بورسیه تحصیلی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه

اعتبار علمی دانشگاه های خصوصی ترکیه همچون دانشگاه های دولتی آن بسیار بالا می باشد. از 200 دانشگاه موجود در این کشور 120 دانشگاه دولتی و مابقی خصوصی هستند. تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان بوده اما جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه های بالایی پرداخت کرد. چرا که دانشگاه های خصوصی وابسته به دولت نبوده و هزینه های خود را باید به تنهایی پرداخت کنند و همچنین برترین امکانات آموزشی و علمی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. در ادامه با دانشگاه های خصوصی و روند تحصیل در آن ها آشنا خواهیم شد.
کد خبر : 109912
تاریخ انتشار : شنبه 18 اردیبهشت 1400 - 10:29
بورسیه تحصیلی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه

برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه و تحصیل در آن ها

اعتبار علمی دانشگاه های خصوصی ترکیه همچون دانشگاه های دولتی آن بسیار بالا می باشد. از 200 دانشگاه موجود در این کشور 120 دانشگاه دولتی و مابقی خصوصی هستند. تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان بوده اما جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه های بالایی پرداخت کرد. چرا که دانشگاه های خصوصی وابسته به دولت نبوده و هزینه های خود را باید به تنهایی پرداخت کنند و همچنین برترین امکانات آموزشی و علمی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. در ادامه با دانشگاه های خصوصی و روند تحصیل در آن ها آشنا خواهیم شد.

اعتبار بین المللی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه

با نگاهی به رنکینگ بین المللی دانشگاه های دنیا ( QS ) شاهد اعتبار بالای دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه خواهیم شد. در سال های گذشته برخی از دانشگاه  های این کشور همچون دانشگاه کوچ، بیلکنت و سابانجی توانسته اند در عرصه های بین المللی خود را مطرح کرده و در لیست برترین دانشگاه های این کشور قرار بگیرند. دانشگاه کوچ دارای رتبه 448، دانشگاه بیلکنت دارای رتبه 456 و دانشگاه سابانجی دارای رتبه 501 در میان برترین دانشگاه های جهان می باشند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه

کشور ترکیه هرساله امکانات و فرصت های مناسبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورد و با ارائه بورس های تحصیلی فراوان از دانشجویان خود حمایت می کند. برای مثال چنانچه دانشجو بتواند در هر ترم رتبه برتر کلاس خود باشد، هزینه ترم بعدی او به صورت کاملا رایگان و به عنوان پاداش خواهد بود. همچنین دانشجویان مقطع دکتری می توانند از پروژه های تحقیق استفاده کرده و دانشگاه کل شهریه دانشجو را به عنوان بورس تحصیلی در نظر می گیرد. در بسیاری از موارد حتی هزینه های زندگی و خوابگاه دانشجو نیز مشمول کمک هزینه دانشگاه و بورس تحصیلی آن می گردد.

شهریه دانشگاه های خصوصی و هیئت امنایی کشور ترکیه

شهریه دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه با توجه به دانشگاه، شهر محل تحصیل، رشته تحصیلی، مقطه تحصیلی و زبان آموزشی دانشگاه متفاوت می باشد. شهریه دانشگاه هایی که زبان آموزشی آن ها به غیر از زبان ترکی باشد و به زبان هایی چون انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و … تدریس شود به مراتب بالاتر از دانشگاه هایی است که زبان آموزشی آن ها ترکی است.
اما به صورت میانگین می توان گفت شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه های هیئت امنایی کشور ترکیه در مقطع کارشناسی حداقل از 8000 هزار لیر به صورت سالیانه آغاز شده و تا سقف 50 هزار لیر وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی از حداقل 6000 هزار لیر به صورت سالیانه آغاز شده و تا سقف 16000 هزار لیر نیز افزایش می یابد.
در غالب  موسسات خصوصی کشور ترکیه امکان پرداخت شهریه به صورت قسط بندی نیز وجود دارد اما باید در نظر داشته باشید درصد اضافه تری برای بازپرداخت در این صورت باید پرداخت شود.
بالاترین شهریه دانشگاه ها مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد. اگر این رشته ها به زبان انگلیسی نیز تدریس شوند مبلغ شهریه به مراتب بالاتر خواهد بود. به صورت میانگین می توان گفت تحصیل پزشکی 5 ساله در دانشگاه های خصوصی این کشور حدود 22000 هزار دلار می باشد. این مبلغ با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل پایین تر یا بلاتر خواهد بود.
دانشجویان فارق التحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، برگه طبابت بین المللی دریافت کرده و در صورتی که قصد مهاجرت به کشور های اروپایی و آمریکایی را داشته باشند بدون نیاز به تطبیق واحد های دانشگاه می توانند به طبابت خود در آن کشورها ادامه دهند.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران

• دانشگاه بیلکنت
• دانشگاه بوغازیچی
دانشگاه حاجت تپه
• دانشگاه استانبول
• دانشگاه قاضی
• دانشگاه سابانجی
• دانشگاه کوچ
• دانشگاه فنی استانبول
• دانشگاه فنی خاورمیانه
• دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه اژه
• دانشگاه مارمارا
• دانشگاه چکوراوا
• دانشگاه آنادولو
• دانشگاه آنکارا
• دانشگاه فنی ییلدیز

لیست برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه

دانشگاه آجی بادام ( تاسیس در سال 2007 با شعار ارتقا سلامت ترکیه، دارای 4 دانشکده، 2 مدرسه حرفه ای و 2 موسسه، شهریه بین 12500 لیر تا 24500 لیر )
دانشگاه آتیلیم ( تاسیس در سال 1996 با شعار آزادی خواهد آمد، دارای 5 دانشکده و ا کالج، شهریه بین 4000 تا 55000 لیر )
دانشگاه باشکنت ( تاسیس در سال 1993 با شعار علم از ما جمع آوری و منتشر می شود، دارای 11 دانشکده، 6 مدرسه حرفی ای، 1 هنرستان دولتی و 7 موسسه، شهریه بین 15000 لیر تا 36000 لیر )
دانشگاه باهچه شهیر ( تاسیس در سال 1998 با شعار یک دانشگاه در سطح جهانی در قلب استانبول، دارای 8 دانشکده، 3 مدرسه فنی حرفه ای و 4 موسسه، شهریه بین 17000 لیر تا 50000 لیر )
دانشگاه چانکایا ( تاسیس در سال 1997، دارای 5 دانشکده، 2 مدرسه حرفه ای و 2 موسسه، شهریه بین 25 هزار لیر تا 338 هزار لیر )
دانشگاه سلطان محمد ( تاسیس در سال 2010 با شعار این فقط آموزش و پرورش نیست، ارزش می دهد، دارای 6 دانشکده، 1 مدرسه حرفه ای و 5 موسسه، شهریه بین 9500 لیر تا 26000 لیر )
دانشگاه فتیح ( تاسیس در سال 1996 با شعار دانشگاه در سطح جهانی، دارای 9 دانشکده، 3 مدرسه حرفه ای و 5 موسسه، شهریه بین 5100 لیر تا 43000 لیر )
دانشگاه هیتیت ( تاسیس در سال 2006 با شعار خورشید اطلاعات روشن تمدن، دارای 7 دانشکده، 7 مدرسه حرفه ای، 3 موسسه و 2 کالج )
دانشگاه آیدین ( تاسیس در سال 2003 با شعار انتخاب ترکیه، دارای 10 دانشکده، 4 کالج و 3 موسسه، شهریه بین 11800 لیر تا 46000 لیر )
دانشگاه مدیپل ( تاسیس در سال 2009 با شعار جنبش جوانان دانشگاه، دارای 12 دانشکده و 3 مدرسه فنی حرفه ای، شهریه 6000 لیر تا 56000 لیر )
دانشگاه کوچ ( تاسیس در سال 1993 با شعار هر چیز که انتظار دارید در اینجا هست، دارای 6 دانشکده و 1 کالج، شهریه بین 44000 لیر تا 60000 لیر )

جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه و همچنین نحوه ثبت نام و پذیرش در آن ها با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید. توران آکادمی پشتیبان آموزشی شما در تمامی مراحل تحصیل است.

بازدیدها: 0

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست