۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۳:۵۱ ق٫ظ

استارلینک مکلف به ارائه خدمات اینترنتی در ایران شد

به گزارش میهن نوین اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مدتی است فعالیت خود را در بسیاری از کشورهای جهان آغاز کرده و در راستای ارائه خدمات اینترنتی با سرعت و کیفیت بالا فعالیت می‌کند.

استارلینک

با توجه به آن که ارائه خدمات ماهواره‌ای از سوی استارلینک در هر کشوری به دریافت مجوز از آن کشور نیاز دارد و طبق اعلام اتحادیه بین‌المللی مخابرات در ماه تیر، استارلینک جهت دریافت مجوز و رعایت چارچوب‌های جمهوری ا سلامی اقدام نکرده بود، این امکان تاکنون فراهم نشده بود.

این در حالی بود که وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده بود که در صورت پذیرش قوانین سرزمینی ایران از سوی استارلینک، از ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای در کشور استقبال می‌کند. اتحادیه بین المللی مخابرات نیز به نروژ، کشور مرجع ماهواره‌های استارلینک اعلام کرده بود که در این راستا اقدام و به قوانین توجه کنند.

به دنبال این موضوع، دقایقی پیش وزارت ارتباطات از رفع موانع استفاده از اینترنت ماهواره‌ای در کشور خبر داد.

بر این اساس، در آخرین جلسه «هیات مقررات رادیویی اتحادیه بین المللی مخابرات» یا همان RRB، شرکت اسپیس ایکس مکلف به همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای خود شد.

در این جلسه که عصر دیروز (جمعه) پایان یافت، مدارک و مستندات تکمیلی ایران در خصوص فعالیت بدون مجوز منظومه ماهواره ای استارلینک در ایران مورد بررسی قرار گرفت و جلسه به اتفاق آرا خدمات اینترنت ماهواره ای ارائه شده توسط این شرکت را خلاف مقررات بین المللی شناخت و از شرکت اسپیس ایکس (مالک اینترنت ماهواره ای استارلینک) و کشورهای مسئول خواست که به قید فوریت اقدامات خود را منطبق بر قواعد سرزمینی ایران کند و برای اخذ مجوز فعالیت خود در ایران از طریق رگولاتوری این کشور اقدام کند.

به این ترتیب گام مهمی برای قانون مند کردن فعالیت استارلینک در کشورمان برداشته شد تا امکان بهره برداری قانونی هموطنان از این سرویس فراهم شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *