۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۳:۵۰ ق٫ظ

کشتی فرنگی قهرمانی جهان؛ طلای سنگین وزن جهان به میرزازاده رسید

به گزارش میهن نوین روز دوم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان و روز هفتم این رقابت‌ها به کشتی‌های مقدماتی و نیمه نهایی اوزان ۶۰، ۷۲ و ۹۷ کیلوگرم اختصاص داشت.

کشتی فرنگی

این در حالی بود که تیم کشورمان روز اول را با دو شانس طلای امین میرزازاده و علیرضا مُهمدی و شانس برنز پویا دادمرز به خوبی به اتمام رساند و امشب نیز شانس کسب سه مدال را خواهد داشت.

مهدی محسن‌نژاد، دانیال سهرابی و محمدهادی ساروی نمایندگان ایران در مرحله مقدماتی مسابقات امروز هستند.

در این مسابقات سهمیه المپیک پاریس هم توزیع می‌شود.

نتایج کامل به شرح زیر است:

وزن ۷۲ کیلوگرم:

در وزن ۷۲ کیلوگرم که ۲۵ نفر حضور دارند، سید دانیال سهرابی در دور نخست با آرتور پولیتایف از اوکراین سرشاخ شد و با نتیجه ۸ بر ۲ به برتری رسید.

 برد شیرین ۸ بر ۲ دانیال سهرابی با اجرای زیبای فن پیچ‌کمر روی حریف اوکراینی 

دانیال سهرابی که با شکست سجاد ایمن طلب در مسابقه انتخابی درون اردویی به تیم ملی فرنگی اعزامی به جهانی بلگراد اضافه شد، اولین فرنگی کار ایران بود که در روز دوم روی تشک رفت. او در وقت اول در خاک پلی تایف اوکراینی قرار گرفت و دو امتیاز از دست داد. کشتی گیر ۱۹ ساله خوزستانی، اما خیلی زود امتیاز از دست داده را جبران کرد و ۶-۲ زمان اول را به سود خود کرد.

سهرابی که تا پیش از این کشتی گیر ۶۷ کیلو بود این مبارزه را ۸ بر ۲ به سود خود تمام کرد.او در دور بعد به مصاف علی ارسلان قهرمان جهان از صربستان می‌رود.

شکست سهرابی مقابل یک ایرانی

دانیال سهرابی در مرحله یک هشتم نهایی وزن ۷۲ کیلوگرم مقابل علی ارسلان قهرمان جهان از صربستان با نتیجه ۷ بر ۷ شکست خورد و در صورت رسیدن ارسلان به فینال در مرحله شانس مجدد به روی تشک خواهد رفت.

با توجه به شکست ارسلان مقابل حریف مجارستانی، دانیال سهرابی از دور رقابت‌ها کنار رفت.

وزن ۶۰ کیلوگرم:

در وزن ۶۰ کیلوگرم که ۴۱ نفر حضور دارند، مهدی محسن‌نژاد پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با الدار حافظ اف از آمریکا مبارزه می‌کند. ژولومان شارشنبکوف قهرمان جهان از قرقیزستان و کریم کاظم کمال دارنده مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان از ترکیه در گروه نماینده کشورمان حضور دارند.

پیروزی محسن‌نژاد با باراندازهای پی‌در‌پی روی حریف آمریکایی‌اش

مهدی محسن‌نژاد پس از استراحت در دور اول، در یک‌شانزدهم وزن ۶۰ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل الدار حافظ‌اف از آمریکا با نتیجه ۷ بر صفر به پیروزی رسید و راهی یک‌هشتم شد.

 «محسن‌نژاد» به یک چهارم رسید

مهدی محسن‌نژاد در یک‌هشتم وزن ۶۰ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل سئونگ هاک کیم از کره جنوبی با نتیجه ۴ بر ۲ به پیروزی رسید و راهی یک‌چهارم شد.

محسن‌نژاد راهی نیمه نهایی شد

مهدی محسن نژاد در رقابت‌های کشتی فرنگی جهان در بلگراد در وزن ۶۰ کیلوگرم با نتیجه ۷ بر صفر حریف آلمانی خود را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد.

ژولومان شارشنبکوف قهرمان جهان از قرقیزستان و کریم کاظم کمال دارنده مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان از ترکیه در گروه نماینده کشورمان حضور دارند.

وزن  ۹۷ کیلوگرم:

در وزن ۹۷ کیلوگرم که ۳۸ نفر حضور دارند، محمدهادی ساروی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با مارکوس راگینگر از اتریش می‌رود و در صورت پیروزی مقابل این حریف، در دور سوم با برنده کیم از کره و کورنیزاک از لهستان پیکار می‌کند. آرتور الکسانیان قهرمان جهان و المپیک از ارمنستان در بالای گروه قرار دارد و تا فینال با نماینده کشورمان روبرو نخواهد شد.

محمدهادی ساروی سومین کشتی گیر ایرانی در وزن ۹۷ کیلو بود که در وزن حساس والمپیکی برای مدال و کسب سهمیه به روی تشک آمد و در این وزن پس از استراحت در دور اول در مرحله یک شانزدهم به مصاف راگینگر از اتریش رفت.

 «ساروی» هم به یک هشتم رسید

ساروی با دو برنز المپیک توکیو ۲۰۲۰ و جهانی ۲۰۲۲ دوره قبل در بلگراد و یک طلای جهان از رقایت‌های ۲۰۲۱ جهانی اسلو نروژ از امید‌های اول ایران در این رقابت هاست که در مصاف با حریف خود از اتریش که دارنده نقره امید‌های جهان و طلای امید‌های اروپا است موفق شد در حالی که یک دقیقه سی ثانیه از وقت کشتی گذشته بود حریف را با رای داوران با اخطار در خاک بنشاند و یک امتیاز بگیرد، تلاش ساروی برای امتیاز گرفتن در خاک نتیجه‌ای نداد تا نتیجه همچنان یک بر صفر باشد.

تلاش دو کشتی گیر در ادامه با خارج شدن پای حریف اتریشی دو بر صفر شد تا وقت اول با همین نتیجه به پایان برسد. وقت دوم فشار ساروی و خارج شدن پای حریف اتریشی نتیجه را سه بر صفر کرد. یک دقیقه و نوزده ثانیه به پایان کشتی به ساروی اخطار دادند و او در خاک در اختیار حریف اتریشی قرار گرفت و تلاش کشتی گیر اتریشی به نتیجه نرسید تا کشتی سه بر یک در یک دقیقه به پایان ادامه یابد. کشتی در سرپا بدون فعل و انفعالی ادامه یافت تا نتیجه سه بر یک پایانی بر آغاز ساروی در رقایت‌های جهانی باشد.

حریف دور سوم او برنده مبارزه کیم از کره و کورنیزاک از لهستان خواهد بود. آرتور الکسانیان قهرمان جهان و المپیک از ارمنستان که کشتی هایش را با برد پشت سر گذاشته تا فینال با نماینده ایران روبه‌رو نخواهد شد.

ساروی سال گذشته مدال برنز جهانی را از آن خود کرده بود.

ساروی، طوفانی به یک چهارم رسید

محمدهادی ساروی بعد از شکست حریف قدرتمند خود از اتریش با نتیجه سه بریک در دور بعدی رقابت‌ها به مصاف حریف لهستانی خود کورنیزاک رفت. حریف لهستانی که بدن ورزیده‌ای دارد در دقیقه ۴:۳۸ موفق شد اولین امتیاز را با اخطار ساروی بگیرد و او را در خاک بنشاند. تلاش‌های کشتی گیر لهستانی در حاک نتیجه نداد و دو کشتی گیر در سرپا به کشتی ادامه دادند. دست توی ساوری در ادامه با عکس العمل کورنیزاک نتیجه نداد تا کشتی در سه دقیقه اول با نتیجه یک بر صفر به نفع نمانیده لهستان به پایان برسد. کشتی در وقت دوم با اخطار به دوبنده قرمز یک بر یک شد تا ساروی در ۲:۳۴ ثانیه به پایان کشتی موفق به بارانداز حریف خود شود و در ادامه دو بارانداز دیگر چاشنی کار کند و نتیجه را هفت بر یک کند. دست توی ساروی در سرپا با عکس العمل حریف لهستانی باز هم برای ساروی امتیازی نداشت تا کشتی در سی ثانیه به پایان با مدیریت کشتی ساروی با همین نتیجه به پایان برسد.

امروز جمعه ۶ فرنگی‌کار ایران در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد کشتی‌های خود را آغاز کردند .

آرتور الکسانیان ارمنستانی در بالای جدول است و احتمال رو یارویی این دو چهره شاخص تا فینال وجود ندارد.

همچنین امشب (جمعه) و از ساعت ۱۹:۳۰ دیدار‌های فینال و رده‌بندی ۴ وزن نخست آغاز می‌شود که پویا دادمرز در رده‌بندی وزن ۵۵ کیلوگرم به میدان می‌رود. همچنین علیرضا مهمدی حدودا از ساعت ۲۱ در فینال وزن ۸۲ کیلوگرم با رقیب آذربایجانی مسابقه می‌دهد و حدود ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه امین میرزازاده در فینال سنگین وزن با رضا کایالپ دیدار می‌کند.

محسن‌نژاد از رسیدن به فینال بازماند

مهدی محسن‌نژاد، در نیمه‌نهایی وزن ۶۰ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان، مقابل ژولومان شارشنبکوف قهرمان جهان از قرقیزستان با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند.

ساروی در برابر حریف خود از باکو شکست خورد 

هادی ساروی با نتیجه ۳ بر صفر برابر حریف خود از کوبا شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند تا راهی رده‌بندی شود.

برنز جهان برای دادمرز

پویا دادمرز در رده‌بندی وزن ۵۵ کیلوگرم با نتیجه ۵ بر ۳ برابر نماینده قزاقستان پیروز شد و ضمن کسب سهمیه المپیک۲۰۲۴، مدال برنز مسابقات را کسب کرد.

«مُهمدی» به مدال نقره رسید

علیرضا مُهمدی در فینال وزن ۸۲ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل رفیق حسین‌اف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد و به مدال نقره رسید.

وزن ۱۳۰ کیلوگرم:

شبِ ایران طلایی شد؛ طلای سنگین وزن جهان به میرزازاده رسید

میرزازاده که سال گذشته فینال جهانی را یک- یک مقابل رضا کایالپ واگذار کرده بود، هر دو کشتی گیر مشخصا می‌خواستند امتیاز کم کاری در وقت اول به حریف داده شود، استراتژی‌ای که کایالپ با آن فینال سال گذشته را به سود خود تمام کرد. میرزازاده در وقت اول یک امتیاز از دست داد و در خاک کایالپ نشست و اجازه نداد کشتی گیر ترک امتیاز بگیرد.

کایالپ باتجربه که می‌دانست به این شکل بازنده کشتی است وقت دوم را هجومی شروع کرد و سعی داشت کشتی گیر ایران را از تشک خارج کند. تلاش او البته نتیحه بخش بود و اخطار دوم هم به میرزازاده داده شد تا نتیجه دو _ صفر شود.

میرزازاده با خارج کردن کایالپ از تشک صاحب اولین امتیازش شد و در ادامه نیز اخطار دوم وقت دوم، بدون امتیاز به او داده شد که خواست کار در سرپا ادامه پیدا کند که میرزازاده صاحب امتیاز دوم و قهرمان جهان شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *