۲۶ تیر ۱۴۰۳ | ۱۰:۴۴ ق٫ظ

آیا تکه‌هایی از ماه در فضا پراکنده شده‌ است؟

به گزارش میهن نوین بیش از ۳۲۰۰۰ سیارک نزدیک به زمین در فضا در نزدیکی سیاره ما پرواز می‌کنند. در حالی‌ که منشا این سیارک‌ها به‌طور کامل مشخص نیست، دانشمندان معتقدند که حداقل یکی از آن‌ها ممکن است از ماه آمده باشند.

ماه

اعتقاد بر این است که سیارک معروف به کامواولیوا قطعه‌ای از ماه است که میلیون‌ها سال پیش پس از یک برخورد بزرگ از سطح ماه به بیرون پرتاب شده است.

این احتمال که این سیارک ممکن است قطعه‌ای از ماه باشد اولین‌بار توسط تیمی از دانشگاه آریزونا مطرح شد. اکنون یک گروه تحقیقاتی جدید بینش بیشتری درمورد این احتمال ارائه کرده است. از جمله یک مسیر منحصر به‌ فرد که می‌تواند این حادثه را ممکن کند.

پیش از این، دانشمندان بر این باور بودند که بیشتر سیارک‌های نزدیک به زمین از آن سوی مدار مریخ آمده‌اند. با این‌ حال، این احتمال وجود دارد که کامواولیوا قطعه‌ای از ماه باشد. چالش در اثبات این است که قطعات ماه باید بتوانند از گرانش زمین فرار کنند، جایی که مطالعه جدید وارد عمل می‌شود.

بر اساس مطالعه جدید، قطعاتی از ماه می‌توانند از گرانش زمین خارج شوند، به شرطی که به اندازه کافی سریع به بیرون پرتاب شوند. ماه در چندین میلیون سال گذشته با شهاب‌سنگ‌های مختلف مواجه شده است. یکی از این ضربه‌ها می‌توانست منجر به پرتاب قطعه‌ای از آن و در نهایت تبدیل به کامواولیوا شود.

با این‌ حال، تمام دلیلی که محققان به کامواولیوا به‌ عنوان قطعه احتمالی ماه نگاه کرده‌اند، به دلیل مدار منحصر به‌ فرد آن است. در حالی‌ که بیشتر سیارک‌های نزدیک به زمین دارای مدار‌هایی هستند که آن‌ها را به زمین نزدیک می‌کند، کامواولیوا در بیشتر مواقع در حین گردش به دور خورشید به‌ عنوان همراه زمین عمل می‌کند.

تحقیقات جدید برای انتشار در مجله Communications Earth & Environment پذیرفته شده است و به جزئیات چگونگی تبدیل کامواولیوا پس از جدایی از سطح ماه به سیارکی نزدیک به زمین می‌پردازد.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *