۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۵:۲۹ ق٫ظ

کلاهبرداری پیامکی؛ فریب این ۶ پیامک را نخورید!

به گزارش میهن نوین در دنیای امروزی، فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرعت پیشرفت کرده و افراد از این فضای الکترونیک برای ارتباطات خود بهره می‌برند.  با این حال، با پیشرفت فناوری، چالش‌های امنیتی نیز افزایش یافته‌اند. یکی از این چالش‌ها، کلاهبرداری پیامکی است که به عنوان یک روش متداول برای تقلب و سرقت پول و اطلاعات مردم شناخته می‌شود.

شرکت امنیتی McAfee اخیراً مطالعه‌ای درباره پیام‌های کلاهبرداری در سراسر جهان منتشر کرده است که حساب‌های میلیون‌ها کاربر را در معرض سرقت یا هک قرار می‌دهد. در این مطالعه ۶ پیام خطرناک که کلاهبرداران از طریق پیامک یا واتس اپ برای هک کردن دستگاه‌هایشان یا سرقت پول ارسال می‌کنند، مطرح شده است.

کلاهبرداری

۱- «تو جایزه را بردی!»

این پیام ممکن است با تغییرات جزئی نیز همراه باشد، مانند مشخص کردن جایزه برنده شده، اما به احتمال ۹۹ درصد این پیام کلاهبرداری است و هدف آن سرقت پول افراد است.

۲- اعلامیه‌ها یا پیشنهاد‌های شغلی جعلی

به یاد داشته باشید که پیشنهاد‌های کاری هرگز از طریق واتس‌اپ یا پیامک ارائه نمی‌شود و هیچ شرکت حرفه‌ای با شما در این پلتفرم‌ها تماس نخواهد گرفت، بنابراین همچنین پیام‌ها کلاهبرداری است.

۳- پیام‌های هشدار بانکی با لینک

پیام‌های هشدار بانکی دریافت‌شده از طریق پیامک یا واتس‌اپ که از کاربران می‌خواهند داده‌های خود را از طریق لینک موجود در پیام تکمیل یا به‌روزرسانی کنند، کلاهبرداری است و هدف آن سرقت پول شماست.

۴- اطلاعات درباره عملیات خریدی که انجام نداده‌اید

هرگونه پیام در مورد عملیات خریدی که انجام نداده‌اید کلاهبرداری محسوب می‌شود وهدف اصلی آن هک کردن گوشی موبایلتان است.

۵- به روز رسانی اشتراک

با افزایش پلتفرم‌های الکترونیکی، کلاهبرداران با ارسال پیام‌های جعلی در مورد به روز رسانی اشتراک این پلتفرم‌ها از طریق لینک، سعی می‌کنند دستگاه شما را هک کنند.

۶-هشدار امنیتی مربوط به به روز رسانی حساب

پیام‌های هشدار امنیتی در مورد هر به‌روزرسانی حسابتان در آمازون یا هر شرکت تجارت الکترونیکی نیز تله هستند، بنابراین لطفاً توجه داشته باشید که هرگز این شرکت‌ها از طریق پیامک یا واتس‌اپ برای چنین هشدار‌های مهمی با شما تماس نمی‌گیرد.

منبع: فرتاک نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *