۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۴:۵۳ ق٫ظ

۹ دانستنی جالب در مورد شب یلدا

میهن نوین: چیز هایی که احتمالا در مورد شب یلدا نمی دانستید!

۱.شب یلدا، طولانی ترین شب سال در تقویم ایرانی است.

این شب در ۳۰ آذرماه برگزار می‌شود و طولانی ترین شب سال در نیمکره شمالی است.

شب یلدا، طولانی ترین شب سال
طولانی ترین شب سال در تقویم ایرانی

۲.شب یلدا نمادی از تولد دوباره و امید است.

از آنجا که این شب طولانی ترین شب سال است، ایرانیان باستان معتقد بودند که این شب نمادی از تولد دوباره است. آنها این شب را با جشن و پایکوبی جشن می گرفتند و داستان ها و افسانه ها تعریف می کردند.

نماد های شب یلدا
شب یلدا نمادی از تولد دوباره و امید

۳.شب یلدا یک جشن خانوادگی است.

ایرانیان باستان این شب را با خانواده و دوستان خود جشن می گرفتند. آنها با هم غذا می خوردند، داستان می گفتند و بازی می کردند.

۳.شب یلدا با غذاهای سنتی همراه است.

ایرانیان باستان در این شب غذاهای سنتی می خوردند، مانند آش انار، مرغ ناردونی، انار بیج و سبزی پلو با ماهی. آنها معتقد بودند که این غذاها نمادی از طول عمر، زیبایی و ثروت هستند.

۴.شب یلدا با قصه گویی همراه است.

ایرانیان باستان در این شب داستان های قدیمی و افسانه ها تعریف می کردند. آنها معتقد بودند که این داستان ها باعث می شود که شب طولانی تر شود.

۵.شب یلدا با بازی های سنتی همراه است.

ایرانیان باستان در این شب بازی های سنتی مانند هفت سنگ، قایم موشک و طناب کشی بازی می کردند. آنها معتقد بودند که این بازی ها باعث می شود که شب شادتر شود.

بازی های شب یلدا
بازی گروهی شب یلدا

۶.شب یلدا با فال گیری همراه است.

ایرانیان باستان در این شب فال می گرفتند تا آینده خود را پیش بینی کنند. آنها از روش های مختلفی برای فال گیری استفاده می کردند، مانند فال حافظ، فال قهوه و فال ورق.

۷.شب یلدا با مراسمی مذهبی همراه است.

ایرانیان مسلمان در این شب مراسم مذهبی مانند نماز شب و دعای توسل برگزار می کنند. آنها معتقدند که این مراسم باعث می شود که شب شادتر و مقدس تر شود.

۸.شب یلدا در مناطق مختلف ایران با آداب و رسوم متفاوتی برگزار می شود.

در برخی مناطق ایران، مردم در این شب آتش می اندازند و از آن می پرند. آنها معتقدند که این کار باعث می شود که بیماری ها از آنها دور شود.

۹.شب یلدا در سال های اخیر در سراسر جهان محبوب شده است.

افراد زیادی از سراسر جهان در این شب با خوردن غذاهای سنتی ایرانی و داستان گویی، از فرهنگ ایرانی لذت می برند.

اینها فقط چند مورد از چیزهایی است که ممکن است در مورد شب یلدا ندانید. شب یلدا یک جشن باستانی است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است و در مجموع، شب یلدا یک جشن باستانی است که دارای اهمیت زیادی برای ایرانیان است.

این جشن فرصتی برای خانواده ها است تا با هم جمع شوند، سنت ها را حفظ کنند و فرهنگ ایرانی را به جهانیان معرفی کنند و این فقط ایرانی ها نیستند که طولانی ترین شب سال با شادی می گذرانند بلکه یلدا در کشوهای اطراف ایران مثل افغانستان، پاکستان و تاجیکستان هم جشن گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *