10 تا از بهترین محصولاتی که می توانید در کنار بوته های خیار در باغ بکارید

کاشت گونه‌های خاصی از گل‌ها، سبزی‌ها، سبزیجات و گیاهان میوه‌دار با همدیگر، باعث افزایش تولید، تسریع رشد و رشد سالم‌تر آن‌ها می‌شود. این، به دلیل توانایی طبیعی هر گیاه در دفع حشرات مضر، جذب گرده افشان ها، جلوگیری از تغذیه حیوانات یا غنی سازی خاک باغ است.
کد خبر : 150118
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 آذر 1401 - 16:41

کاشت خیار در باغ

کاشتن گیاهان همراه در کنار محصولات اصلی باغ، یک تکنیک رایج است که باغبانان مبتدی و متخصص، هر دو گروه از آن استفاده می کنند. اگرچه این یک علم دقیق نیست، اما معمولاً عقیده بر این است که کاشت گونه‌های خاصی از گل‌ها، سبزی‌ها، سبزیجات و گیاهان میوه‌دار با همدیگر، باعث افزایش تولید، تسریع رشد و رشد سالم‌تر آن‌ها می‌شود. این، به دلیل توانایی طبیعی هر گیاه در دفع حشرات مضر، جذب گرده افشان ها، جلوگیری از تغذیه حیوانات یا غنی سازی خاک باغ است. بوته خیار در باغ شما، چندین همدم خوب نیاز دارند که می توانید در کنار آنها بکارید. برخی از این گیاهان همراه، علف های هرز، حشرات و بیماری ها را دفع می کنند، در حالی که برخی دیگر نیتروژن را به خاک اضافه می کنند یا اگر خاک خیلی متراکم باشد، آن را به سادگی می شکنند.

به عنوان یک قانون کلی، نباید خیار و گیاهان معطر را با هم بکارید. با این حال، گیاهانی مانند شوید و پونه کوهی، تنها چند استثنا از این قاعده هستند. هر دو گیاه علفی بسیار معطر بوده و به جلوگیری از حشرات مخربی که به بوته های خیار آسیب می رسانند، کمک می کنند.

اگر می خواهید درباره کاشت محصولات گلخانه ای مطالب بیشتری را بیاموزید، با سازه های گلخانه ای و انواع گلخانه ها در ایران آشنا شوید، و جدیدترین مقالات تخصصی گلخانه و باغبانی را بخوانید، با ما همراه باشید. برایتان منبعی خوب معرفی خواهیم کرد که ارزش امتحان کردن را دارد.

کدام گیاهان را می توانید با بوته خیار در باغ در کنار هم بکارید؟

بوته خیار در باغ

1- نسترن

گل نسترن معمولاً در باغ‌ در کنار گیاهان و سبزیجات رشد می‌کند. این گیاه سالانه که مراقبت از آن به راحتی امکان پذیر است، از بهار تا پاییز شکوفا می‌شود و رنگ‌های فوق‌العاده‌ای در طول فصل رشد دارد. هنگامی که گیاهان سبزی مانند خیار، نزدیک نسترن ها رشد می کنند، این گل های زیبا می توانند بسیاری از گونه های حشرات مضر را از محصول خیار دفع کنند. آنها همچنین ممکن است به جلوگیری از نفوذ علف های هرز به باغ شما کمک کنند زیرا در سراسر خاک رشد پیدا می کنند. فصل شکوفه دهی نسترن ها، بهار تا پاییز است؛ برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارند؛ خاک آنها باید دارای زهکش خوب باشد.

2- پیازچه

زمانی که پیازچه را در نزدیکی بوته های خیار در باغ خود بکارید، می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. علاوه بر طعم عالی که با سبزیجات در چندین غذا ترکیب می شود، پیازچه می تواند به شما کمک کند تا آفات و حیوانات مزاحم را به دلیل بوی قوی پیاز، دور کنید. فصل شکوفه دادن پیازچه، تابستان است؛ شرایط رشد آن، آفتاب کامل تا نیمه سایه است؛ نوع خاک باید یکنواخت مرطوب و دارای زهکشی مناسب باشد.

3- نخود فرنگی

نخود فرنگی، یکی دیگر از بهترین گیاهان همدم در باغ برای بوته های خیار است. به دلیل توانایی ریشه نخود فرنگی برای در تغذیه خاک با افزایش محتوای نیتروژن، یکی از بهترین گیاهان همراه برای خیار محسوب می شود. نیتروژن بیشتر در خاک، به خیارها و بسیاری از گیاهان اطراف اجازه می دهد تا سریعتر رشد کرده و سبزیجات سالم تولید کنند. فصل شکوفه دهی نخودفرنگی، بهار و پاییز است؛ شرایط رشد در آفتاب کامل تا نیمه سایه است و نوع خاک باید شنی و دارای زهکشی مناسب باشد.

روش های درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

4-گل آفتابگردان

گل آفتابگردان همیشه یک افزودنی زیبا برای هر باغ بوده است. با این حال، این گل های بلند، فقط به خاطر زیبایی خود رشد نمی کنند. گل آفتابگردان، طیف وسیعی از جانداران مفید را به باغ شما جذب می کند، بنابراین همه گیاهان شما می توانند سالم و قوی رشد کنند. این گل های بزرگ برای گرده افشان هایی مانند زنبورها، پروانه ها و مرغ مگس خوار و همچنین سایر حشرات شکارچی مفید جذاب هستند. فصل شکوفه دهی گل آفتابگردان، تابستان تا پاییز است؛ شرایط رشد در آفتاب کامل است؛ نوع خاک باید غنی، سست و دارای زهکشی مناسب باشد.

5- ذرت

گیاه ذرت ممکن است یک افزودنی عجیب به باغچه خانه شما یا باغ شما به نظر برسد. این گیاهان بلند و برگدار معمولاً در بیشتر مناطق در حیاط خلوت رشد نمی کنند. با این حال، اگر در مورد داشتن یک باغ پربار با سبزی های مختلف در تابستان و پاییز جدی هستید، کاشت ذرت تصمیم سختی نیست. ساقه های ذرت با افزایش سن، مستقیم و صاف رشد می کنند. این ساقه ها برای گیاهان خیار به عنوان یک داربست طبیعی استفاده می شود. فصل شکوفه دادن ذرت، تابستان است و شرایط رشد باید آفتاب کامل باشد؛ و نوع خاک، دارای زهکش خوب باشد.

6- گل همیشه بهار

گل همیشه بهار مانند گل‌های نسترن در باغ سبزیجات عمل می ‌کند. آنها در طول بهار، تابستان و پاییز، گل هایی به رنگ روشن و بوی معطر را به نمایش می گذارند؛ چیزی که بسیاری از حشرات از آنها لذت نمی برند. به همین دلیل، آنها از حمله سوسک های مخرب گیاهان و تریپس هایی که مایل به خوردن بوته های خیار شما هستند، جلوگیری می کنند. فصل شکوفه دادن گل همیشه بهار، فصل بهار تا پاییز است؛ شرایط رشد باید در آفتاب کامل تا نیمه سایه باشد و نوع خاک، مرطوب و دارای زهکشی خوب باشد.

7- تربچه

تربچه که سبزیجات ریشه ای مانند هویج و پیاز هستند، یک انتخاب عالی برای باغ سبزیجات شما هستند. آنها به دلیل عادت رشدشان در نزدیکی گیاهان روی زمین، مانند بوته خیار نیز بسیار شناخته شده اند. بهتر است این گیاهان را در زیر نور مستقیم خورشید برای بالاترین رشد، نگه داری کنید. فصل شکوفه دادن تربچه، بهار است؛ شرایط رشد باید در آفتاب کامل باشد و نوع خاک، شنی یا لومی انتخاب گردد.

8- شوید

شوید یک گیاه خوراکی مخصوص آشپزی است که رشد آن شبیه به سرخس است. برگ های ریز و منشعب آن معطر بوده و در تابستان به راحتی برداشت می شود. این برگ ها معمولاً خشک می شوند یا به صورت تازه برای تهیه ترشی یا چاشنی مصرف می شوند. گیاهان شوید به خوبی با گیاهان و سبزیجات دیگر رشد می کنند، زیرا گل ها و شاخ و برگ های آن جانداران شته خوار و پروانه های دم پرستویی سیاه را جذب می کنند. فصل شکوفه دهی شوید، تابستان است؛ شرایط رشد در آفتاب کامل باشد و نوع خاک آن باید غنی و دارای زهکشی خوب باشد.

دعوای مالک و سازنده ساختمان بر سر ریزش سنگ نما به گفته جهان فرود

9- پونه کوهی

پونه کوهی نیز مانند شوید، چند حشره مفید مختلف را به باغ شما جذب می کند و آنهایی را که مضر و مخرب هستند، دفع می کند. این گیاه که با برگ های معطر، در آشپزخانه بسیار مورد استفاده است، رشد بسیار آسانی دارد و بهترین همراه برای بوته های خیار در باغ شما هستند. فصل شکوفه دهی شوید، تابستان است؛ شرایط رشد در آفتاب کامل تا جزئی باشد و نوع خاک آن باید غنی و دارای زهکشی خوب باشد.

10- فلفل دلمه ای

گیاهان فلفل دلمه ای به دلیل میوه های رنگارنگ خود معروف هستند. این فلفل های نه چندان تند می توانند به رنگ های زرد، سبز، نارنجی، بنفش یا قرمز باشند. خیار و فلفل دلمه ای، ( که البته جزو دو تا از بهترین و پرفروش ترین محصولات گلخانه ای هستند) لزوماً به یکدیگر کمک نمی کنند، اما شرایط رشد یکسانی دارند. اگر باغ کوچکی دارید، این دو را با هم در مکانی کاملاً آفتابی با خاکی مرطوب بکارید و در بهار، آن‌ها را کود بدهید. فصل شکوفه دهی شوید، تابستان است؛ شرایط رشد در آفتاب کامل باشد و نوع خاک آن باید مرطوب و دارای زهکشی خوب باشد.

همیارگلخانه؛ جامع ترین منبع برای دانش گلخانه و باغبانی

باغبانی و گلخانه داری

گلخانه داری و باغبانی یکی از محبوب ترین مشاغل درآمدزا و البته بهترین سرگرمی برای تقویت روحیه تمام افراد است. حتی خانم های خانه دار و کودکان می توانند به باغبانی و کاشت گل و گیاه بپردازند و از این فعالیت لذت ببرند؛ این کار به ایجاد انگیزه آنها بسیار کمک می کند. برای داشتن باغ یا باغچه یا حتی گلخانه زیبا و پرمحصول باید دانش لازم را در این زمینه به دست بیاورید. پس همین حالا دست به کار شوید!

ما در وبسایت همیارگلخانه به آدرس اینترنتی www.hamyar-golkhane.ir تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا منابع و مقالات و راهنماهای کامل و به روز را درباره صنعت گلخانه، باغبانی و حوزه های وابسته به آن منتشر و بررسی کنیم. اگر کسب و کار مرتبط با گلخانه یا باغبانی دارید و دارای وبسایت هستید، ما در کنار شما هستیم تا محتواهای باکیفیت را نیز برایتان تولید کنیم. افتخار می کنیم که یک پایگاه علمی تخصصی را مدیریت می کنیم که نیاز آموزشی علاقه مندان به صنعت گلخانه و باغبانی را برطرف می سازد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست