آشنایی با باغ وحش‌های معروف جهان

برای بیشتر مردم سفر فقط به معنی حضور در جایی دور از محل زندگی به شمار نمی‌رود، بلکه سفر به معنی تماس نزدیک با طبیعت، سایر فرهنگ‌ها و مردم است. یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های نیمه‌طبیعی را در سراسر دنیا می‌توان باغ وحش‌ها دانست.
کد خبر : 136964
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آذر 1400 - 14:15
آشنایی با باغ وحش‌های معروف جهان

برای بیشتر مردم سفر فقط به معنی حضور در جایی دور از محل زندگی به شمار نمی‌رود، بلکه سفر به معنی تماس نزدیک با طبیعت، سایر فرهنگ‌ها و مردم است. یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های نیمه‌طبیعی را در سراسر دنیا می‌توان باغ وحش‌ها دانست.

اماکنی که در آن گردشگران و بازدیدکنندگان این امکان را دارند تا از نزدیک و بدون ترس از هر گونه حمله یا آسیبی از سوی حیوانات آنها را مشاهده کرده و در محیطی شبیه فضای زندگی‌شان، رفتارهای آنها را به تماشا بنشینند. باغ وحش‌ها همواره یکی از اصلی‌ترین نقاطی هستند که گردشگران به دیدن آنها می‌روند و هرچه میزان وجود گونه‌های حیات وحش و وجود گونه‌های نادر حیوانات در این باغ وحش‌ها بیشتر باشد، میزان استقبال نیز بیشتر خواهد بود. در این شماره از ده تایی‌ها به معرفی ده باغ وحش مشهور جهان به انتخاب سایت «از بشریت بخواهید انسان‌تر باشد» می‌پردازیم. معیار انتخاب از سوی این پایگاه میزان انطباق فضاهای تهیه شده در باغ وحش‌ها با محیط اصلی زندگی حیوانات و همچنین خدمات ارائه شده در آنها به گردشگران است.

۱. باغ‌وحش بلیز
بلیز، پایتخت کشوری با همین عنوان و دارای جمعیتی حدود ۳۳۰ هزار نفر در آمریکای مرکزی است که نام آن برای بیشتر مردم چندان شناخته شده نیست. باغ وحش بلیز سال ۱۹۸۳ به عنوان یک پارک طبیعی افتتاح و رفته رفته به محل نگهداری بیش از ۱۲۵ گونه جانوری مختلف در مساحتی بالغ بر ۴۰۰۰ مترمربع تبدیل شد. امروزه این باغ وحش در فاصله ۳۰ مایلی غرب شهر بلیز قرار دارد و بیشتر شهرت خود را مدیون وجود گونه‌های نادر ایگوانای سبز رنگ است. علاوه بر این، یکی از برنامه‌های اصلی این باغ وحش، مراقبت و نگهداری از حیوانات مجروح و آسیب‌دیده و درمان آنهاست. نکته مهم در این پروسه درمانی این است که این حیوانات پس از مداوا شدن مجدد در طبیعت رها می‌شوند. گردشگران و بازدیدکنندگان از این باغ وحش در کنار مشاهده گونه‌های مختلف حیات وحش می‌توانند از مراحل مداوا و نگهداری حیوانات نیز بازدید کرده و در صورت علاقه در آن مشارکت نمایند.

۲. باغ‌وحش پکن
این باغ وحش را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین باغ وحش‌های جهان دانست. باغ وحش پکن در دوره سلسله مینگ تاسیس شد و البته به صورت خصوصی در اختیار خاندان سلطنتی بود و پس از آن سال ۱۹۰۸ با نام باغ ده هزار جانور به صورت باغ وحش عمومی و همگانی درآمد. در وهله نخست عنوان عجیب و غریب باغ وحش سبب شد تا افراد زیادی برای دیدن آن هجوم بیاورند، ولی در حقیقت حیوانات به نمایش درآمده در آن چندان متنوع نبوده و موجب دلسردی بازدیدکنندگان شد. سرانجام سال ۱۹۵۰ میلادی باغ وحش برای مدتی تعطیل شد و پس از بازسازی و تغییرات گسترده، مجدد درهای آن به روی علاقه‌مندان باز شد. این بار اوضاع برای باغ وحش پکن متفاوت بود، زیرا بیش از ۷۰۰۰ حیوان در قالب ۶۰۰ گونه در این مکان سکنا داده شده بودند و این تعداد زیاد گونه‌های جانوری خود گویای اهمیت باغ وحش پکن بود. امروزه باغ وحش پکن را می‌توان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر و کشور دانست.

شکایت خانواده امینی از عاملان دستگیری «مهسا»

۳. باغ‌وحش ژوهانسبورگ‌
اگرچه باغ وحش ژوهانسبورگ در سال ۲۰۰۳ یکصدمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت، ولی اهمیت این باغ وحش تنها قدمت و دیرینگی آن نیست، بلکه خدمات جانبی این باغ‌وحش آن را در رده هشتم بهترین باغ وحش‌های دنیا قرار داده است. برای نمونه باغ وحش ژوهانسبورگ اولین باغ وحش دنیاست که در قفس حیوانات خود دوربین‌هایی قرار داده که به صورت شبانه‌روزی می‌توان از طریق اینترنت آنها را دید. علاوه بر این، باغ وحش ژوهانسبورگ جزو معدود باغ وحش‌های دنیاست که برای گردشگران و مراجعه‌کنندگان خود تورهای بازدید شبانه برگزار می‌کند.

۴. باغ‌وحش لندن
این باغ وحش مشهور در شمال شهر لندن قرار گرفته و تاریخ افتتاح آن به سال ۱۸۲۸ میلادی یعنی زمانی که به عنوان مرکز علمی مطالعه حیوانات آغاز به کار کرد، بازمی‌گردد. این باغ وحش همواره در ارائه سرویس‌ها و خدمات به گردشگران پیشتاز بوده و امروزه نیز خدمات و امکانات ویژه‌ای به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌کند. به‌عنوان‌ نمونه برای اولین بار در دنیا بخش ویژه نمایش خزندگان در سال ۱۸۴۹، نخستین آکواریوم عمومی برای نمایش آبزیان در سال ۱۸۵۳ و نخستین نمایشگاه حیوانات خانگی در سال ۱۹۳۸ در این باغ وحش به بازدیدکنندگان ارائه شد. امروزه این باغ وحش به دلیل داشتن بیش از ۶۰۰ گونه حیوانی یکی از غنی‌ترین مراکز مطالعات و نمایش حیوانات در جهان به شمار می‌رود. علاوه بر این موضوع باید در نظر داشت که ۱۱۲ گونه جانوری موجود در این باغ وحش جزو گونه‌های نادر به شمار می‌روند و امکان دیدن آنها در همه جا وجود ندارد.

۵. باغ‌وحش برمودا
جزایر برمودا تنها به دلیل ماجراهای اسرارآمیز دریایی خود مشهور نیست، بلکه این منطقه یکی از مراکز اصلی گردشگری در قاره آمریکاست و همچنین آکواریوم، موزه و باغ وحش آن دارای شهرتی جهانی است. این باغ وحش سال ۱۹۲۶ افتتاح شده و بخشی از آن به صورت جزایری طبیعی است که حیوانات در آن در محیط آزاد و طبیعی خود زندگی می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این باغ وحش، آکواریوم بسیار پیشرفته و زیبای آن است که انواع گونه‌های نادر حیوانات دریایی و آبزیان در آن زندگی می‌کند و به باور بسیاری از گردشگران، بهترین بخش این باغ وحش به شمار می‌رود. این آکواریوم دارای حجمی بالغ بر ۱۴۵ هزار گالن آب است که بیش از صدها گونه آبزی در آن به سر می‌برند. در کنار این مجموعه، در این باغ وحش گونه‌های حیوانی کشورها و مناطق مختلفی مانند استرالیا وجود دارد که در آن گونه‌های جانوری هر منطقه در فضایی مشابه محیط زیست اصلی خود زندگی می‌کنند.

۶. باغ‌وحش سنگاپور
پنجمین باغ وحش این فهرست را می‌توان باغ جانورشناسی دانست. در حقیقت این باغ وحش، اولین مرکز مطالعات حیوانات در محیط آزاد به شکل باغ وحش به شمار می‌رود. گردشگران در این باغ وحش تجربه‌ای منحصر به فرد از مشاهده حیوانات خواهند داشت، زیرا در این باغ وحش شما خود را کاملا کنار حیوانات حس می‌کنید و در مورد حیوانات اهلی تنها یک خندق کوچک بین محل زندگی حیوانات و بازدیدکنندگان قرار داشته و برای حیوانات گوشتخوار و وحشی نیز دیوار‌ها و حفاظ‌های جداکننده محیط زندگی این حیوانات از بازدیدکنندگان ، از جنس شیشه‌های مخصوص و نامرئی است. در این باغ وحش بیش از ۲۰۰۰ حیوان زندگی می‌کنند.

نحوه رسیدگی به پرونده‌های حوادث اخیر ابلاغ شد

۷. باغ‌وحش لوژان (آرژانتین)
این باغ وحش را می‌توان یکی از عجیب‌ترین باغ وحش‌های دنیا دانست. باغ وحشی که بازدید از آن نیاز به شهامت و ماجراجویی زیادی دارد. در باغ وحش لوژان کشور آرژانتین برخلاف سایر باغ وحش‌های دنیا، تنها خرید و تهیه بلیت برای بازدید از حیوانات کافی نبوده و شما باید ابتدا دوره کوتاه یکساعته در مورد حیوانات و رفتارهای آن بگذرانید و پس از آن برگه تعهدنامه‌ای امضا کنید که در آن ذکر شده شما با مسئولیت خودتان از این باغ وحش بازدید کرده‌اید و در صورت هر اتفاقی برای شما هیچ کسی پاسخگو نیست. پس از طی شدن این مراحل شما وارد عجیب‌ترین باغ وحش دنیا می‌شوید؛ باغ وحشی که در آن شما اجازه دارید آزادانه وارد قفس تمام حیوانات وحشی و اهلی شده و به آنها دست بزنید.

۸. باغ‌وحش ‌برلین
برای تصور کردن اهمیت بزرگ‌ترین باغ وحش دنیا تنها کافی است اعلام کنیم بیش از ۱۴ هزار حیوان مختلف در آن زندگی می‌کنند و سالانه بیش از سه میلیون گردشگر به دیدن آن می‌روند. این باغ وحش در کنار داشتن این عنوان، همچنین صاحب یکی از بزرگ‌ترین آکواریوم‌های دنیاست و بازدید از آن، امکان انجام یک مطالعه کامل بر زندگی حیوانات خشکی و آبزی را برای هر بازدیدکننده‌ای فراهم می‌کند. این باغ وحش که امروزه یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر برلین محسوب می‌شود سال ۱۸۴۱ تاسیس شده و در کنار وجود حیوانات و آکواریوم، به دلیل داشتن مجسمه‌های فیل که از نظر معماری دارای اهمیت و شهرت زیادی هستند نیز در سطح دنیا شناخته شده است.

۹. باغ‌وحش‌ برونکس نیویورک
باغ وحش برونکس با داشتن بیش از ۶۰۰۰گونه جانوری و مساحتی بسیار زیاد به کلانشهر باغ وحش‌های دنیا مشهور است. این باغ وحش نسبت به سایر باغ وحش‌های این فهرست جدیدتر است و سال ۱۸۹۹ افتتاح شده است. یکی از مهم‌ترین حیوانات موجود در این باغ وحش پلنگ برفی یا پلنگ سفید است که از گونه‌های بسیار نادر در جهان به شمار می‌رود. این باغ وحش علاوه بر نمایش حیوانات در شکل یک باغ وحش، دارای عنوان اولین مرکز مطالعات علمی جانوران شکارگر است.

۱۰. باغ وحش وین
برای دیدن بهترین باغ وحش دنیا باید به شهر وین سفر کرد. این باغ وحش در قرن۱۷ میلادی تاسیس شده و می‌توان آن را قدیمی‌ترین باغ وحش عمومی دنیا دانست. این باغ وحش دارای سطح استاندارد بسیار بالایی برای محافظت از حیوانات و همچنین خدمات ارائه شده به بازدیدکنندگان است و از همین رو بسیاری آن را قصر حیوانات می‌نامند. باغ وحش وین یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری این شهر به شمار می‌رود و تقریبا بیشتر گردشگران و مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند از این باغ وحش نیز دیدن می‌کنند. آمارهای رسمی نشان‌دهنده بازدید سالانه هزاران گردشگر از این باغ وحش است.

منبع:زیباشهر

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست