اسفند ۳, ۱۴۰۲ ۳:۴۳ ق٫ظ

کمک ۲.۷ میلیون دلاری دولت برای ورود VAR / نصب VAR وظیفه باشگاه‌ها نیست

VAR

به گزارش میهن نوین مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال امروز بعد از برگزاری مجمع عمومی هیئت فوتبال استان قزوین در جمع خبرنگاران درباره ورود VAR به کشور اظهار داشت: الان VAR در ۹۰ درصد کشور‌های دنیا نیست و این جوری نیست که همه دنیا VAR داشته باشند و در بقیه کشور‌ها هم فقط بعضی ورزشگاه‌ها این سامانه را دارند.

وی اضافه کرد: اگر VAR نبود همین مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم در ورزشگاه آزادی برگزار نمی‌شد، چون لازمه آن داشتن VAR است. خوشبختانه کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC این سامانه سیار VAR را می‌آورد و در ورزشگاه آزادی نصب می‌کند تا بازی النصر و پرسپولیس برگزار شود.

تاج خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه باید برای یک‌بار بدانید که آوردن VAR وظیفه کیست؟ گفت: نصب این سامانه حتی وظیفه باشگاه هم نیست و مدیریت استادیوم باید این سامانه را نصب و راه‌اندازی کند. هر استادیومی باید VAR داشته باشد؛ مثل نورپردازی است؛ بنابراین نصب VAR وظیفه مدیریت ورزشگاه است.

وی ادامه داد: از طرفی هم چون ورزشگاه را باشگاه‌ها کرایه می‌کنند، بنابراین، چون استقلال و پرسپولیس ورزشگاه آزادی را کرایه کرده‌اند، اگر این ورزشگاه VAR داشته باشد، باید کرایه بیشتری بدهند. اما چون در کشور ما یک‌سری کار‌ها زمین‌مانده است که فدراسیون باید بیاید خودش را درگیر آن‌ها کند و انجام دهد.

تاج تصریح کرد: راحت‌ترین کار برای بازی النصر و پرسپولیس این بود که به مدیران پرسپولیس بگوییم، چون VAR ندارید، نمی‌توانید میزبان باشید، ولی فدراسیون و وزارت ورزش خودش را درگیر کرد و حتی وزارت خارجه و گمرک هم برای ورود این سامانه برای بازی یادشده به کمک ما آمدند.

رئیس فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از سخنانش با ذکر اینکه فدراسیون تمام تلاش خودش را کرد و قرارداد خرید VAR را هم تنظیم و منعقد کرد، گفت:، اما به موانعی برخوردیم که نخستین مانع این بود که بخش زیادی از این تجهیزات آمریکایی بود و شامل تحریم می‌شد. شرکت طرف قرارداد هم گفت، چون مقدار این تجهیزات زیاد است، خودم تحریم می‌شوم و نمی‌توانم این تجهیزات را به ایران بیاورم.

تاج افزود: مانع دوم ما هم انتقال پول به شرکت واردکننده این تجهیزات بود. فیفا نتوانست از محل پول‌های فدراسیون کل هزینه شرکت نصب‌کننده VAR را بدهد؛ بنابراین نتوانستیم به دلیل موانع صدور روادید بانکی این پول را به شرکت یادشده انتقال دهیم.

وی ادامه داد: با این حال داریم با کمک دولت و از طریق یک مکانیزمی که قابل رسانه‌ای شدن نیست، ۲.۷ میلیون دلار را به شرکت پرداخت کنیم و همان دستگاهی که پیشتر آماده شده را وارد کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *