۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۴:۵۹ ق٫ظ

درمان ارتودنسی و نقش متخصص در موفقیت آن

سلامت دهان دریچه ای به سلامت عمومی شماست. مشکلات ارتودنتیک مانند نامرتبی دندان ها، مشکل در جویدن یا جابجایی فک ها باید جدی گرفته شوند. اگر درمان نشوند، ممکن است باعث بروی مشکلاتی برای سلامتی شما شوند، مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، فرسایش غیر طبیعی مینای دندان و غیره.

بسیاری از بیماران در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی تحت مراقبت های ارتودنسی قرار می گیرند. با پیشرفت تکنولوژی مدرن، نیاز به مراقبت های ارتودنتیک در بیماران در هر سنی افزایش یافته است. چه علائم شما شدید باشد یا نه، مراقبت های ارتودنتیک می توانند به نظارت بر رشد صورت و فک، کاهش خطر نهفته شدن دندان ها و اصلاح مشکلات مادام العمر دندانی کمک کند. تشخیص و درمان زود هنگام برای سلامت دهان و دندان و حفظ لبخند زیبا ضروری است. مهم نیست که چه سنی دارید، با این راهنما درخواهید یافت که مراقبت ارتودنتیک در حال حاضر چگونه می تواند برای شما مفید باشد و در آینده چه تأثیراتی می تواند روی شما داشته باشد!

ارتودنسی

مزایای درمان ارتودنسی

درست مانند هر محصول دیگری که خریداری می کنید یا فعالیتی که در آن شرکت می کنید، ارتودنسی نیز یک سرمایه گذاری است. این سرمایه گذاری روی زمان، پول و صبر است، اما نتایج می توانند زندگی را تغییر دهند. در هنگام قرار گرفتن تحت مراقبت های ارتودنتیک گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارند، و بسیاری از آنها به قدری محافظه کارانه هستند که به سختی متوجه وجود آنها می شوید. درمان ارتودنسی به ارتقاء سلامت دهان و دندان کمک می کند و می تواند راه را برای لبخندی سالم در حال حاضر و آینده هموار کند. یک بایت سالم و یک لبخند زیبا در سن ۶۰ سالگی به اندازه همان لبخند در ۱۶ سالگی مهم است، و درمان ارتودنسی راهی است که می توانید اطمینان حاصل کنید که هر دو را دارید. برای کودکان، برخی از مزایای ارتودنسی زود هنگام و در سنین پایین  عبارتند از:

 • مشاهده پیشرفت دندان های در حال رویش.
 • هدایت دندان ها در موقعیت های ایده آل خود.
 • کنترل رشد صورت و فک.
 • کاهش خطر نهفته شدن دندان ها.
 • شناسایی مشکلات پنهان دندان.

همانطور که پیشرفت های تکنولوژیکی در علم دندانپزشکی بهبود یافته است، گزینه های بیشتری از همیشه برای بزرگسالانی که به دنبال درمان ارتودنسی هستند وجود دارد. بسیاری از اوقات، بزرگسالان از دوران کودکی با مشکلات خاص ارتودنسی دست و پنجه نرم می کنند که هرگز حل نشده است، اما مراقبت های ارتودنسی می تواند آن را برطرف کند. اگرچه درمان ارتودنسی در دوران نوجوانی بسیار موفق است زیرا دندان ها و استخوان های فک هنوز در حال رشد هستند، بزرگسالان همچنان می توانند با درمان ارتودنسی در هر سنی از بهبود سلامت دهان خود لذت ببرند. چه براکت های فلزی سنتی یا سایر گزینه های محتاطانه مانند اینویزیلاین راه های زیادی برای صاف کردن دندان ها وجود دارد. برخی از مزایای بسیاری که ارتودنسی بزرگسالان ارائه می دهد عبارتند از:

 • زمان درمان سریع تر از تکنیک های قبلی ارتودنسی
 • اصلاح مشکلات دندانی مادام العمر
 • روش های درمانی محتاطانه تر
 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس
 • حصول اطمینان از عملکرد مناسب دندان ها
 • ایجاد یک لبخند سالم و ساختار صورت جذاب
 • حفظ یک بایت خوب برای جویدن و صحبت کردن راحت تر
 • جلوگیری از پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها با سهولت در تمیز کردن آنها
 • خودداری از انجام فرایندهای دندانپزشکی پر هزینه ای که می توانند ناشی از مشکلات ارتودنسی درمان نشده باشند.

چه زمانی باید به یک ارتودنتیست مراجعه کرد؟

ارتودنسی

انجمن ارتودنسی آمریکا توصیه می کند که کودکان اولین ویزیت ارتودنسی خود را در سن ۷ یا ۸ سالگی انجام دهند تا از پیشرفت هر گونه مشکل ارتودنتیک که ممکن است وجود داشته باشد جلوگیری شود. حتی اگر هیچ مشکل دندانی را در کودک خود تشخیص ندادید، باز هم مهم است که او در مراحل اولیه معاینه شود تا بتوان رشد دندان ها و فک او را به درستی تحت نظر داشت. اگر متوجه شدید که فرزندتان مشکل بایت یا جلو آمدگی دندان دارد، وقت آن رسیده که او را نزد متخصص ارتودنسی ببرید. مشکلات بایت، مانند کراس بایت، باعث رشد ناهموار فک ها می شوند، در حالی که دندان های جلو آمده می توانند بسیار راحت تر از دندان های معمولی بشکنند یا آسیب ببینند.

هم برای کودکان و هم برای افراد بزرگسال، علائم خاصی وجود دارند که باید به آنها توجه کنید که ممکن است به ویزیت ارتودنسی نیاز داشته باشند. برخی از این علائم عبارتند از دشواری در جویدن یا گاز زدن، فک هایی که جابجا می شوند یا صدا ایجاد می کنند، دندان قروچه یا فشردن دندان ها، گاز گرفتن گونه یا سقف دهان، دندان های جلو آمده و عدم تعادل یا عدم تقارن صورت (ویژگی های نامتناسب صورت). حتی عادات دهانی، مانند مکیدن شست، بر نحوه رشد دهان تأثیر می گذارند و می تواند به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند. برای بسیاری از بیماران، درمان ارتودنسی الزاماً نیاز نیست، بلکه برای بهبود اعتماد به نفس نیاز است و لبخندی زیباتر به افراد خواهد داد. دلیل شما هر چه که باشد، مراقبت های ارتودنتیک می توانند در رسیدن به اهداف و بهبود سلامت دهان و دندان در هر مرحله از زندگی، به شما کمک کنند.

تفاوت ارتودنتیست و دندانپزشک عمومی برای درمان ارتودنسی

بسیاری از افراد، به طور منظم هر شش ماه یک مرتبه به دندانپزشک مراجعه می کنند، جایی که معاینه و تمیز کردن دندان ها انجام می شود. این مراجعات بخش مهمی از حفظ سلامت دهان و دندان ها هستند. با این حال، برخی از مشکلات دندانی خاصی هستند که دندانپزشک برای مقابله با آنها آموزش ندیده است، مانند همراستا کردن دندان ها و همترازی فک ها، و ممکن است لازم باشد به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، متخصصی که می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. برای درک بهتر مزایای مراجعه به متخصص ارتودنسی در مقابل دندانپزشک عمومی، بیایید به شباهت ها و تفاوت های بین این دو نگاه کنیم.

ارتودنسی

گاهی اوقات بیماران از ما می پرسند که چه تفاوتی بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی وجود دارد. آیا ثبت نام در رشته دندانپزشک عمومی کافی است یا به جای آن باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند؟ آیا دندانپزشکان و ارتودنتیست ها صلاحیت های متفاوتی دارند؟ شاید در نظر گرفتن تفاوت بین رشته های دندانپزشکی و ارتودنسی کمک کند.

ارتودنتیست ها و دندانپزشکان هر دو دارای سوابق تحصیلی مشابهی هستند و هر دو مدرک D.D.S. (دکتر جراحی دندان) یا D.M.D (دکتر داروهای دندانی) دریافت می کنند. سپس ارتودنتیست ها به یک دوره رزیدنتی دو یا سه ساله در یک برنامه وابسته به دانشگاه مورد تأیید انجمن دندانپزشکی می روند. این آموزش بیشتر به این معنا است که گاهی اوقات شما می خواهید به جای دندانپزشک به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، زیرا مزایای خاصی وجود دارند که بسته به نیاز شما برای شما مفید خواهند بود. دندانپزشکی یک شاخه پزشکی عمومی و گسترده است که در آن افراد برای تشخیص و درمان مسائل عمومی تر سلامت دهان آموزش دیده اند.

شاید در نظر گرفتن تفاوت بین رشته های دندانپزشکی و ارتودنسی کمک کند. دندانپزشکی یک تخصص پزشکی گسترده است که با سلامت دهان- بویژه دندان ها، لثه ها، اعصاب دهان و فک شما سروکار دارد، در حالی که ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که به اصلاح بایت شما، نحوه تماس دندان ها با یکدیگر و هم ترازی آنها می پردازد.

ممکن است به دلایل مختلفی به مراجعه به دندانپزشک نیاز داشته باشید. خدماتی که دندانپزشک می تواند ارائه دهد معمولاً عبارتند از:

 • معاینات دندانپزشکی (شامل اشعه ایکس)
 • تمیز کردن دندان ها
 • پر کردن حفره ها
 • ایجاد مدل های دندان مصنوعی
 • مراقبت از لثه (جلوگیری از التهاب لثه یا بیماری لثه)
 • درمان های ریشه ساده

با این حال، اگر نیازهای دندانی شما خارج از این خدمات باشند، بر اساس مورد، ممکن است لازم باشد به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. همانطور که این خدمات نشان می دهند، دندانپزشکی عمومی سعی می کند از مشکلات شایع دندانی مانند پوسیدگی، بیماری لثه و سایر مسائل بهداشت دهان و دندان جلوگیری کند. با این حال، به دلیل مواردی مانند فشردگی بیش از حد دندان ها، درمان این مشکلات می تواند دشوار شود. دندانپزشکان در تشخیص و درمان مشکلات مربوط به تراز دندان و فک متخصص نیستند.

متخصصین ارتودنسی تحصیلات عالی تخصصی دریافت کرده اند که این امکان را برای آنها فراهم می کند تا خدمات خاصی را ارائه دهند که دندانپزشکان نمی توانند. ، در صورت وجود دندان ها، در زمینه مرتب سازی مجدد دندان ها و فک های شما تخصص دارند. در این موارد، دندانپزشک به تنهایی نمی تواند این مشکلات را برطرف کند و برای نصب بریس یا ابزارهای اصلاحی دیگر باید به ارتودنتیست مراجعه کنید. فاصله گذاری صحیح می تواند این امکان را برای بیماران فراهم کند که با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن، دندان های خود را به طور مؤثرتری مسواک بزنند که این بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان است.

همچنین اگر اوربایت یا آندربایت داشته باشید، ممکن است به متخصص ارتودنسی نیاز داشته باشید. بایت مشکل دار تحت عنوان مال اکلوژن نیز شناخته می شود. برای درمان این مشکلات، ارتودنتیست ها از بریس ها یا احتمالاً سایر ابزارهای اصلاحی استفاده می کنند. بیایید به هر یک از این مشکلات ارتودنتیک به صورت تکی نگاه کنیم و اینکه ارتودنتیست ها چگونه می توانند این مشکلات را به گونه ای برطرف کنند که دندانپزشکی عمومی نمی تواند.

با مراجعه به سایت دکتر مهدی فهیمی متخصص ارتودنسی در تهران به آدرس drfahimiortho.com  میتوانید از مقالات در حوزه ارتودنسی کودکان و بزرگسالان استفاده کرده و از راهنمایی های تخصصی ایشان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *