۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۳:۵۶ ق٫ظ

جدیدترین قیمت خوراکی‌ها اعلام شد

به گزارش میهن نوین مرکز آمار ایران، متوسط قیمت کالا‌های خوراکی را در مناطق شهری اعلام کرد که بر این اساس، اقلامی مانند برنج ایرانی درجه یک، مرغ ماشینی، روغن، هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز و … با بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه گذشته مواجه شدند.

قیمت

در گزارش مرکز آمار ایران تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالا‌های خوراکی در مناطق شهری کشور در شهریور ماه محاسبه و اعلام شده که به شرح زیر است:

در گروه «نان و غلات»، اقلام برنج خارجی درجه یک با ٢،۴ درصد و شیرینی خشک با ١.٩ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به برنج ایرانی درجه یک با ٢.٨- است.

در گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها»، اقلام گوشت گاو یا گوساله با ٧،٧ درصد، ماهی قزل آلا با ۶.٠ درصد و گوشت گوسفند با ۵.٠ درصد بیشترین افزایش قیمت و مرغ ماشینی با ۵.٨- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

در گروه «لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به تخم مرغ با ١٠،٠ درصد، شیر خشک با ۶.٠ درصد و کره پاستوریزه با ٣.٨ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به روغن نباتی جامد با ١.٨- درصد و روغن مایع با ٠.۶- درصد است.

در گروه «میوه و خشکبار»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به موز با ١٠،٢ درصد، پرتقال با ٧.۴ درصد و کشمش پلویی با ٣.٣ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به لیمو ترش با ٩.٨- درصد و هندوانه با ٢.٧- درصد است.

در گروه «سبزیجات و حبوبات»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به قارچ با ٢١،٨ درصد، خیار با ١١.١ درصد، بادمجان با ٨.۵ درصد و کدو سبز با ٨.٣ درصد و همچنین بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به گوجه فرنگی با ۶.٧- درصد، پیاز با ۵.٠- درصد و سیب زمینی با ٣.٩- درصد است؛ و نهایتا در گروه «قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها»، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به شکر با ۴،۶ درصد، قند با ٣.٩ درصد، چای خارجی بسته ای و سس گوجه فرنگی با ٣.۶ درصد است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *