور کلی، کفش باید از نوع کفش هایی باشد که استانداردهای خود را داشته باشد، امروزه کمپانی های بزرگ روز دنیا که در کار تولید کفش هستند، به سوی علمی شدن تولید کفش ها پیش می روند تا بتوانند هرچه بیشتر بر سلامت پاها و سلامت انسان تکیه کنند.

کمپانی های موفقی هم که می توانند کفش های سالم تری بسازند، فروش بهتری دارند و سلامت انسان ها را تضمین می کنند. پاشنه برای کفش تا یک حدودی برای تمام افراد توصیه می شود. پاشنه تا حدود دو تا سه سانتی متر اشکالی که ندارد هیچ بلکه به سلامت پاها نیز کمک می کند و برای سلامت مچ پاها و زانوها موثر است، البته به شرط اینکه این پاشنه ها به صورت لژدار باشد و کاملا برای پا تکیه گاه باشد. اما برخی از این کفش ها پاشنه ای بسیار بلند و در عین حال باریک دارند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود و برای سلامت پاها بسیار مضر است.

پوشیدن شلوار های خیلی تنگ تاثیری بر سلامت و فرم پاها ندارد اما اصلا توصیه نمی شود، به خصوص در افراد مسن به دلیل اینکه ممکن است جریان خون در اندام را به خطر بیندازد و مشکل آفرین باشد.

به چه نوع پاهایی پرانتزی می گویند؟
در حالت نرمال انسان وقتی که می ایستد، باید ساق پا و ران در یک راستا و امتداد باشد، فقط اینکه ساق پا نسبت به ران هشت درجه زاویه به طرف بیرون دارد یا بالعکس، به این صورت که فرد ایستاده وقتی دو تا زانوهای خود را به هم می چسباند، باید قوزک پاها نیز به هم بچسبد.

اگر وقتی دو پا به هم می چسبد، قوزک ها به هم بچسبد اما زانو ها با هم فاصله داشته باشند، آن پا را پرانتزی یا کمانی می نامند. که در افراد مختلف متفاوت است و بسته به درجه کمانی بودن تقسیم بندی می شود. گاه برعکس این اتفاق نیز دیده می شود، یعنی وقتی این افراد می ایستند زانوها به هم می چسبند اما قوزک ها از هم فاصله دارند که در این صورت پاهای ایکس مانند یا ضربدری نامیده می شوند. پاهای ضربدری و پرانتزی دو زاویه متضاد هستند.

آیا ژنتیک نقشی در این مساله دارد؟
ممکن است بعضی افراد پاهای پرانتزی نداشته باشند اما پاهایشان دچار چرخش باشد، یعنی به هنگام راه رفتن پاها به سمت داخل یا خارج چرخش داشته باشد، که این افراد جزو افراد دفورمیتی چرخشی هستند، این گونه افراد در اجتماع خیلی زیاد و در تمام سنین هم دیده می شوند.

پاهای پرانتزی زمینه های مختلفی دارد، ممکن است فرد در کودکی دچار بیماری ای به نام راشیتیسم شده باشد که کمبود کلسیم و ویتامین دی این بیماری را به وجود می آورد که این مساله باعث می شود تا فرد در بزرگسالی دارای پاهایی کمانی باشد و در بعضی مواقع و در سنین بالاتر ممکن است مسایل فامیلی و ژنتیکی باعث به وجود آمدن این مسایل شود که در این مساله زمینه ژنتیکی بسیار شایع تر است. به خصوص در کودکانی که در سنین رشد هستند، این افراد هرچه بیشتر رشد می کنند، پاهایشان بیشتر حالت کمانی به خود می گیرد.

ماجرای خرید ویلای اعیانی توسط رئیس‌جمهور سابق

آیا پوکی استخوان در پیشرفت این بیماری موثر است؟
افرادی هم که دچار پاهای ضربدری یا ایکس مانند هستند، معمولا این مشکل از سنین کودکی برای آنها به وجود می آید و معمولا با صافی کف پا همراه است. یک سری از بیماری های متابولیسم و متابولیکی هم وجود دارند که آنها هم باعث تغییراتی در بدن یا کمبود هایی در بدن هستند که آنها هم می توانند باعث چنین تغییراتی در بدن باشند. در سنین بالا و به خصوص در زنان پوکی استخوان نیز زنان را به این مساله مبتلا می کند و تغییراتی در پاهای آنها نیز به وجود می آید. پاها تمایل دارند تا به صورت کمانی درآیند که معمولا در نهایت ساق پاها و مچ پای آنها منحرف می شوند.

خار پاشنه چیست؟
خار پاشنه یعنی زواید استخوانی که در کف پا و قسمت پاشنه پا و معمولا در محل چسبیدن تاندون قوی کف پا که باعث حرکت کف پا می شود، به وجود می آید. بعضی مواقع به علت کشیده شدن کف پا به مقدار زیاد و بعضی مواقع به دلیل وزن زیاد و بعضی مواقع به دلیل تغییراتی که در استخوان ها به وجود می آید، یک استخوان زایده ای در کف پا به وجود می آید که به آن خار پا گفته می شود. معمولا ممکن است این مساله منجر به درد شدید پا و اختلال در راه رفتن شود. برای درمان خار پا راه های بسیاری وجود دارد به عنوان مثال فیزیوتراپی و آبگرم یا استفاده از کفی های مخصوص پا توصیه می شود و در بعضی موارد غیر از استفاده از داروها تزریقات موضعی نیز کمک کننده است، در بعضی مواقع فیزیوتراپی نیز کمک کننده است و امروزه یکسری وسایل جدید به نام ای اس دبلیو تی یا وسایل شوک درمانی که همان طور که سنگ کلیه با دستگاه های ایجاد شوک از بین می رود، به همین صورت خار پا نیز با یکسری از شوک ها از بین می رود البته این کار در مراحل اولیه خار انجام می شود.

آیا برآمدگی کنار شست پا درمان می شود؟
هالوس وارگوس یعنی بر آمدگی ای که در بعضی افراد در کنار شست پاهایشان به وجود می آید که به معنی استخوان اول کف پاست که به طرف کف پا منحرف می شود و باعث تغییرات و دفرمه شدن و زشتی در پا و گاه ایجاد درد می شود . در مواردی که این مساله شدید باشد، پیشنهاد عمل جراحی است و در درجات پایین تر و در سنین پایین تر می توان با گذاشتن پدهایی لای انگشتان از منحرف شدن انگشتان جلوگیری کرد. هر فردی باید ورزش را در حد توان خود انجام دهد، هیچ گاه به فردی توصیه نمی شود که خارج از توان خود ورزش و تحرک کند. اول اینکه در حد توان باشد تا اندام فوقانی و گاه اندام تحتانی دچار خستگی مزمن نشود زیرا در بعضی مواقع که فرد بیش از حد توان خود ورزش کند گاه دچار خستگی در ستون فقرات می شود و گاه در درجات شدیدتر ممکن است فرد دچار شکستگی های پنهانی در استخوان ها شود. در این موارد ورزش خاصی توصیه نمی شود، فقط توصیه این است که ورزش روی اصول و دقت انجام شود. در بعضی افراد که انحرافات زانو یا استخوانی دارند یا کف پایی صاف داشته باشند، براساس شرایط خودشان باید باشد.

بی شک عاملان حمله اصفهان پشیمان خواهند شد

تاثیرات مخرب کفش های نوک تیز چیست؟
کفش های نوک تیز و تنگی که اکثر خانم ها پا می کنند به هیچ عنوان توصیه نمی شود این کفش ها باعث دفرمه شدن پاها و تغییر شکل در انگشتان می شود. معمولا کفش هایی که توصیه می شود، باید جلوی آنها پهن باشد تا انگشتان به راحتی جا بگیرند و بتوانند به راحتی حرکت کنند. گاه در بعضی از میهمانی ها در مدت زمان کوتاه ممکن است که خیلی آزار دهنده و مضر نباشد اما از لحاظ علمی و بهداشتی و پزشکی به هیچ وجه این کفش ها توصیه نمی شود.

کفش های پاشنه بلند اثرات بسیار مخربی روی مفصل زانو و ستون فقرات دارد. کفش های پاشنه بلند ارتباط مستقیمی با کمر درد دارد، احتمال ایجاد کمر درد با کفش پاشنه بلند خیلی بیشتر از ایجاد زانو درد است به خصوص در کسانی که زمینه کمر درد نیز دارند و سنی از آنها گذشته کفش های پاشنه بلند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پاشنه هایی تا ارتفاع سه سانتی متر هیچ اشکالی ندارد.

کدام ورزش و کفش مناسب تر است؟
بهترین ورزش برای سلامت انسان و سلامت پاها راه رفتن روی زمین صاف است. یکی دیگر از ورزش هایی که توصیه می شود، شنا در استخر های آب گرم است و یکسری از دستگاه هایی که این روزها هست که بدنسازی نیز می کنند و عضلات تقویت می شوند. باید دانست فقط یک عضله در پا وجود ندارد بلکه تعداد زیادی عضله در پاها وجود دارد و هر کدام از اینها دارای مکانیزم های مختلفی است و می توان بر اثر آن مکانیزم ها آنها را تقویت کرد.

کفش مناسب کفشی است که کف آن کاملا حرکت کند، خیلی سفت نباشد، به خصوص جلوی پنجه ها. کفش مناسب باید پشت مناسبی داشته باشد و مچ پا را کاملا در بر بگیرد و رویه جلویی کفش باید راحت باشد و کف پا باید کاملا پوشش داشته باشد و مناسب با قوس کف پا باشد، به عنوان مثال کفش هایی که ورزشکاران را می پوشند، بسیار مناسب هستند.

چه توصیه ای برای جوانان دارید؟
در بعضی از جوانان پاهای پرانتزی یا ضربدری به عنوان یک عامل خطرساز در مشکلات زانو است و حتی اگر جوانانی که این مشکل را دارند ولی دردی احساس نمی کنند، بهتر است تا به پزشک های ارتوپد مراجعه کنند و از سلامت زانو ها و پاهایشان مطمئن شوند. گاه می توان با ورزش ها و فیزیوتراپی ها و استفاده از کفش های طبی این انحرافات جزیی را درمان کرد و در بعضی مواقع ممکن است پرانتزی بودن پاها یا ضربدری بودن در حدی باشند که احتیاج به جراحی داشته باشند.

منبع: زیباشهر

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست