۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲:۰۷ ق٫ظ

تاج: دو دستگاه VAR در ایران می مانند

به گزارش میهن نوین مهدی تاج پس از انتخاب میرشاد ماجدی به عنوان رئیس جدید هیئت فوتبال استان تهران، گفت: مجمعی در خور تحسین برگزار شد که باید از رئیس، مسئولان و اعضای مجمع تقدیر و تشکر کنم. سعی کردیم با هیچ کاندیدایی ملاقات نکنیم. در این مدت دوستانی هر روز به من سر می‌زدند، ولی برای موضوع کاری، افرادی مثل میرشاد ماجدی و سهیل مهدی سراغ من آمدند، اما برای مسائل کاری فدراسیون. ۲۰۰ تماس داشتم و حتی آقای خبیری ۱۵-۱۰ بار تماس گرفتند.

تاج

وی افزود: این رأی از سوی مجمع بود و احترام به آن لازم و ضروری است. انتخاب میرشاد ماجدی را برآمده از تفکر درستی از سوی مجمع می‌بینم. ماجدی نه بیگانه از مسائل حال فوتبال است و نه بی‌خبر از گذشته. او در دوره خودم در بحث مدیریتی ورود کرد و کار منظمی داشته است. لازم می‌دانم از شیرازی بابت زحمات چندین ساله‌اش در هیئت فوتبال تهران تشکر کنم. قدردانی از زحمات دیگران رویه درستی است که باید انجام شود.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: هر وقت حال فوتبال تهران خوب باشد، حال فوتبال کشور نیز خوب خواهد بود و تأثیرش را در تیم‌های ملی نیز می‌گذارد. آقای براتی آماری داد که نشان می‌دهد ۴۰۱ تیم در تهران حضور دارند و دو هزار و ۷۱۲ مسابقه در این شهر برگزار می‌شود، مسابقاتی که برای آن‌ها داور و ناظر می‌گذاریم. در استان تهران بیش از ۶-۵ هزار مسابقه می‌شود.

تاج ادامه داد: فوتبال با هیچ پدیده اجتماعی قابل مقایسه نیست. در ماه مبارک رمضان، ۵، ۶ میلیون نفر در سالن‌های سراسر کشور برای فوتسال حضور پیدا می‌کنند. فوتبال پدیده گسترده‌ای است و همه جا نقش دارد. یک پای آن در سیاست، یک پای دیگر آن در اقتصاد، امنیت و … است. از صبح تا الان در جلساتی حضور داشتم که شاید با ظاهر فوتبال موضوعیت نداشت، ولی به هر جهت مسئول پاسخگویی هستیم که بگوییم مثلاً در فلان جای ورزشگاه چه اتفاقی افتاده است. این‌ها نشان دهنده اهمیت فوتبال است. با فوتبال بسیاری از صفحات رسانه‌ها، ساعت‌های صداوسیما، اوقات فراغت مردم و … پُر می‌شود. بسیاری از مردم مشغول فوتبال هستند و درباره فلان صحنه که توپ از خط دروازه رد شده یا داور گل را نگرفته است، صحبت می‌کنند. وقتی نمی‌توان چیزی را جای آن گذاشت، باید به اهمیت آن دقت کرد.

وی تصریح کرد: فوتبال تهران نیازمند نظم است. دو، سه نامه داده و گفته‌ام باید فوتبال تهران ارزان شود. اینکه کسی پول بیاورد و امکانات بیاورد و سپس بخواهد از بچه‌ها پول بگیرد، فضا را ملتهب می‌کند. آقای ماجدی و همکاران‌شان باید جلوی این کار‌ها را بگیرند و برنامه‌ای نیز برای مدون‌سازی و ارزان کردن فوتبال تهران داشته باشند. وضعیت فوتسال‌مان خوب است، ولی فوتبال ساحلی نیز باید پیشرفت کند. در دنیا بین چند تای اول هستیم، بنابراین در تهران نیز باید سهمی داشته باشیم.

تاج گفت: در بخش بانوان، هر جایی برویم باید به رشد و توسعه آن نیز فکر کنیم. دو روز دیگر هیئت فوتبال سیستان و بلوچستان داریم که آنجا هم بحث بانوان را خواهیم داشت. می‌توان روی این‌ها کار و برنامه‌ریزی کرد، اما هیئت فوتبال به تنهایی نمی‌تواند برنامه‌ها را رقم بزند. یکی از بزرگ‌ترین مولفه‌های فوتبال، درآمد فوتبال است. درآمد فوتبال در فوتبال توزیع نمی‌شود. اگر جایی درآمد نباشد، سقوط، وادادگی و … قطعی است. مگر می‌شود با تاکسی مردم را سوار کنید و ۷۰، ۸۰ درصد پول مسافر را نگیرید، معلوم است که تاکسی یک روزی تعطیل می‌شود. حق پخش تلویزیونی ۶۰، ۷۰ درصد درآمد موجود فوتبال است و باید جایی دیده شود. از مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم که با پیگیری بنده و دیگر عزیزان این اتفاق در برنامه هفتم رخ داده و اگر قرار داده نمی‌شد، فاجعه محسوب می‌شد. می‌دانستیم AFC در بحث مجوز حرفه‌ای سازی می‌گوید باشگاه‌ها باید قرارداد برای حق پخش تلویزیونی را داشته باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به بحث سیستم کمک داور ویدئویی VAR در فوتبال ایران گفت: دو دستگاه VAR در ایران داریم که قطعاً نمی‌روند و یکی دیگر نیز قرار است از سوی فیفا تا یک ماه آینده به ایران آورده شود. شاید با این سه دستگاه بتوانیم کار کرده و گلی که از خط رد شده است را بگیرند.

تاج ادامه داد: برنامه‌ریزی که برای فوتبال تهران باید در نظر گرفته شود، یکی ورود بانوان است که از ماجدی و باشگاه‌ها خواهش می‌کنم ساماندهی برای ورود بانوان داشته باشند. خوشبختانه اولین چراغ را در تهران روشن کردیم. بانوان در برخی از شهرستان‌ها نیز به ورزشگاه‌ها می‌روند. باید از متصدیان تشکر کنیم که به باشگاه‌های میزبان، سازمان لیگ، ارکان اجرایی و … کمک کردند تا بخشی از ورزشگاه در اختیار بانوان قرار بگیرد. بحث بعدی، نظم و انضباط در فوتبال است که الان جایش نیست و باید به کمک هیئت فوتبال تهران و سازمان لیگ داشته باشیم تا تیمی دچار اشکالاتی نشود.

رئیس فدراسیون فوتبال اشاره‌ای به رعایت سقف قرارداد‌ها در لیگ برتر کرد و گفت: سال گذشته رقم قرارداد‌ها دو هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان بسته شد و امسال دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان که ۷ درصد افزایش داشته است. اگر سقف قرارداد‌ها انجام نمی‌شد به گفته همه مدیران باشگاه‌ها، این عدد به ۶ هزار میلیارد تومان در گزارش سازمان بازرسی می‌رسید. خوشبختانه حداقل از این سمت کنترل جدی شد و بابت آن خوشحالم که تیم‌های لیگ برتری در تهران نیز کمک کردند تا حداقل‌ها را رعایت کنیم. در تعداد بازیکن خارجی محدودیت‌ها کمتر شد. این رویه‌ای است که خود باشگاه‌ها در گرفتن بازیکن پیش گرفتند.

تاج گفت: فوتبال با دستان یک نفر حل نمی‌شود و همه باید کمک کنند. محدودیت‌های مالی را پذیرفته‌ایم، اما بهترین شرایط را سوای تیم امید که جا دارد بابت نتایج آن عذرخواهی کنیم، در تیم‌های ملی داریم. تیمی روی امید کار می‌کند تا کارشناسی شود چرا در رده امید نتیجه‌ای نمی‌گیریم. باید روی بحث مدیریتی آن و انتخاب سرمربیگری تیم امید کار شود. تیم نوجوانان به جام جهانی صعود کرده، ولی برای این تیم نیز نیاز به کار کارشناسی هست و اینطور نیست که بگوییم، چون به جام جهانی رفته، کارشناسی روی این تیم صورت نگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *