مهدی جعفری اصل

آیین اختتامیه نخستین جشنواره مجازی خوانش متون نظم و نثر کهن ادبیات فارسی «پنجه آفتاب» برگزار شد.

مراسم اختتامیه جشنواره مجازی خوانش متون نظم و نثر کهن ادبیات فارسی ویژه آثار پنج تن از شاعران بزرگ ایران‌، صبح امروز 27 تیر ماه با معرفی برگزیدگان هر بخش، در سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
کد خبر : 117304
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 تیر 1400 - 10:03
آیین اختتامیه نخستین جشنواره مجازی خوانش متون نظم و نثر کهن ادبیات فارسی «پنجه آفتاب» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار میهن نوین، مراسم اختتامیه جشنواره «پنجه آفتاب» با حضور  احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، سید مهدی ساداتی فرماندار شهرستان شمیرانات، ابوطالب فرنیاپور بخشدار مرکزی تهران، معاونین و رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و فرهیختگان و ادب دوستان و برگزیدگان جشنواره؛  به همت معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات برگزار شد.

در ابتدای مراسم عبدالرضا علی پناه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و برگزار کننده این جشنواره، ضمن خیر مقدم به حضار و مدیران حاضر در مراسم از حمایت های مدیر کل جهت برگزاری این جشنواره و  همکاری و همراهی معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل و همچنین همکاران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات تقدیر و تشکر کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات گفت:  جوهر ادبیات عشق است و شاید سرزمین ما را به ادبیات بشناسند؛ 80 درصد از آثاری که در جهان بوجود می آید؛  با موضوع عشق است؛ آنچنان که خدا نیز در قرآن وقتی از احسن القصص یاد می کند، سوره یوسف را نام میبرد و این عشق در ادبیات جهان  مانند ایلیاد و ادیسه هومر و مهابهاراتا و منظومه های عاشقانه  نیز وجود دارد. 80 درصد از دلایل پیدایش آثار ادبی این واژه است؛ واژه ای که سه حرف دارد ولی اثرات بسیار تاثیر گذاری دارد. در داستان های حماسی مثل شاهنامه فردوسی نیز سخن از عشق و خرد است. مفهومی به نام عشق باعث خلق آثار هنری همچون ادبیات می شود و ادبیات و زبان فارسی ما که جزو شناسه های کشور ما محسوب میشود می بایست به خوانشی صحیح و درست به جهانیان معرفی شود.

وی افزود: در گام نخست این جشنواره بر آن شدیم تا خوانش صحیح  متون ادبیات ایران را ترویج داده و در گام های بعدی، در سطوحی وسیع تر این جشنواره ادبی را گسترش دهیم.

علی پناه در پایان سخنان خود از رئیس هیئت داوران این جشنواره، دکتر کامل احمدنژاد  که در مراسم حضور نداشتند قدردانی کرد و گفت: داوری آثار 303 شرکت کننده  در این جشنواره  را ایشان و هیئت داوران بر عهده داشتند که با توجه به مواردی چون: درست خوانی کلمات، قدرت انتقال احساس، وسعت دامنه صدا، اجرای درست و رعایت داشتن صدای رسا و واضح و خلاقیت و نوآوری در خوانش؛ نفرات برتر گزینش و معرفی شدند.

اعتراض تند سینماگر زن به ممنوع‌التصویریِ ستاره‌ها

در ادامه احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز ضمن عرض خیر مقدم  به حضار و عرض تسلیت شهادت امام محمد باقر(ع) از تلاش های قابل توجه معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل و رئیس و همکاران اداره فرهنگ و ارشاد شمیرانات یاد کرد و گفت: از مزایای بوجود آمده در شرایطی که سطح دنیا را دربر گرفته، استفاده صحیح  و گسترده از فضای مجازی است؛ چه بسا که حتی جشنواره ها و فعالیت های مجازی، قابلیت شرکت نمودن افرادی در سطح سایر کشورها را نیز دارد.

وی گفت: کلیدی ترین موضوع در هویت و فرهنگ مردم زبان و خوانش درست است و در حقیقت مدخن و دروازه ورود به هر فرهنگی دانستن زبان آنهاست. ما کشوری هستیم با فرهنگ دیرینه و غنی و هزاران سال و هزاران انسان کشته شدند برای دفاع از این زبان و فرهنگ که هویت و معرف ما اکنون در دنیاست. تمدن های زیادی متولد شدند و از بین رفتند ولی برخی فرهنگ ها و تمدن ها مانند ایران حتی پس از سه مقطع تاراج و جنگ، فرهنگ خود را حفظ نموده است؛ لذا دلسوزانه با فعالیت  حوزه های فرهنگی می بایست از فرهنگ و زبان ایرانی حفاظت کنیم و نگذاریم تحت الشعاع زبانهای دیگر قرار گیرد.

سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات نیز طی سخنانی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان شمیرانات و سایر عوامل برگزار کننده  این جشنواره قدردانی کرد و گفت: به طور یقین برگزاری چنین جشنواره های ادبی  در شرایط  طاقت فرسای کنونی با توجه به گسترش بیماری، به شکل یک رویش جدیدی است و عملکرد این اداره کل به شکل برگ سبزی زیبا  قابل ستایش و توجه است.

هشدار پرویز پرستویی به روحانی منتقدِ علی کریمی

وی گفت : ادامه این راه در افق وسیع تر و در سطح کشور می تواند باعث تقویت و غنای بستر فرهنگ و ادب و هنر گردد که قابل تقدیر و تشویق است.

درادامه زهره خسروانی دبیر اجرایی جشنواره به خوانش بیانیه هیئت داوران پرداخت  و ضمن تشکر از تلاش های بی دریغ و زحمات اعضای دبیرخانه به ادامه دار بودن این جشنواره ابراز امیدواری کرد و  گفت: امیدواریم که بتوانیم دوره های بعدی این جشنواره را با امکانات و قدرت بیشتر و در سطح ملی برگزار نماییم.

گفتنی است در میان این مراسم آرش و آوا خانیکی دو هنرمند رشته نقالی خوانی به اجرای قطعاتی از شاهنامه پرداختند و سعیده اسدالهی و عبدالمجید فرائی دو تن از برگزیدگان جشنواره نیز به نمایندگی از سایر برگزیدگان، به خوانش اثر ارسالی خود به جشنواره پرداختند.

درپایان عبدالرضا علی پناه  به پاس حضور و حمایت های مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار شمیرانات و معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل، تندیس هایی  از شعرای ارزشمند ایرانی ابوالقاسم فردوسی و مولانا  را به ایشان هدیه داد.

برگزیدگان جشنواره پنجه آفتاب نیز در بخش پایانی به شرح زیر معرفی شدند:

در بخش فردوسی خوانی

اعظم مهدور: رتبه اول از تهران

نیکو آقا حسنی: رتبه دوم  از تهران

شهناز عباسی: رتبه سوم  از تهران

در بخش نظامی خوانی

رضا کرم آبیان: رتبه اول از تهران

مریم فیضی: رتبه دوم  از تهران

زهرا حسنی: رتبه سوم  از شمیرانات

در بخش سعدی خوانی

آرزو پناهی: رتبه اول از شهریار

محمد پازوکی: رتبه دوم  از تهران

حسین ناصری: رتبه سوم  از دماوند

در بخش مولوی خوانی

سعیده اسدالهی: رتبه اول از تهران

محسن محمد: رتبه دوم  از تهران

عبدالمجید فرائی: رتبه سوم  از شهرری

در بخش حافظ خوانی

الهام لطیفی: رتبه اول از پردیس

پروانه تات اسدی: رتبه دوم  از پیشوا

سارینا قائدرحمت: رتبه سوم  از شمیرانات

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست