۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۴۲ ق٫ظ

همه چیز درباره بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو/ اختلاف قیمت محصولات سامانه یکپارچه با بازار آزاد

به گزارش میهن نوین سامانه یکپارچه فروش خودرو از ساعت ۲۰ دوشنبه ششم شهریور بازگشایی شده و متقاضیان تا ساعت ۲۰ روز پنجشنبه می‌توانند برای خرید خودرو مورد نظرشان دست‌به‌کار شوند. در این مرحله بحث ثبت‌نام از متقاضیان جدید مطرح نیست و جامعه هدف همان سه درصدی هستند که بهار امسال درجریان مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه تکلیفشان مشخص نشده است.

سامانه یکپارچه فروش خودرو درحالی دردسترس متقاضیان قرار گرفته که برخلاف شایعات قبلی، خبری از عرضه محصولات جدید نیست و مدیران‌خودرو و کرمان‌خودرو با همان مدل‌های عرضه‌شده در اردیبهشت پا به میدان گذاشتند. این وسط کرمان‌موتور طرح خرید اقساطی را هم برای متقاضیان فراهم کرده و محصولاتش را با موعد تحویل سه‌ماهه پیش‌فروش می‌کند.

سامانه یکپارچه فروش خودرو

سامانه یکپارچه خودرو برای کدام متقاضیان باز شده است؟

سامانه یکپارچه خودرو دردسترس متقاضیانی قرار گرفته که همزمان با برگزاری مرحله دوم تکلیفشان مشخص نشده است. مسئولان سامانه یکپارچه تاکید دارند که حجم این نفرات از سه درصد کل کسانی که در بهار امسال محصول مورد نظرشان را انتخاب کردند، فراتر نمی‌رود و آنطور که مهدی تقدسی به‌عنوان مدیر این سامانه می‌گوید در این برهه بحثی درباره ثبت‌نام از متقاضیان جدید وجود ندارد.

سامانه یکپارچه خودرو از ساعت هشت شب دوشنبه ششم شهریور باز شده و آن دسته از متقاضیانی که تمایل به انتخاب گزینه جدید دارند، می‌توانند نهایتا تا ساعت هشت شب پنجشنبه نهم شهریور دست‌به‌کار شوند. از همان اردیبهشت و خرداد که بحث بازگشایی سامانه یکپارچه در شهریور به‌میان آمد، شایعاتی درباره عرضه محصولات جدیدی مثل ری‌را و شاهین اتومات و … مطرح شد. اما با بازگشایی سامانه یکپارچه در روز دوشنبه مشخص شد که مدیران‌خودرو و کرمان‌موتور با همان محصولات قبلی پا به میدان گذاشتند. جک S5، جک S3، جک J4 و جک J7 محصولات کرمان‌موتور در این مرحله به‌حساب می‌آیند و آریزو ۶، تیگو ۷، ام‌وی‌ام X55، ام‌وی‌ام X22 و فونیکس FX محصولات مدیران‌خودرو در این دور به‌شمار می‌روند.

اختلاف قیمت محصولات سامانه یکپارچه با بازار آزاد

فونیکس FX گران‌ترین محصولی که در شهریور امسال در سامانه یکپارچه فروش خودرو عرضه شده است. قیمت فونیکس FX در نمایندگی مدیران‌خودرو یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و همین محصول در بازار آزاد تقریبا ۹۵ میلیون تومان بیشتر قیمت دارد. آنطرف ارزان‌ترین محصولی که در دسترس متقاضیان این مرحله از سامانه یکپارچه قرار گرفته، جک J4 کرمان‌موتور به‌شمار می‌رود و در کارخانه ۷۶۵ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود. جک J4 در بازار آزاد ۷۷۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود و به همین خاطر کمترین اختلاف قیمت را در کارخانه و بازار بین ۹ محصول این مرحله تجربه می‌کند.

جک S5، جک S3 و کی‌ام‌سی J7 که سه محصول دیگر کرمان‌موتور در این مرحله به‌حساب می‌آیند، بین کارخانه و بازار آزاد به‌ترتیب اختلاف قیمت ۶۳، ۸۹ و ۱۴۸ میلیون تومانی را تجربه می‌کنند. این عدد برای آریزو ۶ مدیران‌خودرو به حدود ۱۶۱ میلیون تومان رسیده است. تفاوت قیمت تیگو ۷ پرو اکسلنت در کارخانه و بازار نزدیک ۲۳۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. ام‌وی‌ام X22 گپ قیمت ۷۹ میلیون تومان را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کند و این عدد برای ام‌وی‌ام X۵۵ به حدود ۷۰ میلیون تومان می‌رسد. البته کرمان‌موتور در این مرحله امکان خرید اقساطی محصولاتش را هم فراهم کرده است.

مقایسه قیمت محصولات سامانه یکپارچه و بازار آزاد

محصول کارخانه بازار اختلاف قیمت
آریزو ۶ پرو یک میلیارد و ۲۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ۱۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
تیگو ۷ پرو اکسلنت یک میلیارد و ۴۵۰ و ۸۰۰ هزار تومان یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان ۲۳۰ میلیون تومان
ام‌وی‌ام X22 ۶۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۷۱۵ میلیون تومان ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
ام‌وی‌ام X55 یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان ۷۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
فونیکس FX یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان ۹۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
جک S3 ۹۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان یک میلیارد تومان ۸۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان
جک S5 یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان ۶۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان
جک J4 ۷۶۵ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان ۷۷۰ میلیون تومان چهار میلیون و ۱۱۰ هزار تومان
کی‌ام‌سی J7 یک میلیارد و ۲۸۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان ۱۴۸ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان

شرایط خرید اقساطی محصولات کرمان‌موتور

شرایط خرید اقساطی محصولات کرمان موتور به‌شکلی است که متقاضی سه ماه بعد از عقد قرارداد با کارخانه، صاحب خودرو می‌شود. البته سند خودرو تا زمان پرداخت آخرین مرحله اقساط در رهن کارخانه می‌ماند و بعد از آن امکان نقل‌وانتقال سند وجود دارد. اقساط محصولات کرمان‌موتور هم باید هر سه‌ماه یکبار پرداخت شود و تاریخ اولین چک برای روز ۱۵ بهمن امسال خواهد بود.

شرایط خرید اقساطی محصولات کرمان‌موتور به‌شکلی است که متقاضی می‌تواند به‌انتخاب خودش یکی از گزینه‌های ۱۸ ماهه، ۲۴ ماهه یا ۳۰ ماهه را انتخاب کند. مثلا متقاضی خرید اقساطی جک J4 باید ۴۵۰ میلیون تومان را به عنوان پیش‌پرداخت به‌حساب کرمان‌موتور واریز کند و اگر بخواهد اقساطش را در ۱۸ ماه بپردازد، باید هر سه ماه یکبار کمی بیش از ۶۰ میلیون تومان دیگر کنار بگذارد. اینطوری قیمت جک J4 بعد از پرداخت اقساط ۱۸ ماهه به ۸۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد. با انتخاب اقساط ۲۴ ماهه قیمت نهایی جک J4 بعد دو سال به ۸۳۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان می‌رسد و این عدد با انتخاب اقساط ۳۰ ماهه، ۸۶۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان خواهد بود.

خرید اقساطی جک S3 طوری است که متقاضی با انتخاب گزینه ۱۸ یا ۲۴ ماهه باید پیش‌پرداخت ۵۵۰ میلیونی را جور کند و این رقم با انتخاب گزینه ۳۰ ماهه به ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. جمع اقساط و پول پیش‌پرداخت در گزینه ۱۸ ماهه، ۹۹۱ میلیون تومان است و کسی که می‌خواهد اقساط جک S3 را ظرف ۳۰ ماه بپردازد، در قدم اول باید ۶۰ میلیون تومان به‌عنوان پیش‌پرداخت به حساب کرمان‌موتور واریز کند. اقساط سه‌ماهه آن حدود ۴۵ میلیون تومان است و قیمت نهایی بعد ۳۰ ماه به یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان می‌رسد.

قیمت تمام‌شده محصولات کرمان‌موتور در طرح اقساطی

محصول ۱۸ ماهه ۲۴ ماهه ۳۰ ماهه
جک J4 ۸۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ۸۳۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان ۸۶۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان
جک S3 ۹۹۱ میلیون تومان یک میلیارد و ۲۹ میلیون تومان یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان
جک S5 یک میلیارد و ۳۷۴ میلیون تومان یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون تومان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان
کی‌ام‌سی K7 یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان یک میلیارد و ۴۵۵ میلیون تومان

منبع: فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *