سفری به هندوستان، سرزمین هفتاد و دو ملت

هندوستان یا سرزمین هفتاد و دو ملت، با خواندن این نام‌ها اولین چیزی که به ذهن هر خواننده‌ای خطور می‌کند پیرمردی با لباسی سپید یا همان مهاتما گاندی است.
کد خبر : 118536
تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مرداد 1400 - 15:21
سفری به هندوستان، سرزمین هفتاد و دو ملت

هندوستان یا سرزمین هفتاد و دو ملت، با خواندن این نام‌ها اولین چیزی که به ذهن هر خواننده‌ای خطور می‌کند پیرمردی با لباسی سپید یا همان مهاتما گاندی است.

این رهبر آزادیخواه توانست با مبارزه‌های خود علیه استعمار انگلستان نام این شبه‌قاره را با نام خود همراه کند و در ذهن جهانیان تا ابد ماندگار نگه دارد.

اما در قرن حاضر این کشور توانسته با سرمایه‌گذاری بیش از حد خود و اتخاذ سیاست‌های بسیار کارآمد در صنعت گردشگری نام کشور هفتادو دو ملت را به نام سرزمین عجایب تغییر دهد و این کلمه را در کنار خاطره مبارزه گاندی در ذهن همه ساکنان این کره خاکی جایگزین کند.

هندوستان با سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیاد در صنعت گردشگری توانسته درآمدی بسیار سرشار از این صنعت نوظهور خود به دست آورد، البته نباید فراموش کرد که واقعا این کشور پتانسیل بسیار زیادی برای رشد و گسترش این صنعت در داخل مرزهایش داشته و دارد.

هر گوشه و کنار این سرزمین پهناور و کهن را که تماشا کنیم موارد بسیار زیادی برای معرفی به صنعت گردشگری دیگر کشورها می‌بینیم که می‌توان به سازه‌های باستانی و طبیعت بکر و دست نخورده برخی قسمت‌های آن اشاره کرد که گاهی زبان و قلم از توصیف آنها ناتوان است.

به طور کلی امروزه کسی نیست که نخواهد یک بار به این سرزمین عجایب سفر کند و علاقه‌مند به تجربه آن نباشد. به این جهت این‌بار قصد معرفی پایتخت سیاسی سرزمین عجایب یعنی دهلی نو را داریم؛ اگرچه نام این شهر در کنار آگرا و جیپور در صنعت گردشگری به‌عنوان مثلث طلایی هندوستان شناخته شده است.

شهر دهلی به دو بخش نو و کهنه تقسیم شده و اکثر گردشگران فقط از قسمت جدید این شهر دیدن می‌کنند، اما اگر اهل ماجراجویی باشید بد نیست سری هم به قسمت قدیمی شهر بزنید چون برخی از آثار باستانی در این بخش قرار گرفته است اما به یاد داشته باشید که با ورود به بخش قدیمی دهلی چهره‌ای باورنکردنی را از شهر می‌بینید. در قسمت قدیمی شهر فقر، آلودگی و شلوغی بسیار مشهود و تراکم جمعیت در این بخش از شهر بسیار زیاد است.

هستند برخی از ساکنان قسمت قدیمی شهر ‌هرگز شانس دیدن قسمت جدید را ندارند و در فاصله‌ای نه‌چندان زیاد از تمدن و سازندگی ‌زندگی خود را سپری می‌کنند بی‌آن که حتی تصور آسایش و راحتی بخش جدید شهر را تجربه کرده باشند.

این شهر بسیار شلوغ، نماد بسیار کوچکی از کل سرزمین عجایب است، اگر از تهران قصد سفر به این شهر را دارید با یک پرواز چهار ساعته وارد آن می‌شوید.

در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی دهلی‌نو اگر برای اولین بار از آن دیدن می‌کنید بوی تندی را استشمام خواهید کرد که در واقع همان بوی هندوستان است که تا انتهای سفر همراه شماست.

زمان و مکان تشییع «سایه» مشخص شد

اما یک مورد را هرگز فراموش نکنید آن هم شنیدن صدای انواع و اقسام بوق اتومبیل‌هاست، به طور کلی هندی‌ها بسیار علاقه‌مند به استفاده از بوق وسیله نقلیه خود هستند و گاهی باعث ناراحتی شما می‌شود و همان لحظه خداوند را شکر می‌کنید که در شهر شما از این خبرها نیست و گاهی هم برای آرامش شهر خود دلتنگی می‌کنید.

شاید از آن دسته از گردشگران هستید که علاقه به ماجراجویی باعث شده تا به تنهایی سفر کنید و از تورهای گردشگری استفاده نمی‌کنید بنابراین هرگز نگران انتخاب هتل در شهر دهلی‌نو نباشید چون با هرنوع سلیقه و بودجه‌ای که وارد سرزمین عجایب شده باشید امکان انتخاب هتل دارید.

به طور کلی در تمام شهرهای این کشور هتل‌های زنجیره‌ای بسیار زیادی مشغول به کار هستند و با امکانات بسیار مناسب خود البته با توجه به تعداد ستاره‌هایشان سعی در جلب هرچه بیشتر گردشگران به سمت اتاق‌هایشان دارند.

نوع طراحی اتاق‌های این گونه هتل‌ها زیبا و خوش آب و رنگ است و بسیاری از گردشگران متوجه رقم بسیار بالای هتل‌های پنج ستاره این کشور نمی‌شوند و ناخودآگاه خود را در این اتاق‌های بسیار مجلل می‌بینند؛ ولی نکته‌ای را هرگز فراموش نکنید که برخی از هتل‌های سرزمین عجایب که در واقع همان کاخ‌های سلطنتی قدیمی هستند بسیار گرانقیمت هستند و در نوع خود بی‌نظیر، بنابراین قبل از ورود به سالن ورودی آنها کمی بیشتر فکر کنید بعد وارد آنها شوید چون زیبایی آنها ممکن است کار دست شما بدهد!

تعدادی از هتل‌های معروف شهر عبارتند از: هتل کنتینانتال، هتل امباسادور، هتل آشوک، هتل سیتی‌پارک، هتل کرون پلازا، هتل له مردین و هتل پلازا، ولی اگر اهل صرفه‌جویی هستید بهترین گزینه برای شما استفاده از هتل‌های دولتی و مخصوص گردشگران است.

این هتل‌ها که در حمایت مراکز دولتی هستند با ارائه خدمات بسیار با کیفیت، اما با قیمتی مناسب سعی کرده‌اند گردشگران مقتصد را به سمت خود جلب کنند.

در سفر به سرزمین عجایب نوبت به بازدید از مکان‌های تاریخی و گردشگری دهلی است.

اگر بخواهیم از مکان‌های دیدنی شهر بگوییم باید نام‌های آرامگاه همایون، قلعه سرخ، قطب منار، مسجد جاما، خانه باهائی Bahai house، ساختمان پارلمان هندوستان، کاخ ریاست جمهوری، عبادتگاه کریشنا، ساختمان یادواره گاندی یا Raj gat و معبد سیک‌ها در نزدیکی رودخانه گنگ و دروازه هندوستان را بیان کرد، هرچند این مکان‌های تاریخی خود برای بسیاری از گردشگران از جذابیت‌های بسیار زیادی برخوردار هستند، اما دلیل اصلی سفر بسیاری از گردشگران شهرهای «جیپور» و «آگرا» است که در واقع این سه منطقه به‌عنوان مثلث طلایی هندوستان معرفی شده‌اند بنابراین برای بازدید از هر یک از اضلاع دیگر این مثلث یعنی «آگرا» و «جیپور» به حداقل یک روز وقت نیاز دارید، اگرچه تمام امکانات گردشگری در این دو شهر مهیاست، ولی بسیاری از گردشگران بیش از یک روز در این منطقه نمی‌مانند.

فاطمه معتمدآریا حامی سفت و سخت پیدا کرد

برای رسیدن به آگرا که در حدود ۴۵ کیلومتری دهلی واقع شده، می‌توانید از تورهای روزانه استفاده کنید یا این‌که با تهیه بلیت قطار و اتوبوس خودتان به صورت انفرادی به این منطقه تاریخی سفر کنید ولی تورهای روزانه مناسب ‌ترین روش برای بازدید از این مراکز توریستی است.

در مورد این تورها می‌توانید از متصدی هتل کمک بگیرید و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.تاج‌محل که در واقع مقبره شاه‌جهان است مثل آگرا هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را پذیرایی می‌کند.

اما ضلع دیگر این مثلث طلایی شهر جیپور یا همان شهر صورتی سرزمین عجایب هست که به گفته بسیاری از تاریخ‌نویسان یکی از ثروتمندترین مناطق هندوستان بوده و هست.

مناطق تاریخی این شهر عبارتند از امبر فورت، سیتی پلاس city palace، قصر باد یا هوا محل، واتر پلاس وjantar mantar دیدن کنید.

در طول سفرتان به این مثلث طلایی جیپور اولین شهری است که در آن فیل می‌بینید البته در خیابان کنار وسایل نقلیه دیگر، گردشگران می‌توانند از فیل سواری هنگام بازدید از کاخ آمبرAmber palace لذت ببرند. کلیدی‌ترین نقطه سفر شما به این شهر بازدید از پارک ملی جیپور است که در واقع تکمیل‌کننده سفر شما به هندوستان است.

طبق رسم ما ایرانیان، همیشه بخشی از سفر‌مان به خرید سوغاتی اختصاص می‌یابد. بنابراین حالا نوبت به معرفی مراکز خرید و تجاری معروف دهلی رسیده اگرچه برخی از همین مراکز خرید، خود به تنهایی می‌توانند به عنوان جاذبه گردشگری شهر دهلی باشند.

از جمله این مراکز خرید بازار بسیار معروف زیرزمینی شهر دهلی است که امکان خرید سوغاتی را برای تمام گردشگران خارجی و داخلی این شهر فراهم کرده انواع و اقسام مجسمه‌های چوبی، چرم، پارچه‌های سرمه‌دوزی شده و دیگر صنایع دستی و البته ادویه‌های مخصوص هندوستان در این بازار در دسترس هستند. به غیر از این بازار بسیار مشهور، می‌توانید از بازار کارول باغ و connarte palace استفاده کنید.

دو نکته اصلی را هنگام گشت و گذار در این بازارها به خاطر بسپارید.

اول چانه زدن هنگام خرید، با این کار می‌توانید اجناس مورد علاقه خود را تقریبا تا یک‌سوم قیمت تهیه کنید و دیگری این‌که به ‌هیچ‌ عنوان مدارک و مبلغ زیادی پول را همراه نداشته باشید، اگرچه امنیت در این مناطق برقرار است اما شلوغی و ازدحام گاهی برای شما دردسرساز می‌شود و ممکن است دچار مشکل شوید بنابراین با صندوق امانات هتل بیشتر آشنا شوید و با اطمینان کامل مدارک و پول اضافه خودتان را به او بسپارید.

منبع:زیباشهر

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست