۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۴:۴۲ ق٫ظ

مجوز‌های کسب و کار قدیمی تا پایان امسال باید شناسه یکتا دریافت کنند

به گزارش میهن نوین در میز اقتصاد امروز به موضوع گام جدید صدور خودکار مجوز‌های معطل مانده با حضور سیاح رئیس مرکز بهبود کسب و کار و حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

کسب و کار

سیاح گفت: در حال حاضر مشکلات فنی درباره صدور مجوز‌ها به صورت خودکار رفع شده و می‌توانیم مجوز‌هایی را که با تاخیر در صدور رو به رو بوده اند، صادر کنیم، اما در روز‌های باقی مانده از مهر به دستگاه‌ها مهلت دادیم  تا مجوز‌های درخواستی متقاضیانشان را صادر کنند چرا که از آبان ( امروز) تمامی مجوز‌های معطل مانده را صادر می‌کنیم.

او گفت:سه هزار و ۸۰۰ مجوز کسب و کار تا امروز متصل شده است که شناسه یکتا سند اصلی این مجوز‌ها است.

او گفت: پایان امسال باید تمام مجوز‌ها الکترونیکی شود و نباید در صدور مجوز‌ها معطلی پیش بیاید.

سیاح درباره چرایی صادر نشدن مجوز‌های تاخیر خورده دستگاه‌ها به صورت خودکار گفت: یک سال از مهلت قانونی ما در صدور خودکار مجوز‌ها می‌گذرد و به دلیل مشکلات فنی نمی‌توانستیم این مجوز‌ها را راساً از درگاه ملی مجوز‌ها صادر کنیم، اما اکنون این مشکلات حل شده و می‌توانیم مجوز‌های معطل مانده را از درگاه ملی مجوز‌ها صادر کنیم.

رئیس مرکز بهبود کسب و کار گفت: تا پایان مهر تمدید و توسعه مجوز نیز به درگاه ملی مجوز‌ها ملحق شد یعنی اگر اعتبار پروانه کسب کسی تمام شده باشد و بخواهد پروانه خود را تمدید کند، می‌تواند از طریق درگاه ملی مجوز‌ها به نشانی mojavez.ir درخواست خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری ثبت و دریافت کند.

او گفت: برخی از مجوز‌ها امنیت را به خطر می‌اندازد مانند دندانپزشکی و برخی‌ها هم خطری ندارد مثل مجوز جایگاه سوخت؛ همچنین ما هفته‌ای یک بار مجوز‌ها را صادر خواهیم کرد.

سیاح گفت: صدهزار درخواست بدون تکلیف مانده است و طبق قانون باید متصل شوند، الان نزدیک دوسال است از اجرای قانون می‌گذرد، ولی دوستان وزارت ارشاد گویا خوششان نمی‌آید.

او گفت: طبق قانون همه مجوز‌های کاغذی باید تا نیمه دوم امسال تبدیل به شناسه یکتا شود و از ابتدای ۱۴۰۳ هیچ فعال اقتصادی نباید بدون شناسه یکتا فعالیت کند.

در ادامه حسینی رئیس کمسیون جهش رونق تولید گفت: دستگاه‌های ما در طول زمان به جای اینکه در خدمت مردم باشند متاسفانه مردم را در خدمت خود می‌دانند.

او گفت: طبق ماده و تبصره ۳ اگر چناچه دستگاه در دادن مجوز کوتاهی کند خلاف قانون است و هر دستگاهی در امر دادن مجوز کوتاهی کند در وهله اول با دستگاه یا وزیر برخورد می‌شود اگر تکرار شود وزیر استیضاح خواهد شد؛ ما باکسی یا ارگانی شوخی نخواهیم داشت.

حسینی گفت: اگر برای یک بیمارستان مجوز صادر شود و اگر در آنجا تخلفی محرز شود وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد، اگر کسی خلاف قانون عمل کند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

رئیس کمسیون جهش تولید گفت: با دستگاهی که به مجوز‌ها متصل نمی‌شود به شدت برخورد می‌کنیم.

رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس از برخورد با دستگاه‌هایی خبر داده است که به قانون تسهیل صدور مجوز‌ها تمکین نمی‌کنند.

حسینی گفت: ما هر جا که باشیم پشتوانه‌های این قانون را تقویت می‌کنیم و در ضمانت اجرایی و نظارت قانونی کوتاهی نمی‌کنیم. طبق قانون، داشتن شناسه یکتا، مجوز رسمی کسب و کار در کشور محسوب می‌شود که تنها از درگاه ملی مجوز‌ها قابل دریافت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *