خطای بزرگ آمریکا در خوانش دیپلماسی ایران/ چرا بایدن در یک مسیر اشتباه گام گذاشته؟

نویسنده فارن پالیسی معتقد است که مقامات آمریکا خوانش اشتباهی از ایران و اقداماتش دارند.
کد خبر : 134113
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 آبان 1400 - 12:37
خطای بزرگ آمریکا در خوانش دیپلماسی ایران/ چرا بایدن در یک مسیر اشتباه گام گذاشته؟

نویسنده فارن پالیسی معتقد است که مقامات آمریکا خوانش اشتباهی از ایران و اقداماتش دارند. نویسنده تاکید دارد که دولت جدید ایران نمی خواهد میز مذاکره را ترک کند و تهدیدهای نظامی از سوی واشنگتن، فقط امیدهای باقی مانده برای دستیابی به یک توافق را از بین می برد.

به گزارش خبر فوری، در حالیکه بسیاری در آمریکا در تلاشند که ایران را به تعلل متهم کرده و ما را مقصر اصلی ترک میز مذاکره و برجام و نشست وین جلوه دهند، برخی دیگر (به خصوص چند رسانه غربی) در تلاشند که این توهم را از بین ببرند. این رسانه ها به خصوص به دولت جدید آمریکا هشدار می دهند که در سیاست خود دچار اشتباه نشده و طناب محکم دیپلماسی را رها نکنند.

ابتدا چند روز پیش، پایگاه بیزینس اینسایدر در تحلیلی به این موضوع پرداخت. نویسنده این پایگاه معتقد است وین، تنها راه برای بایدن و دولتش است تا مساله ایران را حل کند و اگر این مساله با دیپلماسی حل نشود ممکن است وضعیت منطقه بحرانی شود.

باربارا اسلاوین (Barbara Slavin)، تحلیلگر سیاسی و متخصص مسائل منطقه خاورمیانه و روابط ایران و غرب معتقد است که هنوز همه امیدها برای به سرانجام رسیدن مذاکرات از بین نرفته است. او می گوید که ممکن است با میانجی‌گری چین و یا برداشتن تحریم ها توسط آمریکا یا تغییر زبان دیپلماسی این کشور در رابطه با جمهوری اسلامی ایران، بین ایران و آمریکا یک توافق جدید (هرچند کوتاه مدت) برقرار شود. این کارشناس معتقد است وضعیت اقتصادی ایران از یک طرف، و نداشتن نقشه و راهبرد جایگزین دیپلماسی توسط آمریکا از طرف دیگر، شاید دو طرف را مجاب کند که با یکدیگر توافق کنند.

چنین تحلیلی توسط چند رسانه معتبر دیگر هم ارائه شده است. جالب اینکه فارن پالیسی نیز چند روز پس از انتشار گزارش بیزینس اینسایدر، در تحلیلی مفصل به موضوع مذاکرات هسته ای ایران و غرب پرداخت و شبیه همان حرف های بیزینس اینسایدر را زد.

نویسنده فارن پالیسی در گزارش خود از این نوشت که مقامات آمریکا و سیاستگذاران آن، خوانش اشتباهی از ایران و اقداماتش دارند. نویسنده تاکید دارد که دولت جدید ایران نمی خواهد میز مذاکره را ترک کند و تهدیدهای نظامی از سوی واشنگتن، فقط امیدهای باقی مانده برای دستیابی به یک توافق را از بین می برد.

فارن پالیسی به مقاله اخیر دنیس راس (Dennis Ross )، تحلیلگر سیاسی مشهور آمریکایی اشاره دارد که در آن شروع به هراس افکنی در مورد ایران کرد و مدعی شد دولت جدید ایران به هیچ وجه قصد ندارد به میز مذاکره بازگردد و به دنبال آن است که با ایجاد تاخیر و تعویق مذاکرات، آسوده خاطر، فعالیت هسته ای خود را کامل کند. راس در نهایت معتقد است دولت آمریکا باید به اصطلاح شمشیر را از رو بکشد و با شدت تمام در مقابل ایران بایستد و فعالیت هسته ای آن را متوقف کند.

نویسنده تحلیل فارن پالیسی معتقد است این نظر اشتباه است. او تاکید دارد که این دقیقا همان سیاست ترامپ است که با اقدامات اشتباهش باعث شد وضع به اینجا برسد. فارن پالیسی معتقد است تنها راه برای آمریکا “دیپلماسی” است و هیچ پلن بی (plan B) برای او و دولتش وجود ندارد.

فارن پالیسی همچنین معتقد است که دولت ایران به هیچ وجه قصد دوری از توافق و ننشستن پای میز مذاکره را ندارد و شکی نیست که این کشور به مذاکرات باز می گردد چرا که به لغو تحریم ها نیاز دارد. نویسنده مدعی است مخالفت های مجلس ایران و اصولگرایان حامی دولت هم بیشتر ریشه در دوران ریاست جمهوری روحانی دارد که مدعی بود برجام بزرگترین دستاوردش است و منتقدان می خواستند نشان دهند که چنین نیست اما اکنون که روحانی رفته، بعید است مخالفت جدی با مذاکره صورت بگیرد.

نویسنده در پایان می نویسد: “پیشنهادات دنیس راس، در صورت پیگیری بایدن، چشم‌اندازهای باقی‌مانده برای احیای برجام را از بین می‌برد و ایالات متحده و ایران را در یک دور خطرناک درگیری و چالش حبس می‌کند. برجام یک نشانه عالی بود برای آنچه که می توان از طریق دیپلماتیک به دست آورد و احیای آن یکی از منافع اصلی امنیت ملی ایالات متحده است. در این مرحله، به نطر می رسد (که به جای تهدید نظامی) بهتر است آمریکا ژست دلسوزانه بگیرد و اقداماتی چون آزادسازی دارایی‌ های مسدود شده ایران را در اولویت قرار دهد.”

منبع:خبرفوری

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست