ترامپ: ما خاورمیانه را ویران کردیم / روش خروج از افغانستان بزرگترین شرمساری در تاریخ آمریکاست

ترامپ: ما خاورمیانه را ویران کردیم / روش خروج از افغانستان بزرگترین شرمساری در تاریخ آمریکاست به گفته رئیس جمهور سابق آمریکا، کشورش “ثروتی هنگفت” را به سربازان ارتش افغانستان پرداخت کرده و به نوعی به آنها برای جنگیدن “رشوه می داد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی خارج شدن سربازان آمریکایی از

کد خبر : 122947
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 مرداد 1400 - 12:47
ترامپ: ما خاورمیانه را ویران کردیم / روش خروج از افغانستان بزرگترین شرمساری در تاریخ آمریکاست

ترامپ: ما خاورمیانه را ویران کردیم / روش خروج از افغانستان بزرگترین شرمساری در تاریخ آمریکاست


به گفته رئیس جمهور سابق آمریکا، کشورش “ثروتی هنگفت” را به سربازان ارتش افغانستان پرداخت کرده و به نوعی به آنها برای جنگیدن “رشوه می داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی خارج شدن سربازان آمریکایی از افغانستان در دوره دولت جو بایدن را بزرگترین شرمسازی در تاریخ آمریکا خواند.

ترامپ در مصاحبه ای انحصاری با شان هانیتی مجری شبکه فاکس نیوز آمریکا با اشاره به اتفاقات افغانستان گفت: وقتی چین این را تماشا می کند بسیار خوشحال است و آنها به ما می خندند. این بزرگترین شرمساری در تاریخ کشور ما است. آنها دارند می خندند. من میلیاردها و میلیاردها دلار از چین بیرون کشیدم، هرگز چنین اتفاقی نمی افتد. ما هرگز ۰.۱۰ دلار هم از چین نگرفتیم. میلیاردها و میلیاردها. آنها از مشاهده یک انتخاباتی که همراه با تقلب بوده بسیار خوشحال بودند و در واقع آنها ممکن است به آن در طول این روند کمک کرده باشند. اما آنها بسیار خوشحال بودند. اما شان، من به تو می گویم که این بزرگترین شرمساری است که ما تا کنون دیده ایم. و تو این را بهتر می دانی.

ترامپ ادامه داد: آمریکا به سربازان افغان پول زیادی داد بنا براین وقتی که آمریکا از افغانستان خارج شد، افغانها دست از نبرد کشیدند.

او گفت: افراد متفاوت زیادی به من اطلاعات بسیاری بدی گفتند. حقیقت این است که آنها جزو سربازانی در جهان با بالاترین سطح حقوق بودند. آنها به خاطر چک حقوق کار می کردند چون وقتی ما این کار را متوقف کردیم و به مجرد این که خارج شدیم آنها دست از نبرد کشیدند.همه شجاع هستند اما حقیقت این است که کشور ما ثروت هنگفتی را به سربازان افغان پرداخت می کرد بنا براین ما به  نحویی به آنها برای نبرد رشوه می دادیم.

ترامپ در ادامه بودجه سالانه‌ای که آمریکا برای عملیات در افغانستان صرف می کرد را با بودجه ارتش روسیه مقایسه کرده و گفت:  ما ۴۲ میلیارد دلار در سال بودجه صرف می کردیم. فکر کنید ۴۲ میلیارد دلار. من می دانم روسیه ۵۰ میلیارد دلار در سال برای کل ارتشش خرج می کند. ما ۴۲ میلیارد دلار بودجه خرج می کنیم. و ما هیچ چیز در ازایش دریافت نمی کنیم.

ساخت پایگاه‌های امن نظامی تداوم خواهد داشت

او بیان کرد: این اتفاق بزرگی است که ما داریم خارج می شویم. اما هیچکس تا کنون بدتر باز بایدن یک روند خروج را مدیریت نکرده است. من معتقدم که این بزرگترین شرمساری در تاریخ کشور ما است.

ترامپ مدعی شد که خروج نیروهای آمریکایی را طور دیگری مدیریت می کرد.

او گفت: من شمار سربازان را از نزدیک ۲۰ هزار به ۲۵۰۰ رساندم – و آنها قبل از آنکه غیرنظامیان و مترجمان و بقیه مردمی که به ما کمک کرده بودند را خارج کنند سربازان را خارج کردند. من می خواستم نظامیان را در درجه آخر خارج کنم و مردم را ابتدا خارج می کردم.

دونالد ترامپ با انتقاد تند از جو بایدن و فاجعه‌ای که در کابل روی داده، گفت: «بایدن بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری در تاریخ و همکار دموکراتش جیمی کارتر در بحران گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا در تهران، ایالات‌متحده را تحقیر کرد.

ترامپ به فاکس نیوز گفت: نمی‌دانم این را شکست نظامی بخوانم یا شکست روانی؛ هیچگاه چنین چیزی اتفاق نیفتاده بود، می‌توانید تا دوره کارتر و گروگانگیری عقب بروید.

او در ادامه به باقی ماندن هزاران آمریکایی در افغانستان اشاره کرده که باتوجه به شرایط امنیتی فرودگاه کابل هنوز نتوانسته‌اند به آمریکا بازگردند.

ترامپ گفت که او به رهبران طالبان هشدار داده بود که اگر آمریکایی‌ها در معرض تهدید قرار گیرند، چنان ضربه‌ای به آنها خواهد زد که در تا کنون مشابه آن را تجربه نکرده‌اند.

دونالد ترامپ به آویزان شدن مردم افغانستان به چرخ‌های هواپیمای نظامی آمریکا روی باند فرودگاه کابل برای فرار از افغانستان اشاره کرد و گفت این تصاویر به اندازه‌ای دردناک است که ماجرای هلی‌کوپترهای جنگ ویتنام را به حاشیه می‌راند.

اشاره او به هلی‌کوپتری است که برای خارج کردن تفنگذاران آمریکایی از سفارت آمریکا در سایگون، پایتخت ویتنام جنوبی بر بام سفارت فرود آمده بود.

در هفته‌های اخیر سیاست بایدن درباره افغانستان بارها با جنگ ویتنام و کابل و سایگون مقایسه شده است.

ترامپ در صحبت درباره اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان گفت: صادقانه من هرگز اعتماد زیادی به غنی نداشتم. من این صحبت را علنی گفتم. من فکر می کردم او یک حقه باز تمام عیار است. من هرگز از او خوشم نیامد.

ترامپ بیان داشت، رفتن به خاور میانه بدترین تصمیم در تاریخ آمریکا بود. ما خاورمیانه را ویران کردیم… هزاران میلیارد دلار پول هزینه کردیم، میلیون ها نفر جان باختند و حالا هیچ فرقی با قبل نمی کند – اوضاع خیلی بدتر است چون باید آن را از نو بسازید، چون تکه تکه شده.

بی شک عاملان حمله اصفهان پشیمان خواهند شد

او حمله به افغانستان را به “فرو رفتن در باتلاق” توصیف کرد.

به گفته او، وضعیت کنونی در افغانستان تا چند دهه آینده بر روابط خارجی آمریکا تاثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: این زمانی وحشتناک برای کشور ما است. این خفت بار ترین دوره زمانی است که من تا کنون مشاهد کرده ام.

ترامپ در بخش دیگری از مصاحبه با فاکس نیوز از مداخله آمریکا در خاورمیانه در دو دهه اخیر انتقاد کرد. او گفت که تصمیم ورود به خاورمیانه یکی از بدترین تصمیم‌های آمریکا بوده است. تصمیمی که به بهبود شرایط پس از ۲۰ سال کمک نکرده است و شرایط را وخیم‌تر کرده است.ترامپ اظهار کرد: رفتن به خاور میانه یک تصمیم وحشتناک بود. می دانم خانواده بوش خوشحال نخواهند شد اما من معتقدم وقتی که ما تصمیم به رفتن به خاورمیانه گرفتیم این بدترین تصمیم در تاریخ کشور ما بود.

ترامپ که وعده پایان دادن به “جنگهای بی پایان” راه افتاده از سوی آمریکا در خاور میانه را داده بود، بر توافقی منعقد شده در فوریه ۲۰۲۰ که بعدا به دولت بایدن به ارث رسید با طالبان مذاکره کرد.

او با این وجود اظهار کرد، طالبان “دوست ندارد مذاکره کند”.

این رئیس جمهور سابق آمریکا بیان داشت، روسیه به بررسی هلی کوپترهای بلک هاوک که آمریکا در افغانستان رها کرد خواهد پرداخت.

ترامپ به فاکس نیوز گفت: ما هلی کوپترهای بلک هاوک جدید به ارزش میلیاردها و میلیاردها دلار داریم که روسیه حالا به بررسی آنها خواهد پرداخت و همین طور چین و همینطور هر کس دیگری زیرا این تجهیزات نظامی عالی ترین در جهان هستند.

ترامپ همچنین در اظهارات خود گفت نمی تواند برنامه اش برای کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را فاش کند اما اضافه کرد که آمریکایی ها خوشحال خواهند شد.

او اظهار کرد: از آنجا که قوانین مالی کمپین شدیدا پیچیده و به طرزی باور نکردنی احمقانه هستند من در واقع اجازه پاسخ دادن به آن سوال را ندارم. اما بگذارید این طور بگویم. من فکر می کنم شما خوشحال خواهید شد.

وی افزود: مردم شما قرار است خرسند باشد زیرا من عاشق این کشور هستم و از دیدن آنچه اتفاق می افتد متنفرم.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست