۲۶ تیر ۱۴۰۳ | ۱۰:۵۸ ق٫ظ

بیانیه روسیه و ۶ کشور خلیج فارس علیه ایران

به گزارش میهن نوین وزیران خارجه روسیه و ۶ کشور جنوب خلیج فارس اعلام کردند از ” تلاش های امارات برای حل مسئله جزایر سه گانه حمایت می کنند”.

نشست مشترک وزیران خارجه روسیه و ۶ کشور جنوب خلیج فارس  در مسکو – دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲
روسیه

وزیران خارجه روسیه و ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (کویت، عربستان سعودی،‌ بحرین، قطر،‌ امارات و عمان) در بیانیه مشترک گفته اند از “تلاش های امارات برای حل مسئله جزایر سه گانه از طریق مذاکرات دو جانبه با ایران یا دادگاه بین المللی” حمایت می کنند.

در بیانیه پایانی نشست مشترک وزیران خارجه روسیه و ۶ کشور جنوب خلیج فارس در مسکو آمده است: ” وزیران شرکت کننده در نشست از همه تلاش های مسالمت آمیز از جمله ابتکار دولت امارات و تلاش های این کشور برای دست یابی به حل مسالمت آمیز مسئله جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دو جانبه {با ایران} یا دادگاه بین المللی عدالت، براساس قواعد حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد برپایه مشروعیت بین المللی حمایت می کنند”.

نشست مشترک وزیران خارجه روسیه و ۶ عضو شورای همکاری خلیج فارس دیروز دوشنبه در مسکو برگزار شد. در پایان این نشست، بیانیه مشترک دو طرف درباره موضوعات مختلف منتشر شد.

قبلا هم در بیانیه مشترک نشست سران چین و ۶ کشور جنوب خلیج فارس نیز همین موضوع مطرح شده بود. در آن زمان این موضوع باعث اعتراض ایران شد.

در بیانیه مشترک روسیه و شورای همکاری خلیج فارس از دولت مورد حمایت عربستان سعودی در یمن (دولت عدن) و رئیس آن حمایت شده است.

علاوه بر این،‌ در این بیانیه “بر اهمیت حفاظت از امنیت دریانوردی و راه های دریایی در منطقه، مقابله با تهدیدات علیه خطوط دریانوری و حمل ونقل و تجارت دریایی و تاسیسات نفتی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید شده است”.

ایران سه جزیره را بخش جدایی ناپذیر از خاک خود می داند و هر گونه مذاکره یا داوری بین المللی بر سر آن را رد می کند.

موضوع جزایر سه گانه یکی از موضوعات محل اختلاف میان ایران و امارات است. امارات ادعا می کند این سه جزیره متعلق به این کشور است اما ایران آنها را اشغال کرده است. ایران به شدت این ادعا را رد می کند.

واکنش ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بیانیه،‌ بدون انتقاد از روسیه آنچه که درباره جزایر سه گانه آمده است را ” مردود ” توصیف کرد.

در خبر منتشر شده در سایت وزارت خارجه ایران آمده است:‌”‌ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه مطالب مندرج در بیانیه مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و روسیه در خصوص جزایر سه گانه ایرانی را مردود دانست و اظهار داشت: این جزایر تعلق ابدی به ایران داشته و صدور اینگونه بیانیه‌ها با روابط دوستانه ایران و همسایگان مغایرت دارد”.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر استمرار سیاست حسن همسایگی و احترام متقابل، توسعه و ثبات منطقه را مسئولیت جمعی کشورهای منطقه می‌داند.

منبع: عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *