چه جریاناتی پیش از داعش، شیعه‌کشی را رواج می‌دادند؟ / مهم ترین و بزرگترین نسل کشی های شیعیان را در طول تاریخ بشناسید

شیعیان از همان ابتدای پیدایش تا زمان حال مظلوم واقع شده و بارها مورد حمله و تبعید و کشتار قرار گرفته اند
کد خبر : 132306
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1400 - 10:24
چه جریاناتی پیش از داعش، شیعه‌کشی را رواج می‌دادند؟ / مهم ترین و بزرگترین نسل کشی های شیعیان را در طول تاریخ بشناسید

شیعیان از همان ابتدای پیدایش تا زمان حال مظلوم واقع شده و بارها مورد حمله و تبعید و کشتار قرار گرفته اند. در این گزارش سعی داریم مروری کلی و کوتاه بر تاریخ شیعه و کشتارهای بزرگ آنان توسط حکومت های مختلف داشته باشیم.

 تهدیدات اخیر داعش علیه شیعیان و به خصوص بمباران دو مسجد در افغانستان نشان داد که شیعیان هنوز هم در خطر هستند. گروه تروریستی داعش در موضع‌گیری مضحک ادعا کرد: “شیعیان خطرناک هستند.” داعش هشدار داده است که آن‌ها را از بغداد تا افغانستان هدف قرار خواهد داد.

شیعیان در طول تاریخ بارها با نسل کشی مواجه شده اند. شاید این اتفاق به این علت باشد که معمولا شیعه ها در جوامع اسلامی اقلیت به حساب آمده و به همین علت به راحتی علیه شان ظلم می شده است. همانطور که تاریخ نشان داده معمولا علیه اقلیت های دینی، نژادی و قومی ستم های مختلفی اعمال شده و بسیاری از این جوامع با کشتار و تبعید روبه رو شده اند.

با این حال، شیعیان از همان ابتدای پیدایش تا زمان حال مظلوم واقع شده و بارها مورد حمله و تبعید و کشتار قرار گرفته اند. در این گزارش سعی داریم مروری کلی و کوتاه بر تاریخ شیعه و کشتارهای بزرگ آنان توسط حکومت های مختلف داشته باشیم.

کشتار شیعیان در دوره امویان و عباسیان

شیعیان یا علویان نخستین (پیروان حضرت علی (ع) که ایشان را جانشین پیامبر (ص) و رهبر جامعه اسلامی می دانستند) از همان سال های بعد از وفات پیامبر مورد ظلم و ستم قرار گرفتند. بعد از شهادت حضرت علی (ع) و امام حسن (ع) فاجعه کربلا به وقوع پیوست و امام شیعیان و همه اعضاء خانواده اش به طرز ناراحت کننده ای به شهادت رسیده و زنان نیز به اسارت رفتند. این اتفاق باعث تحرکاتی در جامعه علوی آن روز شد. قیام توابین و قیام مختار ثقفی از جمله نتایج عاشورای حسینی بود. توابین همگی در جنگ با نیروهای عبیدالله بن زیاد در عین الورده شهید شدند و مختار ثقفی نیز بعد از چند پیروزی توسط نیروهای عبدالله بن زبیر و مصعب بن زبیر از پای درآمد. همچنین، در سالهای بعد، قیام یحیی و زید نیز با سرکوب شدیدی روبه رو شد و باعث شهادت بسیاری از شیعیان گردید.

با روی کارآمدن عبدالملک مروان در شام و ارسال نیرو به عراق و حجاز به سرکردگی حجاج بن یوسف ثقفی، کشتار علویان و ستم بر آنان وارد مرحله جدیدی شد. حجاج یکی از خونخوارترین حاکمان تاریخ بود  و چنان کشتاری علیه شیعیان به راه انداخت که نامش را در ادبیات فارسی و عربی به سمبل خباثت و خونخواری بدل کرد. مشهور است که او حتی در عید قربان به جای قربانی، سر از بدن شیعیان می بریده است که این امر نشان از خباثت و خونخواری او می دهد. از این جهت، شیعیان در دوره او، سخت ترین شرایط را تجربه کردند.

قدردانی رئیس جمعیت تحول و توسعه گام دوم انقلاب خوزستان از سربازان گمنام امام زمان(عج)

بعد از مرگ حجاج، مقدار کمی شرایط برای شیعیان بهتر شد. با اضمحلال امویان و قدرت گیری مخالفان آنان و به خصوص جنگ بین نیروهای ابومسلم خراسانی و ابوهاشم با نیروهای اموی، شیعیان فرصتی یافتند که کمی آسوده باشند. شیعیان تا زمان مامون عباسی و معتصم نسبت به دوره های قبل کمتر مورد آزار قرار گرفتند اما در دوره متوکل عباسی مجددا فشارها بر آنان زیاد شد.

از دوره عباسیان تا دوره غزنویان، جماعت شیعه بسیاری مورد حمله، قتل و غارت حکومت های مختلف قرار گرفتند. بد نیست به برخی از مهم ترین این فجایع اشاره کنیم:

الف. کشتار جمعی شیعه توسط هواداران بربهاری و حنابله

ب. کشتار شیعیان توسط عباسیان به بهانه همکاری با قرمطیان و غالیان

ج. کشتار شیعان توسط فرقه کرامیه و حنابله ی بغداد

د. قتل عام شیعیان مغرب الاوسط توسط معز بن بادیس زیری

ه. قتل عام شیعه مغرب الاقصی توسط مرابطان متعصب

کشتار شیعیان از دوره غزنویان تا حمله مغولان

با روی کار آمدن سلطان محمود غزنوی در ایران کشتار شیعیان بسیار زیاد شد. سلطان محمود به بهانه قرمطی و رافضی بودن شیعیان، بسیاری از آنها را کشته و جماعت کثیری از شیعیان را نفی بلد نمود. خود او در این باره گفته است: ” من از بهر عباسیان انگشت در کرده‌ام در همه ی جهان و قرمطی می‌جویم و آنچه یافته آید و درست گردد بردار می‌کشم.”

با افزایش قدرت ترکان غزنوی و سلجوقی در ایران، گروهی از شیعیان هفت امام اسماعیلی نیز قدرت بسیاری گرفتند. آنها در ایران به رهبری حسن صباح در کوه های بلند قلعه هایی را ساختند و در آنجا با حکومت های ترک مرکزی جنگ های فراوانی به راه انداختند. همزمان در مصر نیز خلافت شیعه فاطمی به قدرت رسید و از این حیث، وضعیت شیعیان کمی بهتر از گذشته شد. با این حال، حکومت های مرکزی بسیاری از روستاییان شیعه بی گناه را به بهانه همکاری با اسماعیلیان یا خلافت فاطمی بر دار کرده یا به زندان انداختند.

کارشناسی داوری دربی ۹۷؛ یک پنالتی سوخت!

کشتار شیعیان در دوران سه قلمرو

با نابودی بنی عباس و حمله مغولان شرایط سیاسی دنیای اسلام تغییر کرد. بعد از چند صد سال استیلای مغولان بر مهم ترین بلاد خلافت اسلامی، سرانجام سه قلمرو اصلی عالم اسلام به دست سه حکومت مختلف افتاد. آسیای صغیر، حجاز و بخشی از آفریقا توسط عثمانی، فلات ایران به دست حکومت شیعه صفوی و هندوستان نیز به دست حکومت گروکانی اداره گردید.

رقابت عثمانی های سنی با صفویان شیعه باعث کشتار اقلیت های مذهبی در دو قلمرو شد. همچنین، دست به دست شدن حکومت توسط شاهزادگان گورکانی باعث گردید برخی از شاهزادگان متعصب مانند اورنگ زیب با روحانیون پرنفوذ گورکانی بیعت کرده و برای محکم شدن جایگاهشان دست به کشتار اقلیت های مذهبی من جمله شیعیان بزنند.

از قرن 10 هجری تا قرن 13 کشتارهایی علیه شیعیان انجام گرفت که در زیر عنوان برخی از مهم ترین آنها را ذکر می کنیم:

الف. کشتار جمعی شیعیان خراسان در حملات ازبکان

ب. کشتار شیعیان و نفی بلد آنان توسط سلطان سلیم  عثمانی و سلطان مراد سوم

ج. کشتار شیعیان عراق توسط سلطان مراد چهارم

د. کشتار شیعیان توسط افغان ها، کشتار شیعیان در حجاز و قتل عامشان توسط یارخان ازبک

ه. قتل عام سادات حلب توسط ینی چری های عثمانی

ی. کشتار شیعیان هند توسط حکام محلی و با همکاری استعمار انگلیس

کشتار شیعیان در قرن اخیر

در دو قرن اخیر نیز کشتار شیعیان ادامه دارد. این قتل عام ها و آزار و اذیت ها به خصوص در افغانستان و پاکستان رخ داده است. کشتار شیعیان بلوچستان توسط پاکستان، کشتار هزاره ها توسط طالبان، کشتار شیعیان کابل توسط نیروهای برهان الدین ربانی و بمب گذاری های اخیر داعش و طالبان و القاعده  در مساجد شیعیان از جمله مهم ترین این کشتارها بوده و هستند.

همچنین، آزار  و اذیت شیعیان آذربایجان، نیجریه، بحرین، عربستان و همچنین، کشتار شیعیان در دوره قدرت گیری داعش در عراق و شام همگی نشان از وضعیت بد شیعیان در دوره معاصر می دهد.

امید است که روزی این کشتارها متوقف شود و همه اقوام و مذاهب در کنار هم با صلح و دوستی زندگی کنند.

 

منبع: خبر فوری

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست