۲۶ تیر ۱۴۰۳ | ۹:۳۰ ق٫ظ

واکنش رئیس سازمان انرژی اتمی به ادعا‌های ضدایرانی تروئیکای اروپایی

سازمان انرژی اتمی

به گزارش میهن نوین محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت درباره بیانیه اخیر تروئیکای اروپایی علیه ایران گفت: گزارش مدیرکل آژانس ۲ بخش برجام و پادمانی دارد. در بخش برجام طبیعی است که ما طبق قانون اقدام راهبردی و اقدام می‌کنیم. چون آن‌ها به تعهدات خود عمل نکردند، ما هم بازگشت از تعهدات داریم».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفت: نمی‌شود تروئیکای اروپایی انتطار داشته باشند ما برجام را کامل اجرا کنیم، اما آن‌ها تعهدات خود را عمل نکنند. تا زمانی که آن‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، ما این روند را ادامه می‌دهیم. این مسئله در گزارش آژانس مشهود است.

سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه و در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا‌هایی را درباره همکاری ایران با آژانس اتمی ذیل بیانیه مشترک ماه مارس مطرح کردند و مدعی شدند که تهران به تعهدات خود در این بیانیه پایبند نبوده است.

آن‌ها با طرح درخواست‌های فراپادمانی از ایران خواستند که با نصب مجدد دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی موافقت کند.

انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه مدعی شدند که ایران اراده‌ای از خود برای اجرای تعهدات شفاف‌ساز مندرج در بیانیه مشترک ماه مارس با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان نداده و برای بازرسان آژانس هم روادید صادر نکرده است.

این کشور‌ها و همچنین آژانس در حالی از ایران می‌خواهند که همکاری بیشتری در رابطه با افزایش سطح نظارت و بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای خود داشته باشد که این نهاد بین‌المللی هیچ اقدام متقابلی برای اطمینان ایران از رفع کامل ابهامات و سوالات پادمانی انجام نمی‌دهد و به عبارتی تاکنون آژانس مابه‌ازای مشخصی برای این درخواست فراتر از تعهدات قانونی ایران ارائه نکرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *