۱ تیر ۱۴۰۳ | ۲:۵۳ ب٫ظ

ایرانی‌ها انحصار تولید تنها داروی مورد تائید FDA را برای درمان سکته مغزی شکستند

به گزارش میهن نوین داروی «آلتپلاز» یکی از دارو‌های درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد است که تاکنون تولید این دارو در انحصار یکی از شرکت‌های آمریکایی بوده، ولی محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید این دارو شده است.

دارو

این داروی ایرانی به صورت پودر لیوفیلیزه ۵۰ میلی‌گرم تولید شده که در کنار آن یک ویال آب استریل برای تزریق قرار دارد.

داروی آلتپلاز یک فعال‌کننده پلاسمینوژن از نوع بافت انسانی نوترکیب است که پلاسمینوژن را مستقیماً در پلاسمین فعال می‌کند و منجر به انحلال لخته فیبرین می‌شود. این دارو برای درمان ترومبولیتیک در سکته حاد میوکارد (AMI) برای کاهش مرگ و میر و کاهش بروز نارسایی قلبی، درمان ترومبولیتیک در آمبولی حاد شدید ریه (PE) و درمان ترومبولیتیک در سکته مغزی ایسکمیک حاد تجویز می‌شود.

بابک خوئین، مدیر عامل این شرکت در حاشیه رونمایی از این دارو در جمع خبرنگاران گفت: امروز خط تولید این دارو افتتاح شد و در صورت ارائه حمایت‌های بیشتر قادریم فاز‌های بعدی این خط تولید را راه‌اندازی کنیم.

وی اظهار کرد: در صورت حمایت تا دو سال آینده دو فاز دیگر کارخانه را به پایان می‌رسانیم و در نهایت قادریم ۵ داروی استراتژیک بیولوژیک دیگر را برای بازار‌های داخلی و خارجی آماده و تولید کنیم و به نتیجه برسانیم.

خوئین با بیان اینکه دارو با نام «آلتپلاز» به صورت ویال‌های ۵۰ میلی‌گرمی پودری به تولید رسیده است، خاطر نشان کرد: در کنار این دارو یک ویال آب مقطر نیز قرار دارد و پکیج آن برای بیمارستان‌ها تهیه شده است.

مدیر عامل این شرکت با بیان این‌که راه‌اندازی این خط تولید در سایت یکی از شرکت‌های دارویی صورت گرفته است، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید این دارو ۱۰ هزار ویال در سال است و برنامه داریم که این ظرفیت را به ۵۰ هزار ویال در سال افزایش دهیم.

افتتاح خط تولید داروی «آلتپلاز» با حضور معاون علمی رئیس‌جمهور/ ایران دومین کشور تولیدکننده تنها داروی درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد

دهقانی فیروزآبادی گفت: امروز به مدد متخصصان و فناوران یک شرکت دانش بنیان یک داروی بسیار مهم و حیاتی که تولید آن تاکنون در انحصار یک شرکت آمریکایی بوده، از زیر سایه تحریم‌ها خارج و در کشور تولید می‌شود.

داروی آلتپلاز، یک درمان راهبردی و حیاتی برای بیماران سکته مغزی به شمار می‌رود که تامین آن تاکنون با چالش‌های فراوانی از طریق واردات انجام میشد، اما امروز به مدد تلاش متخصصان این شرکت دانش‌بنیان، ایران به عنوان دومین کشور تولید کننده این دارو شناخته می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *