اسفند ۹, ۱۴۰۲ ۹:۲۲ ق٫ظ

سنگر سکه سقوط کرد

به گزارش میهن نوین سکه امامی چهارشنبه ۲۸ تیر به کمترین سطح خود در سال جاری رسید و دقیقا همین اتفاق در آخرین روز معاملاتی هفته برای نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه گرمی تکرار شد.

از یک طرف عقب‌نشینی‌های لاک‌پشت‌وار دلار و طلا و از یک طرف دیگر افزایش حجم فروش در بازار تاثیر داشته و نهایتا روز چهارشنبه سکه امامی با رسیدن به پله ۲۷ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان به کمترین جایگاه از اسفند پارسال سقوط کرده است. فردای همان روز نیم‌سکه کمتر از ۱۵ میلیون فروخته شد و نرخ فروش ربع‌سکه بعد تقریبا چهار ماه به زیر محدوده ۱۰ میلیون برگشت. سکه گرمی هم از مرز شش میلیون پایین آمد و فعلا فقط سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم توانسته از سنگرش دفاع کند.

سکه

سکه امامی؛ ۲۷ میلیون و ۵۵۱

به گزارش فرارو، قیمت سکه امامی همزمان با آخرین خریدوفروش‌های پنجشنبه ۲۹ تیر به ۲۷ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان رسید. به‌این ترتیب درمقایسه با روز چهارشنبه قیمت سکه امامی ۱۱۱ هزار تومان افزایش پیدا کرد. چون صراف‌ها عصر چهارشنبه هر قطعه سکه امامی را ۲۷ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان می‌فروختند که کف جدید این سکه در معاملات امسال محسوب می‌شود. تا الان رقم ۲۷ میلیون و ۴۴۴ هزار تومان در روز ۲۱ خرداد را کف قیمت سکه امامی می‌دانستیم. البته در همین چهار ماهی که از سال جدید می‌گذرد سکه امامی سابقه نزدیک شدن به مرز ۳۵ میلیون تومان را داشته و الان که در نیمه کانال ۲۷ میلیون معامله می‌شود، نسبت به آن روز‌ها ۲۱ درصد از قیمت سکه امامی آب رفته است.

سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم؛ ۲۴ میلیون و ۶۰۱

قیمت سکه تمام بهار آزادی که به اسم سکه تمام‌سکه طرح قدیم هم معروف است، هنوز ۳۰۰ هزار تومان با کمترین میزان خودش در سال جاری فاصله دارد. عصر پنجشنبه ۲۹ تیر روی تابلو راهی صرافی‌ها روبروی سکه تمام‌بهار آزادی عدد ۱۴ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان به‌چشم می‌خورد. نسبت به چهارشنبه شاهد کاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت سکه تمام‌بهار آزادی بودیم، اما کمترین عددی که در این چهار ماه بابت سکه تمام‌بهار آزادی به‌ثبت رسیده، ۲۴ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان بوده و این عدد روز ۲۱ خرداد در کارنامه این سکه به‌ثبت رسیده است. آن طرف بیشترین قیمت سکه تمام‌بهار آزادی ۳۰ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان محسوب می‌شود ماجرا به دهه اول اردیبهشت برمی‌گردد.

نیم‌سکه؛ ۱۴ میلیون و ۷۷۰

قیمت نیم‌سکه همزمان با آخرین روز معاملاتی هفته تا ۱۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان پایین آمد. این کمترین قیمت نیم‌سکه در امسال است و نسبت به چهارشنبه ۵۰ هزار تومان دیگر از قیمت نیم‌سکه کم شده. قیمت نیم‌سکه حالا با دهه سوم اسفند پارسال برابری می‌کند و بعد چهار ماه شاهد خرید و فروش آن در کانال ۱۴ میلیون هستیم. در این مدت نیم‌سکه یکبار موفق شد تا ۱۹ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان پیشروی کند که خب الان درمقایسه با همان روز پنج میلیون و ۵۰ هزار تومان یا به‌عبارتی ۲۵ درصد پایین‌تر ایستاده است.

ربع‌سکه؛ ۹ میلیون و ۷۹۰

قیمت ربع‌سکه در آخرین روز‌های هفته‌ای که پشت‌سر گذاشتیم، بالاخره به زیر مرز ۱۰ میلیون سقوط کرد. عصر چهارشنبه ۲۸ تیر صراف‌ها هر قطعه ربع‌سکه بهار آزادی را به‌شکل تکفروشی ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان می‌فروختند و همین عدد در پایان معاملات پنجشنبه برای ربع‌سکه دست‌نخورده باقی ماند. ربع‌سکه حالا نسبت به روز ۲۱ خرداد امسال که ۱۰ میلیون و ۴۰ هزار تومان ارزش داشت و این عدد را کمترین قیمت ربع‌سکه در ۱۴۰۱ می‌دانستیم، ۲۵۰ هزار تومان کمتر فروخته می‌شود. از آن طرف نسبت به روز تاریخی ۱۱ اردیبهشت که قیمت ربع‌سکه به ۱۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد، ارزش این سکه دقیقا سه میلیون تومان که معادل ۲۳ درصد است، آب رفته.

سکه گرمی؛ پنج میلیون و ۸۷۰

سکه گرمی عصر پنجشنبه ۲۹ تیر معادل پنج میلیون و ۸۷۰ هزار تومان به‌فروش رسید. عصر چهارشنبه سکه گرمی پنج میلیون و ۹۲۰ هزار تومان ارزش داشت و این عدد روز سه‌شنبه شش میلیون و ۱۲۵ هزار تومان بود. سکه گرمی حالا بعد از دهه سوم اسفند پارسال از مرز ۱۰ میلیون پایین آمده است و در آخرین روز‌های هفته به محدوده جدیدی در امسال رسیده. نمودار سکه گرمی نشان می‌دهد، همین سکه که الان پنج میلیون و ۸۷۰ هزار تومان ارزش دارد، روز ۱۱ اردیبهشت هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان فروخته شده است. با این اوصاف قیمت سکه گرمی نسبت به آن روز ۲۴ درصد تقلیل پیدا کرده است.

تغییر قیمت انواع سکه در دو روز پایانی هفته

انواع سکه چهارشنبه پنجشنبه
سکه امامی ۲۷ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان ۲۷ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان
سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان ۲۴ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان
نیم‌سکه ۱۴ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان ۱۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان
ربع‌سکه ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان
سکه گرمی پنج میلیون و ۹۲۰ هزار تومان پنج میلیون و ۸۷۰ هزار تومان
منبع: فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *