۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۳:۵۰ ق٫ظ

هر آنچه درباره باشگاه فوتبال رئال مادرید نمی‌دانید!!!

رئال مادرید

میهن نوین:  به اسپانیایی: Real Madrid Club de Fútbol  یک باشگاه حرفه ای فوتبال است که در مادرید ، پایتخت اسپانیا قرار دارد.

رئال مادرید موفق‌ترین تیم تاریخ لالیگا ، موفق‌ترین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا و موفق‌ترین تیم فوتبال سده ۲۰ میلادی به انتخاب فیفا است. آن‌ها دارای رکورد ۳۵ بار قهرمانی در لالیگا ، ۲۰ قهرمانی در کوپا دل ری (جام حذفی)، ۱۲ سوپر جام اسپانیا، ۱۴ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ، ۲ جام یوفا، ۵ سوپر جام اروپا و ۵ قهرمانی در جام باشگاه های جهان هستند. رئال مادرید رکورددار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با ۱۴ قهرمانی و جام باشگاه‌های جهان با ۵ قهرمانی است. همچنین رئال مادرید از سوی فیفا به عنوان بهترین باشگاه قرن بیستم میلادی شناخته شده‌است.[۳] کلمهٔ رئال در زبان اسپانیایی به معنی «سلطنتی» است که این عنوان را شاه آلفونسو سیزدهم در سال ۱۹۲۰ بر این تیم نهاد.[۴][۵] همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت. Real Madrid Club de Fútbol عبارتی است به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه فوتبال سلطنتی مادرید می‌باشد.

رئالی‌ها در طول تاریخ خود حتی یک بار هم از لیگ اول اسپانیا (لا لیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند. آن‌ها از دهه ۵۰ بود که خود را به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند. در دههٔ ۸۰ یکی از بهترین دوران‌های خود را داشتند و یکی از بهترین تیم‌ها معروف به «تیم کرکس‌ها» بودند که موفق به کسب دو جام یوفا، ۵ قهرمانی متوالی اسپانیا، ۱ قهرمانی جام حذفی اسپانیا و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.

رئال مادرید سال‌هاست که در لالیگا، از تیم‌های قدرتمند محسوب می‌شود و رقیب اصلی این تیم بارسلونا است. از نظر درآمدی، رئال مادرید با ۵۵۷ میلیون یورو درآمد در فصل ۱۵–۲۰۱۴ در صدر پردرآمدترین باشگاه‌های فوتبال جهان بوده‌است که این عنوان تا سال ۲۰۱۶ پابرجا بود.[۶][۷][۸]

لباس تیم از ابتدا به رنگ سفید بوده‌است. هر چند که رنگ آبی که در ابتدا کاملاً در لباس تیم مشخص بود اما بارها به‌خاطر زیبایی بیشتر یا تغییر حامی مالی، دچار دگرگونی شد. ورزشگاه خانگی آن‌ها، سانتیاگو برنابئو است که گنجایش ۸۰٫۳۵۴ نفر به‌صورت نشسته را داراست. این ورزشگاه در مرکز شهر مادرید قرار دارد و از سال ۱۹۴۷، ورزشگاه اختصاصی این تیم است. این ورزشگاه تاکنون ۴ بار در سال‌های ۱۹۵۷، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰، میزبان فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا بوده‌است.

 

تاریخچه باشگاه رئال مادرید

باشگاه فوتبال رئال مادرید یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای مستقر در مادرید، اسپانیا است. این باشگاه در سال ۱۹۰۲ با نام باشگاه فوتبال مادرید تشکیل شد و اولین بازی رقابتی خود را در ۱۳ مهٔ ۱۹۰۲ انجام داد، زمانی که در نیمه نهایی کوپا د لا کوروناسیون ۱۹۰۲ با نتیجهٔ ۳–۱ در برابر بارسلونا شکست خورد.[۱] رئال مادرید از سال ۱۹۰۲ تا ۱۹۴۰ در برابر سایر باشگاه‌های محلی در تورنمنت‌های منطقه‌ای مختلف بازی کرد که به‌عنوان مقدماتی برای کوپا دل ری خدمت می‌کردند. در سال ۱۹۲۹، باشگاه یکی از اعضای بنیانگذار لا لیگا، اولین لیگ ملی اسپانیا شد. تا سال ۲۰۲۳، رئال یکی از تنها سه باشگاهی است که هرگز از سطح بالای فوتبال اسپانیا سقوط نکرده‌است، دو تیم دیگر اتلتیک بیلبائو و بارسلونا هستند.[۲][۳]

تیم فوتبال مادرید در سال ۱۹۰۲، سال بنیانگذاری آن.از سال ۱۹۰۲ تا ۱۹۲۹، رئال پنج بار قهرمان کوپا دل ری و ۱۵ بار قهرمان منطقه شد. رئال مادرید آغاز موفقی در لا لیگا داشت و در اولین فصل رقابت‌ها به مقام دوم رسید و در سال ۱۹۳۲ برای اولین بار قهرمان لیگ شد. در فصل ۴۸–۱۹۴۷، مادرید یازدهم شد، که تا سال ۲۰۲۲، پایین‌ترین جایگاه نهایی باشگاه باقی مانده‌است.[۴] رئال مادرید در دههٔ ۱۹۵۰ چهار بار قهرمان لا لیگا و پنج بار قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شد. با این حال، موفق‌ترین دوره برای باشگاه از نظر عنوان‌های داخلی، دههٔ ۱۹۶۰ بود، زمانی که رئال مادرید ۸ قهرمانی لیگ را به‌دست‌آورد. این تیم اولین دوگانه قهرمانی لیگ و جام حذفی خود را در سال ۱۹۶۲ به‌دست‌آورد. رئال همچنین تنها تیم فوتبال اسپانیایی است که موفق به کسب پنج عنوان متوالی شده‌است. شاهکاری که در دو نوبت (۶۵–۱۹۶۰ و ۹۰–۱۹۸۵) به آن دست یافته‌است.[۵]

علاوه بر موفقیت داخلی، شهرت رئال مادرید به‌عنوان یک باشگاه بزرگ با رکورد برجستهٔ آنها در جام باشگاه‌های اروپا تثبیت شد. تا به امروز، آنها چهارده بار قهرمان اروپا شده‌اند. آلفردو دی استفانو، فرانس پوشکاش و سایر بازیکنان معروف به باشگاه کمک کردند تا پنج بار متوالی بین سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۶۰ قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شود که شامل فینال به یاد ماندنی ۷–۳ همپدن پارک در برابر تیم آلمانی آینتراخت فرانکفورت در سال ۱۹۶۰ بود. باشگاه برنده جام شد. برای ششمین بار در سال ۱۹۶۶ با تیمی به نام Ye-Ye که در فینال باشگاه پارتیزان یوگسلاوی را با نتیجه ۲–۱ شکست داد درحالی‌که کاملاً از بازیکنان اسپانیایی‌الاصل تشکیل شده بود که برای اولین بار در این مسابقات بود. آنها همچنین در سال‌های ۱۹۶۲، ۱۹۶۴ و ۱۹۸۱ نایب قهرمان شدند. با پنج بار قهرمانی متوالی در این رقابت‌ها، رئال به‌طور دائم جام اصلی را اعطا کرد و از سال ۲۰۰۰ حق پوشیدن نشان چند برنده را به‌دست‌آورد. آنها همچنین دو بار قهرمان جام یوفا و دو بار نایب قهرمان جام برندگان جام اروپا شدند.

در سال ۱۹۹۶ رئیس باشگاه، لورنسو سانس فابیو کاپلو را به‌عنوان مربی منصوب کرد. اگرچه دوران زمامداری او تنها یک فصل به طول انجامید، اما رئال مادرید قهرمان لیگ شد و چند بازیکن مهم به این باشگاه آمدند، مانند روبرتو کارلوس، پردراگ میجاتوویچ، داور شوکر و کلارنس سیدورف، برای تقویت ترکیب تیمی که از قبلاً به بازیکنانی مانند رائول، فرناندو هیرو و فرناندو ردوندو افتخار می‌کرد. در نتیجه رئال مادرید با اضافه شدن فرناندو مورینتس در سال ۱۹۹۷ سرانجام به انتظار ۳۲ ساله خود برای هفتمین جام باشگاه‌های اروپا در سال ۱۹۹۸ تحت سرمربیگری یوپ هاینکس پایان داد و در فینال به لطف گلی از میاتوویچ یوونتوس را با نتیجهٔ ۱–۰ شکست داد. رئال مادرید در سال‌های ۲۰۰۰، ۲۰۰۲ (تحت سرمربیگری ویسنته دل بوسکه)، ۲۰۱۴ (تحت سرمربیگری کارلو آنچلوتی)، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ (تحت سرمربیگری زین‌الدین زیدان)، و ۲۰۲۲ (دوباره زیر نظر آنچلوتی) باز هم قهرمان شد. رئال مادرید همچنین هشت بار قهرمان جام بین قاره‌ای/جام باشگاه‌های جهان شده‌است، با شکست پنیارول، واسکو دوگاما، الیمپیا آسونسین، سن لورنزو، کاشیما آنتلرز، گرمیو، العین و الهلال به ترتیب در سال‌های ۱۹۶۰، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲، ۲۰۱۴، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲.

 

افتخارات باشگاه رئال مادرید

رائول گونزالس دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال است. رائول از سال ۱۹۹۴ تا آوریل سال ۲۰۱۰ در ۵۵۰ بازی برای رئال مادرید حضور داشته است.

رکورد بیشترین گل زده نیز در اختیار کریستیانو رونالدو است، وی با زدن ۴۰۱ گل در ۷ فصل حضور خود در رئال، رکورددار است

رئالی ها همچنین با ۱۲ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و با ۲۳ بار حضور در مرحله نیمه نهایی این رقابت ها، رکوردار هستند

در ژوئن ۲۰۰۹ باشگاه رکورد گران قیمت ترین خرید تاریخ فوتبال که در اختیار خودش بود را شکست. آنها با پرداخت ۹۶ میلیون یورو (۱۳۱٫۵ میلیون دلار معادل ۸۰ میلیون پوند) به باشگاه منچستر یونایتد، کریستیانو رونالدو را خریدند.

در مجموع، رئال مادرید با کسب ۵۸ جام، موفق ترین تیم در تاریخ اسپانیا و اروپا است. رئال همچنین با کسب ۱۶ جام بین المللی، یکی از پرافتخارترین تیم های دنیا و با ۱۲ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در رده اول پرافتخارترین تیم های اروپا قراردارد و در جهان نیز در رده چهارم قرار دارد. رئال همچنین با کسب ۳۳ جام، پرافتخارترین تیم لالیگا محسوب می شود.

در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۰ نیز باشگاه از طرف فیفا، به عنوان موفق ترین تیم قرن بیستم انتخاب شد. آنها همچنین نشان لیاقت و شایستگی را از فیفا دریافت کرده اند. به علاوه، آنها برای بازی در لیگ قهرمانان اروپا، لباس های ویژه ای می پوشند که مخصوص تیم هاییست که دارای بیش از ۵ عنوان قهرمانی در این رقابت ها هستند.

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

(به اسپانیایی: Estadio Santiago Bernabéu) یک ورزشگاه فوتبال، واقع در مادرید اسپانیا است که در تاریخ ۱۴ دسامبر ۱۹۴۷ به مالکیت باشگاه فوتبال رئال مادرید افتتاح شد. این ورزشگاه در حال حاضر ۸۱۰۴۴ نفر گنجایش دارد.[۴]

این ورزشگاه که به احترام رئیس سابق باشگاه سانتیاگو برنابئو یسته نام‌گذاری شده در حال حاضر یکی از مشهورترین و معتبرترین ورزشگاه‌های جهان فوتبال معرفی می‌شود. این ورزشگاه میزبان چهار دوره لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۵۷، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰ بوده‌است.[۵] همچنین فینال جام ملت‌های اروپا ۱۹۶۴ و جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲ در این ورزشگاه برگزار شده‌است.[۶] علاوه بر آن، فینال جام لیبرتادورس ۲۰۱۸ نیز در این ورزشگاه برگزار شد.

ورزشگاه قدیمی سانتیاگو برنابئو

پروژه نوسازی ورزشگاه

در سال ۲۰۱۹، فلورنتینو پرز طرح جاه طلبانه نوسازی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو را مطرح نمود که علاوه بر افزایش گنجایش سکوها تا بیش از ۹۰ هزار صندلی، ساخت رستوران، بار، کافی شاپ و مرکز خرید را در ساختمان اصلی ورزشگاه شامل می شد.

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

این طرح از یک معماری بی نظیر و بسیار مدرن برخوردار خواهد بود که در آن یک سقف متحرک پیشرفته جهت استفاده در فصول بارانی، لحاظ گردیده است. بسیاری از کارشناسان با توجه به فشرده بودن بازی های تیم رئال مادرید، تردیدهایی را در خصوص امکان اجرای این پروژه مطرح کردند.

1399013113302247920178564

اما شیوع بیماری کووید-۱۹، این فرصت را در اختیار پرز قرار داد تا به بهانه ممنوعیت حضور تماشاگران در لیگ های اروپایی، بازی های تیم اول رئال مادرید را به ورزشگاه آلفردو دی استفانو منتقل نموده و پروژه بازسازی سانتیاگو برنابئو را آغاز نماید. زمان اتمام پروژه، تابستان ۲۰۲۲ اعلام گردیده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *